V každém případě stojí minimálně za úvahu a není důvod se jich obávat nebo je z principu odmítat. Výběr tapet je obrovský a nesmírně rozmanitý – ať už jde o ceny, rozměry nebo dekory, vzory a motivy, ale i materiály. V dnešním článku se však nebudeme zabývat ani tak tapetami samotnými jako spíše tím, jak je správně „nainstalovat“. K tomu pochopitelně potřebujete zejména vhodnou pojící hmotu. Dnes se tudíž zaměříme na výběr nejlepšího lepidla na tapety – a to v závislosti na jejich materiálu, zdivu a dalších faktorech, které mohou volbu ovlivnit. Věnovat se budeme i cenám nebo osvědčeným značkám lepidel.
Výběr optimálního lepidla vám může nejen značně ulehčit a zpříjemnit práci, ale taky zajistit kvalitnější a trvanlivější výsledek. Už z těchto důvodů se vyplatí nad volbou poněkud více zapřemýšlet a nekoupit první lahvičku, která vám padne do oka. Výběr přitom nemusí být vyloženě složitý a ani není nutné kupovat zrovna nejdražší variantu.
V našem článku navíc najdete kromě průvodce výběrem taky žebříček nejoblíbenějších produktů. Mezi nimi jistě najdete vhodné řešení. S rozhodováním vám mohou pomoci i nejrůznější testy a recenze lepidel na tapety. Dozvíte se, zda konkrétní hmota skutečně dokáže to, co deklaruje výrobce nebo prodejce.
Nejlepší lepidla na tapety (dle testů a recenzí)
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Pufas EURO 3000 | Nejlepší na vliesové tapety ◼️ Určení: Vliesové tapety ✔️ perfektně drží ✔️ snadná aplikace ✔️ nezanechává hrudky 📌 od 99 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#2 | METYLAN Normal lepidlo na tapety | Nejlepší na papírové tapety ◼️ Určení: Papírové tapety, fototapety ✔️ dobře drží, dobře lepí ✔️ vyzkoušená značka ✔️ jednoduše se rozmíchává ✔️ nehrudkuje 📌 od 135 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#3 | APEKO Tapetol | Nejlepší práškové lepidlo na tapety ◼️ Určení: Papírové tapety ✔️ dobře se rozpouští ✔️ až 50 m² ✔️ výrobce: Barvy a Laky Hostivař 📌 od 55 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#4 | PUFAS EURO 3000 Vinyl | ◼️ Určení: Vinylové tapety 📌 od 90 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#5 | GTV válečkové lepidlo na vlies | ◼️ Určení: Vliesové a textilní tapety 📌 od 150 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#6 | METYLAN Ovalit T Lepidlo na tapety | ◼️ Určení: Těžké, vinylové, kovové tapety ✔️ pro větší plochy (10 kg) 📌 od 1055 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
Obsah článku
Jak vybrat lepidlo na tapety
Podle jakých měřítek vybírat vhodné kvalitní lepidlo na tapetu? Důležitou roli bude hrát složení lepidla a materiál tapety. Mezi další aspekty, které se vyplatí zohlednit, je způsob aplikace lepidla, zda budete natírat stěnu, či tapetu samotnou, konkrétní vlastnosti lepidla, ale třeba i to, kolik chcete do tohoto vybavení investovat.
Výhody a nevýhody tapet
Proč zvolit, nebo naopak nezvolit, jako krytinu stěny právě tapetu? Toto řešení má samozřejmě svá pro i proti. Je třeba říct, že výhod je značné množství. Tapety nabízí prakticky nepřeberné možnosti, pokud jde o vzhled a motivy.
Můžete zvolit nejrůznější symetrické i asymetrické vzory, obrazy, motivy a velmi zajímavou volbou jsou fototapety, kdy můžete zeď ozdobit třeba panoramatem krajiny, lůnem lesa nebo čímkoli, co je vašemu srdci blízké. Skvělé jsou i možnosti dětských tapet, které budou v dětském pokoji jistě dělat náramnou radost. Oblíbené jsou i tapety s dekorem např. cihlové či kamenné zdi, dřeva apod. Možnosti jsou skutečně téměř neomezené.
Kromě skvělého vizuálu nabídne tapeta i zajímavé praktické a funkční vlastnosti. Tapety mohou být i zcela nebo částečně omyvatelné, mohou zakrýt nepříliš vzhlednou stěnu. Kvalitní tapety jsou velmi odolné, tvarově i barevně stálé – mohou být výrazně trvanlivější než běžná výmalba. Prodyšnost tapet navíc zabrání tvorbě plísní a umožní zdi volně dýchat. V panelových a bytových domech pak jistě oceníte i zvukově izolační vlastnosti.
Další výhodou je poměrně snadné pokládání, které nejspíš – s dobrým lepidlem – zvládnete i svépomocí. Dobře vymalovat je obvykle výrazně složitější.
