Kam si odložit rybářský prut? V dnešním článku se to dozvíte a především zjistíte, jak si vybrat nejlepší stojan nebo vidlici na prut podle nejrůznějších aspektů a okolností, ale i parametrů.
Nejlepší stojany a vidlice na pruty na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Mivardi Stojan Tripod Premium + sada hlásičů M1300 | Nejlepší stojan na pruty dle nás + nejprodávanější rodpod v ČR + se spolehlivou sadou bezdrátových hlásičů a luxusní transportní taškou + kvalitní tripod z aluminiové slitiny do 3500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Zfish Stojan Rod Pod Construct 3 Rods | + stabilní, skladný a variabilní stojan + celý stojan včetně hrazd lze složit do jednoho celistvého kusu + výškové nastavení hrazd a teleskopických nohou do 3000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Zfish Stojan Rod Pod Classic 3 Rods | + stojan, který nabízí širokou škálu nastavení a využití + rychlé sestavení a stabilita díky čtyřem nastavitelným nohám + skladnost a nízká hmotnost do 1500 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | FOX Stojan Ranger MK2 Pod 3 | + kvalitní stojan určen pro evropské vody + poradí si i s nerovným terénem na břehu + variabilní a vhodný pro lov na velkých jezerech i řekách do 9000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Delphin Rodpod RPX Stalk BlackWay | + bezchybně zpracované detaily dílů s vysokou přesností provedení + celohliníková konstrukce zaručuje dlouhou životnost + propracovaný masivní spoj uchycení nohou s tělem rodpodu do 2500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | Mivardi Stojan Rodpod Hardcore XL | + mimořádně stabilní stojan na pruty + moderní design a maximální funkčnost + rozložení i složení stojanu je snadné do 3500 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat stojan či vidlici na prut?
Při výběru podpěry pro prut je velmi důležité vycházet z faktorů, jako je terén, kde budete rybařit, technika rybolovu, vaše vlastní preference, možnosti a nároky apod. Důležité je zvolit správný typ, ale věnovat pozornost i zpracování.
Jaký druh podpěry vybrat podle způsobu použití?
Variant podpěr na rybářské pruty je velké množství a variabilita podpěr je značná, takže je možné najít a/nebo přizpůsobit řešení každé situaci, prostředí a potřebě. My se zde pokusíme představit alespoň některé zásadní možnosti, abyste si mohli udělat orientační obrázek o tom, kdy může který typ podpěry dobře posloužit a jaké jsou naopak omezení jednotlivých variant.
Jednoduchá vidlice
Nejjednodušší, nejlevnější a nejskladnější řešení. Vidličky na pruty tvoří obvykle kovová pozinkovaná tyč s hrotem, který se zabodne do země. Na horním konci je vidlicovitá násada, která bývá plastová. Dnes jsou vidličky na pruty většinou teleskopické.
Nejčastěji lze délku nastavit v rozmezí kolem 50 až 90 cm a nastavená výška se fixuje maticí. Některé vidličky jsou kompatibilní s elektronickými signalizátory záběru, případně s všemožnými úchytkami. Cena vidliček se pohybuje řádově jen v desítkách Kč (nejčastěji kolem 50 Kč) a hodí se pro méně náročný rybolov na položenou na rovném a měkkém podloží, jako je bahno nebo písek.
Vidličky s hrazdou
Hrazdy jsou variantou vidlic, lze je však použít na stabilní ukotvení více prutů (nejčastěji dvou nebo tří). Hrazdy se zavrtávají do země vrutem a mají tvar písmene T. Hrazdy mohou mít teleskopicky nastavitelnou výšku, ale i délku ramen.
Obvykle se neprodávají s vidlicovou koncovkou, ale s univerzálními závity, na které je možné namontovat jak vidličku, tak i signalizátory záběru apod. Většinou se taky prodává jen vodorovná část (tedy hrazda samotná) bez stojné tyče, protože hrazdy se používají i na stojany. Hrazdy už jsou poněkud dražší vybavení. Samotná hrazda stojí nejčastěji od 200 do 400 Kč.
Stojany a jejich varianty
Tam, kde nelze použít vidličky a hrazdy, například kvůli terénu, přicházejí na řadu stojany, které nabízejí vynikající flexibilitu i stabilitu a přizpůsobit je lze prakticky jakémukoli prostředí. Stojany jsou však taky obecně dražší, těžší a méně skladné než jednodušší vidličky. Podle konstrukce lze přitom rozlišit různé varianty stojanů. Mezi nejpopulárnější patří…
Tripody. Jak název napovídá, tyto stativy vycházejí z trojnohé konstrukce, která je velmi stabilní a variabilní. Na samotnou základnu lze namontovat nosnou příčnou tyč s hrazdami. Tripody představují velmi šikovné a oceňované řešení do náročného terénu. Nohy tripodu jsou délkově nastavitelné, takže je lze přizpůsobit prakticky jakémukoli povrchu a rozložit třeba i na strmé skále.
Pokud máte rádi rybolov v různých divočejších podmínkách, tripod rozhodně může být skvělou volbou a spousta rybářů ho má ve velké oblibě. Oproti jiným stojanům zůstává navíc stále relativně lehký, skladný a snadno použitelný.
Rodpody. Pokud je vaším hlavním požadavkem perfektní stabilita, pak byste rozhodně měli zvážit pořízení stojanu v konstrukci zvané rodpod. Tento stojan tvoří dva páry nohou, které jsou propojené spojovací tyčí. Na oba konce se následně montují hrazdy.
Rodpod má opět nastavitelné nohy, takže ho lze přizpůsobit povrchu, ale pro svoje větší rozměry už může být v náročném terénu oproti praktickému tripodu poměrně neohrabaný. Je méně skladný, montáž je složitější… pokud však potřebujete maximální stabilitu, rodpod vítězí.
Skypody. Jde o specifickou variantu stojanu či rodpodu, pro kterou jsou typické velmi vysoké přední nohy, které jakoby nasměřují prut až do nebe (proto „sky“). Velmi praktické a výhodné jsou v tekoucích vodách a staly se populární pro lov sumců.
Bodce
Bodce by se daly snadno splést s vidličkami, protože se taky zapichují do země. Nicméně v případě bodců jde o dutou tyč a prut je zde upevněn ve vertikální poloze, směřuje tedy vzhůru. Bodce jsou extrémně skladné a jednoduché vybavení, které používají především kapraři a sumcaři.
Kdy se hodí stojan a kdy vidličky?
Řada rybářů používá oba typy stativů a kombinuje je podle potřeby. Stejně tak jsou však skalní zastánci jedné či druhé varianty. Stojany jsou sice sofistikovanější a v podstatě univerzálněji použitelné, ale velká část (ne-li dokonce většina) českých rybářů stále preferuje vidličky – a to zejména při jednodenních a méně náročných rybářských výjezdech.
Stojany jsou přece jen méně skladné a montáž je složitější, takže jejich použití si většina rybářů potřebuje obhájit určitou nutností. Tripody a další stojany jsou nezbytností na skále, jiném tvrdém podloží nebo v členitém a náročném terénu. Obvykle se vyplatí je brát především na delší a náročnější akce.
Většina rybářů by tedy na dotaz, zda si pořídit vidličky nebo stojan, odpověděla, že záleží na tom, jak a kde člověk chytá. Nicméně „multifunkčnímu“ rybáři, který se neomezuje jen na určité lokality a revíry by zřejmě každý doporučil alespoň postupem času investovat do obojího – vidliček i vhodného stojanu – a následně volit adekvátní variantu dle konkrétního plánu a okolností.
Výběr podle techniky rybolovu
Rovněž zvolená technika rybolovu hraje důležitou roli při výběru stojanu či vidličky.
Pokud se chystáte lovit na plavanou, což je velmi aktivní disciplína, kdy rybář prut příliš neodkládá z ruky, osvědčenou volbou je speciální typ vidlice zvaný „pákovka“ . Pákovku tvoří dvě paralelní kovové tyčky zakončené kolébkou, kam se prut uloží. K této vidlici patří však ještě páka, do které se zaklesne spodní část prutu. Ve výsledku je tak prut v šikmé poloze kolem 45°. Alternativou je sklopná vidlička zvaná sklopka.
Při lovu na položenou si naopak prut hoví ve stojanu většinu času, takže je vhodné se zaměřit na odolnost a kvalitu provedení a nespokojit se s nejlevnějším řešením. Použít lze stojany i vidličky podle konkrétního podloží, prostředí atd.
Při feederu se skvěle uplatňují skypody, tripody i rodpody. Pro méně náročné akce a za předpokladu vhodného podloží lze však naprosto skvěle uplatnit klasické vidličky.
Materiálové zpracování
Asi nikoho nepřekvapí, že materiálové zpracování patří (nebo by mělo patřit) mezi klíčové faktory výběru stativů na rybářské pruty, ať už jde o vidličky, bodce, hrazdy nebo stojany.
Nejlevnější varianty bývají vyrobeny z plastů nebo s velkým podílem plastových částí. Mohou být dostačující pro rekreační, občasné a nenáročné použití. Např. pro krátké rybolovy, lovení na plavanou apod.
Hliník nebo hliníkové slitiny patří mezi nejoblíbenější materiály stativů. Nabízejí totiž nejvýhodnější poměr ceny a kvality. Zvláště slitiny jsou lehké i odolné zároveň a přirozeně nerezavějící.
Nerezový kov je dražší, těžší, ale i odolnější variantou hliníku. Volte ho, pokud má u vás přednost odolnost a stabilita před nízkou hmotností. Vhodný může být pro dlouhé lovy na položenou.
Karbon je moderním materiálem, se kterým se můžete rovněž často setkat. Výhodou je velmi vysoká odolnost i při minimální hmotnosti. Nevýhodou je vysoká cena.
Hmotnost a rozměry
Zamyslete se nad tím, jakým způsobem budete stojany přenášet či převážet a zda oceníte spíše menší a lehčí stativ anebo se vám vyplatí vzít s sebou například těžkou a větší, ale odolnou a stabilní variantu.
Jednoduché vidličky a bodce mívají relativně zanedbatelnou hmotnost. Tripodové stojany váží nejčastěji 2 až 3 kg, rodpody pak běžně kolem 3 až 5 kg, ale jsou i modely, které mají přes 6 kg, což už v zavazadle jednoznačně velmi dobře poznáte.
Pokud jde o rozměry, důležité je sledovat, v jakém rozpětí je možné teleskopicky roztáhnout nohy nebo ramena (u hrazdy…). U vidlic je dobré volit vyšší modely, které jsou praktičtější a komfortnější a lépe se používají i ve velmi měkkém podloží.
Ceny stojanů na rybářské pruty
Kolik stojí kvalitní vidlice nebo stojan na rybářský prut? Zde jsou základní relace.
Stojany do 500 Kč
V této relaci pořídíte běžné vidlice a bodce nebo i různé typy hrazd nebo další příslušenství. Sehnat můžete i velmi levné tripody.
Stojany do 1500 Kč
V této relaci už najdete velmi solidní výběr stojanů – od tripodů až po rodpody. Vybere si většina středně náročných zájemců.
Stojany nad 1500 Kč
Kvalitní a sofistikovanější stojany různého typu. Velmi kvalitní modely mohou stát i 5000 Kč a více. Kategorie pro náročnější zájemce.
Nejlepší značky stojanů na rybářské pruty
Kteří výrobci stojanů a vidlic patří k nejvíce osvědčeným?
- Anaconda – Specialista především na velmi kvalitní rodpody, dražší modely vhodné i pro náročné zájemce.
- Delphin – Skvělý výběr a jedna z vůbec nejoblíbenějších a nejosvědčenějších značek rybářských stojanů a stativů všeho druhu.
- ZFish – Další velmi známá a spolehlivá značka s vynikajícím a rozmanitým výběrem.
- Mivardi – Vidličky i stojany. Vynikající výběr a velmi rozmanité cenové relace od nejnižších až po vyšší střední.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Mivardi Stojan Tripod Premium + sada hlásičů M1300 | Nejlepší stojan na pruty dle nás + nejprodávanější rodpod v ČR + se spolehlivou sadou bezdrátových hlásičů a luxusní transportní taškou + kvalitní tripod z aluminiové slitiny do 3500 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Zfish Stojan Rod Pod Construct 3 Rods | + stabilní, skladný a variabilní stojan + celý stojan včetně hrazd lze složit do jednoho celistvého kusu + výškové nastavení hrazd a teleskopických nohou do 3000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Zfish Stojan Rod Pod Classic 3 Rods | + stojan, který nabízí širokou škálu nastavení a využití + rychlé sestavení a stabilita díky čtyřem nastavitelným nohám + skladnost a nízká hmotnost do 1500 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#4 | FOX Stojan Ranger MK2 Pod 3 | + kvalitní stojan určen pro evropské vody + poradí si i s nerovným terénem na břehu + variabilní a vhodný pro lov na velkých jezerech i řekách do 9000 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#5 | Delphin Rodpod RPX Stalk BlackWay | + bezchybně zpracované detaily dílů s vysokou přesností provedení + celohliníková konstrukce zaručuje dlouhou životnost + propracovaný masivní spoj uchycení nohou s tělem rodpodu do 2500 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#6 | Mivardi Stojan Rodpod Hardcore XL | + mimořádně stabilní stojan na pruty + moderní design a maximální funkčnost + rozložení i složení stojanu je snadné do 3500 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |