Sport / outdoor

Nejlepší běžky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Běh na lyžích patří mezi oblíbené zimní sporty, a pokud na nadcházející sezónu sháníte co nejlepší běžky, bude se vám jistě hodit náš dnešní článek. Zaměříme se v něm právě na toto sportovní vybavení a probereme ho pořádně zeširoka. Především nás však budou běžky zajímat z hlediska jejich výběru a pořízení. Protože je sortiment velice široký a různorodý, není volba optimálního modelu vůbec snadná. Základem je orientace v podstatných typech, parametrech a vlastnostech běžeckých lyží.

Ani začínající lyžař by neměl dát jenom na design, cenu, značku anebo doporučení kamaráda. Běžky musejí sednout na míru vaší postavě i stylu jízdy a oblíbené disciplíně – protože není běžecké lyžování jako běžecké lyžování. Běžky taky nepředstavují zanedbatelnou finanční položku a špatný výběr přitom může vést k demotivaci a ztrátě zájmu o tento sport, protože nedosáhnete takových výkonů a výsledků, jakých byste byli schopni se správně zvoleným nářadím.

V našem návodu se budeme snažit o shrnutí důležitých informací, které se běžek týkají, a taky nabídneme užitečné tipy a rady pro dobrý nákup. Dočkáte se i žebříčku nejzajímavějších aktuálních modelů. Pokud vás však zaujme nějaký konkrétní model, rozhodně stojí na to obhlédnout taky uživatelské recenze běžek – případně se můžete pokusit dopátrat přímo odborných testů, které se budou na dané běžky zaměřovat.

Nejlepší běžky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Rossignol XC TOUR 45 WAXLS + IFP

 Klasické běžecké lyže 
Hmotnost: 720 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#2Fischer LS COMBI + CONTROL STEP

 Kombi běžecké lyže 
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3Fischer SUMMIT CROWN

 Běžecké lyže
s podporou stoupání
 
Hmotnost: 1590 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2700 Kč Číst recenze
#4Sporten Perun Pro 2019/20

 Sportovní klasické běžky 
Hmotnost: 1350 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#5Fischer SUPREME WAX
+ CONTROL STEP IN IFP


 Běžecké lyže
na klasiku s hladkou skluznicí
 
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4100 Kč Číst recenze
#6Madshus ULTRASONIC INTELLIGRIP
+ NIS PERF CL


 Běžecké lyže na klasiku 
Hmotnost: 1190 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze
#7Salomon AERO 9 SKIN + PLK ACCESS

 Klasické bežecké lyže
s podporou stoupání
 
Hmotnost: 1510 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze

Jak vybrat běžky

Jak postupovat při výběru běžek? Musíte se zaměřit jednak na své vlastní schopnosti, požadavky a omezení a pak samozřejmě taky na samotné lyže. V našem návodu vás provedeme různými typy běžeckých lyží, které si rozdělíme především podle stylu jízdy a zkušeností běžkaře. Samozřejmě se zaměříme na základní aspekty, jako je délka nebo šířka lyží.

Kromě toho vám nabídneme i stručný přehled sortimentu tří základních cenových kategorií běžek. Díky tomu si uděláte představu o investici, která vás čeká. Dále zmíníme i několik nejoblíbenějších značek výrobců běžeckých lyží a zodpovíme některé palčivé otázky, které vám mohou při výběru tohoto sportovního vybavení vrtat hlavou.

Proč si zvolit běžecké lyžování?

 • Běh na lyžích je velmi stará disciplína. Dříve, než se stala sportem, představovala jednoduše jedinou možnost dopravy v mnoha silně zasněžených horských oblastech, kde by prostý přechod po vlastních nebyl možný, nebo byl alespoň nesmírně úmorný.
 • První (známé) závody v tomto sportu se uskutečnily v Norsku již v 17. století. Tento sport zůstává velmi populární dodnes, ačkoli se samozřejmě značně proměnil a vyvinul. Proč se ale rozhodnout právě pro tuto zimní disciplínu?
 • Běh na lyžích je často doporučován jako ideální aktivita pro podporu zdraví a rozvoj všeobecné kondice. Mohou ji vyvíjet děti, dospělí i senioři a jednoduše přizpůsobit obtížnost svým možnostem. Pohyb na běžkách je přirozený a šetří kloubní aparát.
 • Přidanou hodnotou je i pobyt v lůně přírody na čerstvém vzduchu, což jistě podpoří nejen vaši fyzickou, ale i psychickou odolnost. V neposlední řadě lze říct, že vybavení na běžecké lyžování patří mezi zimními sporty spíše mezi dostupnější, což je zajisté taky výhoda.

jak vybrat běžecké lyže

Výběr lyží podle stylu jízdy

Běžecké lyže lze rozčlenit podle celé řady různých aspektů a hledisek. Nejčastěji se ale setkáte s rozdělením podle stylu či techniky jízdy (jízdní disciplíny) v kombinaci s prostředím, ve kterém se budete pohybovat.

Setkáte se přitom především s kategorií klasického běhu na lyžích, takzvaného bruslení (skate), kombinace obojího, turistického běhu na lyžích anebo „back-country“. Pojďme se tedy na tyto možnosti podívat blíže.

Klasický běh na lyžích

Běžky na klasiku i dnes stále shání nejvíce lidí a je jich také největší výběr, takže se nemusíte bát, že nenajdete ty pravé. Klasické běžecké lyžování probíhá ve stopě na upravené trati. Běžky na tuto disciplínu jsou rozeznatelné podle výraznějšího vyklenutí v oblasti vázání a ostré špičky. Obvyklé je taky užší provedení oproti jiným typům a většinou bývají tyto lyže i tvrdší.

Vybírat musíte obezřetně, protože technika není úplně snadná a vyžaduje správné prošlápnutí a kontakt lyže s povrchem. Proto je třeba zvolit optimální délku lyží a jejich tvrdost. Důležitou roli může hrát i samotné materiálové zpracování.

Bruslení neboli skate

Ne nepřesunuli jsme se k úplně jinému zimnímu sportovnímu vybavení. Řeč bude o běžkách uzpůsobených pro specifický jízdní styl, který se nazývá právě podle podobnosti s bruslením. I tato disciplína potřebuje upravenou plochu. Na rozdíl od klasiky musí být trať rovná (srovnaná rolbou) a dostatečně prostorná.

Bruslení na běžkách je oproti klasice energičtější, fyzicky namáhavější a taky rychlejší. Tento styl jízdy je tedy vhodný, pokud vás zajímá spíše kondičně a sportovně laděná jízda než rekreační styl a kochání se okolní přírodou.

Samozřejmě i samotné běžky mají svá specifika. Především jsou kratší než v případě ostatních stylů, špička je taky výrazně méně prohnutá a plošší než u klasiky. Dalším rozdílem je, že tyto lyže nemají vyklenutý střed kvůli dobrému odrazu. Důležitá je taky dostatečná tvrdost.

Kombinované běžky

Tyto běžky rozhodně zaujmou především stylově nepříliš vyhraněné jezdce, kteří by občas chtěli zabruslit do skatu, ale hodlají se věnovat především klasickému stylu – combi běžky mají koneckonců blíže k těm klasickým. Rozdílem je poněkud menší klenutí a taky kratší délka. Obvyklé je taky tvrdší provedení.

A jaké jsou výhody a nevýhody této varianty? Oproti pořízení dvou speciálních typů běžek pochopitelně ušetříte – a to nejen peníze, povezete taky méně zavazadel. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že s kombinovanými běžkami nedosáhnete v žádném z obou stylu takových výsledků jako se speciálními modely.

Další nevýhodou je, že styly nelze dost dobře kombinovat v rámci jedné jízdy, a to kvůli mazání stoupacím voskem, které je třeba při klasice, ale možnosti bruslení značně omezuje. Je tedy nejlepší naplánovat si „bruslařský“ a klasický výlet samostatně.

Turistické běžky

Pokud mluvíme o turistických běžkách, nejde ani tak o konkrétní disciplínu jako spíš o způsob jízdy a schopnosti běžkaře. Turistické běžky totiž odpovídají rekreačnímu využití a jsou uzpůsobeny především pro pohodovou jízdu, kdy důležitou roli hraje samotný pobyt v přírodě a sledování krajiny.

Díky značné univerzálnosti lze tyto běžky použít na upravené i neupravené tratě, a zřejmě i proto patří mezi nejoblíbenější varianty. Neblíže mají k běžkám klasickým. Bývají ale poněkud širší a taky tvrdost je nižší. Nedosáhnete s nimi takové rychlosti, ale můžete si lépe vychutnávat pohodovou a stabilní jízdu.

Běžky na „back-country“

Jde vlastně o terénní běžky, které jsou určeny na neupravené tratě a do volné přírody. Mají zřejmě nejblíže k původní myšlence běžek coby dopravního prostředku přes silně zasněžená území – a skutečně je taky někdy používají někteří horští pracovníci.

Běžky jsou především poněkud širší, aby lépe držely na neuježděném, vysokém sněhu. Dalším specifikem jsou ocelové hrany, které slouží jako ochrana lyží. Volba délky se odvíjí především od toho, v jakém terénu a k jakým účelům budete běžky používat.

jak vybrat běžky

Běžky podle úrovně a zaměření běžkaře

Tato kategorie částečně splývá s předchozí. Například turistické lyže lze považovat za volbu vhodnou pro rekreační běžkaře. Zvolit ale můžete například sportovní model, který je uzpůsoben k dosažení vyšších rychlostí, běžky bývají lehčí a přitom odolné.

Ještě vyšší ligu pak představují běžky závodní, které jsou výrazně štíhlé a s vysokou tvrdostí. Dosahují značných rychlostí. Samozřejmě se zde častěji setkáte s exkluzivními, extrémně odolnými materiály, jako je například karbon. Tomu pak taky odpovídá cena.

Tvrdost běžek

Volba správné tvrdosti je u běžek zásadní, ale není nijak snadné si správně vybrat. Tvrdost běžky se odvíjí od jejího typu, šířky i délky a použitého materiálu. Zřejmě nejdůležitější je otázka tvrdosti u klasických běžek, zejména máte-li sportovnější ambice.

Tvrdost musí být vyvážená, příliš tuhá lyže neumožní dostatečné prošlápnutí a kontakt s povrchem, příliš měkká lyže bude naopak „sedět“ až moc. Ani v jednom případě si jízdu zrovna nevychutnáte.

Délka běžek

Dalším zásadním parametrem je délka – výhodou je, že je mnohem měřitelnější než tvrdost. Ovšem volba správné délky se opět odvíjí od jezdeckého stylu, schopností a potřeb běžkaře i podle postavy jezdce a dalších faktorů.

Obecně platí, že příliš dlouhé běžky jsou hůře ovladatelné zejména v zatáčkách a nepohodlné. Kratší běžky vám zase dají víc zabrat. Do hry vstupuje taky hmotnost běžkaře, podle níž by se měl výběr délky odvíjet. Máme pro vás proto aspoň orientační pomůcku pro volbu délky:

 • Klasické běžky – Délka by měla cca o 20-30 cm přesahovat výšku jezdce.
 • Bruslení – Kratší běžky, délka jen o cca 5-10 cm přesahuje výšku.
 • Kombi – V závislosti na převažujícím stylu volte buď běžky cca 10-15 cm nad výšku (bruslení) nebo 15-25 cm nad výšku (klasika).

Šířka běžek

Šířka běžeckých lyží je dalším určujícím parametrem. A ačkoli se budeme opakovat – opět se odvíjí od schopností běžkaře, stylu a účelu jízdy. Obecně lze říct, že širší běžky jsou stabilnější, vhodnější do neupraveného terénu a taky na rekreační nebo turistické ježdění.

Naopak sportovní a závodní běžky, u kterých je vyžadována vyšší rychlost, musejí být logicky tenčí. Je zde ale kladen větší nárok na schopnosti a techniku běžkaře, lyže jsou méně stabilní a taky se víc zabořují do sněhu. Jsou tedy vhodné pro upravené tratě.

Video

Ceny běžek

Ovšemže cena patří k nejdůležitějším faktorům při nákupu čehokoli – a proto ji nemůžeme v našem průvodci vynechat. Máme pro vás tři hlavní cenové kategorie a velmi orientační shrnutí nabídky pro představu o cenách dostupných a kvalitních běžek.

Běžecké lyže do 2000 Kč

V této ceně najdete nejlevnější běžky, ale výběr není extra široký. Přesto zde najdete i několik velmi oblíbených modelů. V drtivé většině případů jde o klasické běžky pro začátečníky a rekreační běžkaře. To je celkem pochopitelné.

Běžecké lyže do 4000 Kč

Velmi pestrá kategorie s opravdu vynikajícím výběrem. Taky zde najdete drtivou většinu nejprodávanějších běžek na trhu. Vybírat můžete zejména z modelů rekreační běžkaře, ale najdete zde už i sortiment sportovnějších modelů a běžek pro pokročilé jezdce.

Běžecké lyže nad 4000 Kč

Největší výběr běžek všech typů a prakticky pro všechny úrovně jezdců. Od náročnějších začátečníků až po závodní běžkaře (zde už se cena samozřejmě pohybuje vysoko nad spodní hranicí).

Nejlepší značky běžek

I volba dobrého a spolehlivého výrobce je velice důležitá, takže tu pro vás jako vždy máme pár tipů na osvědčené značky, u kterých můžete najít solidní poměr ceny a kvality a dobrý výběr.

 • Atomic – Tato značka nabízí skvělý výběr běžek v různých cenových hladinách (zejména střední a vyšší). V drtivé většině jde o klasické běžky, ale sortiment zahrnuje i běžky na bruslení a pár kombi modelů.
 • Fisher – Velmi populární značka s řadou úspěšných modelů, které se těší vysokému hodnocení v testech běžeckých lyží. Rozsah výběru je vynikající a zahrnuje všechny typy běžek pro všechny úrovně jezdců.
 • Rosignol – Známá značka, která nabízí převážně klasické modely a zaměřuje se na rekreační i sportovní běžkaře.
 • Salomon – Špičkový výběr a spousta modelů s výborným hodnocením. Převažuje klasika, ale solidní je i výběr běžek na bruslení.

Nejčastější otázky nakupujících

Co jsou to šupinové běžky?

Povrch těchto běžeckých lyží je opatřen „šupinami“, které zvyšují odpor při stoupání. Výhodou je tedy snadnější stoupání a výhodné vlastnosti v určitých sněhových podmínkách. Dochází ale k brždění a zhoršení vlastností na čerstvém prašanu nebo zmrzlém sněhu. Výhody šupinových běžek ocení spíše začátečníci.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Rossignol XC TOUR 45 WAXLS + IFP

 Klasické běžecké lyže 
Hmotnost: 720 g
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
#2Fischer LS COMBI + CONTROL STEP

 Kombi běžecké lyže 
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#3Fischer SUMMIT CROWN

 Běžecké lyže
s podporou stoupání
 
Hmotnost: 1590 g
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2700 Kč Číst recenze
#4Sporten Perun Pro 2019/20

 Sportovní klasické běžky 
Hmotnost: 1350 g
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1950 Kč Číst recenze
#5Fischer SUPREME WAX
+ CONTROL STEP IN IFP


 Běžecké lyže
na klasiku s hladkou skluznicí
 
Hmotnost: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4100 Kč Číst recenze
#6Madshus ULTRASONIC INTELLIGRIP
+ NIS PERF CL


 Běžecké lyže na klasiku 
Hmotnost: 1190 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze
#7Salomon AERO 9 SKIN + PLK ACCESS

 Klasické bežecké lyže
s podporou stoupání
 
Hmotnost: 1510 g
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]4200 Kč Číst recenze
0 Sdílení