Materiály a nevýhody tapet
Tapety mohou mít i nevýhody. Ty pramení především z konkrétního materiálu. Například papírové tapety jsou sice levné, ale málo trvanlivé, neomyvatelné a obtížněji se pokládají – dá se říct, že jsou nepříliš praktické.
Mnohem lépe jsou na tom moderní a velice populární vliesové tapety, které kombinují prodyšnost s odolností a částečnou omyvatelností i velmi snadnou pokládkou. Další možností jsou vinylové tapety, které jsou nejodolnější a taky dokážou zakrýt i nerovný povrch. Na druhou stranu jsou neprodyšné a dražší. Nehodí se tedy všude.
K obecným nevýhodám patří zřejmě především fakt, že tapety vyjdou přece jen dráž než výmalba. Zvlášť pokud se rozhodnete pro kvalitní, designové kousky nebo fototapety.
Výběr lepidla na tapety podle materiálu tapety
Základní materiály tapet již znáte. Pro každý může být vhodné jiné lepidlo, ale záleží i na dalších faktorech.
Vliesové/flísové tapety
Dnes nejoblíbenější tapety. Využívají materiál na bázi textilu, lze je mít v různých dekorech, vzorech i jako fototapety. Položení je mimořádně jednoduché. Lepidlo stačí nanášet na stěnu. Ideální volbou jsou speciální lepidla na tento typ tapet. Výhodou je i velmi snadné sundávání tapet. Provádí se za sucha, nezůstávají zbytky.
Velmi kvalitní nabízí například značky Pufas či Metylan. Lepidla lze často nanášet i válečkem (válečková lepidla) – sem patří např. Pufas GTV Profi či EURO 3000, Metylan Direct a další.
Papírové tapety
Dnes už na ústupu, poměrně nekvalitní a nepraktické, ale levné, se slušným výběrem dekorů. Položení je náročné. Je třeba potírat lepidlem samotnou tapetu a čekat na vsáknutí, ale ne příliš dlouho. I budoucí strhávání je náročné, provádí se za mokra a po tapetách mohou zůstat stopy. Používají se běžná lepidla na tapety, např. Metylan Normal, anebo univerzální lepidla.
Vinylové tapety
Nejodolnější, zcela omyvatelné a s nejlepší schopností krýt nerovnosti, trhlinky atd. Jsou ale dražší a taky neprodyšné. Nehodí se všude (např. do ložnic, dětských pokojů apod.). Proto jsou oblibou až za vliesovými.
Výhodou je, že je lze úspěšně položit na nejrůznější povrchy. Beton, omítku, sádrokarton i dřevo. Lepidlo se nanáší přímo na tapetu, takže lepení je o něco složitější než u vliesových tapet. Je třeba počkat pár minut na vsáknutí. Mezi kvalitní lepidla patří např. EURO 3000 Vinyl od Pufas.
Tekuté vs. práškové lepidlo
Tekutá lepidla jsou velmi pohodlná na používání. Koupit lze i již rozmíchané lepidlo ve větším balení a rovnou začít používat. Obecně platí, že lepidlo je třeba nanášet na suchou a čistou zeď, která by měla být soudržná, penetrovaná. Penetraci je často možné provést samotným lepidlem při vysokém naředění. Lepidlo se na stěnu nanáší buď válečkem, což je pro většinu lidí pohodlnější, nebo štětcem. Štetec se může lépe uplatnit v rozích a na menších plochách.
Prášková lepidla jsou velmi populární, protože nabízejí vynikající kvalitu. Jedinou nevýhodou je nutnost přípravy lepidla důkladným rozmícháním ve studené vodě. Zde je třeba postupovat podle návodu a zvolit odpovídající poměr vody a lepidla podle toho, o jakou tapetu jde nebo jak chcete postupovat. Nejvyšší zředění se používá k penetraci zdi. Dále už je postup stejný jako u již rozmíchaných lepidel.
Lepidla dle složení
Mezi oblíbená lepidla patří prášková lepidla na bázi methyl-celulózy. Lepidla jsou bez barvy i zápachu, rozmíchají se ve vodě a během krátkého času (cca 20 až 30 min) jsou připravena k použití. Mají velmi vysokou lepicí sílu a vydatnost i na velmi savých površích. Jsou odolná proti UV záření i vlhkosti či změnám teplot. Kvalitativně jde zřejmě o nejlepší lepidla.
Karboxylát-methyl-celulózová lepidla (CMC) jsou svým způsobem velmi podobná. Opět jde o prášek, který je nutné rozmíchat. Na nanášení si však počkáte výrazně déle. Lepidla CMC špatně snášejí vlhkost, UV záření i vysoké teploty. Jejich zřejmě jedinou výhodou proti methyl-celulózovým variantám je nižší cena.
Existují i disperzní (polyvinyl-acetátová) lepidla. Používají se u některých typů těžkých textilních tapet, ale spíše jako posilující prvek methyl-celulózových lepidel.
Když se ohlédneme do minulosti, vývojově nejstarší jsou lepidla škrobová s kostním klihem. Takové lepidlo si lze vyrobit i podomácku, ale dnes už se nepoužívají a vzhledem k obecně nízkým cenám modernějších lepidel by bylo jejich použití i nesmyslné.
Příprava povrchu před tapetováním
Jak jsme již řekli, tapety mají různé vlastnosti podle materiálu. Například vinylové jde nalepit i na horší povrchy z nejrůznějších materiálů. U většiny tapet je přesto nanejvýš vhodné mít připravený co nejlepší podklad. Základem je, aby byl povrch rovný, čistý a suchý.
Staré omítky v nedobrém stavu je vhodné zcela seškrábat, zatmelit a srovnat případné trhliny, nerovnosti apod. Rozhodně je třeba odstranit jakékoli zbytky předchozích tapet. Zeď je následně třeba důkladně očistit, zbavit prachu, mastnoty, plísní, zkrátka všeho nepatřičného. Stěnu je vhodné před lepením penetrovat. Použít můžete i lepidlo (viz výše) nebo jinou penetraci. Pak je třeba čekat na perfektní vyschnutí zdi.
Při tapetování by v místnosti nemělo být příliš horko ani zima, vlhko či průvan. Lépe se tak penetruje mimo horké letní měsíce. Pokud je příliš vlhko nebo chladno, stačí zatopit.
Jak tapety odstranit?
Staré tapety lze odstranit za mokra či sucha dle typu. Papírové tapety vyžadují odstranění za mokra. Je třeba je navlhčit (např. válečkem) horkou vodou, vodou s octem ve stejném poměru nebo speciálním roztokem na odstraňování tapet. Pak je nutné je odškrábat, což nebývá vždy snadné. U starých tapet může jít dolů i celá starší malba či omítka, jinde zas zůstávají odolné zažrané zbytky tapet.
S moderními vliesovými tapetami je práce mnohem a mnohem jednodušší. Stačí je odspoda za sucha sloupnout. Zhruba uprostřed jsou v náročnosti na odstranění (i položení) tapety vinylové. Některé mohou při sloupnutí zanechat spodní vrstvu.
Ceny lepidel na tapety
Kolik stojí kvalitní lepidla na tapety? Zde je přehled základních cenových relací.
✅ Lepidla do 100 Kč
Velmi levná, základní lepidla. K dostání jsou tekuté varianty – obvykle 1l balení – anebo práškové v balení do cca 200 g. Značky jako Apeko, Extra (Impol),…
✅ Lepidla do 300 Kč
Oblíbená kategorie, kam patří většina nejprodávanějších lepidel na tapety, ať už papírové, vliesové či vinylové. Vybrat si lze z dominantních značek jako Pufas, Metylan apod.
✅ Lepidla nad 300 Kč
Především větší balení již rozmíchaných lepidel připravených k okamžitému použití.
Nejlepší značky lepidel na tapety
Které značky lepidel na tapety patří mezi nejlepší, nejžádanější a nejlépe hodnocené.
- Pufas – Výborná značka kvalitních lepidel na všechny druhy tapet. Skvělý výběr.
- Metylan – Další významný expert na tapetování a lepidla. Velmi kvalitní značka s výbornými ohlasy.
- Apeko – Tato značka nabízí spíše cenově dostupnější varianty. Většinou jde o tekutá disperzní lepidla.
- Impol – Další značka převážně dostupnějších lepidel na vliesové i jiné druhy tapet.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Pufas EURO 3000 | Nejlepší na vliesové tapety ◼️ Určení: Vliesové tapety ✔️ perfektně drží ✔️ snadná aplikace ✔️ nezanechává hrudky 📌 od 99 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#2 | METYLAN Normal lepidlo na tapety | Nejlepší na papírové tapety ◼️ Určení: Papírové tapety, fototapety ✔️ dobře drží, dobře lepí ✔️ vyzkoušená značka ✔️ jednoduše se rozmíchává ✔️ nehrudkuje 📌 od 135 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#3 | APEKO Tapetol | Nejlepší práškové lepidlo na tapety ◼️ Určení: Papírové tapety ✔️ dobře se rozpouští ✔️ až 50 m² ✔️ výrobce: Barvy a Laky Hostivař 📌 od 55 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#4 | PUFAS EURO 3000 Vinyl | ◼️ Určení: Vinylové tapety 📌 od 90 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#5 | GTV válečkové lepidlo na vlies | ◼️ Určení: Vliesové a textilní tapety 📌 od 150 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |
#6 | METYLAN Ovalit T Lepidlo na tapety | ◼️ Určení: Těžké, vinylové, kovové tapety ✔️ pro větší plochy (10 kg) 📌 od 1055 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Zjistit cenu |