Domácnost

Nejlepší termostaty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší termostatyOtázku, jak si doma (nebo kdekoli jinde) zajistit co nejvyšší tepelný komfort při co nejnižší energetické, a tudíž i finanční, náročnosti trápí dnes a denně tisíce lidí. Snahy o efektivitu a šetrnost vytápění patří bez nadsázky mezi nejčastěji diskutovaná témata nového tisíciletí. V dnešním článku se proto podíváme na jedno zařízení, které je sice zdánlivě drobné, ale přesto může poskytnout velmi cenné služby a zajistit dokonce i úspory při vytápění bytu, domu, rekreačního nebo jiného objektu. Řeč je o termostatu. V následujících řádcích se budeme věnovat tomu, jak vybrat nejlepší termostat pro vaše potřeby a přihodíme i spoustu tipů a informací týkajících se jeho užívání. Kromě toho se ve zkratce podíváme i na cenové hladiny a nabídneme i stručné recenze několika významných výrobců, u kterých můžete hledat dobrý poměr ceny a kvality.

Investici do termostatu, pokud ho vzhledem k typu vytápění lze v daném objektu použít, lze rozhodně považovat za dobře vynaložené peníze. Tato drobná krabička umožní lepší kontrolu nad kotlem a snadné ovládání teploty v interiéru. Díky tomu se můžete vyhnout zbytečnému přetápění a ušetřit za provoz topného zařízení – což ovšem pochopitelně není jediná výhoda celého systému.

V našem průvodci se vám pokusíme předat souhrnné informace důležité pro pořízení odpovídajícího zařízení. Kromě toho pro vás máme nachystaný i ryze konkrétní žebříček oblíbených a osvědčených modelů. Další rady a informace můžete čerpat i z uživatelských recenzí termostatů a taky z odbornějších testů.

Nejlepší termostaty podle recenzí

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU

Nejlepší chytrý termostat
✔️ ovládá na dálku vytápění domácnosti a snižuje spotřebu energie
✔️ pro použití se smartphony a smart zařízením
✔️ lze nastavit i manuálně
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#2Honeywell Lyric T6 Y6H910WF1011

Alternativa - chytrý termostat
✔️ umožňuje nastavení týdenního topného rozvrhu
✔️ ovládání přes aplikaci na Android a iOS v angličtině
✔️ kompatibilní s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze
#3Elektrobock BT22

Cena / výkon
✔️ bezdrátová komunikace mezi vysílačem a přijímačem na kotli
✔️ spolehlivě nastavíte chtěnou teplotu
✔️ velký podsvícený a přehledný displej
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#4Elektrobock bezdrátový termostat BPT-21

Alternativa cena / výkon
✔️ bezdrátovému propojení kotle a termostatu
✔️ dosah je cca 35 metrů
✔️ variabilní nastavení požadovaných teplot během každého dne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#5Elektrobock PT22

Nejlepší do 1000 Kč
✔️ prostorový digitální termostat s podsvíceným displejem
✔️ přednastavený týdenní program
✔️ 6 teplotních změn na den
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1080 Kč Číst recenze
#6EMOS P5604

Nejlepší do 500 Kč
✔️ manuální pokojový termostat s podvíceným displejem
✔️ regulace pro vytápěcí a chladící systém
✔️ ochrana proti zamrznutí
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze

Jak vybrat termostaty

Při výběru termostatu je důležité vycházet z toho, jaký typ topného zařízení využíváte, protože každé může mít pochopitelně jiné nároky a možnosti. Zásadním předpokladem je, aby vůbec umělo s termostatem komunikovat. Kromě toho lze pak vybírat podle parametrů, jako je druh termostatu, způsob připojení, umístění, provedení čidla, odolnost vůči vodě a dalším vlivům. Důležité je pak samozřejmě i funkční vybavení, možnosti programování a nepochybně taky cena.

jak vybrat termostat

Druhy termostatů podle použité technologie

Z technologického hlediska se lze rozhodovat mezi dvěma základními typy termostatů. Které to jsou?

Mechanické jednotky

Mechanické termostaty jsou nejjednodušším a zpravidla nejlevnějším řešením. Dnes jsou na ústupu a většina lidí už raději sáhne po digitální variantě. Mechanické modely však poskytují snadné ovládání pomocí otočného kolečka se stupnicí. Toto řešení může vyhovovat například starším lidem, kteří už příliš nestojí o objevování technologických novot a na mechanické ovládání jsou zvyklí. Nevýhodou je především nižší škála možností a funkcí a taky nižší citlivost nastavení.

Digitální jednotky

Digitální provedení je oblíbené a očekávatelně na vzestupu. Termostaty jsou opatřeny displejem a ovládacími tlačítky. Jednoduchost (či resp. složitost) ovládání vždy závisí na konkrétním typu a modelu. Některé umožní jen základní funkci, takže se od mechanického řešení liší jen minimálně. Existují však i pokročilejší a sofistikovanější přístroje, které nabízejí řadu možností nastavení a programování. Digitální modely bývají dražší, ale najdou se i dostupné varianty.

Termostaty podle způsobu propojení s topnou jednotkou

Dalším velmi důležitým faktorem při výběru je způsob propojení mezi topným zařízením (např. kotlem) a termostatem. Dnes už existují drátové i bezdrátové varianty.

Drátové propojení

Stále velmi běžně používané řešení s nízkou pořizovací cenou. Jde o adekvátní volbu, pokud chcete statický termostat, který nebudete přemísťovat. Nevýhodou je ovšem především složitější instalace, která obvykle vyžaduje nějaké menší či větší zásahy do zdiva či stavební úpravy. Pokud se tomuto chcete vyhnout anebo chcete mobilnější termostat, sáhněte po druhé variantě…

Bezdrátové propojení

Standardní bezdrátové jednotky komunikují na principu vysílače a přijímače, které komunikují pomocí rádiových vln. Dnes už jde o poměrně běžnou záležitostí. Cena některých modelů je navíc už vcelku dostupná a nemusí být výrazně vyšší oproti drátovému řešení. Pokročilé digitální jednotky pak nabízejí i různá pokročilá nastavení, režimy a programy, které mohou maximalizovat efektivitu vytápění. Dosah běžného bezdrátového termostatu je kolem 30 m, což bývá obvykle dostačující pro běžný rodinný dům, ale ve větších budovách může být problém. Záleží přitom také na dalších překážkách v cestě, které mohou dosah ovlivnit (množství zdiva atd.).

Wi-Fi

Nejmodernější a dražší termostaty už mohou využívat i internetovou komunikace a mohou se stát součástí „chytré domácnosti“ řízené přes počítač nebo mobilní zařízení. U bezdrátových a Wi-Fi modelů je vždy důležité, aby vůbec byly kompatibilní s danou topnou jednotkou. Při výběru se proto ujistěte, že vybraný produkt bude s vaším topným systémem schopný bezproblémově komunikovat.

Bezdrátové ovládaní topení

Instalace termostatu

Taky samotná montáž jednotky termostatu je aspekt, nad kterým se vyplatí zamyslet před jeho pořízením. Opět jsou v principu dvě základní varianty.

Instalace na omítku

Toto řešení je obecně jednodušší. Pokud chcete termostat používat ihned bez zvláštních zásahů do zdiva, jde o dobrou volbu. Nevýhodou může být nápadnější a méně estetický vzhled.

Instalace pod omítku

Jde o variantu, která vyžaduje stavební úpravu a termostat se instaluje do zdiva, takže viditelná je jen displejová a ovládací část. Celek působí elegantněji, nebije do očí. V případě rekonstrukce nebo novostavby, kdy lze s umístěním termostatu dopředu počítat, jde jistě o ideální volbu.

Míra krytí

V závislosti na tom, v jaké místnosti a prostředí bude termostat umístěn, je vhodné uvažovat i o dostatečné odolnosti – respektive krytí vůči nepříznivým vlivům, jako je prach a vlhkost. Krytí se značí písmeny IP a dvojčíslím. Pro použití v běžných obytných místnostech je dostačující krytí IP 20. V prostředí, kde hrozí vyšší vlhkost a styk s ní (např. koupelna, prádelna apod.) je vhodnější krytí IP 21, IP 30 je zase varianta vhodná zejména do prašného prostředí (pracovny, garáže, dílny apod.). Setkat se můžete i s jinými stupni krytí, ale z principu věci jsou termostaty určeny do interiérových prostor, takže tyto stupně bývají většinou dostačující.

Umístění čidla

Čidla termostatů jsou buď prostorové, anebo podlahové. První varianta je běžnější a poměrně univerzální, druhá varianta je vhodná při podlahovém vytápění anebo například v koupelnách. Některé přístroje kombinují oba typy čidel a měření je díky tomu přesnější.

Jak s termostatem pracovat?

Než se dostaneme k cenám a výrobcům, máme pro vás ještě pár tipů, jak s termostatem pracovat, aby dobře fungoval a pomohl vám k efektivnějšímu vytápění.

  • Pokud pořídíte pokročilejší model, pokuste se využívat i pokročilejší funkce. Například nastavení uživatelských týdenních teplot nebo teplotních zón během dne (minimální spotřeba, když jste například v práci). Existují i dlouhodobější úsporné režimy (dovolená apod.) a mnoho dalších funkcí.
  • Nepřetápějte a udržujte spíše stálou teplotu. Zejména u některých druhů vytápěcích systémů se nevyplatí s termostatem příliš „kroutit“ a výhodnější je udržovat stabilnější teploty. V obytných místnostech už lze považovat za jisté přetápění více než 21°C. Např. v ložnici je zdravější mít i o pár stupňů méně.
  • Termostat by měl být umístěn dál od zdrojů tepla (radiátory apod.), ale i od okna, mimo průvan nebo přímý sluneční svit. Tím se omezí nežádoucí odchylky. Prostorové termostaty se navíc montují ve výšce cca 1,5 m. Podlahové by měly být několik desítek cm vzdáleny od stěn.

Video

Ceny termostatů

Termostaty se pohybují v poměrně rozmanitých cenových relacích. Pořídit lze jednoduché a velmi dostupné modely za pár set, ale i pokročilé, kvalitní termostaty za mnoho tisíc Kč.

✅ Termostaty do 500 Kč

Nejlevnější termostaty lze pořídit i pod 500 Kč. Půjde především o drátové modely, většinou navíc mechanické nebo zcela základní elektronické modely bez funkcí navíc. Toto řešení je vhodné pro zcela nenáročné použití.

✅ Termostaty do 2000 Kč

V této relaci se nachází většina nejprodávanějších termostatů. Okolo tisíci korun už lze koupit bezdrátové modely a taky modely s některými pokročilejšímu funkcemi. Dobrá volba pro náročnější použití spojené se zvýšením efektivity vytápění.

✅ Termostaty nad 2000 Kč

Převážně pokročilejší a složitější modely s větším množstvím funkcí. Jde o digitální modely, které už mohou komunikovat i s aplikacemi prostřednictvím Wi-Fi.

Nejlepší značky termostatů

Kteří výrobci termostatů nabízejí dobrý poměr ceny a kvality a představují spolehlivou volbu?

  • WiFi – Menší výběr, ale řada velmi oblíbených modelů. Asi nepřekvapí, že využívají komunikaci přes internet a jde o „chytrá“ zařízení s větším množstvím funkcí. Cena je přitom často velmi příznivá.
  • Emos – Oblíbené a často velmi dostupné elektronické i mechanické modely. Většinou spíše základnější možnosti, ale nechybí ani pokročilejší varianty.
  • Elektrobock – Skvělý výběr elektronických a mechanických modelů v různých cenových relacích.
  • Honeywell – Taky skvělý výběr a plné spektrum modelů různých typů a v různých cenách.
ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Netatmo Thermostat NTH01-EN-EU

Nejlepší chytrý termostat
✔️ ovládá na dálku vytápění domácnosti a snižuje spotřebu energie
✔️ pro použití se smartphony a smart zařízením
✔️ lze nastavit i manuálně
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#2Honeywell Lyric T6 Y6H910WF1011

Alternativa - chytrý termostat
✔️ umožňuje nastavení týdenního topného rozvrhu
✔️ ovládání přes aplikaci na Android a iOS v angličtině
✔️ kompatibilní s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4700 Kč Číst recenze
#3Elektrobock BT22

Cena / výkon
✔️ bezdrátová komunikace mezi vysílačem a přijímačem na kotli
✔️ spolehlivě nastavíte chtěnou teplotu
✔️ velký podsvícený a přehledný displej
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#4Elektrobock bezdrátový termostat BPT-21

Alternativa cena / výkon
✔️ bezdrátovému propojení kotle a termostatu
✔️ dosah je cca 35 metrů
✔️ variabilní nastavení požadovaných teplot během každého dne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#5Elektrobock PT22

Nejlepší do 1000 Kč
✔️ prostorový digitální termostat s podsvíceným displejem
✔️ přednastavený týdenní program
✔️ 6 teplotních změn na den
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1080 Kč Číst recenze
#6EMOS P5604

Nejlepší do 500 Kč
✔️ manuální pokojový termostat s podvíceným displejem
✔️ regulace pro vytápěcí a chladící systém
✔️ ochrana proti zamrznutí
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
0 Sdílení