Sport / outdoor

Nejlepší potápěčské brýle a masky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

potápěčská maska Potápění, šnorchlování, freediving. Co mají tyto vodní (či spíše podvodní) sporty společného? U všech jsou základem vybavení potápěčské brýle – respektive přesněji řečeno maska. Maska na rozdíl od např. plaveckých brýlí nekryje jen oči, ale i nos a v případě celoobličejových modelů pak i ústa. Jak tento zásadní, a někdy i jediný, element výbavy pro poznávání podmořského světa vybrat? Jak najít tu nejlepší potápěčskou masku pro potápění se šnorchlem, na nádech nebo i s přístrojem? To se dnes dozvíte.

Nejlepší potápěčské brýle a masky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Scubapro Synergy Mini
Nejlepší profi potápěčské brýle
+ Vyrobená z vysoce kvalitního, hyperalergenního a extrémě měkkého silikonu
+ Výrazně velké zorné pole
+ Pružný řemínek s rychlopřezkou
do 3100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cressi F1 Frameless
Nejlepší brýle cena / výkon
+ Pro pokročilé potápěče s přístrojem
+ Perfektní i na šnorchlování
+ Snadno se nastavují díky pásku na přezku
do 750 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Šnorchlovací maska Easybreath 500
Nejlepší šnorchlovací celoobličejová maska
+ Nový model celoobličejové šnorchlovací masky
+ Nabízí panoramatické vidění
+ Umožňuje dýchání nosem i ústy
do 600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Šnorchlovací brýle Subea 100
Nejlepší levné šnorchlovací brýle
+ Z nerozbitného polykarbonátu určené pro začátečníky
+ Malý vnitřní objem usnadňuje potopení
+ Textilní pásek, který netahá vlasy
do 200 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5AQUATIC MARLIN SET JR
Nejleší set na potápění pro dítě
+ Juniorský potápěčský set
+ Šnorchl lze připevnit na masku pomocí praktického držáku
+ Dobře padnoucí silikonová lícnice
do 600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6AQUATIC PANTER SET
Skvělý potápěčský set na dovolenou
+ Dvouzorníková maska s nastavitelným páskem
+ 2 boční nastavitelné přezky
+ Univerzální velikost pro dospělé
do 650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat potápěčskou masku/brýle

Při výběru masky je důležité zvolit správný typ a věnovat pozornost tomu, aby maska perfektně sedla. Důležité je i materiálové zpracování či barva.

Typy potápěčských masek/brýlí

Masku na potápění je nutné vybírat v první řadě s ohledem na to, jakým způsobem ji budete používat. Masky pro různé disciplíny se od sebe totiž liší. Jaké jsou základní možnosti?

Šnorchlovací masky

Šnorchlování je v posledních dobách disciplínou, jejíž popularita strmě roste. Není divu, tento typ potápění je dostupný všem, i běžné veřejnosti s minimem zkušeností. Oproti přístrojovému potápění je šnorchlování nenáročné a finančně minimálně nákladné a lze ho provádět prakticky kdekoli. Ideální jsou mělčí vody s bohatou faunou a florou.

Za fantastickým šnorchlováním Češi velmi rádi vyrážejí do Egypta, který nabízí pro tuto aktivitu vynikající podmínky. Ze vzdálenějších zemí je to třeba Austrálie, Havaj, Maledivy a další místa. Pro zkoumání podvodního světa vám přitom stačí jen šnorchlovací maska a šnorchl. Investice nemusí překročit řádově stovky korun (pokud nemáte větší nároky).

Šnorchlovací brýle jsou velmi často prodávány již v sadě se šnorchlem (který se připevňuje na pásek) – někdy i s dalším vybavením, například s ploutvemi. Od například přístrojových masek se liší především odolností a precizností zpracování. Používají se běžnější plasty a silikon. Při šnorchlování zkrátka nejsou na masku kladeny takové nároky. Obvykle se neponoříte hlouběji než cca 5 metrů.

Neznamená to však, že byste měli zcela rezignovat na kvalitu. Naopak. Investice do kvalitní masky se vyplatí, protože vám bude sloužit velmi dlouho. Materiál lépe a déle odolá námaze i UV záření, soli a dalším vlivům, které mohou způsobit postupnou degradaci, která se projeví ztrátou těsnosti, viditelným zhoršením vzhledu apod.

Ani u těchto masek tedy laciný produkt není vždy zároveň tím nejvýhodnějším. Samozřejmě berte v potaz i intenzitu použití. Kvůli pár hodinám šnorchlování na dovolené jednou za rok zřejmě není nutné za masku utratit tisíce Kč.

Freediving masky

Freediving je disciplína volného potápění na nádech. Zdánlivě je na vybavení ještě méně náročná než šnorchlování, ale skutečnost je trochu jiná. Freedivingové masky musejí být totiž mnohem odolnější a kvalitnější než šnorchlovací. Freediving zahrnuje i náročné a zátěžové potápění do velkých hloubek a maska musí spolehlivě obstát. Tyto masky jsou proto kvalitativně na úrovni masek přístrojových.

Rozdíl je ve velikosti. Masky na freediving jsou menší a „těsnější“. Je v nich méně volného prostoru, což je nutné kvůli specifickým požadavkům této disciplíny. Freediver musí do masky občas vydechnout nosem (od cca 8. metru hloubky), aby srovnal tlak. Přitom musí pracovat jen s objemem vzduchu, který si nese v plicích a není tedy žádoucí, aby musel vyplňovat velký vnitřní objem masky.

Masky na freediving jsou i obecně odlehčenější oproti přístrojovým modelům, u kterých není důvod zvlášť šetřit materiálem, hmotností, vnitřním objemem apod. Navzdory výše uvedeným faktům však nemusí být dostupnější freedivingové masky výrazně dražší než šnorchlovací sady. Solidní modely pro nenáročné použití lze sehnat od cca 700 Kč.

Přístrojové masky

Přístrojové masky jsou již vybavení pro náročné použití a klasické potápění s potápěčským přístrojem a vybavením. Kvůli velkým hloubkám a dlouhému pobytu ve vodě musejí být vyrobeny ze špičkových materiálů. Obvykle jde o extrémně odolné technopolymery, které se odolností vyrovnají kovu, a nejkvalitnější silikony.

Masky jsou prostornější, méně minimalistické, než freedivingové modely, ale jinak jsou od nich na pohled téměř k nerozeznání. Přístrojovou masku můžete použít i na freediving, ale pouze v malých hloubkách (kvůli výše uvedené nutnosti vydechovat a vyrovnávat tlak).

Celoobličejové masky

Trendem posledních let jsou tzv. celoobličejové masky, které se typicky používají pro šnorchlování. Toto provedení má oproti klasickým maskám výrazně sofistikovanější konstrukci, která zakrývá kompletně celý obličej a umožňuje tak dýchání nejen nosem, ale i ústy. V oblasti úst je navíc ventil, který propouští vydechovaný vzduch a zabraňuje mlžení masky. Šnorchl vychází z čela masky.

Šnorchlování s maskou je velmi komfortní i pro zcela nezkušené osoby anebo třeba děti, kterým může být nepříjemné potápět se celým obličejem pod vodu i s klasickou maskou. V celoobličejové masce však prakticky žádná část obličeje do styku s vodou nepřijde. Dalším specifikem je, že ani při ponoření šnorchlu nedochází k jeho naplnění vodou a riziku jejího spolknutí či vdechnutí při nechtěném nádechu. Zabraňují tomu speciální bezpečnostní prvky.

Nicméně i tak je celoobličejová maska určena zejména pro šnorchlování na hladině nebo ve velmi nízkých hloubkách. Nelze v ní totiž vyrovnávat tlak tak jako v klasické masce. Nezapomeňte taky – při šnorchlování zejména na hladině nebo v minimální hloubce – používat ochranné pomůcky proti spálení (voděodolný krém, oblečení do vody).

potápění vybavení

Rámečkové a bezrámečkové masky

Tzv. frameless neboli bezrámečkové masky představují moderní a velmi stylové, elegantní řešení, které zároveň nabízí výhodu většího komfortu a hlavně širšího a ničíme nerušeného zorného pole. Sklo je u těchto brýlí usazeno přímo v silikonu, kdežto u klasických je vsazeno ještě do plastového rámečku.

Nevýhodou bezrámečkového řešení je však za prvé v průměru vyšší cena – za druhé pak taky poněkud nižší celková odolnost. Frameless řešení je pak obecně typické pro tzv. jednozorníkové modely masek. Co to znamená…?

Jednozorníkové a dvouzorníkové masky

Jednozorníkové masky mají, jak název napovídá, pouze jeden celistvý „plát“ skla bez oddělení mezi očima. Dvouzorníkové modely mají u kořene nosu mezi očima přepážku.

Jednozorníkové modely nabídnou opět volnější zorné pole a taky potěší elegantním designem. Na druhou stranu dvouzorníkové modely mohou mít o něco nižší vnitřní objem, což je výhoda u freedivingu a obecně potápění do větších hloubek. Rozdíl ale nemusí být vždy citelný, protože zejména jednozorníkové frameless modely mají velmi nízký profil (malou vzdálenost mezi očima a sklem). Dvouzorníkové modely je možné osadit i dioptrickými skly.

Materiálové zpracování

Materiálové zpracování potápěčských masek není až tak variabilní, pokud jde o samotné druhy materiálů, za to je velmi variabilní, pokud jde o jejich kvalitu.

Samotné přední sklo poskytující výhled je u kvalitních brýlí z tzv. temperovaného skla, které nabídne vysokou tvrdost (odolnost vůči poškrábání) a dokonalý výhled. U levných brýlí se používají plastové materiály jako plexisklo. Výhodou je odolnost při nízké ceně, ale průhlednost není tak dokonalá a hlavně je zde vysoké riziko poškrábání a podření skla. Může jít o vhodné řešení především pro děti a nenáročné uživatele.

Důležité je i zpracování silikonu. U kvalitních brýlí se používá extrémně odolný, ale měkký silikon, který perfektně přilne. Pásek, který masku přidržuje na obličeji, bývá vždy nastavitelný a může být z gumy, plastu, ale velmi oblíbenou volbou je v poslední době neopren, který je velmi komfortní.

