Rybaření ale vyžaduje taky určitou výbavu. Kromě udice a patřičného odění to mohou být i další věci. Například pohodlné křesílko, které vám při výkonu tohoto koníčku poskytne patřičné zázemí. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě tomuto prvku rybářské výbavy. Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího rybářského křesla.
Pozornost budeme věnovat všem zásadním technickým parametrům, výhodám i nevýhodám různých variant. Poradíme vám, na co si dát při výběru pozor a jak si pořádně ujasnit preference, abyste pořídili křeslo na míru. Pomocnou udičku vám nahodíme i prostřednictvím krátkých recenzí oblíbených výrobců anebo přehledu cenových relací. Do této pomůcky můžete investovat dle svých možností. Vyberou si velmi nároční a komfortu dbalí rybáři, ale i ti, jejichž rozpočet je výrazně limitován.
Protože je výběr docela rozsáhlý a pestrý, připravili jsme pro vás taky žebříček s několika oblíbenými a výborně hodnocenými modely. Může vám pomoci se trochu zorientovat a inspirovat. Velkou pomoc mohou nabídnout i různé recenze rybářských křesel – ať už uživatelské nebo odbornějšího rázu. Dobře vybrané křeslo vám může sloužit velmi dlouho a stane se takřka vašim „partnerem“. Proto se nevyplatí nákup uspěchat.
Nejlepší rybářská křesla na trhu
Produkt | Parametry | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Mivardi Comfort Quattro | Nejprodávanější rybářské křeslo ✔️ Stabilita: teleskopické nohy s velkými patkami ✔️ Pohodlí: anatomicky tvarované opěradlo ✔️ Nosnost do 160 kg ✔️ Nízká hmotnost (5,1 kg) 📌 od 1990 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Mivardi CamoCODE Quattro | Luxusnější verze 1. místa ✔️ Moderní design CamoCODE ✔️ Pohodlné a stabilní křeslo ✔️ Spolehlivý systém sklápění ✔️ Nízká hmotnost (5,43 kg) 📌 od 2180 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Mivardi Lehátko Comfort XL6 | Nejlepší rybářské lehátko ✔️ Hřejivý fleecový potah ✔️ Velké, ploché a komfortní ✔️ Dlouhá životnost výrobku ✔️ Hmotnost (9,8 kg) 📌 od 2850 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | NGT Sedačka XPR Chair | ✔️ Anglická značka NGT ✔️ Umožňuje sezení v různé výšce ✔️ Dobré zpracování konstrukce i potahu ✔️ Nízká hmotnost (5,2 kg) 📌 od 1600 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Nash Indulgence Low Moon Chair | ✔️ Netradiční design sedačky ✔️ Nízká varianta ✔️ Hmotnost (6,2 kg) 📌 od 3100 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Sedačka Thunder Spider | Nízká cena ✔️ Praktická sedačka ✔️ Odolná konstrukce ❌ Nižší pohodlí ❌ Slabší možnosti nastavení 📌 od 790 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat rybářské křeslo
Jaké aspekty a parametry zohledňovat při výběru kvalitního rybářského křesla? Především je důležité vybrat si vhodný typ. Chcete pohodlné a variabilní křesílko nebo raději obyčejnou, jednoduchou židličku? Anebo třeba rovnou lehátko?
Pak následují důležité parametry jako nosnost, rozměry, skladnost, možnosti polohování či nastavení, kvalita materiálového zpracování. Roli samozřejmě jistě sehraje i cena, případně design, značka výrobce, další vybavení, vylepšení či příslušenství. Tím vším se dnes budeme zabývat.
Rybářské posezení podle druhu
Jak už jsme řekli, nemusí to být jen křesílko. Možností je více. Zde se pokusíme o zběžné představení tří základních variant a shrnutí výhod i nevýhod každého řešení.
Rybářská stolička a židle
První variantou může být velmi jednoduchá, základní rybářská stolička. V tomto případě jde o pouhé sedátko bez opěradla, samozřejmě skládací. Sedací plochu tvoří zpravidla pruh textilie, konstrukce bývá velmi jednoduchá, minimalistická, kovová. Takové řešení má několik výhod.
Jde o nejskladnější řešení s minimální hmotností. Stolička je okamžitě připravená k „akci“ a během pár sekund ji zase složíte a vezmete pod paži (nebo jinam). Pokud chodíte rybařit někam do hlubiny přírody, kam se lze dostat jedině pěšky (a třeba ještě obtížným terénem), jistě budete chtít být co nejpohyblivější. Stolička je v takovém případě vhodná volba. Stejně tak pokud se třeba častěji přesouváte. Zajisté oceníte taky velmi nízkou cenu, většinou v nižších stovkách korun.
Nevýhodou je pochopitelně minimální míra pohodlí. O něco víc ho nabízí jednoduchá židlička s opěrátkem. Opěrka nemusí nijak zásadně přidat na hmotnosti ani rozměrech (ve složeném stavu) a alespoň můžete ulevit zádům. Cena je srovnatelná nebo o něco málo vyšší.
Rybářská křesla
Větší popularitě se dnes už těší spíše propracovanější a výrazně komfortnější rybářská křesla. V čem se liší od stoliček a židlí? Mají bytelnější konstrukci a větší rozměry, typicky taky opěrky na ruce a vysoké, pohodlné zádové opěradlo. Rovněž bývají vybaveny komfortním polstrováním, někdy i anatomickým tvarováním. Mívají vyšší nosnost, ale taky vyšší hmotnost.
Kdy se hodí? Pokud nemusíte na své rybářské místečko docházet z velké vzdálenosti a/nebo obtížným terénem. Křesílko je vhodné, pokud rybařením na jednom místě rádi trávíte delší čas a nepohrdnete příjemným pohodlím. Cena křesílek je ovšem prakticky řádově vyšší než v případě stoliček.
Rybářské lehátko
Vrcholem pomyslného žebříčku je potom rybářské lehátko. Základem je odolná konstrukce obvykle na osmi nebo šesti nohách s polstrovaným a prostorným lehacím prostorem. Tato lehátka lze i polohovat. Poslouží tedy nejen ke spánku, ale i k sezení přes den.
Jde už o poněkud těžší a rozměrnější výbavu, kterou by se vám nejspíš nechtělo přenášet pěšky. Hodí se spíš, pokud se dopravíte autem do bezprostřední blízkosti rybářského placu – a zejména v případě, že na něm hodláte strávit třeba i noc pod širákem.
Rozměry
U křesílek, stoliček i lehátek jsou důležité dva rozměry, ve složeném a v rozloženém stavu.
- V případě křesílek je komfortní šířka sedací a zádové části kolem 55 cm.
- U lehátek by šířka lehací plochy měla být aspoň 80 cm, délka 200 cm.
- Takové lehátko se přitom dá složit do relativně úhledných transportních rozměrů např. okolo 80 x 80 x 30 cm.
Rozměry sedačky nebo lehátka volte i na míru své postavě. Před pořízením si vezměte metr (pokud nemáte možnosti si produkt osobně vyzkoušet) a ujistěte se, že vám míry budou dostatečně vyhovovat.
Hmotnost
Hmotnost je další stěžejní parametr. Dá se očekávat, že sedátko/ lehátko bude tu a tam potřeba přenést na větší či menší vzdálenost.
Hmotnost se projeví taky při manipulaci (skládání, rozkládání). Proto je třeba na základě okolností pečlivě zvažovat, kde je únosná hranice hmotnosti.
- Nejnižší hmotnost mají jednoduché židličky a stoličky. Obvykle se váha pohybuje kolem 1,5 kg. Jde o nejmobilnější varianty.
- Pohodlná rozkládací křesílka jsou na tom váhově několikanásobně hůře. Přesto nejde o nic až tak dramatického. Běžná je hmotnost cca 5-6 kg. Pro dospělého člověka tudíž nepředstavuje manipulace a přenášení vážný problém.
- Logicky nejtěžší jsou lehátka. Hmotnost bývá zhruba dvojnásobná oproti křeslům. Tedy okolo 10 až 12 kg. Lehátka jsou navíc i při složení rozměrnější, takže na delší přenášení už se příliš nehodí.
Těžší křeslo může být bytelnější, lépe polstrované, stabilní apod. Neplatí tedy prosté prohlášení: Čím lehčí, tím lepší. Zkrátka je potřeba zvážit vlastní priority a možnosti.
Nosnost
Asi nikoho nepřekvapí, že důležitým aspektem bude i nosnost.
- U jednoduchých stoliček a židliček se nosnost pohybuje obvykle mezi 100-120 kg, občas i více.
- V případě křesel je nosnost běžně vyšší, od cca 140 až po 180 kg.
- V podobném rozpětí jako křesla se, pokud jde o nosnost, pohybují i lehátka. Nejčastěji 160-170 kg.
Zdá se, že nosnosti jsou obecně nastaveny tak vysoko, že ani nemůže vzniknout problém. V případě tohoto parametru je však vždy nutné počítat s rezervou, ideálně citelnou. Nejenže budete na židli či křesle sedět tu a tam v těžkém oblečení. Tato hodnota svědčí i o celkové bytelnosti, odolnosti a v důsledku i životnosti daného výrobku. Zkrátka informuje o tom, jaké zacházení posezení snese.
Materiálové zpracování
Když je řeč o materiálovém zpracování, je třeba rozlišovat mezi materiálem rámu a potahu.
- Pokud jde o materiály používané na potah, jedná se většinou o polyesterovou tkaninu nebo ripstop polyester. Velmi trvanlivou a kvalitní volbou jsou pak nylonové/polyamidové tkaniny, které jsou mimořádně odolné.
- Další otázkou je zateplení. Vyskytuje se u některých křesel, kde se můžete setkat s fleecovým polstrováním odolným vůči vlhkosti. Zahřeje vás v sychravých dnech. Na druhou stranu v parném letním dni nemusí jít o zvlášť příjemnou záležitost. Vyšší ligu představuje kvalitní neoprenový potah, který má vynikající, voděodolné vlastnosti a udrží vás v teple.
- Kvalitní moderní křesla jsou často navíc opatřena anatomickým tvarováním sedací plochy a zádové opěrky pro zvýšení pohodlí.
- Nelze opomenout ani zpracování rámu. Velká variabilita zde nepanuje, alespoň ne, pokud jde o volbu materiálu (konečná kvalita zpracování už je jiná záležitost). Nejčastější volbou je základ z trubkové oceli opatřené lakováním nebo jinou ochranou proti korozi. Časté jsou taky součásti (zejména různé výsuvné nožky a díly) z hliníku.
Polohování a nastavení
U obyčejných stoliček a židlí nelze počítat s možností polohování či nastavení. Zkrátka je pouze rozložíte a složíte. U křesel už je to zcela o něčem jiném. Minimálně možnost polohování zádové opěrky ve dvou až třech stupních je standard. Pro případ nerovného terénu jsou ideální volbou křesla s nastavitelnými nožkami. Mají vysouvací část, jejíž délku uzpůsobíte podmínkám a můžete sedět hezky v rovině, bez kolébání – a především stabilně.
O možnosti a rozsah úpravy polohy byste se při výběru měli rozhodně zajímat. Důležitý je ale taky samotný mechanismus polohování a taky skládání a rozkládání. Pokud nemáte možnost si křeslo osobně vyzkoušet, mohou vám být dobrou pomocí různé testy rybářských křesel a uživatelské recenze, kde se dozvíte reálné zkušenosti s konkrétním modelem. Mechanismus by měl být plynulý, nevyžadovat sílu nebo násilí a co nejméně náchylný k poruchám.
Některá křesla jde polohovat až do horizontální pozice, čímž vznikne de facto lehátko. Taky lehátka lze obvykle polohovat, tak abyste na nich naopak mohli během dne sedět.
Příslušenství
Čím lze rybářské křeslo dovybavit? Důležitým prvkem je rozhodně obal. Pokud není v ceně, doporučujeme ho přikoupit nebo si obstarat provizorní variantu. Obal ochrání křeslo při převážení a uskladnění. Chrání tkaninu před poškozením i konstrukci před otlučením či poškrábáním ochranného laku.
Příslušenství může zahrnovat i řadu dalších prvků. Například nepromokavý přehoz pro případ nepřízně počasí. Samozřejmě různé držáky a stojany na prut nebo jiné rybářské náčiní a pomůcky, včetně například deštníku nebo nápojů. Praktické jsou jistě i různé brašny, kapsy a úložné systémy nebo organizéry, které lze ke křesílku připevnit. Existují i speciální plata či stolky, které se ke křeslu upevní a poskytnou odkládací plochu. Možnosti jsou tudíž v tomhle směru poměrně bohaté a křeslo lze dovybavit podle vlastních představ a potřeb.
Video
Cena rybářských křesel / židliček
Kolik stojí rybářská stolička, židlička, křeslo nebo lehátko? Máme pro vás krátké shrnutí základních cenových relací.
✅ Rybářská křesla do 500 Kč
Od zhruba 200 Kč lze pořídit jednoduché, základní stoličky. Židličky s opěradlem od cca 300 Kč. Kolem 400 až 500 Kč už to mohou být i prostá křesílka (s opěrkami rukou, ale bez polohování, polstrování, nastavení nohou apod.).
✅ Rybářská křesla do 2000 Kč
Obrovský výběr křesel všeho druhu. Od jednodušších, až po propracované, špičkové modely s velkými možnostmi nastavení, polohování apod. Vybere si prakticky každý.
✅ Rybářská křesla nad 2000 Kč
Zde už začíná spíše kategorie lehátek. Větší výběr slibuje spíše relace 2500 Kč a více. V ceně nad 2 tisíce najdete taky menší výběr špičkových, značkových křesel pro velmi náročné zájemce.
Nejlepší značky rybářských křesel
Na závěr pro vás máme ještě pár tipů na osvědčené značky a výrobce, u nichž můžete hledat poctivou kvalitu.
- Mivardi – Zřejmě nejpopulárnější značka s parádním sortimentem komfortních křesel a lehátek. Jde o možná nejprodávanější rybářská křesla u nás s výbornými výsledky v testech a recenzích.
- Harton – Kvalitní křesílka vesměs v cenách okolo 1300-1600 Kč. Další oblíbená značka s výbornými ohlasy.
- Delphin – Křesla, židle, stoličky i lehátka. Velký a rozmanitý výběr. Dobrá značka, i když spíše dražší.
- Zfish – Opět výborný výběr, a navíc značné cenové rozpětí. Zfish patří mezi vyhledávané výrobce.
Produkt | Parametry | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Mivardi Comfort Quattro | Nejprodávanější rybářské křeslo ✔️ Stabilita: teleskopické nohy s velkými patkami ✔️ Pohodlí: anatomicky tvarované opěradlo ✔️ Nosnost do 160 kg ✔️ Nízká hmotnost (5,1 kg) 📌 od 1990 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Mivardi CamoCODE Quattro | Luxusnější verze 1. místa ✔️ Moderní design CamoCODE ✔️ Pohodlné a stabilní křeslo ✔️ Spolehlivý systém sklápění ✔️ Nízká hmotnost (5,43 kg) 📌 od 2180 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Mivardi Lehátko Comfort XL6 | Nejlepší rybářské lehátko ✔️ Hřejivý fleecový potah ✔️ Velké, ploché a komfortní ✔️ Dlouhá životnost výrobku ✔️ Hmotnost (9,8 kg) 📌 od 2850 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | NGT Sedačka XPR Chair | ✔️ Anglická značka NGT ✔️ Umožňuje sezení v různé výšce ✔️ Dobré zpracování konstrukce i potahu ✔️ Nízká hmotnost (5,2 kg) 📌 od 1600 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Nash Indulgence Low Moon Chair | ✔️ Netradiční design sedačky ✔️ Nízká varianta ✔️ Hmotnost (6,2 kg) 📌 od 3100 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Sedačka Thunder Spider | Nízká cena ✔️ Praktická sedačka ✔️ Odolná konstrukce ❌ Nižší pohodlí ❌ Slabší možnosti nastavení 📌 od 790 Kč | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
- Tipy na nejlepší rybářské pruty najdete zde
- Originální dárky pro rybáře