Sport / outdoor

Test 7 nejlepších boxovacích pytlů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší boxovací pytle

Sháníte co nejlepší boxovací pytel, na kterém byste mohli trénovat nebo dát průchod emocím? V dnešním článku se na tuto klasickou cvičební pomůcku podíváme hezky zblízka. Poradíme vám, jak postupovat při jejím výběru, na jaké vlastnosti a parametry se zaměřit a v neposlední řadě, kolik do boxovacího pytle investovat, abyste dostali odpovídající kvalitu.

Boxovacích pytlů existuje mnoho druhů – všechny je níže představíme – a mohou sloužit různým účelům. Toto zařízení může viset v tělocvičně nebo tréninkovém sále, ale samozřejmě taky doma. Využijí ho profesionální boxeři a stejně tak osoby, které se zajímají o box pouze jako o kondiční nebo rekreační sport. Boxerský pytel nebo tzv. „hruška“ může ale sloužit i k určité katarzi, bezpečné ventilaci negativních emocí, které se v každém z nás v této stresující době hromadí. S boxovacím pytlem jim můžete dát volný průchod a ještě uděláte něco pro své tělo.

V našem článku se na výběr tohoto náčiní podíváme především z obecného hlediska. Při výběru konkrétního produktu vám ale mohou velmi posloužit taky uživatelské recenze boxovacích pytlů na internetu, případně různé odborné testy.

Nejlepší boxovací pytle na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1inSPORTline 20-50kg

Typ: závěsný
Hmotnost: 20 - 50 kg
Materiál: syntetická kůže
Rozměry: průměr 33 cm, výška 100 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1490 Kč Číst recenze
#2Shindo Sport 35x150 cm

Typ: závěsný
Hmotnost: 35 kg
Materiál: syntetická kůže
Rozměry: průměr 35 cm, výška 150 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#3inSPORTline SB2140

Typ: stojatý
Hmotnost: 10 - 50 kg
Materiál: otěruvzdorná PVC tkanina
Rozměry: průměr 40 cm, výška 170 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5690 Kč Číst recenze
#4inSPORTline Backley 45x150 cm

Typ: závěsný
Hmotnost: 50 - 55 kg
Materiál: Plawil
Rozměry: průměr 45 cm, výška 150 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1790 Kč Číst recenze
#5Prosmart TLS-H

Typ: stojatý
Hmotnost: 10 kg (v nenaplněném stavu), objem postavy 90 l
Materiál: odolná guma
Rozměry: výška 158 - 190 cm (8 pozic)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]10890 Kč Číst recenze
#6Klarfit Maxxmma C

Typ: závěsný
Hmotnost: 2,4 kg prázdný, na objem 35 - 55 l
Materiál: syntetická kůže / kůže
Rozměry: průměr 33 cm, výška 95 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2879 Kč Číst recenze
#7Boxovací hruška inSPORTline SR7604

Typ: hruška
Hmotnost: hruška 0,3 kg, celková 9,5 kg
Materiál: syntetická, otěruvzdorná kůže
Rozměry: d76 x š60 x v50 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze

Jak vybrat boxovací pytel

Kvalitní boxovací pytel je otázkou spíše několika tisíc než stovek korun. A při takové investici už stojí za to nedát na první dojem, ale seznámit se s možnostmi a ujasnit si, jaký výrobek přesně potřebujete.

Byla by škoda, kdyby pytel zůstal ležet v koutě a nenašel využití jen proto, že jste zvolili špatný model. Poradíme vám proto, jak při výběru postupovat a pořídit si boxovací pomůcku podle vlastních představ.

Typy boxovacích pytlů

Boxovacích pytlů je hned několik druhů, každý má svá specifika a hodí se pro trochu jiné účely. Jak si vybrat ten správný?

Závěsný boxovací pytel

Naprosto klasická varianta. Pytel má válcovitý tvar, je těžký, rozměrný a zavěšený zpravidla na řetězu na stropě. Takový pytel slouží pro velmi komplexní trénink budující kondici i sílu. Je možné trénovat boxerské kombinace nebo jen „bušit“ kvůli protažení těla a uvolnění mysli. Trénuje se především síla a technika úderů a kombinací.

