Domácnost

Nejlepší interiérové dveře do bytu či domu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Kvalitní interiérové dveře Rekonstruujete nebo zařizujete nový byt či dům? Tak jako tak zajisté budete chtít ozdobit interiér pěknými a zároveň praktickými a funkčními dveřmi. Vyplatí se dát si na výběru záležet, protože dveře nejsou prvek, který bychom měnili každých pár let. Zvolíte-li dobře, budete mít naopak vystaráno minimálně na dekádu, ale spíše i na mnohem déle. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší interiérové dveře.

Nejlepší interiérové dveře do bytu či domu na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1SIKO Naturel Perma
Moderní interiérové dveře
✔️ rámová konstrukce z MDF s kvalitní fólií
✔️ výplň z panelů z MDF a bílého matného skla tl. 4 mm
✔️ dveře mají dozický zámek na klíč (rozteč 72 mm)
✔️ lze osadit do stávající ocelové zárubně nebo do obložkové zárubně
✔️ skvělé recenze od zákazníků
📌 od 4600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Erkado MAGNÓLIE 1
✔️ ořech 3D GREKO
✔️ 60, 70 a 80 cm (levé i pravé)
✔️ možnost kompletní konfigurace dveří
📌 od 3600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Siko Naturel Ibiza
✔️ rám z masivního dřeva (SM/BO) a výplň z papírové voštiny
✔️ odolný povrch z PP (3D -struktura)
✔️ obsahují zafrézované hliníkové lišty
✔️ 70, 80 i 90 cm (levé i pravé)
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dveře Erkado Sonoma 3D GREKO
✔️ posuvné dveře na stěnu
✔️ oblíbené řešení, pokud není místo na klasické dveře
✔️ Plné a hladké
✔️ 60, 70 a 80 cm
📌 od 4600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ALTAMURA 1 - Dub 3D GREKO
✔️ plné hladké dveře
✔️ možnost kompletní konfigurace dveří
✔️ 60, 70 a 80 cm (levé i pravé)
📌 od 1450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Baumax Trio 3*3 80P
✔️ Druh výplně: voština
✔️ Povrchová úprava: HDF lakované
✔️ Hrany: Felzkant
✔️ 60, 70, 80 i 90 cm (levé i pravé)
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat dveře do interiéru?

Co je důležité při výběru vnitřních dveří? Jednoznačně byste se v prvé řadě měli zaměřit na typové a materiálové provedení. S tím poměrně úzce souvisí i design, který je u tohoto vybavení rovněž zásadním faktorem výběru.

Dále jsou samozřejmě důležité zcela základní technické parametry, jako je rozměr či orientace, a v neposlední řadě sehraje bezesporu roli cena. Věnujte však pozornost i tomu, zda je součástí dveří kování a další příslušenství. Obvykle je třeba tyto prvky pořídit zvlášť.

Co mají splňovat interiérové dveře?

Vzdušné a otevřené interiéry jsou dnes v módě, nicméně dveře jsou stále nezbytným vybavením pro obývané (např. dětské) pokoje a ložnici. Zajišťují soukromí v mnoha ohledech. Například i v podobě zvukové izolace, která zajistí, že například ložnice nebude (nebo bude méně) rušena televizí z vedlejšího či obývacího pokoje apod. I z hlediska vytápění představují dveře izolaci, která zadrží teplo v dané místnosti. Neopomenutelný je pak esteticky faktor. Elegantní dveře mohou být ozdobou interiéru.

Nejlepší interiérové dveře

Typy interiérových dveří

Jaké základní varianty dveří se v současnosti používají pro interiérové účely? Výběr je poměrně pestrý, stačí si vybrat, jaké vlastnosti či vzhled vás nejvíce oslovují.

Základní plné dveře

Dveře tvoří rám překrytý z obou stran pláštěm z různých materiálů. Plášť může nést ještě vrstvu dekoru, opět různého druhu. Mezi plášti se nachází výplň (voština, dřevotříska,…). Tento typ dveří je obvykle nejlevnější a nejlehčí variantou. Vhodné jsou i pro nenáročné zájemce, kteří hledají funkční a pěkné dveře s minimálními náklady.

Prosklené dveře

Dveře tvoří rám a různě provedená skleněná výplň. Škála možností je obrovská. Sklo může obsazovat různě velké a být čiré nebo všelijak strukturované (mléčné, kouřové) či dekorované. Prosklené dveře jsou poněkud těžší než základní s lehkou výplní. V průměru jsou i dražší. Lidé je obvykle volí kvůli lepšímu prosvětlení interiéru. Předěl zároveň nepůsobí tak rázně. Opticky tak vzniká větší pocit pospolitosti interiéru.

Tento typ dveří se může hodit třeba do obývacího pokoje, na chodbu nebo do kuchyně a podobných spíše společných místností. Méně se hodí do ložnice nebo dětského pokoje. I když přes sklo (díky různým povrchům) nemusí být příliš vidět, přesto je pocit omezení soukromí citelný a dveře mají i horší zvukově izolační vlastnosti. Zcela nevhodné jsou prosklené dveře logicky na toaletu či do koupelny, což snad nepotřebuje vysvětlení.

Celoskleněné dveře

Nádech luxusu mají celoskleněné dveře, které se dělají z bezpečnostního skla (8, 10, 12 mm). Nejsou tedy křehké, naopak vynikají značnou odolností. Povrch může být opět různě opraven pro dosažení vyšší míry soukromí nebo specifického estetického dojmu. Jde o dveře, které se hodí do velmi moderních interiérů. Především jako dveře do kuchyně či třeba obývacího pokoje.

Výhodou je maximální světlost a dojem vzdušnosti. Nevýhodou obvykle vyšší cena a hmotnost dveří. Ty mohou být řešeny jako klasické pantové, ale i posuvné. Rozhodně jde o zajímavé, stylové řešení, byť se nehodí všude a má jistá úskalí.

Masivní dřevěné dveře

Dveře z poctivého masivního dřeva představují především rustikální řešení do stylových interiérů. Mohou to být například venkovské a horské chaty a chalupy nebo v tomto stylu zařízená ubytovací zařízení či rodinné domy.

Dveře jsou velmi těžké a bytelné. Charakter budou mít podle použitého dřeva. Nejdostupnější je smrk a borovice, ale více parády nadělají „lepší“ dřeviny jako dub, buk anebo i ovocná dřeva. Masivní dveře nabízejí vysoký útlum a izolaci i bezpečnost, jsou krásné, ale taky poměrně drahé. Příliš se nehodí do běžných městských bytů ani do moderně zařízených interiérů.

Posuvné a shrnovací dveře

Zejména posuvná varianta je stále oblíbenější a působí velice elegantně a stylově. Zároveň nezabere žádné místo při otevírání. Existuj přitom dvě varianty. V prvním případě zajíždějí dveře do vytvořeného pouzdra ve zdi. Toto řešení je maximálně úsporné a noblesní, ale vyžaduje citelný stavební zásah.

Nejlépe s takovými dveřmi počítat už při stavbě nebo rozsáhlejší rekonstrukci. Instalačně výrazně jednodušší jsou dveře zasouvané podél zdi. Nevypadají však tak „čistě“ a navíc u zdi je třeba zachovat pro dveře pár cm prostor.

Svého času byly v módě i shrnovací dveře z měkkých materiálů. Tyto dveře se harmonikově skládají na bok nebo do obou stran (dvoukřídlé). Dnes jde spíš o okrajovou variantu.

Jak vybrat dveře dle zárubně?

Zárubeň (veřeje) je ona nehybná část dveří upevněná ke dveřovému otvoru ve zdi, do níž se vsazuje samotné dveřní křídlo. Veřeje bývají v domácnosti dnes nejčastěji dřevěné, ale mohou být i kovové – například ve starších panelových domech anebo v různých technických objektech.

Při výběru je důležité zvolit dveře, které budou do veřejí správně sedět. Krom toho byste však měly zvažovat, jakým způsobem bude křídlo k veřejím dosedat. Standardem jsou falcové dveře, které mají obvodovou hranu. Ta po uzavření dveří přečnívá přes okraj zárubně. Moderním a stylovým řešením jsou však bezfalcové dveře. Tyto dveře nemají hranu, takže dosednou přesně a tvoří se zárubní jednotnou plochu. Mohou být s viditelnými, ale i neviditelnými panty.

Bezfalcové dveře ovšem vyžadují speciální zárubeň a jsou dražší. Krom toho falcové dveře mohou poskytovat poněkud lepší izolační vlastnosti. Výhody bezfalcových dveří jsou tedy obecně spíše estetické než praktické.

Materiálové zpracování

Jak už bylo řečeno, materiálové zpracování patří k nejdůležitějším faktorům výběru a existuje množství variant. Masivní dveře jsou celodřevěné, dále mohou být dveře vyrobeny z dřevěného rámu a výplně. Výplní může být sklo. U plných (nemasivních) dveří pak existuje několik variant výplní:

  • Voština – Výplň tvoří tvrdý papír strukturovaný do formy pláství. Ač se to nemusí zdát, výsledná pevnost je poměrně vysoká. Tyto dveře jsou velmi lehké i levné. Izolační vlastnosti jsou však poměrně slabé. Dveře pak sice snesou plošné zatížení, ale vůči například nárazům a úderům jsou zranitelné.
  • Odlehčená dřevotříska (DTD) – Výplň tvoří dřevotřískový materiál s otvory. Dveře mají dobrou zvukovou izolaci, jsou poměrně dost odolné, stále přitom nejsou příliš těžké.
  • Plná dřevotříska (DTD) či MDF – Velmi vysoká odolnost velmi dobré izolační vlastnosti. Toto řešení je ovšem těžší a dražší než např. dveře s voštinou.
  • PUR výplň – Výplň tvoří deska z pěnové hmoty, která se používá například i u matrací. Vyniká lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, takže se hodí, pokud chcete oddělit např. vytápěné a nevytápěné prostory.

Dveře do pokoje

Povrchová úprava

Dveřní plocha může nést dekor tvořený speciálním povrchem s potiskem. Tento dekor může mít různou kvalitu a odolnost dle použité technologie a výrobce, ceny apod. Výhodou je obrovská rozmanitost a věrná podobnost imitovaného materiálu či povrchu (např. přírodního dřeva).

Vysokou odolností disponuje laminovaný (CPL) povrch. Existují i vysoce odolné 3D foliové dekory pro zatěžované dveře. Další možností je dýhovaný povrch, lakování (obvykle akrylátovými laky) anebo přirozený vzhled. Ten je vhodné zachovat zejména u dveří z masivního dřeva.

Další parametry

Dveře se musejí především vejít do zárubní a ten zase do otvoru ve zdi, takže zásadní je volba či kontrola rozměrů. Standardní jsou šířky 60, 70, 80, 90 cm a 197 cm výšky. V interiéru se nejčastěji setkáte s dveřmi 80centimetrovými. 90centimetrové pak bývají vchodové dveře.

Zejména výškově už dnes existuje více i atypických variací. Prodávají se dveře vysoké i přes 210 cm vhodné pro čahouny, kteří se nechtějí při průchodu sklánět. Výška dveří se dá zespodu obvykle upravit o pár cm. To může být potřeba, pokud kupujete např. „kusové“ dveře z hobby marketu do starých zárubní.

Dále je třeba myslet na správnou orientaci dveří. Tedy zvolit otevírání vpravo či vlevo. Jsou-li panty vpravo, dveře jsou označeny jako pravé – a naopak.

Kliky a kování

Další součásti nutné pro používání dveří, jako jsou zejména kliky a kování, mohou i nemusejí být součástí dveří. U sériových, levnějších modelů obvykle součástí dodávky nebývají a je třeba si je vybrat zvlášť. Kliky jsou hlavně otázkou vkusu, důležité je však vybrat si i způsob zamykání.

Do interiérů se nepoužívá klasická FAB vložka, ale pouze interiérové kování. Standardem je rozetové kování, kdy je klika samostatně a zámek taky. Instalace je trochu složitější, ale výsledek vypadá velmi dobře. U WC a koupelen je praktičtější otočné, integrované uzamykání.

Ceny interiérových dveří

Kolik investovat do kvalitních interiérových dveří? Rekonstrukce či zařizování domácnosti je finančně velmi náročné – v případě dveří však můžete najít i velmi dostupné výrobky. Stejně tak však můžete sáhnout po velmi drahých, exkluzivních variantách.

Interiérové dveře do 2000 Kč

Dostupné, sériové dveře, které pořídíte především v hobby řetězcích a marketech. Většinou jde o dveře s voštinovou výplní a průměrně kvalitním dekorem nebo i prosklenými prvky. Vhodné do bytů pro méně náročné zájemce.

Interiérové dveře do 5000 Kč

V této relaci lze již pořídit odolnější dveře, např. s MDF či DTD jádrem a propracovanějším designem. Vhodná střední cesta, vybere si většina zájemců.

Interiérové dveře nad 5000 Kč

Designové, masivní, skleněné a vysoce kvalitní dveře vhodné pro náročnější zájemce, kteří kladou důraz na odolnost, životnost i skvělý styl.

Nejlepší značky elektrických struhadel

Kde koupit kvalitní interiérové dveře? Inspirujte se u těchto výrobců a prodejců:

  • Siko – Známý řetězec Siko nabízí i velmi slušný výběr interiérových dveří. Najdete zde dveře různého typu v mnoha designech i cenových relacích – nejčastěji středně drahých. Ukázat nabídku >>
  • Hornbach – Hobby řetězec Hornbach nabízí i velmi levné dveře do 2000 Kč, výběr však zahrnuje i dražší modely.
  • OBI – Podobně jako u Hornbachu zde lze nakoupit velmi levné i dražší a kvalitnější modely.
  • Dvere-erkado.cz – Tento expert na dveře nabízí opravdu zajímavý, rozmanitý výběr v různých cenách. Ukázat nabídku >>
ProduktInfoHodnocení
#1SIKO Naturel Perma
Moderní interiérové dveře
✔️ rámová konstrukce z MDF s kvalitní fólií
✔️ výplň z panelů z MDF a bílého matného skla tl. 4 mm
✔️ dveře mají dozický zámek na klíč (rozteč 72 mm)
✔️ lze osadit do stávající ocelové zárubně nebo do obložkové zárubně
✔️ skvělé recenze od zákazníků
📌 od 4600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Erkado MAGNÓLIE 1
✔️ ořech 3D GREKO
✔️ 60, 70 a 80 cm (levé i pravé)
✔️ možnost kompletní konfigurace dveří
📌 od 3600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Siko Naturel Ibiza
✔️ rám z masivního dřeva (SM/BO) a výplň z papírové voštiny
✔️ odolný povrch z PP (3D -struktura)
✔️ obsahují zafrézované hliníkové lišty
✔️ 70, 80 i 90 cm (levé i pravé)
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Dveře Erkado Sonoma 3D GREKO
✔️ posuvné dveře na stěnu
✔️ oblíbené řešení, pokud není místo na klasické dveře
✔️ Plné a hladké
✔️ 60, 70 a 80 cm
📌 od 4600 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5ALTAMURA 1 - Dub 3D GREKO
✔️ plné hladké dveře
✔️ možnost kompletní konfigurace dveří
✔️ 60, 70 a 80 cm (levé i pravé)
📌 od 1450 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Baumax Trio 3*3 80P
✔️ Druh výplně: voština
✔️ Povrchová úprava: HDF lakované
✔️ Hrany: Felzkant
✔️ 60, 70, 80 i 90 cm (levé i pravé)
📌 od 1600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Mohlo by vás zajímat:

0 Sdílení