Sport / outdoor

Nejlepší švihadla: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší švihadla
Švihadlo je jednoduchá a většinou poměrně levná pomůcka, kterou lze používat ledaskde. Prakticky kdekoli venku na vhodném podloží, v tělocvičně, ale třeba i doma (se zvážením dopadu na nervy případných sousedů pod vámi). Švihadlo vyžaduje jen trochu prostoru okolo a vůli ke cvičení. Poskytne přitom poměrně všestranný rozvoj. Skákání zlepšuje svalovou koordinaci, vytrvalost a celkovou kondici, může vést i k zvýšení síly svalů anebo třeba k hubnutí. Vždy záleží i na způsobu cvičení a taky druhu švihadla. Proto se dnes zaměříme právě na výběr nejvhodnějšího a nejlepšího švihadla podle vašich cílů a potřeb.

V našem průvodci najdete vše, co potřebujete vědět nejen o výběru švihadla, ale i o tom, jak s ním zacházet a jakých výsledků či cílů lze s touto pomůckou dosáhnout. Samozřejmě nebude chybět ani žebříček nejlepších modelů pro inspiraci. Výrobek, který vás osloví, si neváhejte „proklepnout“ v recenzích švihadel.

Nejlepší švihadla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Švihadlo RED GYMBEAM
Nejlepší švihadlo pro většinu lidí
✔️ Kvalitní ocelové lanko potažené PVC
✔️ Nastavitelné švihadlo
✔️ Rychlé švihadlo s ložisky
📌 od 140 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Domyos 500 s gumovými rukojeťmi
Prodává Decathlon
✔️ S ergonomicky tvarovanými a pohodlnými gumovými rukojeťmi
✔️ Snadné nastavení dle výšky
✔️ S ložisky typu ABEC 3
📌 od 200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Švihadlo s počítadlem Domyos
Měří kalorie, dobu skákání i protočení
✔️ Snadné a rychlé nastavení
✔️ Odolnost vůči odření
✔️ Zvukové upozornění
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Power System CrossFit Jump rope
Vhodné na CrossFit cvičení
✔️ Nastavení délky pomocí posuvné plastové zarážky v madlech
✔️ Komfortní rukojeti
✔️ Velmi rychlé švihadlo s ložisky
📌 od 140 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dětské švihadlo Domyos 500
Nejlepší švihadlo pro děti
✔️ Snadno nastavitelné
✔️ Vhodné pro děti od 6 do 14 let (140 až 155 cm)
✔️ Dobrá cena
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Spokey Quick Skip III
Retro kožené švihadlo
✔️ Kožené švihadlo na skákání pro vytrvalostní sporty
✔️ Pevné rukojeti, délka 275 cm
✔️ Profesionální ložiska
📌 od 255 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat švihadlo

Při výběru švihadla je zásadní znát své cíle, požadavky a omezení i schopnosti. Potřebujete švihadlo pro začátečníka nebo udržíte tempo s rychlým modelem? Jde vám o vytrvalost, rychlost nebo sílu? To vše jsou důležité otázky a vlastnosti švihadla se odvíjejí především od materiálového zpracování lanka a rukojetí. Velmi důležitá je taky správná velikost.

Kde se uplatní švihadlo?

Díky své všestrannosti se švihadlo uplatňuje především v podobně komplexních disciplínách, které vyžadují celostní fyzickou připravenost a pracují s aerobní a anaerobní zátěží. Typickým příkladem jsou bojové sporty, zejména box, pro nějž je švihadlo ikonické. Pomáhá budovat rychlost, švih, výbušnou sílu, vytrvalost. Stejně tak se švihadlo uplatní při tréninku fitness disciplín, aerobiku, gymnastice a tak dále.

jak vybrat švihadlo

Přínosy skákání přes švihadlo a jeho výběr dle cílů cvičení

O některých benefitech skákání přes švihadlo jsme se již zmínili. Ale pojďme se na celou záležitost podívat podrobněji. Nepochybně lze říct, že švihadlo rozvíjí (nebo má potenciál rozvíjet) vaši aerobní i anaerobní kapacitu. K jakým konkrétním účelům ho lze použít, s jakými výsledky a za jakých okolností?

Hubnutí

Švihadlo může rozhodně prospět při snaze korigovat nadváhu a spalovat tělesné tuky. K tomuto výsledku přispívá primárně – aerobní, vytrvalostní zátěží, při které (při dostatečném trvání a správné intenzitě) přímo dochází ke spalování tuků, jenž slouží jako „palivo“. Sekundárně pak pomáhá rozvojem svalové hmoty a „zrychlením“ metabolismu.

Svou nenáročností je švihadlo skvělým kandidátem pro zařazení do „hubnoucí výbavy“. Doporučujeme na začátek zvolit švihadlo s plastovým či textilním lankem. Zajímavé může být švihadlo s počítadlem, které funguje motivačně.

Posilování, výbušnost

Švihadla přispívají i k budování svalové hmoty a síly. Tím víc, čím jsou těžší a rychlejší. Nejvíce práce tedy v tomto ohledu vykonají švihadla s ocelovým či koženým lankem nebo se zátěží, ložisky atd. Zapojují se především svaly nohou – lýtka, stehna i hýždě. Procvičíte však i svaly břicha a zad, ramenou a paží. Tedy de facto celé tělo.

Volbou švihadla i techniky skoku lze zvýšit nebo snížit intenzitu zátěže a její rozložení na konkrétní partie. Výhodou je, že při skákání budujete i výbušnou sílu. Ta je důležitá pro bojové sporty, ale i různé atletické disciplíny nebo sportovní hry (hokej, basketbal,…).

Kondice, vytrvalost

Chcete-li zvyšovat především svou aerobní kapacitu, neboli zjednodušeně vytrvalost, švihadlo je skvělá volba. Sáhněte spíše po lehčím (plastovém, textilním) modelu, který vám umožní dlouhý průběh cvičení s mírnější intenzitou. Takový trénink oceníte při vytrvalostních sportech.

Výhody a nevýhody aneb Kdy a pro koho je či není švihadlo vhodné?

Již jsme si řekli, že švihadlo je, relativně, levná a nenáročná pomůcka. Přitom může být velmi účinné a nabízí komplexní možnosti. To jsou nesporné výhody. Nevýhodou je, že zejména při špatné technice nebo přecenění vlastních možností může dojít k přetížení určitých svalů či šlach nebo i ke zranění. Měli byste tedy nejen skákat, ale skákat „správně“ a zodpovědně.

Mimořádné opatrnosti je třeba u osob se sníženou pohyblivostí či v rehabilitaci, při velmi nízké počáteční kondici, obezitě, akutních zdravotních problémech (pohybových, kardiovaskulárních i jiných) a taky v těhotenství. To nicméně platí u většiny aktivit a sportů.

Správná technika skákání přes švihadlo

Skákání přes švihadlo může být vhodnou rozehřívací nebo ukončovací aktivitou posilovacího tréninku, běžně se zařazuje i do různých fází sportovních tréninků.

 • Před samotným skákáním (především na počátku tréninku) je důležité protažení a rozcvičení i mírné zahřátí.
 • Skákat lze na lecjakém povrchu, ale optimální je pružný, rovný a čistý povrch. Beton víc zatíží klouby, tráva zase „zaclání“ lanku,…
 • Při základní technice stojíte snožmo, ruce jsou u těla a švih vychází z předloktí a zápěstí, pohyb je minimální, dopadáte na špičky. V kolenou byste měli zůstávat mírně, pružně přikrčení, nepropínat je. Záda a hlavu držte vzpřímené.
 • Když zvládnete základní techniku a styl, můžete přejít k různým variacím.

Délka švihadla

Velmi důležitá je při výběru správná délka švihadla. Každý má trochu jiné proporce, proto je vhodné zhodnotit délku tak, že si stoupnete snožmo na střed lanka švihadla a zkusíte, zda vám konce rukojetí dosahují do podpaží. Příliš krátké švihadlo vás bude nutit ke skrčenému postoji, o dlouhé budete zakopávat. Pokud nakupujete švihadlo online, existuje orientační nápověda dle výšky postavy:

 • Výška do 150 cm – Švihadlo cca 2,10 m
 • Výška 160 -170 cm – Švihadlo cca 2,50 m
 • Výška 170 – 180 cm – Švihadlo cca 2,75 m
 • Výška 180-190 cm – Švihadlo cca 2,85 m
 • Výška nad 190 cm – Švihadlo 3,00 m

švihadlo

Typy švihadel a jaké si vybrat

Jaké existují druhy a varianty švihadel a jak si vybrat to správné? Napovíme vám.

Dětská švihadla

Vesměs textilní, plastová nebo i tradičnější jutová švihadla s nízkou hmotností a nižší rychlostí. Bez závaží, ložisek a dalších „specialit“. Rukojeti jsou platové nebo dřevěné. Cena od pár desítek Kč.

Kondiční švihadla

Švihadla především pro hubnutí nebo lehčí fitness použití. Jsou spíše lehčí, lanko je většinou jutové, z PVC nebo textilu podobně jako u dětských. Vhodné jsou pro vytrvalostní, méně intenzivní trénink. Výhodou je nízká cena. Některá mohou mít počítadlo – ta už jsou dražší.

Rychlostní švihadla

Švihadla pro intenzivní trénink, např. boxerský nebo jiný. Jsou středně těžká až těžší. Důraz je na švih lanka. To bývá ocelové či kožené, může mít i ložiskové ukotvení v rukojeti. Ideální jsou pro rozvoj rychlosti, dynamiky, výbušné síly. Jsou vhodná spíše pro zdatnější, pokročilé cvičence. Taky cena je vyšší. Nevýhodou je i to, že případné švihnutí se může velmi bolet.

Zátěžová švihadla

Vysoká hmotnost. Lanka mají silný průměr, mohou být ocelová, kožená,… lze pořídit i švihadla se zátěží v rukojetích. Tato švihadla intenzivně zapojují a posilují i svaly trupu a paží. Nejsou příliš vhodná na různé triky (lanko je těžké, neohebné) a případné švihnutí se lankem dost bolí. Opět nejde o volbu pro začátečníky, nýbrž pro intenzivní trénink.

Chytrá švihadla

Švihadla s vlastním hardwarem a displejem na rukojeti. Základem je počítadlo skoků, ale švihadlo lze často spárovat s mobilní aplikací a získat komplexnější statistiky a možnosti.

Materiálové zpracování

O materiálech již řeč padla, pojďme si vše ještě shrnout. Při výběru švihadla se vám to bude hodit.

PVC lanko

Plastová lanka jsou dnes moderní, velmi častou volbou. Pokryjí sféru švihadel pro začátečníky, kondiční trénink, lehčí fitness apod. Jsou spíše lehčí a pomalejší, ale záleží na zpracování, hmotnosti, průměru atd. Některá mohou být i poměrně „výkonná“. Výhodou je velký výběr od nízkých cenových relací.

Textil

Textilní lanka jsou skvělá pro děti a začátečníky. Jsou lehká, švihnutí sebe sama bolí jen zcela minimálně. Jsou však vhodná jen pro zábavu nebo velmi lehký trénink. Pro intenzivnější či náročnější použití už je třeba sáhnout po jiném druhu. Výhodou je i zde taky nízká cena.

Jutové lanko

Tradiční řešení, které většina z nás zná ze školy. Jutová lanka mohou nabídnout vyšší hmotnost a i poměrně slušný švih a výkon. U švihadel pro sportovce se někdy zesiluje střed lanka pro zvýšení rychlosti.

Ocelové lanko

Ocelová lanka se používají u rychlostních švihadel pro pokročilejší cvičence. Někdy je lanko opatřené plastovým obalem. I tak je případná rána od švihadla při chybě bolestivá. Tato švihadla jsou výkonná a dražší. Trénovat byste měli na adekvátním povrchu. Výhodou je snadno nastavitelná délka.

Korálky

Existují i švihadla, jejichž lanko je opatřeno měkkými korálky. Toto řešení má řadu výhod. Při skocích je barevné lanko dobře vidět, což je efektní. Údery korálků o zem pomáhají mít povědomí o poloze lanka a udržovat rytmus. Díky korálkům lanko navíc výborně drží oblouk. Švihadla jsou taky velmi odolná. Díky poněkud vyšší hmotnosti více zapojují svaly paží a trupu. Jsou vhodná pro děti a začátečníky i pokročilejší zájemce.

Kůže

Jde o švihadla pro náročné zájemce. Mají vynikající švih, jsou velmi rychlá i poměrně těžká. Spojují tedy rychlost se zátěží. Oblíbená jsou mezi boxery. Kožené švihadlo už je trochu exkluzivní výrobek, který se vyznačuje stylem, kvalitou i vysokou životností. Tomu odpovídá i cena.

Ceny švihadel

Švihadlo zpravidla nepředstavuje dramatickou investici. Přesto lze najít jak velmi levné, tak i dražší výrobky.

✅ Švihadla do 100 Kč

Od pár desítek korun koupíte textilní, jutová či plastová švihadla pro děti a nenáročné začátečníky. Jde o modely s nízkou hmotností pro učení nebo lehké kondiční skákání.

✅ Švihadla do 300 Kč

Pokročilejší zájemci a sportovci zde mohou najít švihadla s ocelovými lanky, závažím na rukojetích, s ložisky nebo jiné velmi kvalitní modely.

✅ Švihadla nad 300 Kč

Chytrá švihadla propojitelná s aplikací a taky švihadla pro náročné pokročilé sportovce – například kožená boxerská švihadla s ložisky nebo velmi kvalitní ocelové modely apod.

Nejlepší značky švihadel

Které značky švihadel stojí za pozornost?

 • InSportLine – Skvělý výběr švihadel všech druhů. Nechybí chytrá, ocelová, zátěžová, rychlostní nebo kožená a ložisková švihadla. Vysoká kvalita i pro náročné zájemce.
 • GymBeam – Velmi populární a kvalitní švihadla – především ocelová. Výborný poměr ceny a kvality.
 • Acra – Oblíbená levná a „základní“ švihadla pro děti a začátečníky. Převážně látková či jutová.
 • Spokey – Obrovský výběr kvalitních švihadel různých typů a v různých relacích. Plastová, kožená, ocelová, s počítadlem, ložisková i další.
ProduktInfoHodnocení
#1Švihadlo RED GYMBEAM
Nejlepší švihadlo pro většinu lidí
✔️ Kvalitní ocelové lanko potažené PVC
✔️ Nastavitelné švihadlo
✔️ Rychlé švihadlo s ložisky
📌 od 140 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Domyos 500 s gumovými rukojeťmi
Prodává Decathlon
✔️ S ergonomicky tvarovanými a pohodlnými gumovými rukojeťmi
✔️ Snadné nastavení dle výšky
✔️ S ložisky typu ABEC 3
📌 od 200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Švihadlo s počítadlem Domyos
Měří kalorie, dobu skákání i protočení
✔️ Snadné a rychlé nastavení
✔️ Odolnost vůči odření
✔️ Zvukové upozornění
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Power System CrossFit Jump rope
Vhodné na CrossFit cvičení
✔️ Nastavení délky pomocí posuvné plastové zarážky v madlech
✔️ Komfortní rukojeti
✔️ Velmi rychlé švihadlo s ložisky
📌 od 140 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Dětské švihadlo Domyos 500
Nejlepší švihadlo pro děti
✔️ Snadno nastavitelné
✔️ Vhodné pro děti od 6 do 14 let (140 až 155 cm)
✔️ Dobrá cena
📌 od 130 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Spokey Quick Skip III
Retro kožené švihadlo
✔️ Kožené švihadlo na skákání pro vytrvalostní sporty
✔️ Pevné rukojeti, délka 275 cm
✔️ Profesionální ložiska
📌 od 255 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení