Domácnost

Jak vybrat nejlepší čisticí prostředky na koberce a čalounění? TOP produkty podle recenzí

Jak se vypořádat se skvrnami na gauči nebo vyčistit omšelý koberec, aby zase zářil skoro jako nový? Zásadním krokem je zvolit co nejúčinnější a nejlepší čisticí prostředek na koberce nebo čalounění a potahy. Jak na to?

Nejlepší čističe koberců podle recenzí

ProduktInfoHodnocení
#1HG čistič koberců a látkových potahů
Nejlepší prostředek na čištění koberců dle nás
+ Intenzivní a velmi šetrný
+ Lze použít při strojovém i ručním čištění
+ Čistí povrchy bez poškození vláken
do 280 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kärcher 6.295-771.0 RM 519 čistič koberců tekutý
Nejlépe hodnocený prostředek na čištění koberců
+ Pro koberce, čalounění i auto
+ Potěší svou rychleschnoucí schopností
+ Spokojené recenze
do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Purex T čistič koberců a čalounění 10 l
+ Určen k čištění koberců, potahů a čalounění
+ Pro extrakční i ruční čištění
+ Vhodný i pro PVC a dlaždice
do 800 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vanish 3v1 na koberce strojní čištění
Cenově dostupný
+ Odstraňuje až 5× silněji nečistoty, které se v koberci drží
+ Vhodný pro strojní čištění velkých kobercových ploch
+ Nepěnivé složení
do 120 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Akypo prostředek na strojní čištění koberců
+ Přípravek na strojní čištění koberců
+ Nízká pěnivost zajišťuje šetrnost k tepovačům
+ Neutralizuje pachy a zanechává svěží vůni
do 100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Alori Nano šampon na koberce
+ Aktivní čistící látka s regenerační ochranou vláken
+ Vhodný na ruční i strojní čistění
+ Čistí vlákno po celé délce a rozpuštěnou nečistotu vytahuje na povrch
do 250 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat čistič koberců

Co zvážit při výběru čisticího prostředku?

Výběr čisticího prostředku může být sám o sobě tak trochu alchymií. Zvážit můžete nejrůznější aspekty a výsledkem může být volba adekvátního a velmi účinného produktu. Samozřejmě existuje alternativní možnost v podobě volby univerzálního nebo „náhodného“ prostředku.

Jde o jistě jednodušší a komfortnější řešení, ale panuje zde vyšší riziko, že účinnost bude nižší – zvláště u specifických skvrn či znečištění. Zároveň je zde větší riziko poškození látky koberce nebo čalounění.

koberec

Výběr podle materiálu koberce či čalounění

Jako první byste měli zohlednit materiálové zpracování koberce nebo čalounění. Vezmeme-li to obecněji, dá se říct, že pokud je potah či koberec ze syntetické textilie, jako je třeba polyester nebo nylon, můžete si dovolit použít i silnější, agresivnější čisticí prostředky. Tyto textilie jsou vůči chemii obecně spíše odolnější.

Mnohem opatrnější musíte být v případě koberců z jemnějších přírodních vláken. Typickým příkladem může být vlna, která si žádá speciální péči, jinak hrozí poškození, vyblednutí apod. Totéž platí pro hedvábí. Použijte čističe s neutrálním pH a případně specializované čističe na tyto přírodní textilie.

Otestujte to…

Nejlepší je řídit se doporučeními výrobce ohledně čištění daného koberce. Pokud nemáte informace k dispozici a nejste si jistí, je vhodné vyzkoušet, jak bude textilie na daný čistič reagovat. Otestujte prostředek na málo viditelné a malé ploše. Nechte působit a s odstupem času vyhodnoťte, zda je daný prostředek použitelný a „kompatibilní“ s látkou.

Jak bylo řečeno, opatrnost je na místě zejména u různých dražších, vzácnějších a jemnějších látek a koberců. Běžně prodávané sériové výrobky si většinou solidně rozumí rovněž s běžnými komerčními prostředky, včetně univerzálních čističů.

Čistič podle typu znečištění

Volba čisticího prostředku by se měla odvíjet i od typu a intenzity znečištění. Běžný univerzální čistič nemusí na vše stačit a z jeho výkonu můžete být zklamáni.

Například skvrny od jídla či pití mohou vyžadovat použití speciálního odstraňovače skvrn. Zvláště odolné jsou skvrny od kávy, červeného vína apod. Odstraňovače skvrn navíc mohou lépe pomáhat zneškodnit i nepříjemné pachy.

Velmi nepříjemné mohou být olejové a mastné skvrny. Dolů jdou velmi těžko, zanechávají těžko smazatelné stopy. Na tyto skvrny může dobře účinkovat i běžný saponát jako Jar, který má odmašťovací účinky. Rozmíchejte pár kapek saponátu ve vodě a naneste např. rozprašovačem na skvrnu. Nechte působit a vyčistěte. Obvykle jsou na mastnotu účinné i komerční odstraňovače skvrn a existují i odstraňovače přímo specializované na mastné skvrny. Mohou být volbou, pokud se s mastnými skvrnami potýkáte často či ve větší míře.

A co skvrny od bláta např. na koberci ve vstupní chodbě apod.? Tento typ skvrn nepatří mezi nejzatvrzelejší a často pomůže i běžný čisticí prostředek nebo odstraňovač skvrn. Vyzkoušet můžete i prostou směs octa a vody nebo pastu z octa a jedlé sody, což jsou základní domácí přípravky.

Na různé obecné skvrny se doporučuje i pěna na holení. Případnou žvýkačku můžete z koberce zkusit dostat tak, že na ní přiložíte led (např. v sáčku) a trochu ji zamrazíte. Poté ji opatrně seškrábete.

A co když je koberec zkrátka poněkud omšelý a sešlapaný? Dnes najdete řadu prostředků, které nabízejí hloubkové čistění a oživení barev. Mají regenerační účinky na vlákna a dokážou tkanině (do jisté míry) vrátit svěžejší vzhled. Zajímavou volbou mohou být i nano čističe.

Rozhoduje i způsob aplikace

Poměrně velmi důležité je vybírat prostředek i podle toho, pro jaký způsob aplikace je určený. V zásadě můžeme rozlišit dva typy prostředků na koberce a čalounění. Jedny jsou určeny pro ruční použití. Dnes ale můžeme najít i velký sortiment přípravků pro tzv. „strojní čištění“.

Jde o různé tepovače, extraktory a parní čističe nebo vysavače pro mokré vysávání. Klasický tepovač funguje tak, že pod velkým tlakem vstřikuje do látky směs vody a čisticího prostředku a zároveň ji vysokým výkonem odsává. Tepovače umožní velmi efektivní a hloubkové čištění koberců, gaučů a dalších potahů a čalounění.

Práce s tepovačem je poměrně snadná a velkou výhodou je, že pokud chcete jednou za čas vyčistit koberec nebo gauč, nemusíte si přístroj hned kupovat. Můžete si ho snadno půjčit. Tato služba je dnes minimálně ve městech běžně dostupná. K tepovači obvykle dostanete rovnou i kompatibilní a vhodný čisticí prostředek a většinou i nějakou základní instruktáž. Cena se obvykle pohybuje kolem 500 až 700 Kč na den či dva dny.

koberec v ložnici

Bezpečnost především

Chemické čističe mohou sice dobře odstranit skvrny a dát nový lesk kobercům a čalouněním, mnohé čisticí prostředky ale obsahují a při používání uvolňují do ovzduší látky, které nejsou ideální pro naše zdraví (ani pro zdraví přírodního prostředí).

Typickým příkladem jsou těkavé organické látky (VOC), které se odpařují při pokojových teplotách. Čisticí prostředky jsou jedním z mnoha zdrojů těchto látek. Pokud chcete šetřit své zdraví i zdraví své rodiny a přírody, doporučujeme volit prostředky s šetrnějším složením. Při používání klasických čističů byste pak měli velmi dobře větrat.

Zároveň je třeba říct, že občasná, omezená expozice nepřináší vysoká rizika ohrožení zdraví. Zvýšená opatrnost je na místě zejména, pokud s čisticími prostředky pracujete často.

Druhy čisticích prostředků

Jaké typy čisticích prostředků na koberce a čalounění můžete najít? Z hlediska konzistence i způsobu použití či určení lze najít řadu různých druhů.

Z hlediska konzistence může jít o tekuté i práškové prostředky, ale používají se i pěny, pasty anebo spreje. Spreje jsou pohodlné a vhodné na lokální čištění drobnějších skvrn. Pasty mohou být velmi účinné na zatvrzelé skvrny, pěny mohou mít dobrý odmašťovací účinek a dobře se s nimi pracuje i na větších a kompletních plochách – oproti tekutině mají výhodu nižší vlhkosti a přitom působí do hloubky. Pěnové čističe se často používají i při strojovém čištění. S práškovými čističi se poněkud obtížněji pracuje, ale mohou být velmi účinné.

Z hlediska zaměření a účinnosti lze rozlišit především univerzální čističe a různé speciální čističe, mezi které patří odstraňovače skvrn, ale taky třeba enzymatické čističe, které jsou ideální na různé organické skvrny – ať už jde o skvrny od jídla nebo třeba moči domácích zvířat apod. Ekologické čističe jsou šetrnější ke zdraví i přírodě, ale účinnost může být nižší.

Jak správně pečovat o koberec či čalounění?

Pokud chcete, aby se váš koberec nebo gauč těšit co nejdéle dobré kondici a vypadal skvěle, je třeba věnovat mu náležitou péči. Ta sestává zejména z následujících kroků.

  • Pravidelné vysávání ve vyšší frekvenci
  • Pravidelné celkové čištění v nižší frekvenci (např. 1krát až 2krát ročně ideálně metodou strojového čištění)
  • Okamžité odstraňování skvrn

Třetí bod je důležitý, protože u „akutních“ skvrn proti vám hraje čas. Se vzniklou skvrnou se proto snažte vypořádat co nejrychleji po jejím vzniku, než stihne zaschnout a zapouzdří se. Poté už se nemusí její odstranění dokonale podařit ani s vhodným čističem.

Co nejrychleji tedy aplikujte buď vhodný komerční odstraňovač, anebo alespoň některý z domácích přípravků (viz výše). Skvrnu odstraňujte jemně, pokud budete látku příliš drhnout, znečištění se spíše dostane hluboko do vláken koberce nebo čalounění či potahu.

Kolik stojí kvalitní čisticí prostředek na koberce a čalounění?

Cenové relace čisticích prostředků na koberce a čalounění jsou velmi podobné jako u jiných čisticích prostředků. Do 100 Kč koupíte velmi levné prostředky nebo malá balení. Nejčastější cena je ovšem cca 100 až 300 Kč za běžná balení pro domácí použití, tedy cca do 1,5 l. Nad 300 Kč pořídíte spíše prémiové speciální prostředky nebo velká balení.

Nejlepší značky čističů koberců

Které značky čističů koberců patří k nejoblíbenějším a nejvíce osvědčeným? Vynikající volbou jsou produkty značky Kärcher, značka je ostatně expert i na samotné stroje na čištění. Velmi populární je i značka Vanish. Dále mohou stát za zvážení značky jako Cleamen, HG nebo třeba Larrin.

ProduktInfoHodnocení
#1HG čistič koberců a látkových potahů
Nejlepší prostředek na čištění koberců dle nás
+ Intenzivní a velmi šetrný
+ Lze použít při strojovém i ručním čištění
+ Čistí povrchy bez poškození vláken
do 280 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Kärcher 6.295-771.0 RM 519 čistič koberců tekutý
Nejlépe hodnocený prostředek na čištění koberců
+ Pro koberce, čalounění i auto
+ Potěší svou rychleschnoucí schopností
+ Spokojené recenze
do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Purex T čistič koberců a čalounění 10 l
+ Určen k čištění koberců, potahů a čalounění
+ Pro extrakční i ruční čištění
+ Vhodný i pro PVC a dlaždice
do 800 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Vanish 3v1 na koberce strojní čištění
Cenově dostupný
+ Odstraňuje až 5× silněji nečistoty, které se v koberci drží
+ Vhodný pro strojní čištění velkých kobercových ploch
+ Nepěnivé složení
do 120 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Akypo prostředek na strojní čištění koberců
+ Přípravek na strojní čištění koberců
+ Nízká pěnivost zajišťuje šetrnost k tepovačům
+ Neutralizuje pachy a zanechává svěží vůni
do 100 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6Alori Nano šampon na koberce
+ Aktivní čistící látka s regenerační ochranou vláken
+ Vhodný na ruční i strojní čistění
+ Čistí vlákno po celé délce a rozpuštěnou nečistotu vytahuje na povrch
do 250 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení