Domácnost

TOP 7: Nejlepší barové židle – test, recenze a zkušenosti


Barové židle jsou nejen nepostradatelnou a neodmyslitelnou součástí komerčních občerstvovacích zařízení, ale velmi často nacházejí místo i v domácím prostředí. Domácí barový pult s židlemi představuje nejen stylové a atraktivní pojetí interiéru, ale jde i o docela praktickou záležitost. Zvlášť pokud rádi přijímáte hosty nebo pořádáte posezení či večírky. Zkrátka a dobře – má to něco do sebe. Za předpokladu, že už máte bar zbudovaný a nachystaný, najdete v dnešním článku podrobný návod k výběru druhého zásadního „komponentu“, totiž nejlepších barových židlí. Ty musejí být vždy především perfektně sladěnou součástí celku a nelze je proto kupovat zvlášť, bez ohledu na podobu a rozměry pultu. Na jaké parametry se zaměřit a čemu věnovat při výběru pozornost nebo na co si dát pozor? To vše si dnes probereme.

Barovou židli lze pořídit i za relativně příznivé ceny, ale taky za docela značné částky. Záleží na vašich nárocích a požadavcích nebo estetickém cítění. Stačí vám něco obyčejného a funkčního, nebo se poohlédnete po designovém kousku? V obou případech je na místě si výběr dobře promyslet. A to nejen s ohledem na vzhled a styl židle, ale i na její praktické stránky a vlastnosti, které se budou odvíjet především od konstrukce, materiálu a rozměrů nebo vybavení.

V dnešním průvodci poodhalíme tajemství tohoto specifického kusu nábytku a ukážeme vám, že volba by neměla být náhodná nebo vedená jen nejnižší cenovkou. Těšit se můžete na spoustu rad a tipů i na žebříček oblíbených modelů. Další a konkrétnější informace pak můžete načerpat přímo z uživatelských recenzí barových židlí. Ty vám pomohou s rozhodováním a poznáním i případných stinných stránek daného výrobku.

Nejlepší barové židle na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Halmar H-21
✔️ Otočná o 360°
✔️ Výškově nastavitelná na 93 - 115 cm
✔️ Nosnost 120 kg
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2G21 Treama
✔️ Otočná o 360°
✔️ Výška sedátka od země 63 - 83 cm
✔️ Nosnost 120 kg
✔️ Zajímavě prošívané polstrování
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Barová Židle Nelo
✔️ Stylová barová židle
✔️ Max. nosnost 140 kg
✔️ Stabilní nohy ze dřeva buk
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Signal Sting dub/šedý
✔️ Moderní barová židle
✔️ Odolná proti poškrábání
✔️ Sedací část vyniká svou pevností a pružností
📌 od 1520 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Stolička barová KROKUS A-148
✔️ Elegantní barová židle vhodná do barů a kaváren
✔️ Výška je nastavitelná v rozmezí 68 - 88 cm
✔️ Kovový podstavec je pochromovaný
📌 od 1420 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Barové židle 2 ks krémové
ohýbané dřevo a umělá kůže

✔️ Elegantní kombinace dřeva a kovu
✔️ Výškově nastavitelná
✔️ Max. nosnost 130 kg
📌 od 8500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Barová Židle Dima
✔️ Harmonický design
✔️ Severský styl a pohodlné sezení
✔️ Max.nosnost 110 kg
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat barovou židli

Co je podstatné při výběru kvalitní barové židle? Především je potřeba sledovat bar (tedy pult i židle) jako celek, nikoli jako oddělené prvky. I samotná velikost židlí se vždy odvíjí právě od rozměrů pultu. Nemluvě o designovém a stylovém sladění. Jako vždy hrají důležitou roli materiály, ale taky konstrukční podoba židle – například to, zda jde o židli s opěradlem, otočnou a tak podobně.

 

Rozměry barové židle

V první řadě doporučujeme zaměřit se právě na rozměry a ujasnit si, v jakých rozmezích se lze v tomto směru pohybovat při výběru. Posléze pak můžete sortiment židlí „filtrovat“ právě podle rozměrů (resp. především výšky) a zúžit tak výběr.

Výška židle

Zásadním parametrem je výška barové židle, kterou je nutné odvozovat od výšky pultu, u kterého bude umístěna. Zajímá nás ale pouze sedací výška židle, bez ohledu na případné opěradlo. Klíč k výběru přitom není nijak složitý. Posezení by mělo být minimálně o 20 cm, optimálně však o 30-35 cm nižší než okraj pultu.

Ke klasickému barovému pultu o výšce 110 cm se tudíž perfektně hodí 75cm barová židle. U nižšího pultu kolem 90 až 95 cm lze sáhnout po židlích o výšce 60-65 cm. Existují i nižší židle (kolem 50 cm) označované jako barové – jde de facto o vyšší stoličky.

Kolik se jich vejde?

Další otázkou je počet stoliček umístitelných k danému pultu. Zde je vhodné vycházet z doporučení velikost „rozestupu“ mezi jednotlivými místy k sezení. Prostor pro jednu židli (a osobu) by měl být široký minimálně 55 cm. Větší rozestup bude pochopitelně komfortnější, ale zase se omezí celkový počet míst. Záleží tedy na tom, kolik židlí chcete nebo potřebujete k baru dostat.

Materiálové zpracování

Použité materiály si zasluhují zvláštní pozornost, to platí prakticky u jakéhokoli výrobku. V případě nábytkového a designového prvku, jakým jsou barové židle, je rozumné hledět nejen na praktické vlastnosti materiálů – jako je jejich odolnost nebo snadná údržba – ale taky na jejich vhodnost a sladění s pultem a zbytkem interiéru i celým jeho konceptem.

Materiál konstrukce

K nejoblíbenější volbě patří u barových židlí kov. Zejména u židlí do komerčního prostředí je tento materiál výhodný i z hlediska vysoké odolnosti při intenzivním používání. Klasické provedení disponuje robustní kovovou „stopkou“ a širokou kruhovou základnou. Obvykle se používá elegantní chromovaná ocel.

Pro domácí použití v moderním a stylovém interiéru lze však sáhnout po subtilnějším, odlehčeném provedení z útlejších kovových profilů, v případě sofistikovanějších modelů i s různým tvarováním. Židle získá vzdušnější vzhled při zachování vysoké odolnosti. Moderní je v tomto případě černá barva konstrukce. Používá se ocel i hliník.

Velký je i výběr módních plastových barových židlí. Hodí se do moderně laděných interiérů. Výhodou je široká barevná škála i tvarová rozmanitost provedení. Z praktického hlediska oceníte snadnou údržbu. Ne vždy je však zvlášť vysoká i odolnost. Pro intenzivnější použití nemusejí být všechny plastové modely optimální.

Další volbou může být dřevo. Tento materiál je přirozeně nádherný, odolný a trvanlivý. Aby ale zůstal krásný, vyžaduje trochu více péče. Jde o skvělou volbu pro styly rustikální, provence a podobně. Velmi oblíbené jsou i různé kombinace. Např. dřevo a kov, plast a dřevo apod.

Materiál sedadla

Barová židle by měla umožnit pohodlné sezení, tudíž je materiálové zpracování sedáku zásadní záležitostí. V principu máte dvě možnosti. Jednoduché provedení z čistého pevného materiálu – tedy obvykle dřeva či plastu (čistý kov se obvykle nevyskytuje) – anebo potah/čalounění.

První řešení je výhodné z hlediska odolnosti a snadné údržby i čištění. Čalounění je na druhou stranu jistě pohodlnější, zvlášť při delším sezení. Záleží tedy i na tom, jakým způsobem budete židle používat. Pokud si hosté na židli vypijí jeden drink a přesunou se jinam, může být jistě dostačující pevný materiál. Pokud budou u baru trávit třeba celý večer, je to zas něco jiného.

Jako materiál potahů se používá nejčastěji kůže, umělá eko kůže nebo látka. Látka je především cenově dostupná a nenáročná. Pravá kůže je krásná a velmi trvanlivá, ale vyžaduje náročnější údržbu. Eko kůže je jakousi střední cestou – v současnosti u barových židlí poměrně oblíbenou.

Styk s podlahou

Jaké má židle zakončení, tedy čím se dotýká s podlahou? Na pevné a citlivé krytiny (parkety apod.) je kvůli hluku a omezení škod vhodné použít měkké zakončení v podobě různorodých plastových násad, filcových podložek apod. Na koberec lze použít i tvrdé zakončení.

Další možnosti a vybavení barových židlí

Na co se při výběru barové židle ještě zaměřit?

Opěradlo a opěrky rukou

Barová židle může mít podobu pouhé stoličky či štokrlete s jednoduchým rovným sedákem bez jakýchkoli vymožeností. Tyto stoličky nezaberou u baru mnoho místa, jsou skladné, flexibilní, lehké, působí i odlehčeným elegantním dojmem.

Při delším sezení však poskytnou méně pohodlí než židle se zádovým opěradlem. Robustnější modely pak mohou mít i opěrky pro ruky. Takové židle už zaberou více místa a bývají i dražší.

Opěrka pro nohy

Zcela typickou součástí barové židle je opěrka pro nohy. Mívá podobu různě tvarovaných obručí nebo přepážek mezi nohami židle. Jde o velmi důležitý prvek poskytující nohám při vyšším sedu pohodlnou oporu.

Výšková nastavitelnost

Barová židle může být i výškově nastavitelná podobně jako třeba židle kancelářská. Výhoda je zřejmá. Každý uživatel si může pomocí jednoduchého pákového mechanismu přizpůsobit výšku tak, aby co nejlépe vyhovovala jeho postavě. Tuto výbavu však mívají jen robustnější kovové modely.

Otočná židle

Podobně jako výšková nastavitelnost se i tato funkce týká kovových židlí na stopce. Obvykle masivnějších. Otočné provedení je ale jistě pohodlné a praktické, takže pořízení takové židle stojí minimálně za zvážení.

Skládací provedení

Není to sice extra běžné, ale existují i barové židle ve skládacím provedení. Výhody jsou nasnadě. Židle můžete vytáhnout, když jsou potřeba a jindy nemusejí překážet. Mohou být vhodným řešením do stísněnějších prostor nebo tam, kde se barový pult k posezení využívá spíš příležitostně. Nevýhodou je ovšem omezený výběr.

Ceny barových židlí

Kolik zaplatíte za kvalitní barové židle? Zde se můžete podívat na přehled základních relací.

✅ Barové židle do 1000 Kč

Levná kategorie, v níž přesto najdete různé druhy židlí z různých materiálů – jednoduché dřevěné stoličky i čalouněné kovové modely s výškovým nastavením.

✅ Barové židle do 3000 Kč

Vynikající výběr a kvalitní odolné zpracovaní. Důraz už je kladen i na detail, design a styl. Dobrá volba pro náročnější zájemce.

✅ Barové židle nad 3000 Kč

Barové židle renomovaných výrobců. Jde o exkluzivnější, obvykle designové modely ze špičkových materiálů pro náročné uživatele.

ProduktInfoHodnocení
#1Halmar H-21
✔️ Otočná o 360°
✔️ Výškově nastavitelná na 93 - 115 cm
✔️ Nosnost 120 kg
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2G21 Treama
✔️ Otočná o 360°
✔️ Výška sedátka od země 63 - 83 cm
✔️ Nosnost 120 kg
✔️ Zajímavě prošívané polstrování
📌 od 1500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Barová Židle Nelo
✔️ Stylová barová židle
✔️ Max. nosnost 140 kg
✔️ Stabilní nohy ze dřeva buk
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Signal Sting dub/šedý
✔️ Moderní barová židle
✔️ Odolná proti poškrábání
✔️ Sedací část vyniká svou pevností a pružností
📌 od 1520 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Stolička barová KROKUS A-148
✔️ Elegantní barová židle vhodná do barů a kaváren
✔️ Výška je nastavitelná v rozmezí 68 - 88 cm
✔️ Kovový podstavec je pochromovaný
📌 od 1420 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Barové židle 2 ks krémové
ohýbané dřevo a umělá kůže

✔️ Elegantní kombinace dřeva a kovu
✔️ Výškově nastavitelná
✔️ Max. nosnost 130 kg
📌 od 8500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Barová Židle Dima
✔️ Harmonický design
✔️ Severský styl a pohodlné sezení
✔️ Max.nosnost 110 kg
📌 od 1900 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení