Sport / outdoor

Nejlepší basketbalové míče: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší basketbalový míčBasketbal neboli hezky česky košíková patří mezi nejoblíbenější sporty světa. Tato míčová hra je nejvíce populární v USA, kde sídlí prestižní liga NBA – nejvyšší meta snad každého basketbalisty. V Evropě se však v posledních desetiletích tento sport dere také dopředu a basketbalová hřiště a haly rostou i u nás jako houby po dešti. Česká NBL a další ligy nejsou dávno žádnou okrajovou záležitostí, ale velmi důležitou součástí koloritu tuzemského sportu. Basketbal má jistě mnoho co nabídnout a jednou z výhod je nepochybně i relativní nenáročnost na vybavení. Nepotřebujete drahou výstroj jako v případě např. hokeje, stačí vám vhodné oblečení (potažmo dres) a samozřejmě míč. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší basketbalový míč, pokud se chcete této hře začít věnovat nebo k ní třeba vést své děti.

Výběr basketbalového míče nemusí být nic obzvlášť složitého. Přesto byste měli znát několik důležitých faktorů a parametrů a před pořízením je zvážit. Dobrou zprávou je, že toto vybavení je k dostání v poměrně rozmanitých cenových relacích. V začátcích tak nemusíte investovat horentní částky, pokud nechcete. Samozřejmě se však můžete plácnout přes kapsu a zakoupit kvalitní kus. Výhodou bude, že vám déle vydrží a nebudete po pár týdnech nebo měsících pokukovat po novém a lepším.

V tomto průvodci vám pomůžeme s hledáním vhodného míče, najdete zde i žebříček nejzajímavějších a nejprodávanějších modelů. Další inspiraci pak můžete najít třeba v testech nebo uživatelských recenzích basketbalových míčů.

Nejlepší basketbalové míče na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Wilson Solution FIBA
Velikost: 7
Vrchní materiál: kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1490 Kč Číst recenze
#2Molten B7G3800
Velikost: 7
Vrchní materiál: umělá kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#3GALA Chicago BB5011C
Velikost: 5
Vrchní materiál: syntetická usně
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#4Nike Dominate
Velikost: 7
Vrchní materiál: pryžový plášť
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#5Gala Orlando
Velikost: 7
Vrchní materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#6Gala Boston
Velikost: 5
Vrchní materiál: pryžový
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]260 Kč Číst recenze

Jak vybrat basketbalový míč

Míč je prostě jen kulatá věc, copak nestačí vzít první, který mi ve sportovních potřebách padne pod ruku? Pokud vám na mysli vytanula podobná otázka, pak vězte, že i to je samozřejmě jedna z možností. Avšak je zde vysoké riziko, že sáhnete zrovna vedle. I tak prostá věc jako je míč by měla nějakým způsobem odpovídat potřebám a možnostem uživatele, tedy hráče.

Přinejmenším byste se mohli krátce pozastavit nad velikosti a materiálovým zpracováním, oběma faktorům se v našem článku samozřejmě budeme věnovat. Pro lepší představu o současné nabídce pro vás však máme i přehled tří základních cenových skupin míčů a taky vám představíme několik výrobců, kteří stojí za pozornost a nabízejí dobrou kvalitu v poměru k ceně.

jak vybrat míč na basketbal

Proč právě basketbal?

Basketbal vznikl na konci 19. století v USA a už o pár let později se hrál po celém světě. U nás to bylo poprvé v roce 1897. Od roku 1936 je tento sport součástí olympijských her. Čím to, že je celosvětově tak oblíbený a proč by mohl být vhodnou volbou pro vás nebo vaše děti?

 • Basketbal je dynamický a elegantní sport.
 • Hra vyžaduje vytrvalost, ale i výbušnou sílu. Zapojuje se při ní celé tělo. Z tohoto hlediska je všestrannější než například fotbal.
 • Basketbal je silně týmový a taktický, učí schopnosti předvídat situace a rychle volit nejvýhodnější variantu.
 • Basketbal rozvíjí koordinaci pohybů, přesnost, soustředění, ale i rychlost, výdrž a sílu.

Velikosti míčů na basketbal

Zřejmě nejdůležitějším parametrem při výběru míče je velikost. Velikost je zásadní z hlediska stáří hráče i způsobu použití. S míčem nevhodné velikosti nedosáhnete optimálních výsledků, proto si dobře prohlédněte následující přehled a vyberte si míč správných rozměrů pro své potřeby nebo potřeby svých dětí. Standardní velikosti jsou 1, 3, 5, 6, 7. Nelekejte se, že čísla 2 a 4 chybí, je to v pořádku. Základní velikosti jsou 5, 6 a 7.

 • Velikost 1 není určena pro soutěže a oficiální zápasy, jsou to dětské, malé míče určené „na hraní“ do různých dětských košů apod. Obvod je obvykle 44 cm.
 • Velikost 3 taky není určena pro soutěže, ale pro děti a juniory na rekreační hru.
 • Velikost 5 už jsou míče přímo určené pro děti a juniory v soutěžích, obvod je 70 cm.
 • Velikost 6 je míč převážně pro ženy.
 • Velikost 7 je míč převážně pro muže (používají je mužské soutěže FIBA).

Hmotnost se u míčů velikosti 5 až 7 pohybuje v rozmezí cca 500 až 650 g, doporučovaný tlak nafouknutí je pak 7-9 PSI.

basketbalový míčMateriálové zpracování míče

Vybrat si správnou velikost není obvykle nic zvlášť obtížného. Ani výběr materiálového zpracování neskrývá žádnou extrémní zápletku. Základních možností je minimum a rozdíly mezi nimi jsou jasně patrné, a to i v ceně.

Pryžové/gumové míče

Základní volba pro začínající a rekreační hráče, zejména pak pro hráče, kteří trénují a hrají na venkovních hřištích. Tyto míče jsou cenově dostupné a přitom nabízejí solidní odolnost, přežijí i trénování na asfaltových površích. Začít s pryžovým míčem rozhodně není špatná volba, zvlášť pokud nemáte zvláštní ambice a budete hrávat jen sporadicky.

Syntetická kůže

O stupeň výše jsou míče z umělé kůže. Jde o velmi oblíbené řešení – a to především mezi aktivnějšími hráči. Jsou dražší než pryžové, ale stále se najdou i poměrně dostupné varianty. Tyto míče se dají pořídit v provedení pro vnější i vnitřní povrchy, a pokud jsou kvalitní, mají velmi dobrou životnost. Na dotyk jsou příjemnější než pryžové varianty, které působí poněkud lacině. Pokud to s basketbalem myslíte vážně, zřejmě stojí za to investovat do tohoto provedení.

Kůže

Vrcholem pomyslného žebříčku jsou míče z pravé kůže. Tyto míče jsou cenově výrazně náročnější než předchozí varianty a obvykle po nich sahají především nároční nebo profesionální hráči. Kromě ceny je nevýhodou i nutnost šetrnějšího zacházení. Kožené míče obvykle nejsou určeny na venkovní povrchy.

Jak je z výše uvedeného patrné, pokud chcete hrát převážně venku, můžete si pořídit pryžový míč anebo míč z umělé kůže s venkovní úpravou. V hale se dá hrát de facto s jakýmkoli míčem, nejvhodnější bude syntetická kůže s vnitřní úpravou, pro náročné hráče pravá kůže. Míče používané Mezinárodní basketbalovou federací (FIBA) jsou buď z umělé, nebo pravé kůže. Na tyto míče existují i další podmínky (např. obvod 749–780 mm, bez obsahu toxických látek, stanovený minimální odskok, odolnost vůči vyšším teplotám apod.).

Jak se o basketbalový míč starat?

Jak pečovat o míč, aby vydržel co nejdéle v dobrém stavu a uchovával si své vlastnosti? Samozřejmě se pravidla budou lišit podle materiálového zpracování, ale základní doporučení jsou jednoduchá a víceméně shodná.

 • Míč skladujeme na suchém místě, mimo extrémní teploty.
 • Míč nevystavujeme dlouhodobě přímému slunečnímu záření nebo zvlášť vysokým teplotám.
 • Míč po použití pouze opláchneme vlažnou vodou a necháme volně uschnout. Nepoužíváme agresivní saponáty a čističe apod. Nesušíme pomocí horkého vzduchu, vysokých teplot apod.

basketbal

Ceny basketbalových míčů

Jak jsme zmínili na začátku, basketbal patří mezi sporty, které se vás nepokusí hned na začátku zruinovat povinností pořídit si nákladné vybavení. Míč představuje základní pomůcku, pak stačí vhodný oděv a obuv a už si můžete vyrazit zatrénovat. Samotný míč vás přitom může vyjít poměrně lacino, ale pokud jste nároční, dostanete příležitost plácnout se přes kapsu. Zde jsou tři hlavní cenové relace.

✅ Basketbalové míče do 500 Kč

Velmi levné míče lze pořídit už okolo 2 stovek korun. Půjde bez výjimky o pryžové/gumové míče a většinou menší velikosti (6 a méně). Do 500 Kč lze narazit i na pár míčů z umělé kůže, jde však spíš o výjimečné případy. Míče do 500 Kč jsou obecně vhodné pro začátečníky a rekreační hráče.

✅ Basketbalové míče do 1000 Kč

V této ceně už lze pořídit i kvalitní basketbalové míče, které ocení i aktivnější hráči. Je zde již slušný výběr míčů ze syntetické kůže. Výběr je obecně velmi solidní a můžete zde najít skvělé varianty, pokud jde o poměr ceny a kvality.

✅ Basketbalové míče nad 1000 Kč

Míče pro zkušenější a náročnější hráče. Zde začíná i sorta kožených míčů. Špičkové modely stojí i několik tisíc korun.

Nejlepší značky basketbalových míčů

Na které značky míčů se při výběru zaměřit?

 • Gala – Velmi populární míče s výborným poměrem ceny a kvality. Najdete zde pryžové, ale i syntetické varianty v dostupných cenách.
 • Nike – Osvědčená značka, dobrá kvalita, ale obvykle taky poměrně vysoká cena.
 • Wilson – Velmi kvalitní míče z různých materiálů a taky v různých cenách.
 • Molten – Obrovský výběr, jde převážně o míče pro náročnější hráče, ale najdete zde i dostupnější modely.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Wilson Solution FIBA
Velikost: 7
Vrchní materiál: kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1490 Kč Číst recenze
#2Molten B7G3800
Velikost: 7
Vrchní materiál: umělá kůže
[usr 5 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#3GALA Chicago BB5011C
Velikost: 5
Vrchní materiál: syntetická usně
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]950 Kč Číst recenze
#4Nike Dominate
Velikost: 7
Vrchní materiál: pryžový plášť
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#5Gala Orlando
Velikost: 7
Vrchní materiál: nylon
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]380 Kč Číst recenze
#6Gala Boston
Velikost: 5
Vrchní materiál: pryžový
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]260 Kč Číst recenze
0 Sdílení