Kuchyně

Nejlepší kuchyňské váhy: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší kuchyňské váhyPotřebujete co nejlepší kuchyňskou váhu? V dnešním článku se podíváme na tuto základní domácí pomůcku, kterou najdete ve většině kuchyní. Pokud vám dosud chyběla nebo jste nespokojeni se službami té staré, čtěte dále a dozvíte se, jak vybrat váhu, která vám bude dobrou pomůckou při vaření, pečení nebo jiných činnostech. V dnešní době je výběr kuchyňských vah mimořádně velký a existují v různých provedeních. Liší se od sebe přitom nejen designem, ale taky důležitými parametry, jako je zejména přesnost měření, a funkcemi. Výběr relativní drobnosti, jakou je právě kuchyňská váha, se může zdát velice snadný. Ale pokud sáhnete po prvním modelu, který vám přijde pod ruku, můžete být později rozčarováni.

Kuchyňské váhy jsou většinou otázkou investice v řádu stovek korun. Často se ale vyplatí nespokojit se s nejlevnějším provedením a zapřemýšlet o tom, co od této pomůcky opravdu chcete. V některých případech, které si vysvětlíme později, to může být obzvlášť důležité. Náš průvodce vám pomůže zorientovat se v aktuálním sortimentu a nasměruje vás k dobré koupi. Dozvíte se především, na co se zaměřit, abyste získali produkt odpovídající vašim nárokům.

Ačkoli vám v tomto textu nabídneme především obecné informace o těchto zařízeních, neochudíme vás ani o žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Je možné, že v něm najdete výrobek, který vás okamžitě zaujme. Ale přesto doporučujeme zaměřit se i na konkrétní uživatelské recenze kuchyňských vah anebo rovnou na odborné testy, ve kterých se dozvíte velmi podrobné informace o skutečných kvalitách daného zařízení.

Nejlepší kuchyňské váhy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Velmi dobrá kvalita (dTest 86%)
Emos TY 3101
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 152×219×15 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]270 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze (hodnocení 94%)
Soehnle 67080
Maximální zatížení: 15 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 263×200×18 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#3S plastovou miskou
Sencor SKS 4001
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 266×244×100 mm (s miskou)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]250 Kč Číst recenze
#4Velmi přesná (přesnost 0,1g)
Beurer KS 36
Maximální zatížení: 2 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 95×190×20 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
#5Extra tenká
ETA Lori 2777
Maximální zatížení: 2 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 220×170×10 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#6Vysoká kvalita
Catler KS 4010
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: -
Rozměry: 168×241×22 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]740 Kč Číst recenze
#7Netradiční design
Sencor SKS 4004
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 188×225×73 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]300 Kč Číst recenze

Jak vybrat kuchyňskou váhu

Podle jakých měřítek a parametrů se orientovat při výběru kvalitní kuchyňské váhy? V první řadě se podíváme na to, jaké druhy a typy kuchyňských vah existují a jak se rozhodnout pro tu správnou. Dále nás bude zajímat zejména přesnost, maximální nosnost, ale třeba i materiálové zpracování, funkce a další vlastnosti.

Závěrem vás pak seznámíme se třemi základními cenovými třídami vah a taky s některými spolehlivými výrobci, u nichž můžete najít zajímavý sortiment a dobrý poměr ceny a kvality.

jak vybrat kuchyňskou váhu

K čemu slouží kuchyňská váha?

Je celkem zřejmé, že kuchyňská váha poslouží zejména v kuchyni. Hodit se vám bude především při pečení moučníků, dortů, dezertů apod. V těchto případech je skutečně nutné dodržovat přesné dávkování surovin, jinak pravděpodobně nebudete spokojeni s výsledkem.

Váha se uplatní třeba i při odvažování porcí a může velice dobře posloužit např. při dodržování určitých diet. Váha vám umožní získat kontrolu nad příjmem živin a kalorií obecně. Používání váhy může vést k lepšímu přehledu o vlastním stravování a efektivnějším výsledkům při snahách o regulaci tělesné hmotnosti a tuku.

Samostatnou kapitolou je diabetická dieta. V tomto případě je kuchyňská váha nezbytností, navíc se musí jednat o velmi přesnou váhu. Měla by vážit s přesností na 1 g. To dnes u lepších digitálních vah není problém, ale je třeba dobře vybírat a ujistit se, že váha skutečně disponuje deklarovanou přesností. V tom vám mohou pomoci testy kuchyňských vah nebo recenze na internetu.

Druhy kuchyňských vah

Jaké základní typy vah existují? V podstatě můžeme rozlišit především mechanické a digitální váhy. Obě varianty se dnes běžně prodávají. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Mechanické váhy

Mechanické váhy jsou pravda již na ústupu. Pravděpodobně jste takovou měli, možná ještě máte, doma. Jde o analogové zařízení s číselníkem (buď kruhovým, nebo lineárním). Přesnost těchto vah je poměrně různorodá. Za poměrně standardní a přijatelnou lze považovat odchylku v rozmezí 10 až 20 g. Jsou ale i velmi přesné mechanické váhy, které váží s přesností na 1 g. Ty jsou vhodné právě např. při diabetické dietě, nebo pokud velmi dbáte na přesnost měření při vaření či pečení.

Pokud se budeme bavit o ceně, nelze rozhodně říct, že by mechanické váhy byly levnější než digitální. Pohybují se v zásadě ve stejných relacích. Nelze ani říct, že by mechanické váhy byly nutně zastaralé nebo horší než digitální. Jde tedy spíše o otázku stylu. Mechanické váhy jsou tradiční a pěkně zpracovaný kousek může být zajímavým designovým doplňkem např. kuchyně v retro stylu.

Digitální váhy

Digitální váhy v současnosti jasně dominují trhu. Podobně jako v případě vah osobních. Jsou cenově dostupné, práce s nimi je velmi jednoduchá, disponují velkým a přehledným (někdy i podsvíceným) displejem, na kterém se ukáže přesná hmotnost, aniž byste museli luštit číselník a hledat správný úhel, ze kterého bude hodnota nejvíce platit. Často jsou navíc k dispozici praktické funkce, např. „tárování“, které aktivujete stisknutím jediného tlačítka.

U digitálních vah se můžete setkat s různou přesností, ale zpravidla jsou na tom lépe než váhy mechanické. Přesnost vážení na 1 g je spíše standardem než výjimkou. Nicméně jsou i méně kvalitní a přesné modely, které měří jen s odchylkou 5, 10, ba dokonce třeba i 20 g.

Zpracování kuchyňské váhy

Kuchyňské váhy mohou mít několik podob. V současné době jednoznačně převažují dvě provedení, které si níže popíšeme. Existují i závěsné váhy, ale ty se v rámci kuchyní a domácnosti příliš neobjevují. Proto vystačíme se zbylými dvěma alternativami.

Váhy s rovnou plochou

Jde o digitální váhy, které jsou poměrně velmi tenké a mají čtvercový nebo lehce obdélný tvar. Poskytují rovnou plochu pro položení buď přímo suroviny, nebo nádoby se surovinou. V takovém je však nutné provést tárování (odečtení váhy obalu, nádoby) nebo dovažování, což je ovšem u digitálních modelů velice jednoduché a pohodlné.

Váhy s rovnou plochou jsou velmi skladné díky maximální tenkosti, některé mají i poutko k zavěšení. Při uložení tudíž zaberou jen naprosté minimum místa. Výhodné jsou i z hlediska údržby, celistvá rovná a hladká plocha se velmi snadno čistí.

Váhy s nádobou

Klasičtější provedení kuchyňských vah má podobu základny s menší rovnou plochou, jejíž odnímatelnou součástí je miska na uložení surovin. Tyto váhy mohou být digitální i mechanické. Tento typ vah je mnohem méně skladný, základna je poměrně vysoká, rozměrná a z ní ještě vystupuje část pro umístění misky. U mechanických vah byl tento způsob do jisté míry nezbytností, v případě digitálních už jde spíše o přežitek, který nenabízí příliš mnoho výhod oproti rovné variantě.

Naopak jsou tyto váhy méně skladné a hůře se udržují v čistotě kvůli složitějšímu tvaru. Mísa navíc je jen zdánlivou výhodou, protože u rovné váhy můžete snadno použít jakoukoli vlastní nádobu. Jediné plus tak lze spatřovat v určitém designovém celku váhy s mísou a „klasičtějším“ vzhledu. Oba typy jsou ale stále rozšířené a prodávané. Záleží tedy především na vašich preferencích.

mechanická kuchyňská váha

Materiálové zpracování

Pokud jde o materiálové provedení, nelze u kuchyňských vah čekat velkou rozmanitost. V podstatě jsou vyráběny buď celoplastové, celokovové nebo z kombinace obou materiálů. Pokud je váha plastová (což je většina případů), mělo by se jednat o solidní kvalitu plastu. To lze poznat obtížně, navést vás může hmotnost váhy nebo poklep (plast se třese, je citelně tenký a „laciný“), potažmo recenze.

Ale ani levnější zpracování z tenčích plastů nemusí být nutně u kuchyňské váhy pro běžné, občasné použití zásadní problém. Stačí s ní manipulovat ohleduplně, nepřetěžovat ji a podobně. Další možností je kovová, obvykle nerezová váha. Nerez je odolný, hygienický a vypadá velmi elegantně. Výběr je ovšem poněkud omezenější.

Objem mísy a maximální nosnost

Důležitým údajem u každé váhy je maximální nosnost, která uvádí, jakou hmotnost surovin lze maximálně zvážit. Přetěžování váhy může vést k jejímu poškození nebo stržení (zejména u mechanických), u digitálních se přinejmenším nedozvíte výsledek.

Jaká nosnost je tak akorát? Lze celkem zodpovědně prohlásit, že nosnost 5 kg je optimální standard, který by měl za běžných okolností v kuchyni zcela postačit. Touto nosností dnes taky disponuje většina modelů. Některé váhy mohou mít nosnost i pouze 3 kg – naopak ale najdete i modely, které nabízejí nosnost 8 i 10, nebo dokonce 15 a více kg.

Takovou nosnost však při běžných kuchyňských pracích obvykle příliš nevyužijete. Pokud ale víte, že budete vážit objemnější a těžší předměty – neváhejte po takovém modelu sáhnout, cenově často nevycházejí o mnoho dráž a přesností mohou být i srovnatelné s váhami o menší nosnosti.

Souvisejícím parametrem je objem mísy, který se samozřejmě týká vah, které jsou vlastní nádobou opatřeny. Objem mís se nejčastěji pohybuje kolem 2 l.

Přesnost měření

Rovněž tento údaj naleznete u každé váhy. Udává, v jakém rozmezí je váha schopna udat přesný výsledek a jaká je její očekávatelná odchylka. U digitálních vah je dnes už standardem přesnost vážení na 1 g. Jde o přesnost, která je dostačující i při náročnějším nebo dietetickém použití a např. pro diabetiky. Odchylku 2-5 g lze stále považovat za solidní, objevuje se u některých digitálních nebo kvalitních mechanických vah. Vyšší odchylky jsou běžné u obyčejných mechanických vah nebo zastaralých digitálních modelů. Někdy může odchylka dosáhnout až cca 20 g.

Funkce vah

Zapomenout nemůžeme ani na funkce digitálních vah. Obvykle jde o jednoduchá zařízení, která mají umožnit intuitivní a snadné ovládání. Lze se však setkat s různými pomůckami a „vychytávkami“.

  • Displej – Samozřejmost u digitálních vah. U některých může být i podsvícený. Displej bývá dostatečně přehledný, s velkými číslicemi.
  • Desetiny gramu – Některé digitální váhy měří (resp. ukazují) desetiny gramu. Reálná přesnost je ovšem otázkou kvality konkrétního modelu.
  • TARE – Základní funkce pro odpočet váhy nádoby, do které se vkládají suroviny, a případně pohodlné dovažování přisypávaných surovin.
  • Automatické vypnutí – U digitálních vah. Zařízení se po určité chvíli nepoužívání vypne kvůli úspoře baterií.
  • Indikátor baterie – Upozornění na slabou baterii.
  • Měření objemu – Některé digitální váhy měří i objem tekutin v ml.
  • Voděodolnost, omyvatelnost – Některé digitální váhy lze omývat pod tekoucí vodou, nebo dokonce vkládat do myčky.

jak vážit suroviny

Ceny kuchyňských vah

Kuchyňská váha je běžná domácí pomůcka, kterou lze navíc pořídit za opravdu velice nízké částky. Samozřejmě však existují i kvalitní kuchyňské váhy, za které si něco málo připlatíte. Přesto obvykle nejde o horentní sumy.

✅ Kuchyňské váhy do 300 Kč

I v tak nízké ceně najdete nejen veliký výběr, ale dokonce opravdu velké množství oblíbených a nejprodávanějších kuchyňských vah na trhu. Obvyklá nosnost je 5 nebo 3 kg, u digitálních modelů je běžná přesnost na 1 g. Většina modelů je dostačujících pro běžné použití.

✅ Kuchyňské váhy do 800 Kč

Největší výběr vah. Lze zde najít kousky všeho druhu, včetně velmi přesných, odolných, designových, s vysokou nosností apod. Vybere si prakticky skoro každý, včetně náročných uživatelů.

✅ Kuchyňské váhy nad 800 Kč

Váhy obvykle buď se špičkovou přesností, vysokou nosností nebo jinými výhodami. Výběr je stále široký a uspokojí i velmi náročné zájemce.

Nejlepší značky kuchyňských vah

Které značky kuchyňských vah se prosazují na českém trhu a nabízejí dobrou přesnost i kvalitu zpracování za odpovídající cenu? Připravili jsme několik tipů na osvědčené výrobce.

  • Soehnle – Vynikající výběr skvěle zpracovaných vah, obvykle ve střední cenové relaci. Model 67080 patří momentálně k nejprodávanějším a nejlépe hodnoceným v testech kuchyňských vah.
  • Sencor – Tato česká značka je obecně velmi populární a nabízí i množství, především dostupnějších, vah do kuchyně. Dobrá kvalita v poměru k ceně.
  • Emos – Další oblíbená značka. Dostupné a přitom velmi pěkně zpracované váhy s vysokou přesností a dobrým hodnocením.
  • ETA – Především středně drahé váhy. Několik velmi populárních a kvalitních modelů, které stojí za pozornost.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Velmi dobrá kvalita (dTest 86%)
Emos TY 3101
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 152×219×15 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]270 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze (hodnocení 94%)
Soehnle 67080
Maximální zatížení: 15 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 263×200×18 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]650 Kč Číst recenze
#3S plastovou miskou
Sencor SKS 4001
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 266×244×100 mm (s miskou)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]250 Kč Číst recenze
#4Velmi přesná (přesnost 0,1g)
Beurer KS 36
Maximální zatížení: 2 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 95×190×20 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
#5Extra tenká
ETA Lori 2777
Maximální zatížení: 2 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 220×170×10 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
#6Vysoká kvalita
Catler KS 4010
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: -
Rozměry: 168×241×22 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]740 Kč Číst recenze
#7Netradiční design
Sencor SKS 4004
Maximální zatížení: 5 kg
Rozlíšení: na 1 g
Rozměry: 188×225×73 mm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]300 Kč Číst recenze
0 Sdílení