Jakou barvu masky zvolit?

Možná se domníváte, že jde o nepodstatnou otázku týkající se pouze estetického dojmu, ale není to tak docela pravda – alespoň pokud jde o barvu těsnicího silikonu. Jednou z možností je transparentní, neboli průhledný, silikon. Ten propouští nejvíce světla a může při používání pocitově zlepšit výhled a „rozšířit“ zorné pole.

Většina zkušenějších potápěčů – zejména freediverů – však sáhne po masce s černým (nebo obecně neprůhledným) silikonem. Ten je odolnější vůči UV záření a dalším vlivům a časem na něm nevzniká nevzhledné zažloutnutí, což se u průhledných masek stává.

Jak vybrat správnou velikost masky?

Při výběru potápěčské masky je volba správné velikosti naprosto zásadní podmínkou „úspěchu“. Maska musí perfektně sedět. Při výběru v e-shopech se obvykle masky rozlišují na několik velikostí – například na dětské, juniorské, malé, střední a velké. Ale kategorie mohou být jiné nebo jich je jiný počet v závislosti na konkrétním prodejci. Nejde tedy o standardizované dělení, ale přesto vám může pomoci s výběrem, protože lze vyfiltrovat určitý okruh sortimentu.

Dále je už potřeba konkrétní masku vyzkoušet. Postup je jednoduchý. Masku si přiložíte na oči, aniž byste ji upínali pásem za hlavu. Následně nosem odsajete vzduch a zadržte dech. Maska by měla zůstat pevně „přisátá“ na obličeji. Tak zjistíte, že dobře těsní a nikudy neunikne vzduch ani nevnikne voda. To ale není vše, maska musí být taky pohodlná.

Všímejte si zejména toho, zda netlačí u kořene nosu, jestli boční lícnice příliš nezasahují do očí a neomezují výhled či jestli lem pod nosem není příliš široký a nezasahuje moc blízko k ústům. Maska, která tlačí a není komfortní, může při delším používání způsobovat velmi nepříjemné otlaky či odřeniny a potápění či šnorchlování s ní se může změnit z radosti v nepříjemný zážitek.

Ceny potápěčských masek a brýlí

Kolik stojí kvalitní potápěčská maska? Cena nemusí být vysoká, ale pokud máte vyšší ambice, nevyplatí se hledět pouze na cenu.

Masky do 800 Kč

Velmi levné masky a šnorchlovací sety. Vhodná volba pro rekreační, příležitostné použití, pro děti apod.

Masky do 2 000 Kč

V této relaci již pořídíte šnorchlovací, freedivingové i přístrojové masky a celoobličejové masky ve velmi slušné kvalitě i pro náročnější použití.

Masky nad 2 000 Kč

Špičkové masky pro aktivní sportovce, náročné uživatele, profesionály apod.

Nejlepší značky potápěčských masek a brýlí

Které značky masek pro potápění patří k nejoblíbenějším?

  • Subea – Značka pro potápěče z řetězce Decathlon. Nabízí i velmi dostupné potápěčské masky různého druhu.
  • Scubapro – Tato značka zaměřená na potápěče již nabízí precizní kvalitu i pro náročné a profi potápěče a zájemce.
  • Mares – Velmi populární a oceňovaná značka se skvělým výběrem pro potápěče, freedivery i šnorchlisty.
  • Cressi – Žádaná značka, kterou nabízejí i řetězce jako Decathlon, Sportissimo apod. Nabízí dostupné i dražší modely masek různého druhu.
ProduktInfoHodnocení
#1Scubapro Synergy Mini
Nejlepší profi potápěčské brýle
+ Vyrobená z vysoce kvalitního, hyperalergenního a extrémě měkkého silikonu
+ Výrazně velké zorné pole
+ Pružný řemínek s rychlopřezkou
do 3100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Cressi F1 Frameless
Nejlepší brýle cena / výkon
+ Pro pokročilé potápěče s přístrojem
+ Perfektní i na šnorchlování
+ Snadno se nastavují díky pásku na přezku
do 750 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Šnorchlovací maska Easybreath 500
Nejlepší šnorchlovací celoobličejová maska
+ Nový model celoobličejové šnorchlovací masky
+ Nabízí panoramatické vidění
+ Umožňuje dýchání nosem i ústy
do 600 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Šnorchlovací brýle Subea 100
Nejlepší levné šnorchlovací brýle
+ Z nerozbitného polykarbonátu určené pro začátečníky
+ Malý vnitřní objem usnadňuje potopení
+ Textilní pásek, který netahá vlasy
do 200 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5AQUATIC MARLIN SET JR
Nejleší set na potápění pro dítě
+ Juniorský potápěčský set
+ Šnorchl lze připevnit na masku pomocí praktického držáku
+ Dobře padnoucí silikonová lícnice
do 600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#6AQUATIC PANTER SET
Skvělý potápěčský set na dovolenou
+ Dvouzorníková maska s nastavitelným páskem
+ 2 boční nastavitelné přezky
+ Univerzální velikost pro dospělé
do 650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení