Oblečení

Nejlepší impregnace na boty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší impregnace na botyPravděpodobně už se vám při nákupu bot stalo, že vám prodejce nabídl „příslušenství“ v podobě vhodného impregnačního prostředku. Ošetření obuvi tímto způsobem je běžnými nositeli často podceňované, přestože může vést k zásadnímu zvýšení komfortu používání a taky k prodloužení životnosti. U levnějších tenisek na běžné nošení se bez impregnace nejspíš obejdeme. U dražších bot anebo namáhané či turistické a outdoorové obuvi už bychom na ni však zapomínat neměli. V dnešním článku se podíváme na to, jak tento způsob ošetření funguje a jak vybrat nejlepší impregnaci na boty podle materiálu i dalších faktorů. Poradíme vám taky, jak ošetřující prostředek co nejlépe používat, aby přinášel kýžené výsledky, zajímat nás budou cenové hladiny a nabídneme i krátké recenze známých značek.

Impregnace obuvi by se měla stát běžnou součástí údržby vašeho „botníku“. Tím spíš, že prostředky většinou nejsou extrémně drahé a vydrží poměrně dlouho. V našem textu najdete kromě tipů a rad i žebříček oblíbených pomůcek. Tyto výrobky se těší vysokému hodnocení v uživatelských recenzích impregnací na boty a taky v odborných testech. Informace obsažené v tomto článku vás přitom mohou nasměrovat k optimálnímu produktu v poměru ceny a kvality.

Nejlepší impregnace na boty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vynikající recenze
Inproducts Impregnace na obuv
✔️ pro obuv z přírodní kůže, textilu, membrány Gore-Tex a semiše
✔️ křemíková vrstva nanočástic
✔️ obsah balení: 200 ml, typ: sprej
[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 Kč Číst recenze
#2Multifunkční
Collonil Carbon Pro
✔️ vývoj inspirovaný karbonovou technologii
✔️ určen pro všechny druhy materiálů včetně klimamebrán
✔️ obsah balení: 400 ml, typ: sprej
[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#3Z pravého včelího vosku
Atsko SnoSeal
✔️ chrání kůži před deštěm, sluncem, sněhem a solí
✔️ nenarušuje přirozenou prodyšnost kůže
✔️ obsah balení: 200 g, typ: vosk
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]240 Kč Číst recenze
#4Litrové balení
Granger's Performance Wash
✔️ optimalizuje prodyšnost a uchovává voděvzdornost
✔️ účinně čistí
✔️ obsah balení: 1000 ml, typ: čistící prostředek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#5Založeno na NANOTECHNOLOGII
Tarrago HighTech Nano Protector
✔️ pro Gore Tex a ostatní High-Tech membrány, všechny druhy kůží, semiš, nubuk a textilní materiály z oboru HIGH-TECH
✔️ impregnace nové generace se samočisticím účinkem
✔️ obsah balení: 400 ml, typ: sprej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]270 Kč Číst recenze
#6Univerzální
Sigal Aquastop
✔️ zabraňuje pronikání vody do vnitřní části obuvi
✔️ vhodný i pro obuv, která obsahuje takzvanou TEX-membránu
✔️ obsah balení: 300 ml, typ: sprej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]130 Kč Číst recenze

Jak vybrat impregnaci na boty

Podle jakých měřítek a faktorů vybírat impregnační prostředek na ošetření obuvi? Zásadní roli zde hraje vhodnost konkrétního přípravku vzhledem k materiálům obuvi. Proto se budeme věnovat jednotlivým materiálům, ale taky typům impregnací z hlediska konzistence a způsobu použití (vosky, spreje apod.). Poradíme vám taky, jak impregnační prostředek používat tak, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

jak vybrat impregnaci na boty

K čemu je impregnace a jak působí?

Nejsou impregnační přípravky jen další způsob, jak z lidí vytáhnout o něco více peněz? Tato otázka možná napadne zákazníky, kteří s těmito prostředky zatím nemají zkušenosti. Jak jsme už řekli, impregnace obuvi není pochopitelně nezbytná… boty si obujete i bez ní. Na druhou stranu je tu celá řada výhod, které stojí za zvážení:

  • Impregnace zabraňuje pronikání a vsakování vody a vlhkosti do materiálu boty, zajistí tedy, že nohy zůstanou déle v suchu i ve špatných podmínkách.
  • Bez impregnace mohou boty brzy ztratit část estetické hodnoty svého vzhledu, působí vysušeně, materiál může i popraskat apod.
  • Impregnace chrání nejen před vodou, ale např. i posypovou solí v zimě, která má na boty velmi negativní dopady.
  • Naimpregnované boty se lépe udržují v perfektním stavu. Ochranná vrstva zabrání zažírání špíny, boty se snadněji čistí, účinněji odolávají vzniku skvrn apod.
  • Impregnace může zvýšit životnost obuvi a zajistit/zefektivnit její funkční vlastnosti.

Pokud nechcete chodit v mokrých botách (a následně i ponožkách), je pravidelná impregnace dobrá volba. Velmi důležitá je především pro terénní, turistickou obuv používanou v náročných podmínkách. Zde byste její důležitost podceňovat rozhodně neměli. Velmi ji oceníte taky u drahých, zvláště kožených bot, které jsou přece jen náročnější na údržbu a jistě budete chtít co nejdéle uchovat jejich perfektní vzhled i vlastnosti.

Kdy a jak impregnovat?

Ošetření obuvi pomocí impregnačního prostředku by se mělo provádět pravidelně. Základem je impregnace ještě před prvním nošením, tedy ihned po zakoupení. Dále je důležité impregnaci pravidelně opakovat. Frekvenci je obtížné zobecnit, záleží na typu obuvi, způsobu použití, počasí apod.

V deštivé a vlhké podzimní a zimní sezóně je rozhodně vhodné impregnovat častěji než během suchého léta. Velmi namáhané turistické boty je zrovna tak rozumné ošetřit častěji než boty do kanceláře atd. Každopádně platí, že pokud boty popraskávají, rychleji provlhnou nebo jiným způsobem ztrácejí svůj vzhled nebo vlastnosti, je na impregnaci nejvyšší čas.

impregnace kožených bot

Typy impregnací

Velmi důležitý je výběr vhodného druhu prostředku. Možností je dneska poměrně dost a každá má poněkud odlišné vlastnosti, výhody a nevýhody.

Sprejové impregnace

Toto řešení patří mezi nejpopulárnější. Důvodem je především poměrně velmi jednoduchá a pohodlná aplikace. Podmínkou však je, že boty jsou před impregnací čisté a suché. Pak už stačí jen nastříkat ochrannou vrstvu. Sprejů je velký výběr, v principu existují dvě základní varianty – a to spreje silikonové a fluorkarbonové.

U silikonových je výhodou vysoká vodoodpudivost a dlouhá výdrž vrstvy, ale výsledky se velmi liší podle materiálů, někde mohou mít vliv i na barevný odstín. Druhý typ sprejů působí odpudivě na vodu, ale i tuky a u starých usní může lépe proniknout do hloubky. Nevýhodou je nutnost častějšího nanášení. Obecnou výhodou sprejů je kromě snadného nanášení taky univerzální použití. Spreje lze obvykle aplikovat na většinu běžně používaných syntetických i přírodních materiálů.

Voskové a tukové impregnace

Práce s krémy, vosky a tuky je poněkud náročnější, ale ochrana je silnější. Tyto impregnace se nejlépe nanášejí speciálním kartáčkem v tenké vrstvě a pak je třeba obuv ještě vyleštit. Výhodou je taky, že materiál boty vyživují. Tento typ prostředků se ovšem zpravidla používá především na kvalitní kožené boty, pro textilní obuv tak vhodné nejsou. Nevýhodou je kromě pracnosti taky horší paropropustnost, tedy omezení odvodu vlhkosti a par zevnitř boty (z chodidla).

Roztokové impregnace

Jde o impregnaci, která se provádí za mokra, např. při praní nebo formou lázně. Roztok se dostane do celé struktury a účinnost je vysoká, ale jde o zdlouhavé řešení, protože obuv musí pozvolna vyschnout.

Nanotechnologie

Dnes už jsou k dostání i přípravky vytvářející ochrannou nano-vrstvu. Většinou jde však o doplňkovou vrstvu, která zvyšuje a zlepšuje vlastnosti samotné impregnace.

Pozn.: Pro všechny impregnace platí, že musí dostat čas na zaschnutí a proniknutí do materiálu. Nevyplatí se však snažit se tento proces urychlit například sušením pomocí vysokých teplot, horkého vzduchu apod. Tím můžete botám spíše uškodit a navíc je zde riziko uvolnění škodlivin z impregnací do ovzduší. Před použitím jakékoli impregnace pečlivě čtěte návod a dodržujte jej. Obvykle taky není vhodné střídat více druhů impregnačních prostředků na stejných botách.

Impregnace podle materiálu obuvi

Velmi důležité je brát zřetel na materiál, z nějž je obuv zpracovaná a podle toho volit typ i způsob impregnace. Zde jsou některé zásadní možnosti.

Textilní obuv

Obuvi z textilních materiálů jsou dnes nesmírně oblíbené a rozšířené. Z textilií – syntetických i přírodních – se vyrábějí boty všeho druhu, od společenských přes denních až po sportovní a zátěžové. Nejčastější a zcela adekvátní volbou pro impregnaci je sprejový přípravek, ideálně takový, který je na textilní materiály přímo určený a atestovaný.

Pravá, hladká kůže

Kožené boty jsou exkluzivní záležitost a je třeba o ně odpovídajícím způsobem pečovat. Tradiční volbou je proto vosk nebo tuk, které poskytnou kůži ochranu i výživu. Použití nano-impregnace může ochranu ještě posílit.

Nubuk a jiné broušené usně

Nubuk nebo velur a další broušené usně jsou mimořádně populárním materiálem pro výrobu obuvi. U těchto materiálů je však vhodné zvolit prostředek speciálně pro ně určený. Obvyklou volbou je sprej. Krémy a vosky nejsou pro „strukturovaný“ povrch tak vhodné a mohou způsobit i změnu vzhledu.

Boty s membránou

Nepromokavé membrány jsou dnes velmi často používané zejména u outdoorové a sportovní obuvi, ale i u oblečení. Boty s membránou je ovšem také vhodné ošetřovat impregnací. Ta totiž ochrání svrchní vrstvu, pod kterou je membrána uložená. V tomto případě byste měli sáhnout po speciálním přípravku s atestací na membránové materiály.

nepremokavé boty impregnace

Ceny impregnací na boty

Za kolik lze pořídit impregnační prostředek na boty v podobě spreje, vosku nebo třeba krému? Zde pro vás máme přehledné a stručné resumé základních cenových relací.

✅ Impregnace na boty do 100 Kč

V této ceně najdete levné sprejové impregnace (do 200 ml) anebo malá balení krémů či vosků, většinou na jedno použití. Jde o řešení pro nenáročné použití.

✅ Impregnace na boty do 300 Kč

V této relaci najdete vynikající výběr a většinu nejprodávanějších impregnací na boty na trhu. Najdete zde kvalitní spreje i krémy a větší objemy (spreje i 400 a více ml). Vybere si většina uživatelů, včetně náročnějších.

✅ Impregnace na boty nad 300 Kč

Menší výběr velkoobjemových sprejů, ale taky roztoků pro praní.

Nejlepší značky impregnací na boty

Kterým značkám impregnací se vyplatí věnovat pozornost?

  • Collonil – Velmi oblíbená značka s velkým výběrem sprejů, ale i krémů. Vysoce kvalitní až špičkové ochrany, spíše vyšší ceny.
  • Atsko – Vosky, roztoky i spreje. Zajímavý výběr v různých cenových relacích a pro různé druhy obuvi.
  • Tarrago – Další populární značka s širokým záběrem. Převážně středně drahé spreje, ale i krémy a roztoky. Velmi dobrá hodnocení.
  • Grangers – Převážně dražší produkty, zejména spreje, často se speciálním použitím.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Vynikající recenze
Inproducts Impregnace na obuv
✔️ pro obuv z přírodní kůže, textilu, membrány Gore-Tex a semiše
✔️ křemíková vrstva nanočástic
✔️ obsah balení: 200 ml, typ: sprej
[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 Kč Číst recenze
#2Multifunkční
Collonil Carbon Pro
✔️ vývoj inspirovaný karbonovou technologii
✔️ určen pro všechny druhy materiálů včetně klimamebrán
✔️ obsah balení: 400 ml, typ: sprej
[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 Kč Číst recenze
#3Z pravého včelího vosku
Atsko SnoSeal
✔️ chrání kůži před deštěm, sluncem, sněhem a solí
✔️ nenarušuje přirozenou prodyšnost kůže
✔️ obsah balení: 200 g, typ: vosk
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]240 Kč Číst recenze
#4Litrové balení
Granger's Performance Wash
✔️ optimalizuje prodyšnost a uchovává voděvzdornost
✔️ účinně čistí
✔️ obsah balení: 1000 ml, typ: čistící prostředek
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#5Založeno na NANOTECHNOLOGII
Tarrago HighTech Nano Protector
✔️ pro Gore Tex a ostatní High-Tech membrány, všechny druhy kůží, semiš, nubuk a textilní materiály z oboru HIGH-TECH
✔️ impregnace nové generace se samočisticím účinkem
✔️ obsah balení: 400 ml, typ: sprej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]270 Kč Číst recenze
#6Univerzální
Sigal Aquastop
✔️ zabraňuje pronikání vody do vnitřní části obuvi
✔️ vhodný i pro obuv, která obsahuje takzvanou TEX-membránu
✔️ obsah balení: 300 ml, typ: sprej
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]130 Kč Číst recenze
0 Sdílení