Kuchyně

Nejlepší kuchyňská prkénka na krájení: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší kuchyňská prkénka Kvalitní nože z ušlechtilé oceli, odolné a poctivé hrnce a pánve, prostorná pracovní plocha… co ještě je potřeba, aby byla kuchyně dokonalá a připravená k práci? Mezi trochu upozaďované prvky patří prkénka na krájení. Přitom jde o zásadní kuchyňskou pomůcku, bez které se rozhodně neobejdete. Prkénko významně přispívá k celkové ergonomii, komfortu, efektivitě a hygieně práce. Ale podmínkou je, dobře si vybrat. Prkénko musí odpovídat vašim preferencím, způsobu a intenzitě kuchyňských činností, celkovému konceptu kuchyně, hygienickým nárokům a tak dále. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě tomu, jak vybrat nejlepší kuchyňské prkénko na krájení.

Zaměříme se přitom na materiálové zpracování, ale taky tvar, velikost, ale i jiné důležité faktory, které byste při výběru neměli opomíjet. V krátkých recenzích vám představíme i spolehlivé výrobce, u nichž můžete hledat kvalitu. Kromě toho pro vás máme i žebříček nejoblíbenějších modelů. Vybírat samozřejmě můžete i s pomocí uživatelských recenzí prkének na krájení, v nichž se dozvíte více o tom, jak se s daným výrobkem v praxi pracuje a jestli nemá nějaké skryté mouchy.

Nejlepší kuchyňská prkénka na krájení na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Zwilling Prkénko
Nejlepší kuchyňské prkénko dle nás
✔️ Vyrobeno z masivního buku
✔️ Celkový rozměr: 60 x 40 cm
✔️ Výřezy po stranách
✔️ Protiskluz ze spodu prkénka
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bambum Tapenade
Sada prkének na krájení
✔️ Vyrobeno z odolného bambusu
✔️ Lehký, antibakteriální a navíc i ekologický
✔️ 4 prkénka rozdělena podle druhu potraviny
✔️ Celkový rozměr: 25 x 17 x 2 cm
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma PRECIOSO
Nejlepší plastové prkénko
✔️ Oboustranná krájecí deska
✔️ Nenačichává, nezabarvuje se, antibakteriální
✔️ Žlábky pro zachytávání tekutin
✔️ Vhodné do myčky nádobí
✔️ Rozměr: 36 x 24 cm
📌 od 470 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Tescoma PRESTO
Oblíbená sada prkének
✔️ Pružná krájecí deska
✔️ Ppatřeno protiskluzovou vrstvou
✔️ Vhodné do myčky nádobí
📌 od 260 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orion Krájecí prkénko
S praktickým úchytem
✔️ Nepřijímá pachy z předchozích potravin
✔️ Také pro krájení keramickými noži
✔️ Rozměr: 31 x 20 cm
✔️ Vhodné do myčky nádobí
📌 od 140 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Banquet BRILLANTE
Levné dřevěné prkénko
✔️ Vyrobené z bukového dřeva
✔️ Vhodné na krájení všech druhů potravin
✔️ Rozměr: 31 x 23 cm
📌 od 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Insigne Water
Nejlepší skleněné prkénko na krájení
✔️ Skleněné prkénko na krájení
✔️ Vhodné do myčky nádobí
✔️ Rozměr: 35 x 25 cm
❌ Váha: 500 g
📌 od 200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kuchyňské prkénko na krájení?

Kuchyňské prkénko používáme denně, ale málokdy zvlášť přemýšlíme o jeho kvalitách, vlastnostech nebo o tom, jestli by nemohlo být lepší. Při výběru nového prkénka je však ideální čas věnovat těmto úvahám prostor. Stěžejní roli hraje materiál, ale důležitá je i velikost, barva nebo detaily jako rukojeť či odtoková drážka. Jistě se však budete orientovat i podle ceny a vodítkem kvality může být i značka výrobce.

Proč je výběr prkénka důležitý?

Leckoho možná napadne, jestli není jedno, na jaké ploše nakrájím cibuli nebo maso. Samozřejmě, i tak se dá k problému přistupovat. Pravděpodobně se vám povede v kuchyni „přežít“, i když budete krájet třeba přímo na lince (jak dlouho to přežije samotná linka, to už je jiná věc). Ale práci a život si můžeme usnadnit a zpříjemnit, pokud zapojíme trochu snahy.

Prkénko na krájení

Zvláště pokud vaříte rádi a často, má smysl vybírat prkénko se stejnou rozvahou, s jakou jste vybírali například nože. Strávíte s ním totiž hodně času. Co vše ale může výběr prkýnka do kuchyně ovlivnit a na co se zaměřit při výběru?

Šetřete nůž i úsilí

Například pohodlí a efektivitu při krájení, ale i šetrnost vůči noži. Některé povrchy jsou k ostří méně šetrné než jiné a dochází k rychlejšímu otupování ostří. Zejména to platí pro velmi tvrdé povrchy. Velmi důležitá je i volba tvaru a rozměrů prkénka, které budou mít značný vliv na ergonomii práce v kuchyni.

Totéž platí pro hmotnost prkénka. Je třeba se zamyslet nad tím, jak ho budete čistit (myčka, dřez), kde bude položené či uskladněné, jak často ho budete přenášet a podobně.

Hygiena

Velmi důležitá je u prkénka otázka hygieny a zdravotní nezávadnosti. Všechna kvalitní prkénka by měla být zdravotně nezávadná, ale každý materiál a zpracování bude mít poněkud jiné hygienické vlastnosti. Prkénko tedy ovlivní hygienu v kuchyni a náročnost úklidu. Některá prkénka vyžadují šetrnější nebo náročnější údržbu než jiná, ale mohou mít zase jiné výhody.

Odolnost a množství

Jak odolné prkénko zvolíte a jak často ho chcete měnit? To jsou taky důležité otázky. Některá prkénka mohou vydržet velmi dlouho nebo takřka věčně, ale vstupní investice může být vyšší nebo mohou mít jiné nevýhody. Stejně tak byste se měli zaměřit nad počtem prkének.

Materiálové zpracování

Volba materiálu je, dá se říct, alfou i omegou výběru prkénka do kuchyně. Od materiálu se odvíjí většina dalších praktických (i nepraktických) vlastností. Jaké jsou tedy možnosti?

Dřevěné prkénko na krájení

Dřevěné krájecí prkénko

Dřevěné prkénko je tradiční, klasické. Představuje esteticky i prakticky skvělou volbu. Jde o přírodní materiál, který je nádherný na pohled – skvěle se hodí do tradičních a rustikálních kuchyní, kde je i další vybavení ze dřeva nebo aspoň v dřevěném dekoru. Jaké jsou jeho konkrétní vlastnosti?

Dřevěné prkénko je v rámci konkurence obvykle středně lehkou až lehčí volbou. Nízkou hmotností ho překoná zřejmě jen plast, ale vždy záleží na druhu dřeva. Pokud jde o hygienu, mohlo by se zdát, že přirozeně strukturovanější a pórovitější povrch dřeva nebude příliš hygienický. Některé nedávné výzkumy však ukazují, že na dřevěném prkénku nepřežívají zárodky některých obávaných nemocí (např. salmonelózy) déle než např. na plastovém – spíše naopak.

Z hygienického hlediska se tedy rozhodně není třeba dřevěného prkénka obávat. Pochopitelně v případě, že dodržíte správné pracovní postupy a nepodceníte údržbu.

S přebíráním pachů a chutí je to ovšem trochu jinak. Dřevo skutečně více „nasává“ tyto vjemy a může je déle držet a snáze předávat jiným potravinám. Týká se to především krájení silně aromatických surovin, jako je třeba česnek. Odstranit z prkénka jeho odér je náročnější než u většiny plastových nebo např. u skleněného prkénka. V praxi jde spíše o drobnější než fatální nevýhodu.

Poněkud větší nevýhodou, která se obecně s dřevem a výrobky z něj pojí, je náročnější údržba. Dřevěné prkénko byste neměli mýt v myčce a doporučuje se důkladně, ale šetrnější ošetřování a omývání, případně i občasné napouštění vhodnými oleji.

Prkénko ze dřeva byste neměli nechávat ani ležet mokré či ve vodě ani naopak sušit ve velkém horku (na topení, troubě atd.). Tím dřevo trpí. Taky byste na něj neměli pokládat horké hrnce či pánve. Prkénko může tohle vše samozřejmě přežít. Otázkou je, nakolik vám záleží na jeho pěkném zachovalém vzhledu. Konkrétní odolnost se pak odvíjí od výrobní dřeviny.

Hodně doporučované, oblíbené a kvalitní je bukové dřevo. Dubové je sice vysoce odolné s extrémní životností, ale méně „neutrální“. Má tendenci více předávat potravinám jisté vjemy a může mít poněkud vyšší sklony černat. Přesto je i dub velmi žádaný, například i proto, že podle některých zdrojů je hygieničtější, díky vyššímu obsahu tříslovin snáze ničí bakterie. Lépe taky snáší vlhkost. Podobné vlastnosti má například i ořech či třešeň.

Velmi populární jsou pak i prkénka z měkčích dřevin, zejména z lípy či topolu. Jejich výhodou je skvělý pocit při krájení a výrazná šetrnost vůči ostří nože. Na tomto místě je ale třeba říct, že všechna dřevěná prkénka jsou k nožům mimořádně šetrná.

Za speciální zmínku stojí bambus. Jde vlastně o trávu, nikoli strom, přesto má materiál vlastnosti dřeva. Výhodou je vynikající odolnost vůči vlhkosti. I obecně je bambus dost odolný, na druhou stranu je povrch prkénka poněkud tvrdší.

Plastová prkénka

Plast není zrovna esteticky ideálním materiálem, natož luxusní volbou. Nabízí spíše pragmatické a praktické výhody. Plastová prkénka jsou levná a lehká. Dají se vyrobit v nejrůznějších dekorech, tvarech, barvách.

Oblíbené a šikovné jsou právě sady různobarevných plastových prkének, protože umožní snadné vizuální odlišení a zamezení kontaminace různých druhů potravin. Např. červené prkénko můžete používat na maso, zelené na zeleninu, bílé na sýry a další mléčné výrobky atd.

I hygienické vlastnosti plastu jsou velmi dobré, i když nemají takové přirozeně antibakteriální vlastnosti jako dřevo. Neporézní povrch umožňuje snadnou omyvatelnost, nepřebírá pachy. Plastové prkénko můžete mýt v myčce (pokud není uvedeno jinak) a nevyžaduje ani jiné zvláštní ohledy při zacházení. Na údržbu je tedy méně náročné než dřevěné prkénko.

Na druhou stranu nemají plastová prkénka dlouhou životnost. Snáze se poškodí při krájení nebo zejména sekání. Poškozením (vrypy, škrábance) se postupně zhoršují jejich hygienické vlastnosti – hůře se omývají. Plastová prkénka tedy rozhodně nejsou napořád. Je třeba je častěji měnit. Při výběru bychom taky doporučili dbát na zdravotní nezávadnost (BPA free,…) materiálu. U kvalitních výrobků jde nicméně v podstatě o samozřejmost.

Sklo, mramor a jiné

Spíše na okraji zájmu se vedle dřevěných a plastových prkének pohybují další varianty. Může to být například sklo nebo i mramor. Tyto materiály mají leccos společné. Jsou velmi těžké, relativně křehké a mají tvrdý povrch. To vše vede k tomu, že bychom je obecně vzato příliš nedoporučili. Z praktického hlediska totiž mohou nabídnout máloco.

Ano, velmi tvrdý povrch se nepoškrábe a vydrží krásný. Vaše nože vám ale rozhodně moc nepoděkují a ani pocit při krájení nebude zrovna příjemný. Tvrdé povrchy se taky snadno omývají a jsou v zásadě velmi hygienické. Na druhou stranu manipulace s těžkým a křehkým prkénkem není žádná slast.

Sklo či mramor může být volbou pro luxusní a moderní kuchyně. Estetická hodnota jim jistě nechybí, ale v praktických vlastnostech zaostávají. Hodit se víc mohou např. jako servírovací než krájecí prkénka.

Používají se i různé další materiály. Jmenovat lze například prkénka, kterým se zejména v zahraničí říká „epikurejská“. Vyrobena jsou ze speciálního papírového kompozitu. Výhodou je ekologičnost, vysoká odolnost, možnost mytí v myčce, lehkost. Tento materiál má řadu zastánců, ale u nás taková prkénka prakticky nejsou k dostání. Snad časem.

S drážkou, nebo bez?

Než se dostaneme k tvarům, důležitou volbou je, zda si pořídit prkénko s odtokovou obvodovou drážkou. Ta slouží k odtoku šťáv ze surovin, aby nestékaly na linku. Aby drážka nebyla jen na „ozdobu“ musí být dostatečně hluboká a široká.

Je to praktická věc při krájení, ale zejména při ručním mytí dřevěných prkének trochu znesnadňuje údržbu. Prkénko s drážkou taky nemusí vypadat tak elegantně a celistvě jako bez ní. Záleží tedy na vašich preferencích.

S otvorem/rukojetí, nebo bez?

Často se setkáte s prkénky, které mají v těle otvor pro uchopení či zavěšení. Pamatujte, že takový otvor zmenšuje pracovní plochu prkénka. Rovněž sem mohou padat kusy potravin či odtékat šťávy. Prkénko obvykle taky nevypadá tak pěkně. Dobře si tedy rozmyslete, zda otvor/rukojeť nutně potřebujete.

Tvar a velikost, množství

Jak velké prkénko? A jaký tvar? Nejosvědčenější a asi nejpraktičtější volbou jsou obdélníková prkénka. Kulatá prkénka jsou spíše servírovací, jiné atypické tvary zejména na efekt. Pokud jde o velikost, záleží na využití prkénka.

Velké prkénko se hodí na sekání, krájení či bourání větších kusů masa. Na velkou zeleninu (zelí, dýně,…) atd. Malá prkénka využijete např. na ovoce, drobnou zeleninu nebo třeba na sýry. V každém případě je vhodné mít více prkének. Už proto, abyste mohli pracovat hygienicky a nekřížily se „cesty“ zejména syrového masa s např. zeleninou, ovocem apod. Právě například k tomuto účelu jsou velmi praktická barevně odlišená plastová prkénka.

Ceny prkének na krájení

Kolik stojí kvalitní kuchyňské prkénko na krájení? Relace jsou různé a solidní prkénko nemusí vyjít nijak draho.

Prkénka do 200 Kč

V této relaci můžete sehnat prkénka především z plastu. Výběr je dostatečně velký. Nejlevnější prkénka stojí od cca 90 Kč. Najdete zde i dřevěná prkénka, zejména z dostupnějších dřevin, jako je bambus či akácie.

Prkénka do 500 Kč

Sady plastových prkének či velmi kvalitní dřevěná prkénka. Velmi často se setkáte i s bukovým dřevem.

Prkénka nad 500 Kč

Exkluzivní prkénka z masivních dřevin či mramoru nebo nejrůznější sady prkének. Pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky kuchyňských prkének

Kteří výrobci prkének na krájení nabízejí dobrou kvalitu?

  • Ernesto – V současnosti velmi populární značka řetězce Lidl. Vítězí díky poměru ceny a kvality. Dostupná prkénka, skvělý výběr.
  • Orion – Špičkový výběr, různé materiály, převážně dostupnější ceny, ale nechybí i lepší modely. Velmi oblíbená značka.
  • Continenta – Exkluzivní prkénka pro náročné zájemce. Jde o dřevěná prkna nejvyšší kvality, ale taky za vysoké ceny.
  • Dřevotvar – Vysoce kvalitní, krásná dřevěná prkénka, ceny přitom nejsou přehnaně vysoké. Dobrá volba a poctivá česká značka.
ProduktInfoHodnocení
#1Zwilling Prkénko
Nejlepší kuchyňské prkénko dle nás
✔️ Vyrobeno z masivního buku
✔️ Celkový rozměr: 60 x 40 cm
✔️ Výřezy po stranách
✔️ Protiskluz ze spodu prkénka
📌 od 2200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Bambum Tapenade
Sada prkének na krájení
✔️ Vyrobeno z odolného bambusu
✔️ Lehký, antibakteriální a navíc i ekologický
✔️ 4 prkénka rozdělena podle druhu potraviny
✔️ Celkový rozměr: 25 x 17 x 2 cm
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Tescoma PRECIOSO
Nejlepší plastové prkénko
✔️ Oboustranná krájecí deska
✔️ Nenačichává, nezabarvuje se, antibakteriální
✔️ Žlábky pro zachytávání tekutin
✔️ Vhodné do myčky nádobí
✔️ Rozměr: 36 x 24 cm
📌 od 470 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Tescoma PRESTO
Oblíbená sada prkének
✔️ Pružná krájecí deska
✔️ Ppatřeno protiskluzovou vrstvou
✔️ Vhodné do myčky nádobí
📌 od 260 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Orion Krájecí prkénko
S praktickým úchytem
✔️ Nepřijímá pachy z předchozích potravin
✔️ Také pro krájení keramickými noži
✔️ Rozměr: 31 x 20 cm
✔️ Vhodné do myčky nádobí
📌 od 140 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Banquet BRILLANTE
Levné dřevěné prkénko
✔️ Vyrobené z bukového dřeva
✔️ Vhodné na krájení všech druhů potravin
✔️ Rozměr: 31 x 23 cm
📌 od 150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Insigne Water
Nejlepší skleněné prkénko na krájení
✔️ Skleněné prkénko na krájení
✔️ Vhodné do myčky nádobí
✔️ Rozměr: 35 x 25 cm
❌ Váha: 500 g
📌 od 200 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení