Sport / outdoor

Nejlepší funkční oblečení / termoprádlo: TOP 8 tipů podle recenzí a testů

nejlepší termoprádloFunkční oblečení nebo taky termoprádlo, to jsou pojmy, se kterými se dnes už setkal zřejmě každý – ačkoli samozřejmě ne každý na vlastní kůži – jde přitom o poměrně moderní záležitost. Ještě v devadesátých letech minulého století šlo u nás o okrajovou a nákladnou záležitost pro největší sportovní nadšence. Dnes už je funkční prádlo běžnou součástí šatníků i vysloveně rekreačních sportovců. Spousta lidí přitom při pořizování zřejmě podlehla reklamě, recenzím nebo trendu, aniž by přesně věděli, co vlastně tento typ oděvů „umí“, jak si ho vybrat a jak s ním správně zacházet, aby skutečně plnil svůj účel. V dnešním článku se proto zevrubně podíváme na to, jak vybrat nejlepší funkční oblečení a co od něho (ne)očekávat. Klademe si přitom za cíl poskytnout vám komplexní, ale i srozumitelné informace a uvést vás do dané problematiky, abyste se mohli následně v obchodě lépe rozhodovat.

Funkční prádlo dnes koupíte snad u každého prodejce sportovní a outdoor módy a vybavení a výběr je opravdu obrovský. Orientace v sortimentu navíc nemusí být pro každého snadná. Výrobci se pochopitelně snaží zapůsobit často i všemožnými velkolepými tvrzeními. Je však lepší, pokud budete schopni nabídku zhodnotit trochu kritickým a zasvěceným pohledem. Tím spíš, že ceny funkčního oblečení a termoprádla nejsou zrovna nízké. Každý kus může mít přitom poněkud odlišné vlastnosti a hodit se do jiného prostředí a pro jiný sport, a to v závislosti na použitých technologiích, materiálech atd.

V dnešním průvodci se zaměříme na důležité aspekty výběru tohoto oblečení. Kromě toho vám nabídneme i žebříček, ve kterém najdete některé z nejzajímavějších současných modelů. Jde ovšem především o inspiraci, vybírat samozřejmě budete podle vlastních potřeb. Další pomoc vám pak mohou poskytnout i různé uživatelské recenze funkčního prádla anebo i odborné testy.

Nejlepší funkční oblečení / termoprádlo na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Funkční spodní trička

Na Decathlon.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze
#2Funkční spodní díl oblečení

Na Decathlon.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze
#3Merino termoprádlo

Na Sportisimo.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#4Termo ponožky

Na Motozem.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#5Termoprádlo Husky

Na Huskycz.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#6Pánské funkční prádlo na 4camping.cz

Na 4camping.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]300 Kč Číst recenze
#7Dámské funkční prádlo na 4camping.cz

Na 4camping.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]240 Kč Číst recenze
#8Letní termoprádlo

Na Sportisimo.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze

Jak vybrat funkční oblečení / termoprádlo

Podle čeho vybírat optimální termoprádlo? V první řadě musíte mít jasno, na co ho budete používat? Na letní běhání nebo turistiku? Na lyžování? Způsob použití je velmi důležitý a taky prostředí, ve kterém se budete pohybovat, jsou velmi důležité faktory. Při samotném nákupu se pak rozhodně zaměřte na materiálové zpracování a roli mohou hrát i různé speciální technologie.

V našem článku si ještě řekneme, jak prádlo správně vrství a jak se o něj starat, aby vám dlouho vydrželo. Kromě toho nás budou zajímat i cenové hladiny a někteří významní výrobci, u kterých můžete najít dobrý poměr ceny a kvality.

jak vybrat funkční prádlo

Co je to funkční prádlo/termoprádlo?

Samotné pojmy funkční prádlo a termoprádlo do značné míry splývají, ačkoli funkční prádlo je poněkud širší označení, kdežto termoprádlo je – jak už název napovídá – určeno především pro udržování teploty spíše v chladnějším prostředí. V principu jde ale o to, že takzvané funkční oděvy reagují na tělesné potřeby i vnější prostředí a nabízejí určité výhody oproti běžnému oblečení.

Kvalitní funkční prádlo má především za úkol co nejlépe odvádět pot od těla, umožnit volný odpad tekutin z kůže a zajistit tak tělu soustavně suché prostředí – a to i při vysoké námaze. Od funkčního prádla se očekává, že nenasákne vlhkostí, ale umožní její odpad z povrchu textilie. Zůstává lehké, přiléhavé, prodyšné – pokud jde o termoprádlo, tak i přirozeně hřejivé.

V současnosti však může funkční prádlo nabízet i další kýžené vlastnosti, například může být antibakteriální, nepřebírat pach potu, nemačkat a nekrčit se, držet tvar atd. Nevýhodou u některých kousků může být naopak kratší životnost nebo náchylnost k mechanickému poškození a postupná degradace vlastností.

Funkční prádlo je spojené především s outdoorovými sportovními aktivitami – a to letními, jako je třeba běh a cyklistika, i zimními. Pokud se však chcete cítit lépe a pohodlněji, není důvod nevyužívat funkční oblečení třeba i při práci nebo jiných aktivitách.

Jaké funkční prádlo existuje a jak jej vrstvit?

Funkční prádlo může mít různé podoby a střihy, oblíbená jsou přiléhavá trička s dlouhým i krátkým rukávem, klasické spodní prádlo (trenýrky, podprsenky apod.), kalhoty, ale třeba i podvlékačky, ledvinové pásy, kukly, tílka a jiné části oděvu. Při výběru a následném oblékání na určitou aktivitu a do konkrétního prostředí je nutné volit správné složení a taky oblečení správně vrstvit. Existují tři základní vrstvy.

Spodní vrstva

Jde o spodní prádlo a termoprádlo nošené přímo na těle. Funkční prádlo by mělo dobře přiléhat a přitom být pohodlné a neomezovat v pohybu. Úkolem této vrstvy je rychle a účinně odvádět vlhkost od těla ven k ostatním vrstvám a udržet vás v suchu.

Prostřední vrstva

Zajišťuje první izolaci proti větru a chladu. Jsou to různé mikiny, svetry, vesty, větrovky. Měly by umožňovat volný pohyb a zároveň poskytnout určitou ochranu proti vnějším podmínkám.

Svrchní vrstva

Tato vrstva vás má chránit především před ostrým větrem, mrazem a samozřejmě taky vodou (deštěm, sněhem apod.). Jde o různé péřové bundy, zateplené oblečení, nepromokavé oblečení apod.

Pozn.: Při výběru myslete na to, jaké vlastnosti potřebujete? Pro sportování v horku oceníte vysoce prodyšné oblečení s nízkou gramáží a u funkčních oděvů bývá vhodnější volbou syntetika. Naopak do zimy oceníte vyšší gramáž a tedy i silnější izolaci a hřejivost, skvělou volbou může být vlna.

pradlo na outdoor

Materiálové zpracování

Materiálové zpracování bude zřejmě nejdůležitějším aspektem výběru (vyjma subjektivních faktorů, jako je design, barva atd.), jelikož zásadně ovlivní vlastnosti výrobku. Jaké materiály se u funkčního prádla používají?

PES – polyesterová vlákna

Velmi časté a oblíbené řešení. Díky moderním způsobům zpracování a použití různých speciálních střihů a technologií dosahují funkční oděvy z polyesteru velmi dobrých vlastností. Jsou elastické, přiléhavé, nenasákavé, velmi dobře odvádí pot. Jsou i rychle schnoucí.

POP – polypropylen

Velmi nízká hmotnost a takřka nulová nasákavost, vysoce pevná vlákna a antibakteriální vlastnosti.

Polyamid

Tento materiál je velmi odolný a potěší i příjemným povrchem, který je na omak jemný a pohodlný. Polyamid je nemačkavý, rychle schne, dobře se čistí.

Vlna

Velmi oblíbený přírodní materiál (u funkčního prádla se často setkáte s obchodním názvem Merino). Vlna má skvělé přirozené vlastnosti a bude pravděpodobně příjemnější na dotek a nošení než většina syntetických látek. I když je vlna vlhká, stále hřeje, nepřebírá pach potu a má skvělé termoizolační vlastnosti i prodyšnost. Trochu hůře je na tom s odolností vůči poškození.

Vlněné funkční prádlo je oblíbené zejména do chladného počasí, ale lze ho nosit i v létě, protože vlna v zimě hřeje a v létě příjemně ochladí. Vyrábí se proto různé gramáže. Do cca 140 g/m2 půjde o vyloženě letní, lehké a perfektně prodyšné oděvy. Od cca 200 g/m2 začíná prádlo spíše do chladnějšího počasí.

Bambus

I s tímto materiálem se lze setkat. Hlavní výhodou je, že má antibakteriální vlastnosti a při propocení nezapáchá (podobně jako vlna). Ocení ho i lidé s citlivější pokožkou.

Pozn.: U moderních funkčních oděvů se obvykle setkáte s kombinací různých funkčních materiálů. Výjimkou nejsou ani kombinace syntetických a přírodních vláken. Vlastnosti pak vylepšují ještě různé příměsi a speciální technologie.

Péče o funkční prádlo

Jak se o funkční prádlo starat, aby dlouho vydrželo a dobře sloužilo? Počítejte s tím, že to může být náročnější než u běžného oblečení např. z bavlny. Funkční materiály mívají obvykle určité specifické nároky a nejlépe uděláte, když se budete přesně řídit doporučeními výrobce u konkrétního modelu. Pro představu, co vás čeká, tu pro vás máme pár tipů a pravidel:

  • Funkční prádlo obvykle špatně snáší vysoké teploty a nešetrné praní může vést k rychlejšímu opotřebení, ztrátě tvaru apod. Většinu modelů lze však běžně prát alespoň na 40°C.
  • Volte raději jemnější prášky anebo speciální prací prostředky a nepoužívejte aviváž.
  • Vlna nepřebírá pachy a není nutné ji vždy prát při vysokých teplotách, někdy ji stačí jen nechat osvěžit na vzduchu.
  • Funkční prádlo perte naruby.
  • Pro další úkony (sušení, žehlení) se řiďte návodem nebo štítky na prádle. Funkční prádlo často do sušičky nepatří a nežehlí se.

oblečení na zimu

Ceny funkčního prádla

Jak už jsme se zmínili, funkční prádlo není vždy úplně levnou záležitostí, přesto lze dnes pořídit kousky v různých cenových hladinách – včetně dostupnějších. Na kolik vás tedy přijde vybavení šatníku kvalitním funkčním prádlem?

✅ Funkční prádlo a termoprádlo do 300 Kč

Samozřejmě vždy záleží na vašich nárocích na kvalitu, na použitých materiálech a technologiích, prestižnosti značky a dalších faktorech, ale i na tom, o jaké prádlo se jedná. Do 300 Kč můžete vybírat dostupnější spodní prádlo pro muže i ženy a doplňky jako třeba čelenky nebo šátky apod. Trička či kalhoty v této cenové relaci nejspíše neseženete, a pokud ano, lze pochybovat o kvalitě.

✅ Funkční prádlo a termoprádlo do 1000 Kč

Zde najdete vynikající výběr, který zřejmě uspokojí většinu zákazníků, kromě zvlášť náročných. V této ceně můžete pořídit prakticky jakékoli běžné funkční prádlo, ať už jde o tílko, triko, kalhoty nebo jiný kousek, nechybí ani značkové modely.

✅ Funkční prádlo a termoprádlo nad 1000 Kč

Ve vyšších cenách se setkáte s různými špičkovými modely, které ocení nároční uživatelé nebo aktivní či profesionální sportovci. Běžné je použití nejpokročilejších technologií a nejkvalitnějších materiálů. Mezi ty dražší patří například i přírodní vlna.

Nejlepší značky funkčního prádla

Které značky funkčního prádla jsou ověřené a nabízejí pěkné a kvalitně zpracované kousky za přiměřené ceny? Máme pro vás výběr několika zajímavých zástupců.

  • Crivit – Tato oblíbená módní značka se zabývá i výrobou funkčního prádla, zejména dámského, ale i dětského a pánského. Najdete zde pěkný výběr kvalitního termoprádla.
  • Craft – Značka, která může určitě zaujmout zejména cyklisty, ale ne jen je. Craft nabízí pěkný výběr a kvalitu.
  • Klimatex – Jeden z nejoblíbenějších výrobců funkčního oblečení. Široký sortiment prádla pro různé aktivity a do různého prostředí.
  • Devold – Norská značka, která se zaměřuje především na špičkové vlněné prádlo.
ProduktHodnoceníCena (od)
#1Funkční spodní trička

Na Decathlon.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze
#2Funkční spodní díl oblečení

Na Decathlon.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze
#3Merino termoprádlo

Na Sportisimo.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#4Termo ponožky

Na Motozem.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#5Termoprádlo Husky

Na Huskycz.cz
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 Kč Číst recenze
#6Pánské funkční prádlo na 4camping.cz

Na 4camping.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]300 Kč Číst recenze
#7Dámské funkční prádlo na 4camping.cz

Na 4camping.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]240 Kč Číst recenze
#8Letní termoprádlo

Na Sportisimo.cz
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]100 Kč Číst recenze
0 Sdílení