Domácnost

TOP 7: Nejlepší leštidla do myček – test, recenze a zkušenosti

nejlepší leštidla do myčekMyčka je dobrý služebník v domácnosti, který se postará o spoustu špinavé a nevděčné práce. Umývání hromad nádobí s rozbředlými zbytky jídel totiž skutečně baví málokoho – a zvlášť ve větší rodině může tento spotřebič ušetřit nejen spoustu práce a času, ale třeba i finančních prostředků. Trend je posouvat myčky vůbec k co největší úspornosti, pokud jde o spotřebu vody i elektrické energie. Přesto je třeba se o tyto přístroje správně starat a poskytovat jim prostředky pro fungování, které něco stojí. Kromě samotných mycích prostředků (gel, prášek, tablety) a soli bychom neměli zapomínat ani na leštidlo. Jeho význam se může dle názvu jevit jako čistě kosmetický, ale není to tak docela pravda – jak se dozvíte později. V dnešním článku se tedy budeme věnovat výběru nejlepšího leštidla do myčky. Řekneme si, jak tento prostředek funguje, jakou práci odvádí, jaké bývá jeho složení a podle čeho volit ten nejvhodnější. Zajímat nás taky budou ceny a v kratičkých recenzích si představíme i některé oblíbené značky.

Abychom nezůstávali jen v teoretické rovině, máme pro vás samozřejmě i tentokrát žebříček aktuálně nejpopulárnějších prostředků tohoto typu. Rady, tipy a inspiraci pro nákup můžete najít i v testech a uživatelských recenzích leštidel do myčky, ve kterých se můžete zároveň informovat o reálných kvalitách konkrétních produktů.

Nejlepší leštidla do myček na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Sonett leštidlo do myčky
Nejoblíbenější leštidlo
✔️ S čistě rostlinnými přísadami, bez jakýchkoliv látek ropného původu
✔️ 100% esenciální oleje
✔️ Objem 500 ml
📌 od 130 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Feel Eco leštidlo do myčky
Ekologické
✔️ Vyrobeno jen z přírodních složek
✔️ Zabraňuje vzniku skvrn na nádobí
✔️ Objem 450 ml
📌 od 90 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Gut & Günstig G&G
Nejlepší nejlevnější

✔️ Pro oslnivý lesk a rychlejší schnutí
✔️ Zabraňuje usazovaní vodního kamene
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 60 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Calgonit Finish Shine & Dry Regular
✔️ Zajišťuje oslnivý lesk beze šmouh
✔️ Pomáhá smývat z nádobí zbytky jídla
✔️ Objem 800 ml
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5AlzaEco Leštidlo do myčky
✔️ Odstraní mastnotu, skvrny a nádobí zanechá dokonale čisté
✔️ Z 98% přírodního původu
✔️ Objem 2 × 1000 ml
📌 od 205 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Power Q Leštidlo
✔️ Vynikající odmašťovací a čisticí schopnosti
✔️ Zabezpečuje lesklé nádobí beze skvrn
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 70 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Yellow&Blue Leštidlo
Bez optických zjasňovačů
✔️ Ekologické leštidlo do všech automatických myček na nádobí
✔️ Nejčistší česká drogerie vůbec
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 140 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat leštidlo do myčky nádobí

Jak už jsme řekli, jsou tři základní přípravky, které zajistí správný a efektivní chod myčky a perfektní výsledek umývání. Leštidlo bychom přitom neměli považovat za něco navíc nebo cosi postradatelného. Jeho funkce je poměrně důležitá. Vybírat přitom můžete z širokého sortimentu, který zahrnuje různé cenové relace i složení.

Základní složení je většinou velmi podobné, ale pro někoho může být důležité volit varianty, které kladou větší důraz na šetrnost k životnímu prostředí. To je zajisté chvályhodné. Jiní uživatelé zase upřednostní například intenzivnější aroma – anebo půjdou po co nejnižší ceně.

K čemu slouží leštidlo do myčky?

Leštidlo do myčky bývá průzračná tekutina prodávaná častěji ve velkoobjemových balením od 500 ml do 1 l (nebo i více). Přitom se na jeden cyklus spotřebuje obvykle jen pár kapek, takže kvalitní leštidlo může odvést dobrou práci a vydržet i velmi dlouho.

Myčka tento prostředek dávkuje až na závěr cyklu. Zajišťuje, že na nádobí a sklenicích nezůstanou mapy, fleky a šmouhy nebo i zaschlé kousky. Potřeba leštidla vzniká při použití samotného mycího prostředku, který rozpouští tuhy. V moderních myčkách, které pracují s minimálním množstvím vody na cyklus (což je samozřejmě žádoucí), však zůstávají pozůstatky v podobě zásaditých usazenin, které se mohou „chytat“ na nádobí a vytvářet na pohled i dotek nepříjemný povlak, šmouhy apod. Na površích taky mohou ulpět i větší kousky nějakých zbytků, které je pak třeba odstranit ručně.

Leštidlo má jasný úkol. Zajistí neutralizaci zmíněných usazenin a vytváří bariéru mezi nečistotami a povrchy nádobí. Zbytky a usazeniny se díky leštidlu zkrátka snadno spláchnou. Výsledkem je krásně lesklé nádoby bez poskvrny. Leštidlo bychom tudíž měli používat při každém cyklu mytí v myčce.

Dávkování

Výhodou je, že o dávkování leštidla se nemusíte nijak zvlášť starat. Myčka má zásobník určený pro tento účel a většina spotřebičů pomocí světelné indikace akorát tu a tam upozorní na potřebu doplnění. Při samotném mycím cyklu si myčka leštidlo dávkuje sama.

Stačí mycí prostředky „all in one“?

Trh nabízí bezpočet variant různých multifunkčních tablet či kapslí – zkrátka mycích prostředků, které se holedbají, že už obsahují i leštidlo, potažmo i sůl. I když může být takové řešení lákavé, ne vždy jsou výsledky adekvátní a srovnatelné s poctivým používáním kvalitních samostatných prostředků v dostatečném množství. Taky cena nemusí být tak výhodná, jak se může na první pohled zdát.

Pochopitelně nechceme tvrdit, že vícesložkové tablety jsou úplně slepá ulice. Doporučujeme však větší obezřetnost, využijte recenze nebo testy těchto prostředků a spočítejte si, zda se vám jejich pořízení finančně skutečně vyplatí.

Složení leštidel do myčky

Jaké jsou hlavní aktivní složky používané v leštidlech? A představují vážný problém pro životní prostředí, nebo snad dokonce pro zdraví? Ve většině současných leštidel do myčky můžete obvykle najít následující složky:

  • Neiontové povrchově aktivní látky – jde o tzv. tenzidy, které představují zásadní složku leštidla omezující „přilnavost“ povrchů. Snižují povrchové napětí a usnadňují odstranění a rozpuštění nečistot. Ačkoli může znít tento název cizokrajně, tak typickým přípravkem na bázi tenzidů je obyčejné mýdlo, které zajistí, že nečistoty sklouznou po povrchu pokožky.
  • Kyselina citronová či mléčná – Zajišťuje zmíněnou neutralizaci zásaditých pozůstatků (louhů) a procesů, které vznikly použitím mycího prostředku v první fázi cyklu. Omezuje taky tvorbu vápenných usazenin.
  • Alkohol či jiné rozpouštědlo
  • Konzervační prostředky
  • Aromatické látky – Oblíbená je vůně citronu, mořská vůně apod.

Jsou leštidla zátěží pro životní prostředí nebo zdraví?

Většina leštidel na současném trhu má velmi podobné složení a nedá se říct, že by patřily mezi zásadní zdroje znečištění. Neiontové tenzidy jsou relativně šetrné, někteří výrobci s více „eko“ přístupem např. zbytečně nepoužívají aromatické přísady, aby omezili chemii jen na nezbytně nutnou míru. Některá leštidla (a není jich málo) obsahují látky s chlórem, natrium či fosfáty, což už jsou poněkud agresivnější složky.

Pokud hledáte šetrné varianty, poohlížejte se po leštidlech bez těchto látek. Vzhledem k minimálnímu dávkování není třeba se obávat negativního dopadu na zdraví (jde spíše o ulehčení práce čističkám odpadních vod). Leštidlo v lahvi je nicméně rozhodně třeba skladovat mimo dosah dětí.

Leštidlo domácí výroby

Všelijaké domácí výrobky a „babské“ rady se vracejí do módy a tento trend se nevyhýbá ani leštidlům do myček. Na internetu můžete skutečně najít spoustu všemožných rad a receptur pro výrobu domácího prostředku. Nic vám nebrání některý z nich vyzkoušet. Zpravidla je jejich účinnost založena na kyselině citronové nebo octu. Zde pro vás máme příklad takového receptu:

  • Budete potřebovat 200 ml 40% alkoholu, 200 ml vody, 80 g kyseliny citronové. Vše dobře promícháte v uzavíratelné lahvi – a je hotovo.

Jak vidíte, recept je mimořádně jednoduchý. Najdou se i jednodušší např. bez použití alkoholu. Možná zjistíte, že i domácí prostředek je účinný a ještě vás třeba (nejspíš) vyjde levněji.

Další prostředky do myčky

Kromě leštidla patří do myčky vždy pochopitelně mycí prostředek. V současné době je možné ho pořídit ve formě prášku, který vyniká účinností i vůči silnému znečištění (lze operativně upravit dávku) – a navíc je levný. Používání je ale méně pohodlné a šetrné.

Tablety jsou nadávkované a zbaví vás starostí s přemýšlením o správném dávkování, často obsahují i sůl a leštidlo, ale bývají dražší. Gel má výhodu vynikající rozpustnosti a lze ho dávkovat dle potřeby. Obvykle si však tak dobře neporadí s odolným znečištěním. Cenově jde o střední volbu.

Další složkou je sůl. Sůl se dává do myčky především kvůli změkčujícímu účinku na vodu a zabránění vzniku usazenin vodního kamene. Sůl tedy chrání i samotnou myčku a prodlužuje její životnost, proto byste ani na tento prostředek neměli při pravidelném používání myčky rozhodně zapomínat.

Jak vidíte, používání myčky se neobejde bez menšího arzenálu speciálních prostředků, přesto většina lidí, kteří myčku mají – na ni nedá dopustit. Při ručním mytí ostatně taky spotřebujete saponát, většinou ještě mnohem více. Pokud o pořízení myčky teprve uvažujete, může vám pomoci test a průvodce výběrem, který najdete na našich stránkách.

Ceny leštidel do myčky

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní leštidla do myčky? Tento prostředek lze pořídit i poměrně levně a přitom může vydržet velmi dlouho.

✅ Leštidla do myčky do 80 Kč

Velmi levná leštidla nabízejí například značky G&G, Milit, Crystale či Well Done. Často jde přitom o balení 0,75 až 1 l čili poměrně velké lahve. Navzdory ceně jsou i některá levná leštidla dobře hodnocená.

✅ Leštidla do myčky do 150 Kč

Dominují známější značky jako Calgonit, Somat nebo Finish. Do této relace spadá většina nejprodávanějších leštidel do myček.

✅ Leštidla do myčky nad 150 Kč

Kvalitnější, šetrná leštidla anebo velká balení. Poměrně malý výběr.

Nejlepší značky leštidel do myčky

Kteří výrobci nabízejí dobrou kvalitu za přiměřenou cenu?

  • Calgonit – Známá značka. Velmi oblíbená a skvěle hodnocená leštidla. Osvědčená volba.
  • Somat – V průměru možná o něco levnější konkurent Calgonitu. Opět velmi dobré výsledky.
  • Finish – Poslední ze „silné trojice“. Ověřený a dobře hodnocený výrobce.
  • Power Q – Cenově dostupná volba se solidními výsledky.
ProduktInfoHodnocení
#1Sonett leštidlo do myčky
Nejoblíbenější leštidlo
✔️ S čistě rostlinnými přísadami, bez jakýchkoliv látek ropného původu
✔️ 100% esenciální oleje
✔️ Objem 500 ml
📌 od 130 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Feel Eco leštidlo do myčky
Ekologické
✔️ Vyrobeno jen z přírodních složek
✔️ Zabraňuje vzniku skvrn na nádobí
✔️ Objem 450 ml
📌 od 90 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Gut & Günstig G&G
Nejlepší nejlevnější

✔️ Pro oslnivý lesk a rychlejší schnutí
✔️ Zabraňuje usazovaní vodního kamene
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 60 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Calgonit Finish Shine & Dry Regular
✔️ Zajišťuje oslnivý lesk beze šmouh
✔️ Pomáhá smývat z nádobí zbytky jídla
✔️ Objem 800 ml
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5AlzaEco Leštidlo do myčky
✔️ Odstraní mastnotu, skvrny a nádobí zanechá dokonale čisté
✔️ Z 98% přírodního původu
✔️ Objem 2 × 1000 ml
📌 od 205 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Power Q Leštidlo
✔️ Vynikající odmašťovací a čisticí schopnosti
✔️ Zabezpečuje lesklé nádobí beze skvrn
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 70 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Yellow&Blue Leštidlo
Bez optických zjasňovačů
✔️ Ekologické leštidlo do všech automatických myček na nádobí
✔️ Nejčistší česká drogerie vůbec
✔️ Objem 1000 ml
📌 od 140 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení