Domácnost

Test 7 nejlepších houpacích křesel: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší houpací křesla

Pátráte po nejlepším houpacím křesle do bytu nebo na terasu či třeba do pergoly? Možností je až nečekaně mnoho. Časům, kdy byl sortiment omezen na jediný typ, dávno odzvonilo. Má to své výhody, ale i jednu nevýhodu. Vybrat si správně je o to složitější. Ale není třeba si zoufat, jsme tady, abychom vám pomohli. V dnešním článku se důkladně porozhlédneme ve světě houpacích křesel. Až dočtete, budete vybaveni dostatkem informací, abyste si byli schopni vybrat variantu podle svých představ. Pátráte po nejlepším houpacím křesle do bytu nebo na terasu či třeba do pergoly?

Houpací křesla má ještě leckdo spojeny hlavně se seniory. Představa postarší paní, jak na takovém křesle sedí s koleny přikrytými károvanou dekou a štrikuje ponožky, je ovšem zavádějící. Tento druh nábytku totiž v posledních letech zažívá učiněnou renesanci. Tak proč se do ní taky nezapojit? Koneckonců, houpací křeslo poskytuje až návykový komfort a přispívá k relaxaci a odbourávání stresu. Lepší místo pro trávení volných chvilek vyhrazených pro odpočinek nebo třeba četbu si snad ani nelze představit.

Až vám nějaké křeslo padne do oka, nezapomeňte si konkrétní model prověřit taky v testech nebo uživatelských recenzích houpacích křesel na internetu. Od výrobce se často dozvíte jenom základní informace. Zejména nedostatky a mouchy nejsou obvykle součástí popisků a specifikací. Po zakoupení pak možná zjistíte, že vám z toho či onoho důvodu křeslo nevyhovuje.

Nejlepší houpací křesla na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tempo Kondela SIVERT

Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 67 x 127 x 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#2Bradop R03
Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: 110 kg
Rozměry: 67 x 100 x 85 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
#3Blumfeldt Retiro

 Venkovní 
Materiál: hliník
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: -
Rozměry: 62 x 92 x 107 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#4Blumfeldt Serramazzoni EggChair

 Závěsné 
Materiál: ocel
Hmotnost: 21 kg
Nosnost: -
Rozměry: 92 x 215 x 105 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4199 Kč Číst recenze
#5OneConcept Beutlin
Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: -
Rozměry: 68 x 90 x 97 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#6sada Blumfeldt Rushmore

 2 ks - venkovní 
Materiál: jedlové dřevo
Hmotnost: 9,8 kg/ks
Nosnost: 150 kg
Rozměry: 71 x 95 x 105 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]6189 Kč Číst recenze
#7Halmar MAX BIS
Materiál: ohýbané dřevo
Hmotnost: 12 kg
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 52 x 95 x 90 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3578 Kč Číst recenze

Jak vybrat houpací křeslo

V následujícím průvodci se vám pokusíme pomoci s otázkou, jaké houpací křeslo koupit. Podíváme se na různé typy a varianty – od klasických až po moderní. Taky se zaměříme na možnosti materiálového zpracování a další aspekty, které mohou budoucího uživatele zajímat. Klasicky nebude chybět ani shrnutí nabídky tří základních cenových kategorií anebo představení oblíbených a dobrých výrobců, kteří mohou nabídnout kvalitu, zajímavý design, dostupnou cenu nebo jiné výhody.

Kde se vzalo houpací křeslo?

Houpací křeslo, ačkoli se to nezdá, není až tak starý vynález. Přestože např. kolébky, které fungují na obdobném principu, jsou známy už velmi dlouho. Původ houpacího křesla je nejistý. Někteří tento vynález přisuzují americkému vynálezci Benjaminu Franklinovi.

Pravděpodobnější ale je, že už na počátku 18. století vznikala první houpací křesla v Anglii. Skutečného významu ale tento nábytek získal až s výrobou švédských křesel známých jako „gunstols“. Dalším významným milníkem byl rok 1860, kdy německý podnikatel Michael Thonet navrhl typ křesla, které se s různými úpravami stalo ikonickým dodnes. Od té doby ale přibyla i celá řada dalších možností…

Typy houpacích křesel

Houpací křeslo může mít nepřeberné množství podob. Přesto se pokusíme rozdělit a představit alespoň základní varianty, abyste se v nabídce lépe zorientovali.

Tradiční houpací křesla

Ano, řeč je klasickém modelu z ohýbaného dřeva, které je dneska už natolik retro, až je vlastně velice stylové. Používají se různé masivní dřeviny, opěradlo pak tvoří výplet nebo „šprušle“. Sedací plocha může být taky pletená, případně celodřevěná. Opatřena může být čalouněním nebo snímatelným textilním podsedákem.

Tato křesla jsou velmi pohodlná a mají jedinečné kouzlo. Použít je můžete v interiéru, ale skvěle se hodí třeba i na verandu, terasu nebo do pergoly či altánu. Samozřejmě, že tento styl už dnes nemusí vyhovovat každému – a nemusí se hodit do každého bytu či domu. Naštěstí jsou ale i alternativy…

„Pohupovací“ křeslo

Jde o moderní variantu houpacího křesla. Má pevnější a širší nohy, které nejsou zcela zaoblené jako u klasické varianty. Na křesle se lze tedy spíše mírněji, ale prudčeji pohupovat. Design je obvykle jednoduchý, stylový a moderní.

Sedací plocha i opěradlo bývají opatřeny nejčastěji textilním potahem. Tato křesla jsou vhodná převážně do interiérů. Představují elegantní doplněk i příjemné a útulné posezení.

Závěsná křesla

Speciální varianta, která je značně oblíbená v mnoha zemích světa – a hojně se začíná vyskytovat i u nás. Závěsná křesla jsou velkou kategorií, která může zahrnovat mnoho typů a variant. Dva základní druhy lze rozlišit podle toho, zda je jejich konstrukce pevná (dřevěná, kovová, plastová), anebo ne. V druhém případě jde o závěsná textilní křesla, která už do značné míry spadají do kategorie houpacích sítí a hamak.

Pojďme se ale ještě zmínit o prvním typu. Konstrukce závěsného křesla může mít různé designové podoby. Poměrně dost populární je ale forma, která připomíná částečně otevřené vajíčko. Takové křeslo představuje velmi komfortní zónu, ve které si můžete krásně a nerušeně pohovět. Důležitý je ale taky způsob uchycení.

Závěsná houpací křesla mohou být zavěšena v principu dvěma způsoby. Buď jsou upoutána přímo na strop, anebo mají vlastní stabilní stojan. Obě řešení mají svá pro i proti. Křesla upevněná na strop nezaberou tolik místa, ale instalace je složitější a vyžaduje zásah do zdiva, což nemusí každému vyhovovat. Křesla s vlastním stojanem vyžadují více prostoru, ale lze je umístit kamkoli (nejen pod strop) a taky je lze snadno přemístit.

Atypická a designová křesla

Když budete chvíli brouzdat nabídkou houpacích křesel, objevíte spoustu modelů, které půjdou jen těžko vpasovat do některé z výše vypsaných kategorií. Existuje bezpočet modelů, které mají jedinečný a zvláštní design, způsob provedení, styl apod. Pokud chcete být originální, jistě nějaké zajímavé provedení najdete. Často ale může jít o exkluzivní a poměrně drahé modely.

Materiálové zpracování houpacího křesla

Tradiční houpací křesla jsou pochopitelně dřevěná. Ale existuje více možností. Pojďme se podívat, co skrývá současný sortiment.

Dřevěné provedení

Klasiku nelze nezmínit. Tradiční křeslo je vyrobeno z masivního ohýbaného dřeva. Oblíbená je bříza, olše i javor. Zákazníci i výrobci dají ale často přednost úspoře – nejdostupnější bývají křesla ze smrku nebo borovice. Další možností jsou tvrdé nebo cizokrajné dřeviny – ať už je to dub, ratan, bambus nebo jiné.

Při výběru nemyslete jen na vzhled nebo minimalizaci nákladu, zaměřte se i na to, kde bude křeslo umístěno. Pokud chcete křeslo např. na zahradu nebo jiné exteriérové použití, zvolte odolnější dřevinu.

Nepříznivé povětrnostní podmínky a vlhkost snáší nejlépe právě zmíněný ratan, bambus nebo i dub, ale taky většina ostatních u nás používaných tropických dřevin (teak apod.). Nevýhodou je pochopitelně výrazně vyšší cena oproti například smrku, který na druhou stranu snáší vlhkost nejhůře ze všech zmíněných dřevin.

Kovové provedení

Kovové nábytkové prvky jsou moderní a elegantní. Pokud jsou tedy vyrobeny z ušlechtilých kovů, jako je například nerezová ocel nebo hliník. Společným jmenovatelem je vysoká odolnost a životnost. Pokud jde o cenu, v případě křesel nelze jednoznačně prohlásit, že kovové modely jsou vždy dražší (nebo levnější) než např. dřevěné. Záleží na konkrétním modelu. Mezi nejdostupnějšími křesly ale kvalitní kovové modely nehledejte.

Plastová křesla

Zatímco u většiny produktů platí, že plastové provedení bývá levnější nebo nejlevnější, u houpacích křesel to neplatí. Plastová křesla nejsou běžná, ale pokud na ně narazíte, jde obvykle o módní, designové, často exkluzivní kousky ve vyšších cenových kategoriích.

Textilní křesla

Zaujala vás možnost závěsného křesla? Velmi oblíbenou a atraktivní variantu představují textilní modely. Může jít o plné nebo i síťované provedení. Látková křesla působí velmi svěže a moderně, jsou navíc maximálně skladná, když je potřebujete odklidit nebo přemístit. Pokud si přitom správně vyberete, poskytnou vám vynikající pohodlí a relaxaci.

Výběr křesla podle údržby

Na tento aspekt rozhodně nezapomínejte. Výběr křesla podřiďte i tomu, jak moc času a energie chcete věnovat jeho údržbě. Pokud nechcete o nějakém ošetřování nebo údržbě ani slyšet, vhodnou volbou může být kvalitní plastové nebo kovové provedení. Zejména při umístění v interiéru nebude křeslo vyžadovat prakticky žádnou péči. Při venkovním umístění jej nanejvýš občas omyjete vlhkým hadříkem.

Dřevěná křesla jsou na údržbu náročnější. Opět ale velmi záleží na typu a kvalitě dřeva a taky na umístění. Dřevo je ale zpravidla třeba jednou za čas přetřít, napustit olejem, přelakovat nebo podobně. Tedy alespoň pokud má vypadat stále krásně.

Samostatnou kapitolou jsou potahy, podušky a čalounění. Čalounění je na údržbu nejnáročnější a vyžaduje ruční čištění. Snímatelné potahy a podušky je zpravidla možné prát v pračce.

Výběr houpacího křesla podle umístění

Chcete křeslo do bytu, na krytou verandu, nebo dokonce pod širé nebe na zahradu? Ve třetím případě musíte být nejvíce obezřetní. Oblíbená jsou závěsná křesla, třeba i s vlastním stojanem – který umožňuje jejich umístění kamkoli na rovnou plochu. Velmi pečliví ale musíte být při výběru materiálu.

Sáhněte buď po velmi odolném a kvalitním, ideálně tropickém, dřevě (teak, ratan, bambus,…), anebo po kovu s dobrou povrchovou úpravou či plastu (umělý ratan). Pokud jde o křeslo do interiéru, zde jste omezeni de facto pouze dostupným prostorem a vlastním vkusem.

Výběr houpacího křesla podle uživatele a způsobu použití

Bude křeslo sloužit dítěti nebo 100kilovému dospělému muži? Budete v něm pospávat, číst, jíst nebo meditovat? To vše může hrát při výběru roli. Samozřejmě pro vás bude důležitá nosnost (počítejte s dostatečnou rezervou), ale i provedení křesla.

Do látkového závěsného křesla se lze příjemně uvelebit, ale hůře se z něj vstává nebo se v něm např. jí. Je vhodné spíš pro delší, nerušený odpočinek a relaxaci. Tzv. pohupovací křeslo je naopak poměrně praktické. Můžete v něm sedět, i když přijde formálnější návštěva, kdykoli snadno vyskočit, dá se v něm jíst, ale třeba i pracovat na počítači apod.

Ceny houpacích křesel

Jak se pohupují ceny houpacích křesel? Máme pro vás tři základní cenové kategorie a krátké shrnutí, jaké produkty v nich můžete najít.

Houpací křesla do 2000 Kč

Jde o nejnižší kategorii a výběr navíc není obzvlášť dechberoucí. Najdete zde zejména moderní pohupovací křesla do interiérů, taky několik jednodušších houpacích židlí anebo závěsných textilních křesel – ovšem bez vlastního stojanu. Vybrat si ale rozhodně lze.

Houpací křesla do 5000 Kč

V této kategorii je výběr už větší. Najdete zde pěkná klasická křesla i několik zajímavých designových kousků. Do této relace spadá většina v současnosti nejprodávanějších houpacích křesel.

Houpací křesla nad 5000 Kč

Těšte se na krásná křesla z kvalitních nebo tropických dřevin a jiných exkluzivních materiálů, nádherné designové, moderní i tradičně zpracované kousky. V této kategorii si na své přijdou i nároční zájemci.

Nejlepší značky houpacích křesel

U kterého výrobce můžete pořídit krásné a přitom dostupné houpací křeslo, stylový model nebo tradiční kousek?

  • Halmar – Tato značka nabízí především tradiční modely, ale i pár moderněji laděných kousků. Cena se pohybuje obvykle od 2000 do 3000 Kč při velmi solidním standardu kvality. Křesla jsou pěkná a spolehlivá.
  • Tempo Kondela – Slušný a především velmi rozmanitý výběr. Najdete zde pohupovací křesla, závěsná vajíčka i jiné modely. Tato značka obsazuje první tři příčky nejprodávanějších houpacích křesel současnosti.
  • Bradop – Velký, ačkoli ne příliš rozmanitý, výběr. Široké cenové rozpětí. Kvalita ověřená v recenzích a testech houpacích křesel. Modely této značky patří k nejoblíbenějším vůbec.
  • Blumfeldt – Malý výběr, ale zajímavá, velmi lehká a moderní houpací křesla vhodná i do exteriéru.

Nejčastější otázky nakupujících

Jsou závěsná křesla bezpečná?

Stojany kvalitních závěsných křesel jsou velmi odolné a měly by bez potíží unést jednu a někdy i více osob. Výrobce obvykle uvádí nosnost – a ta bývá minimálně 100 kg, zpravidla o něco více. Pokud jde o modely, které se upevňují na zeď, platí prakticky totéž. Tedy za předpokladu, že je křeslo namontováno správně.

Z jakých dřev se vyrábějí houpací křesla?

V nabídce můžete najít kousky z velmi rozmanitých dřevin – od domácích po exotické a tropické. Od jehličnatých po listnaté. Poměrně oblíbenou volbou je bříza. Cenově nejdostupnější je ale smrkové dřevo, setkat se můžete i s borovicí anebo odolným, kvalitním dubem; takové křeslo už bude ale dražší.

Další volbou jsou různé tropické dřeviny, mezi oblíbené patří ratan. Ten je ale běžně nahrazován umělým ratanem (plast), který vypadá podobně, ale je levnější a nevyžaduje žádnou údržbu.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tempo Kondela SIVERT

Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 11 kg
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 67 x 127 x 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#2Bradop R03
Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 10 kg
Nosnost: 110 kg
Rozměry: 67 x 100 x 85 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1590 Kč Číst recenze
#3Blumfeldt Retiro

 Venkovní 
Materiál: hliník
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: -
Rozměry: 62 x 92 x 107 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2999 Kč Číst recenze
#4Blumfeldt Serramazzoni EggChair

 Závěsné 
Materiál: ocel
Hmotnost: 21 kg
Nosnost: -
Rozměry: 92 x 215 x 105 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4199 Kč Číst recenze
#5OneConcept Beutlin
Materiál: březové dřevo
Hmotnost: 8 kg
Nosnost: -
Rozměry: 68 x 90 x 97 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2699 Kč Číst recenze
#6sada Blumfeldt Rushmore

 2 ks - venkovní 
Materiál: jedlové dřevo
Hmotnost: 9,8 kg/ks
Nosnost: 150 kg
Rozměry: 71 x 95 x 105 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]6189 Kč Číst recenze
#7Halmar MAX BIS
Materiál: ohýbané dřevo
Hmotnost: 12 kg
Nosnost: 120 kg
Rozměry: 52 x 95 x 90 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]3578 Kč Číst recenze

Podívejte se také na:

0 Sdílení