Kuchyně

Nejlepší varné konvice na indukci: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší varné konvice na indukci Za starých dobrých časů se postavila obyčejná konvice na plynovou plotýnku (nebo ještě dříve na klasická kamna) a voda na čaj či kávu byla za pár minut uvařená. Konvice dokonce ohlašovaly var pronikavým pískotem. Většina z nás si na tyhle situace ještě pamatuje. Není to koneckonců tak dávno.

Teprve během devadesátých let došlo k „plošné výměně“ starých konvic za elektrické, rychlovarné. Ty nabízely komfort, rychlejší var a vysokou bezpečnost, ačkoli je asi nelze ani dnes považovat za ekonomicky zásadně úspornější. V současnosti se ale vrací do módy spousta starých věcí, i když třeba v pozměněné podobě. Dokonalým příkladem může být moderní varná konvice na indukci. Konvice se opět vrací na sporák a přichází o síťový kabel i různé funkce, ale voda už se nezahřívá nad plamenem, nýbrž nad elektrickou, indukční plotnou.

V čem jsou výhody a nevýhody? A jak si vybrat nejlepší varnou konvici na indukci, pokud se vám tohle řešení zalíbí? Právě tomu se budeme věnovat v dnešním článku.

Ani tentokrát vás však neošidíme o oblíbený žebříček, ve kterém najdete výběr nejlepších a nejprodávanějších modelů současnosti. Třeba v něm najdete právě takovou konvici, po které toužíte. Neváhejte však zabrouzdat i do uživatelských recenzí konvic na indukci. I zde můžete nalézt zajímavé poznatky a lépe si pak koupi promyslet.

Nejlepší varné konvice na indukci na trhu (srovnání)

ProduktInfoHodnocení
#1Tescoma CORONA
Náš vítěz
Objem: 2 l
✔️ Píšťalka s bezpečným otevíráním
✔️ Skvělý design
✔️ 3 roky záruka
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tescoma PERFECTA
Alternativa
Objem: 1,5 nebo 2 l
✔️ Komfortní sklápěcí rukojeť
✔️ Oblíbený model
✔️ Nadstandardní záruka 3 roky
📌 od 820 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Florina Natura Line
Cena / výkon
Objem: 2,3 nebo 2 l
✔️ Objem postačí i pro větší rodinu
✔️ Vyrobena z kvalitní nerezové oceli
✔️ Dobře řešená rukojeť
📌 od 560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hario Buono VKB-120HSV
Na čaj i kávu
Objem: 1,2 l
✔️ Elegantní, stylová a designová
✔️ Skvěle řešené nalévání vody
✔️ Ideální na přípravu kávy
📌 od 970 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LAMART LT7056
Nejlevnější
Objem: 2,5 l
✔️ 3 roky záruka
✔️ Doplněna praktickou píšťalkou
✔️ Vhodná na indukci, plyn i sklokeramiku
📌 od 290 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion WOODEN
Velký objem, retro design
Objem: 3,5 l
✔️ Krásný design s dřevěnou rukojetí
❌ Širší základna, zabere více místa
❌ Nutné plnit min. do poloviny kvůli přehřátí
📌 od 650 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat indukční varnou konvici?

Výběr samotné konvice nemusí být nijak složitý. Vést vás bude především design, objem či cena. Důležitější je ujistit se, nakolik je konvice na indukci skutečně výhodnou volbou pro vaši kuchyni, co vám může nabídnout a jaké výhody a nevýhody se s jejím používáním pojí.

Měli byste taky vědět, jak si stojí v porovnání se zavedenými rychlovarnými konvicemi. Tomuto „problému“ se proto budeme v našem průvodci velmi obšírně věnovat. Rovněž vás v krátkých recenzích seznámíme s některými významnými výrobci těchto kuchyňských pomůcek.

Konvice na indukci

Co je to indukce a jak si stojí proti konkurenci?

Princip indukce je hojně využíván v moderních kuchyňských zařízeních. Jde především o varné desky a indukční vařiče. Tyto indukční spotřebiče představují alternativu vaření na plynu nebo sklokeramické desce, což jsou dnes další nejpoužívanější metody.

O plynovém sporáku zřejmě netřeba dlouho pojednávat, zná ho každý. Jako zdroj energie využívá plyn z rozvodné sítě, ale třeba i samostatných bombiček (zejména vařiče). Výhodou plynu je ekonomické vaření. Plyn je (anebo v minulosti vždy alespoň býval) levnější zdroj energie oproti elektřině. Plynové plotny taky umožňují okamžitou regulaci teploty stažením plamene a vysoký výkon. Dodnes jsou pro svou praktičnost a ekonomičnost standardem v komerční sféře, tedy restauracích apod.

Sklokeramická deska je zavedené, ačkoli nepříliš šťastné, označení pro moderní elektrické řešení. Těší se velké oblibě, ale z hlediska úspornosti dvakrát nevyniká. Její jádro tvoří totiž topná spirála. Nevýhodou je zde, že teplo uniká volně do prostoru, rozehřívá celou desku. Zbytkového tepla je velké množství. Elektřina tedy není převáděna na teplo příliš efektivně. Taky regulace výkonu/teploty má mnohem pomalejší odezvu než u plynu. Oproti indukci má však toto řešení výhodu v nižší pořizovací ceně a možnosti použít jakékoli nádobí.

A pak je tu indukce. Ta využívá fikaný systém založený na měděné cívce generující magnetické pole. Teplo nevzniká samo o sobě, ale v kontaktu s vodivým nádobím. Na indukci tedy potřebujete „kompatibilní“ hrnce, pánve atd. Jde jen o malou nevýhodu, protože většina nového vybavení je dělána jako vhodná i pro indukci. Výhodou je naopak velmi efektivní využití elektrické energie a cílený přenos tepla. Zbytkového tepla je naprosté minimum.

Indukce navíc reaguje rychleji na regulaci teploty než desky s topnou spirálou a může se pochlubit i opravdu velmi vysokými výkony a rychlostí vaření. V tomto směru podle některých údajů a testů překonává i plynové plotny. Ačkoli samozřejmě záleží na konkrétních výkonech a parametrech měření.

V každém případě může být indukční deska či vařič vhodným místem pro rychlé a efektivní vaření vody…

Co je konvice na indukci?

Konvice na indukci se částečně vracejí ke kořenům. Jde o obyčejné konvice bez elektrických součástek, přívodní šňůry nebo jiných složitých systémů. V podstatě mohou být k nerozeznání od těch, které se používaly dříve. Jen s tím rozdílem, že jsou vždy vyrobeny z vhodného feromagnetického materiálu, který maximálně čerpá potenciál indukčního vaření.

Tento typ konvice se postaví na indukční plotýnku a za pár minut je hotovo. Většina konvic dokonce disponuje tradičním uzávěrem, který vyloudí ono staré známé pískání ohlašující var. Konvice se vyrábějí v nejrůznějších materiálových, designových, objemových a tvarových podobách. Výběr je opravdu skvělý a většinou jde o velmi stylové, elegantní kousky.

Konvice na indukci vs. rychlovarná konvice

Rychlovarné konvice v našich kuchyních během posledních zejména dvou dekád dokonale zdomácněly. Pravděpodobně každý tuto pomůcku vlastní, dokonce ji obvykle nepostrádají ani různé improvizované kuchyně, studentské ubytovny, kuchyně v rekreačních zařízeních (chaty, chalupy,…) a tak dále.

Proč uvažovat o rychlovarné konvici?

Rychlovarné konvice fungují skvěle a efektivně. Vodu uvaří v průměru za cca 2 až 3 minuty, v závislosti na objemu a příkonu konvice. Běžný příkon konvic je poměrně vysoký, běžně 2 a více kW. To má dva důsledky. Ohromně rychlý var a taky vyšší spotřebu. Avšak vzhledem k tomu, že vody na kávu nebo čaj obvykle nevaříme hektolitry denně, těch pár minut vyššího odběru rodinný rozpočet většinou ustojí bez zvláštních potíží.

Rychlovarná konvice má i další výhody. Především je to pohodlí a bezpečnost. Žádný otevřený oheň jako při vaření na plynu – a především funkce automatického vypnutí po dosažení varu. Takže i když na konvici zapomenete, nic se nestane, zkrátka se sama vypne. Celkově vzato. Funguje to velmi dobře. Proč tedy vůbec uvažovat o něčem takovém, jako je varná konvice na indukci?

Je lepší rychlovarná, nebo indukční konvice?

Tato otázka je poměrně komplikovaná. Z přímého srovnání obou možností by jen sotva některá vyšla jako zřejmý vítěz.

Pohodlí

Konvice na indukci kupříkladu může ohlásit var pískotem, ale sama se nevypne (na rozdíl od rychlovarné). Na druhou stranu můžete pro jistotu nastavit časovač přímo na varné desce. Je to nicméně jistě o něco méně pohodlné.

Rychlost ohřevu

Indukční konvice ohřeje vodu velmi rychle. Existují různá srovnání, z nichž vyplývá, že konvice na indukci je rychlostí ohřevu zhruba srovnatelná s rychlovarnou. Tato srovnání jsou ošemetná, protože každá varná deska i plotna má jiný výkon, totéž platí pro rychlovarné konvice. A do hry samozřejmě vstupují i další faktory, především objem. V průměru však nebude rozdíl propastný.

Spotřeba

Stejně tak lze zhodnotit i spotřebu energie, a tedy cenu ohřevu. Oba typy konvice vycházejí ze srovnání v průměru opravdu velmi podobně. Oba druhy ohřevu jsou vysoce efektivní. Teplo je přímo cílené a neuniká do prostoru ani nerozehřívá zbytečné masy materiálů. V tomto bodě jsou obě varianty rovnocenné.

Praktické vlastnosti

A co praktičnost? Indukční konvice se, jak jsme zmínili, neumí sama vypnout. To je bohužel zajisté nevýhoda. Ale na druhou stranu nemá omezující kabel, nepotřebuje zásuvku a neucpává ji pro jiné spotřebiče. Taky nemusíte hledat místo, kde by unikající pára neohrožovala závěsné skříňky nad linkou. Opět je tedy souboj celkem vyrovnaný.

Spolehlivost, životnost

V čem naopak konvice na indukci jasně vyniká, to je životnost a spolehlivost. Kvalitní rychlovarné konvice obvykle vydrží bez problémů dlouhá léta. Určitě nelze říct, že jde o vysloveně poruchové spotřebiče. Přesto obsahují elektrické komponenty a další ústrojí, které je potenciálně náchylné k poruše.

Indukční konvice nic takového nemají. Jde o kus materiálu, a tudíž se na nich nemá co porouchat. Mohou hypoteticky sloužit třeba i desítky let. V době, kdy se prosazuje ekologičnost a udržitelnost, omezení plýtvání, je i tohle důležitý faktor. Pro leckoho možná i zcela zásadní.

Estetická hodnota

Pak je tu otázka designu a stylu. Právě ta může zásadně vychýlit misky vah ve prospěch indukčních konvic. Pokud máte rádi trochu retro, domácí, rustikální nebo zemitější styl, tyto konvice si zamilujete.

Výrobci si obvykle uvědomují, že právě ve stylovosti je největší síla těchto konvic, a tak si dávají na vzhledu adekvátně záležet. Najít můžete opravdu krásné kousky. Cenově jsou přitom často levnější nebo srovnatelné s levnými rychlovarnými konvicemi, které takovým kouzlem oplývat nemusejí.

Abychom však rychlovarným konvicím vysloveně nekřivdili, dá se říct, že v dnešní době jsou škaredé, lacině působící plastové modely na ústupu a většina i dostupných modelů už nabízí relativně solidní, elegantní vzhled.

Zůstává však faktem, že konvice na indukci, vycházející ze staré tradice, mají zkrátka něco do sebe a mohou vnést do kuchyně zcela novou atmosféru.

Univerzálnost

Konvice, které v našem textu označujeme jako indukční, jsou zkrátka samostatné varné konvice a typicky je lze použít na jakémkoli druhu vařiče. Včetně plynového nebo sklokeramického. Většina moderních varných konvic je však koncipována (taky) pro použití na indukci, protože právě na indukčním vařiči/desce je ohřev vody nejrychlejší a nejefektivnější.

Na rozdíl od rychlovarných konvic lze ty indukční tudíž použit univerzálně. Vodu v nich můžete obvykle ohřát klidně třeba i na kamnech či krbu.

Materiálové zpracování

U konvice na indukci je nutné, aby měla minimálně dno z vysoce vodivého, feromagnetického materiálu. Tělo konvic bývá dnes nejčastěji z nerezové oceli. Může být i smaltované, což konvici dodává styl a tradiční punc. Plast se používá v podstatě výhradně na prvky, jako je rukojeť a víčko.

Design

Zatímco pokud jde o samotné základní materiály, nepanuje u konvic na indukci velká rozmanitost, v oblasti designu je to naprosto jiná písnička. Konvice mohou být vyvedeny v nejrůznějších stylech. Od retra přes venkovský styl až po moderní. Velmi časté jsou nejrůznější povrchové úpravy. Například malovaný smalt. Ten může nést tradiční motivy jako puntíky nebo květinové vzory apod. Existují různá barevná provedení i všemožné dekory – mědi, mramoru, kamene, ba i dřeva. Opravdu je z čeho vybírat.

Objem

Rozpětí je velké. Od opravdu malých konvic, které mají objem jen kolem 1,2 l až po konvice s kapacitou 3,5 l. Populární a běžnější jsou spíše objemnější modely – zejména od cca 2,8 po 3,2 l.

Vybavení

Mohou mít konvice na indukci nějaké speciální funkce či vybavení? Kromě vcelku běžného „pískacího“ uzávěru hrdla ohlašujícího var to může být (ale skutečně spíš sporadicky) například mechanický, analogový teploměr.

Ceny konvic na indukci

Kolik stojí kvalitní konvice na indukci? Ceny mohou být překvapivě velmi příjemné.

Konvice do 500 Kč

Skvělý výběr i velmi pěkných a stylových konvic s pěkným designem. Dominují výrobci jako Orion, Lamart nebo Banquet.

Konvice do 1000 Kč

Solidní výběr. Konvice už vynikají krásným designem. Za zmínku stojí např. značka Klausberg nebo EliteHoff.

Konvice nad 1000 Kč

Malý výběr, exkluzivní konvice pro náročné. Dominují značky Klausberg či Korkmaz.

Nejlepší značky varných konvic na indukci

Které značky indukčních konvic patří u nás k nejžádanějším a nabízejí vysokou kvalitu?

  • Banquet – Parádní výběr. Převážně velmi dostupné a přitom krásné konvice v různých stylech s atraktivním designem. Velmi oblíbené.
  • Orion – Alternativa značky Banquet či Lamart. Opět velmi pěkné designové zpracování i při příjemné ceně. Velmi dobrá kvalita.
  • Klausberg – Velmi stylové a kvalitní konvice pro náročnější zájemce. Vyšší ceny.
  • EliteHoff – Velmi zajímavé designové variace. Vysoká kvalita. Výběr je slušný a ceny se drží kolem 400 až 700 Kč.

Nejprodávanější varné konvice na indukci na trhu

Nejprodávanější varné konvice na indukci na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Tescoma CORONA
Náš vítěz
Objem: 2 l
✔️ Píšťalka s bezpečným otevíráním
✔️ Skvělý design
✔️ 3 roky záruka
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tescoma PERFECTA
Alternativa
Objem: 1,5 nebo 2 l
✔️ Komfortní sklápěcí rukojeť
✔️ Oblíbený model
✔️ Nadstandardní záruka 3 roky
📌 od 820 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Florina Natura Line
Cena / výkon
Objem: 2,3 nebo 2 l
✔️ Objem postačí i pro větší rodinu
✔️ Vyrobena z kvalitní nerezové oceli
✔️ Dobře řešená rukojeť
📌 od 560 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Hario Buono VKB-120HSV
Na čaj i kávu
Objem: 1,2 l
✔️ Elegantní, stylová a designová
✔️ Skvěle řešené nalévání vody
✔️ Ideální na přípravu kávy
📌 od 970 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5LAMART LT7056
Nejlevnější
Objem: 2,5 l
✔️ 3 roky záruka
✔️ Doplněna praktickou píšťalkou
✔️ Vhodná na indukci, plyn i sklokeramiku
📌 od 290 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Orion WOODEN
Velký objem, retro design
Objem: 3,5 l
✔️ Krásný design s dřevěnou rukojetí
❌ Širší základna, zabere více místa
❌ Nutné plnit min. do poloviny kvůli přehřátí
📌 od 650 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení