Kuchyně

Test 6 nejlepších sad hrnců: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší sady hrnců

Potřebujete vybavení do kuchyně a rozhodli jste se poohlédnout po co nejlepší sadě hrnců? Možná na vás z té záplavy různorodých možností padl menší splín. Vybrat sadu nádobí opravdu není zrovna snadné – a to hned z několika důvodů. Kromě zmíněného obrovského sortimentu je to taky fakt, že kvalitní sada není záležitostí za několik stovek, ale několik tisíc korun. Taková investice už vyžaduje určité úsilí při rozhodování. Sadu navíc budete nejspíš používat velmi dlouho, proto je na místě pořídit si ji tak trochu na míru.

Sada hrnců je poměrně široký pojem. Může zahrnovat pouze hrnce, potažmo jen hrnce a kastroly či rendlíky, v jiných jsou i pánve nebo další druhy náčiní. V dnešním článku vám poradíme, podle čeho se při výběru sady orientovat, na co se zaměřit, čemu se případně vyhnout a atd. Tyto rady a informace vás mohou posunout k výběru sady, která bude ve vaší kuchyni skutečně k dennímu užitku. Nebude jen zavazet ve skříni, přičemž vy budete nadále používat převážně jeden propálený starý hrnec.

Ačkoli najdete v našem průvodci spoustu užitečných tipů, před samotným nákupem byste měli navštívit i uživatelské recenze sad hrnců, které jsou k dispozici na internetu. V těchto recenzích se dozvíte praktické postřehy od lidí, kteří už sadu měli příležitost osobně vyzkoušet.

Nejlepší sady hrnců na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tescoma Ultima 780610

Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez ocel
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
#2Tescoma Ambition
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez ocel
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze
#3Royalty Line RL-ES1014M
Počet dílů v sade: 14
Materiál: hliník
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#4Tefal Duetto
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3370 Kč Číst recenze
#5Kolimax Professional
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#64Home Destiny
Počet dílů v sade: 12
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze

Jak vybrat sadu hrnců

Právě protože jsou sady nádobí a hrnců tak rozsáhlým odvětvím, není snadné obsáhnout všechny aspekty, které lze při nákupu zvažovat. Přesto se pokusíme shrnout alespoň ty nejdůležitější faktory a parametry. Podíváme se na různé typy hrnců a nádobí a jejich účel a výhody, taky na materiálové zpracování a samozřejmě i na cenu a nejznámější výrobce.

Výhody a nevýhody sady hrnců

Jaké benefity přináší pořízení hrnců v sadě, a jaké jsou naopak úskalí tohoto řešení? V první řadě se pojďme podívat na výhody:

  • Pořízení sady hrnců je jednodušší. Jedním nákupem obstaráte většinu důležitého vybavení do kuchyně.
  • Sady hrnců jsou designově, tvarově a velikostně sladěné. Díky tomu do sebe jednotlivé díly zapadají, což je výhoda při uskladnění. Sada taky lépe vypadá.
  • Hrnce v sadě jsou stejně zpracované a ze stejného materiálu. Při používání tedy budou mít obdobné vlastnosti. Totéž se týká i údržby.
  • Sada hrnců může vyjít levněji než pořizování jednotlivých kusů.

A jaké jsou nevýhody? Hlavním rizikem je především výběr špatné sady. Pokud zvolíte např. špatný materiál nebo zpracování, nejspíš budete nespokojeni s celým kompletem a se sadou se vám nebude dobře pracovat.

Trochu jiný, ale ještě častější, problém, který vyplývá ze špatného výběru, je nevhodný obsah sady. To znamená, že z celé série vám bude vyhovovat třeba jen jeden nebo dva hrnce, ostatní budou většinu času jen zabírat místo ve skříni.

jak vybrat sadu hrnců

Jak se rozhodovat při výběru?

Z výše uvedených nevýhod vyplývá, že při výběru musíte věnovat pozornost zpracování i obsahu sady. Na základě vašeho jídelníčku a způsobu vaření si sepište seznam náčiní, které rozhodně potřebujete.

V kuchyni se obvykle neztratí větší a střední hrnec a menší kastrol nebo rendlík – samozřejmě všechny s poklicí. Dále pak jedna univerzální prostorná hluboká pánev s rovným dnem a jedna běžná pánev s nízkým okrajem. Spousta lidí má taky v oblibě pánev typu wok. Tyto potřeby jsou ale vždy značně individuální. Proto se rozhodujte podle vlastních zkušeností.

Vedle složení sady je zásadní taky materiálové zpracování a objem jednotlivých kusů. Především těch největších. Nemělo by se stát, že v sadě nebude dostatečně velký hrnec, aby uspokojil nároky celé rodiny při vaření například polévek, gulášů, dušených jídel s omáčkami apod. Zbytečně velký hrnec ale taky zřejmě nevyužijete a zabere moc místa. Proto se opět řiďte osobní potřebou.

Roli při výběru mohou hrát i další vlastnosti hrnců. Například to, zda jsou vhodné i pro indukční varné desky nebo jestli je možné je umývat v myčce.

Hrnce podle typů

Jak jsme řekli, složení sady je nutné dobře promyslet. Pokud váháte a nevíte, jaké kusy náčiní skutečně využijete, máme pro vás menší tahák, který vám může s výběrem pomoci.

Hrnce

Klasické hrnce mají větší objem, vyšší okraj, dvě protilehlá madla a měly by být vybaveny i poklicí. Jde o nádobí vhodné pro vaření zejména příloh, polévek, gulášů a samozřejmě i řady dalších pokrmů. V hrnci je možné samozřejmě i dusit, případně vařit v páře.

Kastroly

Kastrol je nejbližší příbuzný hrnce. Rozdíl je pouze v nižším okraji. Kastroly mohou být taky častěji malé a s nižším objemem pro vaření menších porcí jídla. Kastroly jsou vhodné na přípravu různých dušených pokrmů. Díky nižšímu dnu se v nich lépe restuje a opéká (např. cibule, maso před dušením apod.).

Rendlík

Rendlíky mívají poměrně malý objem a jsou vybaveny rukojetí podobnou jako u pánve. To je předurčuje k vaření pokrmů, které jsou hustší a je třeba je míchat často a s trochou úsilí, např. různé kaše. Rukojeť umožňuje pevné zapření rendlíku a do míchání se můžete opřít.

Pánve

Pánve jsou velmi široký pojem a existuje mnoho druhů. Tak jen zběžně o těch nejčastějších. Klasické středně velké pánve s nižším dnem jsou vhodné pro smažení např. omelet, bramboráků a podobných pokrmů.

Hlubší a rozměrnější pánve s rovným dnem jsou velmi univerzální. Lze v nich připravovat moderní pokrmy, od různých masových směsí se zeleninou až po exotické recepty. Zaoblená, hluboká pánev typu wok najde uplatnění zejména u milovníků asijské kuchyně.

Sady podle počtu hrnců

Počet kusů v sadě volte obezřetně. Méně je v tomto případě často více! Je mnohem lepší mít pár skutečně kvalitních hrnců, se kterými se vám dobře pracuje, než 10 všemožných kastrolků a hrnců, z nichž většinu využijete, pokud vůbec kdy, tak opravdu zřídka. Pamatujte, že čím je kusů méně, tím lepší kvalitou může oplývat každý jednotlivý kus při stejné ceně.

Pokud vaříte jen občas a pro méně lidí, zřejmě bohatě vystačíte se sadou, která má nanejvýš 4 kusy náčiní. Ve většině kuchyní se uplatní sady o počtu 4 až cca 7 ks – jde taky o nejprodávanější sady hrnců. Sady, kde je více než 10 hrnců, už využijí jen opravdoví fajnšmekři.

kvalitní sada hrnců

Materiál zpracování

Materiálové zpracování je důležité a možností je mnoho. V praxi ale není tak obtížné si vybrat, pokud nemáte speciální nároky.

Nerez

Nerezové hrnce jsou zřejmě vůbec nejoblíbenější. Je zde ale úskalí. Kvalita nerezových hrnců je opravdu velmi různorodá. Za kvalitní sadu hrnců z nerezu lze považovat takovou, která využívá ocel s označením 18/8, 18/10 či 18/12. Nekvalitní ocel je označena nižšími čísly (8/0).

Kvalitní nerezové hrnce jsou velmi odolné a mají vysokou životnost. Při správném používání se snadno udržují, nerez taky nepřebírá pachy. Jde o poměrně univerzální řešení, které ocení většina běžných uživatelů. Problém nastává u levnějších a méně kvalitních provedení nebo v případě, že chcete používat méně tuku nebo žádný tuk. Pak se nerezové hrnce velmi ošklivě připalují.

Smalt

Smalt je prostě klasika. Má velmi dobré hygienické a tepelné vlastnosti. Při správném zacházení mají obrovskou životnost. Smalt se ale nesmí začít odlupovat, to je potom s hrncem konec (může to být i zdravotně závadné).

Smaltované hrnce působí tradičním, stylovým dojmem a i dnes, kdy je mnoho jiných možností, poslouží velmi dobře. Podobně jako u nerezu je ale problém s připalováním, je třeba používat na smažení a opékání tuk.

Litina

Litinové sady jsou poměrně ojedinělá záležitost a pro běžné, univerzální používání nejsou ani příliš vhodné. Litina je velmi těžká, náročná na manipulaci, hůře snáší rychlé změny teplot. Na druhou stranu jsou litinové hrnce velmi odolné a na litině se postupně utváří film, takže je možné opékat i bez tuku nebo s minimem tuku. Litinové nádobí vyžaduje taky šetrnější údržbu.

Hliník s nepřilnavou vrstvou

Poměrně oblíbené řešení zejména u pánví. Vrstva může být teflonová nebo i jiná. Výhodou je nízká hmotnost a možnost restovat a opékat i zcela bez tuku. Náčiní je ale poměrně náchylné k poškození. Ochranná vrstva je citlivá, a když se poškrábe, pánev postupně ztrácí své vlastnosti.

Další možnosti

Setkat se můžete i s dalšími variantami, např. s titanovými, keramickými, mramorovými nebo jinými hrnci a pánvemi. Takové provedení je ale obvykle drahé a často vhodné spíše pro profesionály nebo nadšence.

Video

Ceny sad hrnců

Za kolik se dá pořídit praktická a kvalitní sada hrnců do domácnosti? Máme tu pro vás tři základní cenové kategorie. Každá skýtá různé možnosti. Vybírejte uvážlivě.

Sady hrnců do 2000 Kč

V této ceně najdete velmi levné sady, převážně nerezové. Počítejte ale s tím, že půjde o méně kvalitní ocel, se kterou bude více práce a životnost nebude oslnivá. Pro méně náročné používání ale může i taková sada dostačovat. Počet kusů je i v této kategorii velmi různorodý.

Sady hrnců do 5000 Kč

Střední až vyšší kategorie, která zahrnuje většinu nejprodávanějších sad. Ty nejoblíbenější se pohybují obvykle v ceně od 3 do 4 tisíc Kč. Najdete zde kvalitní nerezové, smaltované, hliníkové s nepřilnavým povrchem i jiné pánve a hrnce. Je z čeho vybírat a zpracování je obvykle na velmi dobré úrovni.

Sady hrnců nad 5000 Kč

Zde najdete sady pro náročné. Může jít o náčiní ze špičkového nerezu nebo jiných exkluzivních materiálů (keramika, titan apod.).

Nejlepší značky sad hrnců

Kteří výrobci jsou schopni nabídnout dobrou kvalitu za rozumnou cenu? Máme tu pár favoritů pro inspiraci.

  • Tescoma – Domácí značka s poměrně značným zastoupením na předních místech žebříčků prodejnosti i s dobrým hodnocením v recenzích a testech sad nádobí. Ceny od cca 2000 Kč. Obvykle nerezové zpracování.
  • Kolimax – Tato značka nabízí nerezové, ale taky keramické modely. Ceny jsou spíše vyšší, ale kvalita výborná.
  • Tefal – Opravdu velký výběr sad včetně poměrně velmi levných. Kvalita je ale různorodější a je třeba pečlivěji vybírat.
  • Berlingerhaus – Obrovský výběr sad zejména hliníkových, ale i mramorových a dalších. Tradiční design a opět rozmanitější kvalita i cena.

Nejčastější otázky nakupujících (FAQ)

Co by nemělo v sadě hrnců chybět?

Sada by měla určitě obsahovat větší a střední hrnec, kastrol a rendlík. Pokud jsou součástí i pánve, hodí se jedna rozměrnější, hluboká a jedna klasická s nižším okrajem.

Co ještě může být součástí sady nádobí?

Kromě hrnců, rendlíků a kastrolů všech myslitelných rozměrů to musí být samozřejmě i poklice. Někdy jsou součástí kromě standardnějších pánví i různé speciální, např. wok pánve nebo velmi nízká pánev na palačinky, bramboráky apod., případně i lívanečník nebo další speciální náčiní.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Tescoma Ultima 780610

Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez ocel
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4600 Kč Číst recenze
#2Tescoma Ambition
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez ocel
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze
#3Royalty Line RL-ES1014M
Počet dílů v sade: 14
Materiál: hliník
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#4Tefal Duetto
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3370 Kč Číst recenze
#5Kolimax Professional
Počet dílů v sade: 10
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]3800 Kč Číst recenze
#64Home Destiny
Počet dílů v sade: 12
Materiál: nerez
Indukční ohřev: ano
Mytí v myčce: ano
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
0 Sdílení