Domácnost

Nejlepší přímotopy a teplovzdušné ventilátory: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší přímotopy a teplovzdušné ventilátory

Potřebujete na zimu co nejlepší přímotop nebo jiné topidlo? Protože topná sezóna už začala a čekají nás studené měsíce, máme pro vás článek, který plně věnujeme různým druhům topidel, přímotopů a teplovzdušných ventilátorů. Tato výhřevná zařízení mají celou škálu uplatnění. Můžete si je pořídit například na chatu či chalupu, kde není ústřední topení. Do kanceláře, karavanu, provozovny, pracovny či dílny nebo kamkoli jinam, kde se potřebujete zahřát.

Přímotopy mohou sloužit buď samostatně, anebo jako doplněk výkonnější formy vytápění – např. již zmíněného centrálního topení nebo třeba kotle v rodinném domě. V tomto průvodci především představíme všechny různorodé varianty. A samozřejmě vás i seznámíme se specifickými vlastnostmi, výhodami a nevýhodami jednotlivých typů. Kromě toho se podíváme i na důležité technické a praktické parametry a další faktory, na které je třeba se při výběru topidla zaměřit. Opět vám nabídneme taky žebříček nejlepších topidel ze současné nabídky.

Náš návod vám snad poslouží jako pomocná ruka při výběru topného zařízení. Konkrétní modely je ale dobré prozkoumat bedlivě například i prostřednictvím uživatelských recenzí přímotopů na internetu. Spousty důležitých a užitečných poznatků pak mohou poskytnout různé odborné testy, které se zevrubně věnují jednotlivým přístrojům.

Nejlepší přímotopy a teplovzdušné ventilátory na trhu

PořadíProduktProč si vybrat tento produkt?Hodnocení
#1SENCOR SOH 3311BK
Nejlepší pro většinu domácností
✔️ 11 topných článků
✔️ Jednoduché mechanické ovládání
✔️ Brzy nahřátý, topi i 20 minut po vypnutí
✔️ 3 stupně výkonu: 1000, 1300 a 2300 W
📌 od 2500 Kč

Typ: Olejový radiátor
Příkon: 2300 W
⭐ 100 % Zjistit cenu
#2Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde™ HP09
Teplovzdušný ventilátor pro náročné
✔️ 3v1 - čistička, ventilátor a teplovzdušný ventilátor
✔️ Zabudované termostaty mohou ušetřit až 30 % provozních nákladů
✔️ Aplikace Dyson Link pro ovládání z mobilu
✔️ Vysoká kvalita výrobce Dyson
📌 od 17800 Kč

Typ: Teplovzdušný ventilátor
Příkon: max 2250 W
⭐ 100 % Zjistit cenu
#3Olimpia Splendid CALDO TRENDY
Moderní design
✔️ Designové zpracování
✔️ Řadí se mezi největší výkony z kategorie malých a středních topidel
✔️ Rychle nahřáté
✔️ Příjemné sálavé teplo
✔️ Spousta dalších funkcí
📌 od 3300 Kč

Typ: Keramické topidlo
Příkon: 2000 W
⭐ 99 % Zjistit cenu
#4Concept KS4000
Moderní design
✔️ Nádherný design do moderní domácnosti
✔️ Relativně rychlé vytopení místnosti
✔️ Snadná obsluha před dotyk. displej / dálk. ovládání
✔️ Určeno spíše pro menší místnosti
📌 od 2700 Kč

Typ: Skleněný konvektor
Příkon: 2000 W
⭐ 97 % Zjistit cenu
#5TRISTAR KA-5060
Skvělá volba na chatu
✔️ 3 úrovně topení
✔️ Topení má žáruodolné provedení
✔️ Vhodné také pro průmyslové vytápění
✔️ Nastavitelný úhel 25°
📌 od 999 Kč

Typ: Elektrické topení
Příkon: 2000 W
⭐ 95 % Zjistit cenu
#6TRISTAR KA-5065
Nejlevnější lidová volba
✔️ Lze nastavit tři stupně výkonu
✔️ Žáruodolné provedení pro vyšší bezpečnost
✔️ Ochrana proti překlopení
✔️ Funkce oscilace pro lepší distribuci tepla
📌 od 800 Kč

Typ: Horkovzdušný ventilátor
Příkon: 1500 W
⭐ 93 % Zjistit cenu
#7Olimpia Splendid Caleo TT
Nejlepší konvektor
✔️ Do domácností, na chalupu i do práce
✔️ Funkce ventilátoru
✔️ 24h integrovaný časovač
✔️ Můžete jej umístit i na stěnu
📌 od 1900 Kč

Typ: Konvektor
Příkon: 2000 W
⭐ 92 % Zjistit cenu

Nejprodávanější topidla

Nejprodávanější topidla – teplovzdušné ventilátory, konvektory, elektrické přímotopy, olejové radiátory či tepelné zářiče – dle portálu Heureka.cz

Nejlepší značky topných zařízení

Které výrobce přímotopů a topidel lze doporučit? Máme pro vás výběr několika značek, u nichž lze dobře pořídit.

  • Klarstein – Tato německá značka nabízí především velmi pěkný výběr konvektorů a topných panelů, ale i jiných topidel. Její výrobky vynikají nejen kvalitou, ale i jedinečným designem. Nabídku si můžete prohlédnout na oficiálním eshopu zde.
  • Sencor – Tato tuzemská značka nabízí řadu nejprodávanějších přímotopů u nás. Jde zejména o konvektory a horkovzdušné ventilátory. Oceníte nízkou cenu v kombinaci se solidním zpracováním.
  • AEG – Značka AEG nabízí zejména kvalitní a výkonnější konvektory ve střední a vyšší cenové třídě.
  • Fenix – Zcela mimořádný výběr. Především konvektory a topné panely. Špičková hodnocení v testech přímotopů, ale taky spíše středně vysoké a vyšší ceny.

Jak vybrat přímotop nebo teplovzdušný ventilátor

Podle čeho vybírat přímotop? V první řadě byste měli pořádně zapřemýšlet nad správným typem. V našem návodu se budeme věnovat všem zásadním variantám dostatečně obšírně. Můžete si tak udělat představu o tom, co přesně potřebujete.

Zcela zásadní roli pak hraje taky výkon a neméně důležitá je pro většinu nakupujících i spotřeba energie. Kromě toho může být pro mnoho lidí podstatná i hlučnost, hmotnost nebo některé jiné faktory a vlastnosti.

Kromě parametrů se pak podíváme taky na cenové relace a na některé velmi oblíbené a osvědčené výrobce. Chybět nebudou ani odpovědi na některé často pokládané otázky.

jak vybrat přímotop

Typy topidel

Které topidlo vás nejlépe zahřeje? Jednotná odpověď neexistuje, musíte si vybrat typ, který bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům a nárokům, ale i možnostem – ať už finančním nebo technickým či prostorovým. A jaké jsou vlastně možnosti?

⏩ Teplovzdušná topidla

Když se řekne přímotop, většina lidí si vybaví právě obrázek teplovzdušného topidla (resp. ventilátoru). V této kategorii existuje opravdu mimořádný výběr a velkou výhodou jsou opravdu velice dostupné ceny základních a méně výkonných modelů.

Teplovzdušné ventilátory jsou opatřeny odporovými články, které produkují teplo, a ventilátorem, který jej distribuuje do prostoru. Efektivita těchto zařízení tedy závisí jednak na výkonu při tvorbě tepla, ale taky na účinnosti ventilátoru.

Faktem však je, že teplovzdušné ventilátory mají pouze velmi omezenou výhřevnost. Používají pro lokální vytápění např. velmi malé místnosti nebo třeba jen pracovního prostoru. Výhodou je okamžitý tepelný efekt. Nevýhodou naopak nulová schopnost akumulovat teplo. Tento typ přístrojů jednoduše zahřívá prostor, pouze dokud je zapnutý. Pak dochází prakticky okamžitě k poklesu teploty. Za nevýhodu lze považovat taky poměrně výraznou spotřebu.

Teplovzdušné přímotopy jsou lehká a většinou levná zařízení, která si můžete postavit například na pracovní stůl nebo jiné místo, ze kterého na vás budou bezprostředně působit.

Výhody:

  • Ihned generují teplo
  • Cenová dostupnost
  • Obvykle minimální hmotnost a kompaktní rozměry
  • Vhodné pro lokální ohřev nebo jako doplněk k jinému vytápění

Nevýhody:

  • Žádná akumulace tepla
  • Vyšší spotřeba vzhledem k výkonu

⏩ Konvektory

Zřejmě nejvýznamnějším a nejpoužívanějším typem přímotopů jsou konvektory. Používají se k vytápění spíše menších prostor, oblíbené jsou v různých rekreačních nebo komerčních zařízeních či na pracovištích. Některé modely mohou být poměrně výkonné a schopné dostatečně vyhřát celou (ačkoli spíše menší) místnost.

Konvektory jsou poměrně skladné a lze je umístit třeba pod stůl nebo i připevnit na zeď apod. Další výhodou je pořizovací cena. Ta je často velmi výhodná. Horší je to ale se spotřebou elektrické energie. Konvektory obvykle disponují příkonem od cca 500 do 2000 nebo i víc Wattů. Nejde tedy rozhodně o úsporný systém vytápění.

Tato zařízení fungují tak, že spodní stranou vtahují chladný vzduch, který se ohřívá přes topnou spirálu a horními otvory proudí do místnosti. Chod je proto mimořádně tichý. Ovšem některé modely v rámci vyšší efektivity distribuce disponují i ventilátory, které hlučnost zvyšují.

Nevýhodou je, že chvíli trvá, než se konvektor „rozjede“ a začne účinně ohřívat vzduch. Akumulační vlastnosti jsou přitom obvykle nízké. Tento typ vytápění taky nebude prospívat např. alergikům. Dochází k přepalování a víření prachu.

Výhody:

  • Dostupné pořizovací ceny
  • Skladné a praktické provedení, nízká hmotnost
  • Vhodné řešení vytápění menší místnosti (příp. jako doplněk hlavního topení)
  • Bez ventilátoru tichý provoz

Nevýhody:

  • Vysoká spotřeba
  • Vysoušení vzduchu, víření prachu

⏩ Radiátory

Dostáváme se výkonnostně zase o kousek výš. Radiátory, resp. olejové elektrické radiátory, jsou zařízení zcela schopná obstarat teplo v menší, případně středně velké místnosti. Vzhledem se velmi podobají klasickým radiátorům ústředního topení. Fungují však zcela samostatně, stačí je zapojit do elektřiny. Princip je jednoduchý, v žebrech radiátoru je speciální olej, který se zahřívá a tím dochází k produkci tepla.

Radiátory mají poměrně vysoký příkon – tedy odběr elektrické energie. Běžně se pohybují v rozmezí od cca 1000 do 2500 W. Na druhou stranu je nutné vzít v potaz vysoké akumulační vlastnosti. Ty z radiátorů dělají v důsledku mnohem efektivnější formu vytápění, než jsou třeba výše uvedené konvektory.

Na druhou stranu je pořizovací cena radiátorů obvykle výrazně vyšší než u konvektorů. Tato zařízení jsou taky podstatně těžší a méně skladná. Některé modely jsou vybaveny i kolečky. Za vyšší účinnost tedy zaplatíte těmito nevýhodami.

Výhody:

  • Účinné vytápění menších i středních místností
  • Dobré akumulační schopnosti
  • Nevíří se prach
  • Obvykle bezúdržbové provedení
  • Tichý provoz

Nevýhody:

  • Vyšší pořizovací cena
  • Menší mobilita (větší rozměry a hmotnost)
  • Vyšší spotřeba elektřiny

⏩ Topné panely

Další možností, jak se v zimě zahřát, jsou topné panely. Tyto panely fungují na principu sálavého ohřevu. Jde o podobný „druh“ ohřevu, jako když sedíte u otevřeného krbu nebo ohniště. Zahřívány jsou předměty a osoby a teprve sekundárně (od objektů) dochází k ohřevu vzduchu v místnosti. Sálavé teplo je považováno za velice příjemné a zdravé, vhodné i pro alergiky apod. Existují taky modely topných panelů, které kombinují sálavou i konvekční produkci tepla.

Topné panely jsou obvykle z keramického materiálu, teplo vytvářejí rychle a dosahují i určitých akumulačních vlastností. Tyto panely lze nainstalovat například na stěnu a jejich hmotnost nebývá příliš vysoká (od cca 2 do 10 kg). Jistou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale tu zase vynahrazuje vysoká efektivita vytápění vzhledem k příkonu, který se nejčastěji pohybuje okolo 200-500 W.

Topné panely jsou velice elegantní na pohled a produkují příjemné a zároveň intenzivní teplo. Výkonnější modely lze použít i jako jediný zdroj tepla v místnosti. Poměr spotřeby a účinnosti je přitom efektivnější než u přímotopů, konvektorů nebo elektrických radiátorů.

Výhody:

  • Sálavé teplo, které vyhřeje i celou místnost
  • Vhodná forma vytápění i pro alergiky
  • Dobrý poměr spotřeby a výkonu

Nevýhody:

  • Vyšší pořizovací cena

⏩ Infrazářiče

Tento typ topidel rovněž využívá sálavého tepla, ale trochu odlišným způsobem. Zářiče pracují s mnohem vyššími teplotami a nástup účinku je okamžitý a intenzivní. Taky spotřeba je zpravidla výrazně vyšší. Příkon se pohybuje od cca 1000 do 2500 W.

Infrazářiče se obvykle nepoužívají pro vytápění běžných obytných místností nebo pracovišť. Setkáte se s nimi například v koupelnách anebo ve venkovních prostorách (zahrádky s venkovním posezením, altány, pergoly apod.).

Výhody:

  • Výkonný zdroj intenzivního tepla
  • Šetrné, vhodné pro alergiky
  • Tichý chod
  • Často dostupná pořizovací cena

Nevýhody:

  • Směrový účinek (zářič ohřívá to, na co je namířen)
  • Vysoká spotřeba
  • Minimální akumulační vlastnosti

⏩ Další možnosti

Jen ve zkratce se zmíníme o dalších typech topidel. Zajímavou možností jsou například plynová topidla, která lze použít poměrně efektivně i jako hlavní topný systém v objektu. Chod je tichý a relativně úsporný. Nevýhodou je především komplikovanější instalace a vyšší pořizovací cena.

Za krátkou zmínku stojí i například moderní elektrické krby nebo biokrby. První zmíněné dokážou i účinně vytápět místnost, ale nevýhodou je velmi vysoká pořizovací cena. Druhá varianta slouží častěji jako dekorace s minimálním otopným efektem. Velkou výhodou obou těchto možností je opravdu vysoká estetická hodnota.

Konvektor ROHNSON R-02 Wi-Fi
Konvektor ROHNSON R-02 Wi-Fi

Výkon

Jak zvolit výkon topného zařízení? Není to vždy snadné. Musíte vycházet z velikosti prostoru, který chcete vytápět. Do hry však vstupuje i celá škála dalších faktorů, například princip fungování zařízení, izolace místnosti apod.

Proto je doporučené rozpětí výkonu na metr krychlový poměrně široké – obvykle se setkáte s doporučeným výkonem od cca 30 do 80 W na m3 vytápěného prostoru. Pokud chcete vytápět účinně, počítejte raději s určitou rezervou. Na druhou stranu není vhodné pořizovat předimenzované topné zařízení (tedy za předpokladu, že neumožňuje regulaci výkonu). Dosáhnete leda toho, že budete mít v místnosti přetopeno a ještě zaplatíte více za spotřebovanou energii.

Příkon (odběr elektrické energie)

U elektrických topidel, na která jsme se v našem textu zaměřili především, je vždy důležitý příkon, který vypovídá o spotřebě energie. Topidla jako konvektory nebo elektrické radiátory jsou sice často výkonná, ale spotřeba je natolik vysoká, že se za běžných okolností příliš nehodí pro stálé vytápění např. domácnosti. Z ekonomického hlediska jde o velkou zátěž. Většinou výrazně lépe si vedou topné panely, u těch zas vstupuje do hry nevýhoda v podobě vyšší pořizovací ceny.

Obecně se přímotopy a topidla využívají spíše tam, kde není z nějakého důvodu možné nebo vhodné využít nějaký „standardní“ systém vytápění, anebo slouží pouze jako doplněk hlavního topení či pro krátkodobé, nárazové využití.

Ceny topných zařízení

Za jakou cenu lze pořídit kvalitní přímotop? Máme pro vás krátké a přehledné shrnutí tří základních cenových kategorií topných zařízení.

Přímotopy do 1000 Kč

Mnoho méně výkonných přímotopných zařízení lze pořídit už od pár stovek korun. Týká se to například konvektorů a teplovzdušných ventilátorů, ale třeba i infrazářičů. Tato topidla však poslouží spíš jako doplněk k hlavnímu topení.

Přímotopy do 3000 Kč

V této ceně už můžete pořídit výkonná zařízení schopná zajistit kompletní vytopení místnosti. Najdete zde elektrické radiátory, výkonné konvektory a taky například topné panely.

Přímotopy nad 3000 Kč

Zde už hledejte velmi výkonné radiátory nebo konvektory a topné panely. V ještě vyšších cenách se pak pohybují plynová topení, elektrické krby apod.

Nejčastější otázky nakupujících

Které přímotopy mají nejtišší chod?

Z hlediska hlučnosti jsou na tom nejlépe topidla, která nevyužívají ventilátor. Jsou to především sálavé topné panely, infrazářiče, radiátory, případně i konvektory, pokud nedisponují ventilátorem (nebo je vypnutý).

Který přímotop zvolit pro časté přenášení?

Nejmobilnější jsou zpravidla teplovzdušné ventilátory, jde o kompaktní zařízení vhodná pro přenášení nebo převážení. Další v řadě jsou konvektory, které jsou rozměrnější, ale hmotnost nebývá příliš vysoká.

PořadíProduktProč si vybrat tento produkt?Hodnocení
#1SENCOR SOH 3311BK
Nejlepší pro většinu domácností
✔️ 11 topných článků
✔️ Jednoduché mechanické ovládání
✔️ Brzy nahřátý, topi i 20 minut po vypnutí
✔️ 3 stupně výkonu: 1000, 1300 a 2300 W
📌 od 2500 Kč

Typ: Olejový radiátor
Příkon: 2300 W
⭐ 100 % Zjistit cenu
#2Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde™ HP09
Teplovzdušný ventilátor pro náročné
✔️ 3v1 - čistička, ventilátor a teplovzdušný ventilátor
✔️ Zabudované termostaty mohou ušetřit až 30 % provozních nákladů
✔️ Aplikace Dyson Link pro ovládání z mobilu
✔️ Vysoká kvalita výrobce Dyson
📌 od 17800 Kč

Typ: Teplovzdušný ventilátor
Příkon: max 2250 W
⭐ 100 % Zjistit cenu
#3Olimpia Splendid CALDO TRENDY
Moderní design
✔️ Designové zpracování
✔️ Řadí se mezi největší výkony z kategorie malých a středních topidel
✔️ Rychle nahřáté
✔️ Příjemné sálavé teplo
✔️ Spousta dalších funkcí
📌 od 3300 Kč

Typ: Keramické topidlo
Příkon: 2000 W
⭐ 99 % Zjistit cenu
#4Concept KS4000
Moderní design
✔️ Nádherný design do moderní domácnosti
✔️ Relativně rychlé vytopení místnosti
✔️ Snadná obsluha před dotyk. displej / dálk. ovládání
✔️ Určeno spíše pro menší místnosti
📌 od 2700 Kč

Typ: Skleněný konvektor
Příkon: 2000 W
⭐ 97 % Zjistit cenu
#5TRISTAR KA-5060
Skvělá volba na chatu
✔️ 3 úrovně topení
✔️ Topení má žáruodolné provedení
✔️ Vhodné také pro průmyslové vytápění
✔️ Nastavitelný úhel 25°
📌 od 999 Kč

Typ: Elektrické topení
Příkon: 2000 W
⭐ 95 % Zjistit cenu
#6TRISTAR KA-5065
Nejlevnější lidová volba
✔️ Lze nastavit tři stupně výkonu
✔️ Žáruodolné provedení pro vyšší bezpečnost
✔️ Ochrana proti překlopení
✔️ Funkce oscilace pro lepší distribuci tepla
📌 od 800 Kč

Typ: Horkovzdušný ventilátor
Příkon: 1500 W
⭐ 93 % Zjistit cenu
#7Olimpia Splendid Caleo TT
Nejlepší konvektor
✔️ Do domácností, na chalupu i do práce
✔️ Funkce ventilátoru
✔️ 24h integrovaný časovač
✔️ Můžete jej umístit i na stěnu
📌 od 1900 Kč

Typ: Konvektor
Příkon: 2000 W
⭐ 92 % Zjistit cenu
0 Sdílení