Klasický boxovací pytel nejvíce ocení lidé, kteří se skutečně chtějí boxu věnovat. Už proto, že jeho amatérské použití může být nebezpečné kvůli vysoké hmotnosti pytle (zlomeniny nebo pohmožděniny při špatném úderu apod.). Klasický pytel je navíc rozměrná, neskladná a ne úplně nejlevnější záležitost. Pytel je možné využít i k tréninku kopů, úderů lokty, koleny atd.

Pokud se řadíte mezi začátečníky a chcete klasický boxovací pytel, zvolte raději lehčí anebo ideálně plnicí variantu. Pytle, které lze postupně plnit, můžete zatěžovat podle toho, jak porostou vaše schopnosti a zkušenosti. Naplněný pytel má neměnné parametry, a musíte jej proto pořizovat na míru. Velmi záleží nejen na hmotnosti, ale i délce pytle.

Hruška

Hruška je pytel oblého tvaru, který připomíná ovoce, po němž je náčiní pojmenováno. Oproti pytli jsou rozměry hrušky malé – odpovídají cca velikosti hlavy. Hruška je pak zavěšena na krátké skobě na určité konstrukci, konzoli, stojanu či hrazdě.

Hruška slouží především k tréninku rychlosti a přesnosti úderů, reflexů a pohyblivosti. Pokud toužíte po silovějším tréninku, hruška vás zřejmě nezaujme.

Stojatý boxovací pytel

Jde o poměrně moderní, ale velice atraktivní, záležitost. Podstatou je zatížený podstavec, na kterém je umístěna hruška nebo válcovitý pytel. Stojan může být pružný nebo pevný. Toto řešení je poměrně univerzální a lze na něm trénovat různými styly podle toho, jakou variantu zvolíte. Jde o záležitost vhodnou pro kondiční, případně „relaxační“ trénink, ale správný model poslouží i velmi pokročilému boxerovi.

Výhodou tohoto řešení je i možnost snadného umístění nebo přemístění prakticky kamkoli. Stojan nemusíte nikam upevňovat, prostě jej položíte, kam potřebujete, a můžete začít boxovat.

Hmotnost pytle

U klasického závěsného boxovacího pytle je hmotnost velice důležitá. Pokud jste začátečníci, rozhodně byste neměli přeceňovat své síly – čím těžší pytel, tím náročnější trénink a větší riziko zranění. Ale jaká je tedy optimální váha?

Velmi pokročilí a profesionální boxeři si budou vybírat boxovací pytel, který se blíží nebo odpovídá jejich vlastní váze. Pokud ale trénujete spíše kvůli kondici, zvolte pytel lehčí – zhruba poloviční vůči vaší vlastní váze. Pro začátečníky stačí pytel okolo 30 kg.

Délka pytle

Zde záleží jednak na zkušenostech, ale taky na tom, jaké techniky budete chtít trénovat. Klasické údery lze cvičit na kratším pytli do cca 120-140 cm. Pro trénink kopů i dalších technik zvolte delší pytel. Pokročilí a zkušení cvičenci mohou sáhnout po pytli o délce i 180 cm nebo více.

Výška je důležitá i u stojatého pytle. Zvolte ji nejen podle požadovaných technik a schopností, ale i podle vlastní výšky.

Materiál boxovacího pytle

Jaký zvolit materiál pytle? Pravá kůže je klasika, ale je vhodná pro fajnšmekry a pokročilé boxery. Důvodů je mnoho. Kůže je pevná a odolná, má dlouhou životnost, není ale bezúdržbová a pořizovací cena je poměrně značná.

Pokud nemáte úplně vysoké nároky, velmi dobře si vystačíte i s pytlem z jiných látek. Může to být syntetická textilie, umělá kůže apod. I takové pytle mohou být velmi kvalitní a vydržet velice dlouho i při poměrně intenzivním používání.

Náplň boxovacího pytle

Jak už bylo řečeno, existují pytle, které jsou již naplněné, ale i takové, které lze doplňovat. Pokud je řeč o naplněných výrobcích, obsah může tvořit například plastová, kožená, textilní nebo písková výplň. Zajímavou možností jsou i pytle plněné vzduchem, které velmi dobře drží tvar.

Jak používat boxovací pytel

boxovací pytel

Samozřejmě vás tu nechceme učit boxovat. Zmíníme jen pár důležitých poznatků, které se tréninku s boxovacím pytlem týkají.

Potřebné vybavení

Pomineme teď propriety, které jsou nutné k samotné instalaci pytle, a zaměříme se na nutné pomůcky pro samotný trénink. Jde především o rukavice a bandáže.

Rukavice

Boxerské rukavice mohou mít více podob. Rukavice na tradiční box jsou mohutné a hustě vycpané. Rozlišují se obvykle nikoli podle rozměrů, ale podle váhy počítané v uncích. Obvykle se můžete setkat s 8 až 20uncovými rukavicemi. Rukavice chrání především protivníka, ale taky vaše klouby. Jsou proto nutné nejen při sparingu s živým protivníkem, ale i při boxování do pytle.

Další možností jsou lehké rukavice bez prstů. Ty jsou mnohem lehčí a „přiléhavější“. Používají se při některých disciplínách, jako je MMA, thajský box a podobně. Neposkytují takovou ochranu.

Bandáže

Bandáže jsou naprosto zásadní součástí tréninkového vybavení, přesto na ně někteří sváteční boxeři zapomínají. Takové opomenutí se ale může šeredně vymstít. Správně uvázané bandáže totiž zpevňují ruku v zápěstí.

Tím nejenom posilují úder, ale především chrání svého nositele před velmi nepříjemnými zlomeninami malíkové hrany, nebo dokonce zápěstí. K těm dochází zejména při špatně provedených úderech. Nad bandážemi proto nikdy nemávněte rukou.

Bezpečnost

Box je tvrdý a potencionálně nebezpečný sport – a to dokonce i v případě, kdy je provozován na cvičební pomůcce, jakou je boxerský pytel. Pokud se chcete této disciplíně věnovat – ať už jako koníčku, kondičnímu cvičení nebo bojovému sportu – měli byste si osvojit alespoň základy techniky, a to ideálně pod vedením profesionálního trenéra.

Ceny boxovacích pytlů

Za kolik pořídíte kvalitní boxovací pytel, hrušku nebo stojatý pytel? Zde jsou tři základní cenové kategorie. Investovat byste měli podle toho, jak intenzivně se chcete tréninku s pytlem věnovat a k jakým účelům a technikám ho chcete používat.

Boxovací pytle do 1000 Kč

V této cenové kategorii najdete slušný výběr, ale počítejte s tím, že půjde o pytle pro naprosté začátečníky, děti nebo mládež. Z klasických závěsných pytlů zde najdete pouze krátké varianty, obvykle max. do 100 cm délky. Hmotnost bude taky velmi nízká.

Takový pytel může posloužit spíš pro zábavu a občasné kondiční bouchnutí. Můžou na něm ale samozřejmě celkem účinně trénovat mladší zájemci o box. Do tisíce korun lze pořídit i některé základní levnější hrušky (bez konstrukce k uchycení) a taky stojaté boxovací hrušky a pytle určené pro nenáročný kondiční trénink – většinou navíc pro dospělého boxera nízké.

Boxovací pytle do 3000 Kč

Jednoznačně nejoblíbenější kategorie s největším výběrem. Nachází se v ní většina v současnosti nejprodávanějších boxovacích pytlů na našem trhu. Najdete tu i výrobky známých značek jako Everlast nebo Bushido. V této kategorii si jistě vybere velmi dobrý pytel každý začínající, ale i pokročilejší příznivec boxu nebo příbuzných bojových sportů.

Boxovací pytle nad 3000 Kč

V této kategorii už najdete mnoho propracovaných a kvalitních stacionárních pytlů, ale taky řádku pytlů klasických, které jsou určeny pro pokročilé boxery. Pokud hledáte volně stojící boxovací pytel, který bude mít skutečný tréninkový smysl i pro vážného zájemce o bojové sporty, budete se muset porozhlédnout v této kategorii. Pokud hledáte klasický závěsný pytel, pravděpodobně seženete, co potřebujete, spíše v kategorii předchozí.

Nejlepší značky boxovacích pytlů

Boxovací pytle nabízí celá škála výrobců a značek. Některé ale vyčnívají nad jiné a jsou zárukou spolehlivosti a preciznosti provedení, potažmo výhodného poměru kvality a ceny. Které to jsou?

  • InSportLine – Tato značka nabízí slušnou řádku boxovacích pytlů a v jejím repertoáru jsou zahrnuty všechny typy. Některé výrobky patří k velmi populárním. Některé pytle této značky jsou vhodné i pro pokročilejší boxery a mají velmi dobré hodnocení v recenzích a testech boxovacích pytlů. Poměr ceny a kvality je dobrý.
  • Bushido – Tato známá značka se může pochlubit pravděpodobně největším výběrem. Jde především o pytle závěsné a hrušky. Sortiment zahrnuje modely pro děti a mládež i pro pokročilejší boxery. Najdete v něm i několik zajímavých boxovacích figurín.
  • Everlast – Everlast je naprostá klasika s obrovským výběrem všech typů pytlů. Výběr zahrnuje modely pro kondiční trénink, ale taky pro pokročilé boxery a profesionály.
  • Century – Tato značka se zaměřuje na stacionární pytle. Například i v podobě boxovacích figurín. Některé modely jsou velmi oblíbené, a pokud sháníte tento typ pytle, rozhodně se na nabídku značky Century alespoň podívejte.
  • Spartan – Tento výrobce nabízí především výběr cenově dostupnějších lehčích a menších pytlů vhodných pro úplné začátečníky nebo mládež a děti, na své si mohou přijít i fitness a kondiční zájemci o box.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaký pytel zvolit, pokud chci trénovat i kopy nebo kontaktní techniky?

Pokud chcete trénovat i techniky příbuzných odvětví boxu, jako je například MMA, thajský box, kick-box nebo podobně, je vhodné zvolit delší pytel, na kterém budete moci trénovat i velmi důležité nízké kopy a údery.

V závislosti na vaší výšce a zkušenostech by měl pytel mít délku od cca 140 cm výše. Zvolit můžete závěsný pytel a stejně tak i stojící pytel – nikoli však hrušku (stojící ani závěsnou), která je vhodná prakticky výlučně pro trénink úderů rukou, rychlosti, přesnosti a reflexů.

Je lepší závěsný pytel, nebo stacionární pytel?

Obě varianty jsou velmi používané a obě zahrnují modely pro začátečníky i pokročilé sportovce a profesionály. Kvalitní stacionární pytel je dražší, ale výhodou je, že nepotřebuje instalaci. Pořídit lze i levné, pružné stojaté hrušky. Rozhodně nelze jednu z variant označit jako lepší než druhou. Záleží na vašich možnostech, potřebách a nárocích.

Která náplň pytle je nejkvalitnější?

Nejkvalitnější jsou pytle plněné vzduchem, které perfektně drží tvar, nebo kůží, které jsou vysoce trvanlivé a odolné. Dobrou volbou může být i písek. Levnější pytle jsou obvykle plněny plastovou nebo textilní drtí. Pro nenáročné použití mohou být ale dostačující.

Je lepší pořídit si naplněný pytel nebo pytel, který lze doplňovat?

Hotový pytel je třeba zvolit na míru. Pytel, který umožňuje doplňování, vás může provést od úplných začátků. Můžete totiž zvyšovat zátěž.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1inSPORTline 20-50kg

Typ: závěsný
Hmotnost: 20 - 50 kg
Materiál: syntetická kůže
Rozměry: průměr 33 cm, výška 100 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1490 Kč Číst recenze
#2Shindo Sport 35x150 cm

Typ: závěsný
Hmotnost: 35 kg
Materiál: syntetická kůže
Rozměry: průměr 35 cm, výška 150 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1690 Kč Číst recenze
#3inSPORTline SB2140

Typ: stojatý
Hmotnost: 10 - 50 kg
Materiál: otěruvzdorná PVC tkanina
Rozměry: průměr 40 cm, výška 170 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5690 Kč Číst recenze
#4inSPORTline Backley 45x150 cm

Typ: závěsný
Hmotnost: 50 - 55 kg
Materiál: Plawil
Rozměry: průměr 45 cm, výška 150 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1790 Kč Číst recenze
#5Prosmart TLS-H

Typ: stojatý
Hmotnost: 10 kg (v nenaplněném stavu), objem postavy 90 l
Materiál: odolná guma
Rozměry: výška 158 - 190 cm (8 pozic)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]10890 Kč Číst recenze
#6Klarfit Maxxmma C

Typ: závěsný
Hmotnost: 2,4 kg prázdný, na objem 35 - 55 l
Materiál: syntetická kůže / kůže
Rozměry: průměr 33 cm, výška 95 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2879 Kč Číst recenze
#7Boxovací hruška inSPORTline SR7604

Typ: hruška
Hmotnost: hruška 0,3 kg, celková 9,5 kg
Materiál: syntetická, otěruvzdorná kůže
Rozměry: d76 x š60 x v50 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1990 Kč Číst recenze
0 Sdílení