Sport / outdoor

Jaká je nejlepší elektrokoloběžka do terénu?

Nejlepší terénní elektrokoloběžky Elektromobilita patří k důležitým fenoménům současnosti a bezesporu i budoucnosti. Elektrická auta už nejsou jen nepraktická kuriozita, ale zásadní alternativa vozů se spalovacími motory. Kromě toho se objevila celá řada „elektrifikovaných“ variant různých dalších dopravních prostředků. Elektromotorek, elektrokol, ba i elektroskateboardů nebo koloběžek. Elektrické koloběžky jsou šikovné a spojují solidní dojezd s relativně pohodlnou jízdou při minimálních rozměrech a hmotnosti. Běžně jsou určeny spíše na cyklostezky a pěkné chodníky. Existují však i modely, s nimiž se můžete odvážit i do terénu. V dnešním článku se zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší elektrokoloběžku do terénu. Věnovat se budeme zásadním technickým parametrům i dalším vlastnostem či funkcím, které by taková „off-road“ koloběžka měla mít.

Elektrické koloběžky do terénu jsou výkonnější, propracovanější a zpravidla tudíž i dražší (často výrazně) než jednoduché městské modely. Je tedy třeba dobře rozvážit, zda vysokou odolnost a výkon, za které si zaplatíte, skutečně využijete. Terénní elektrokoloběžka však může být skvělým dopravním prostředkem při výletech do přírody. Inspiraci pro výběr můžete najít v našem žebříčku i průvodci, ale taky v uživatelských recenzích terénních elektrokoloběžek anebo v odborných textech.

Nejlepší terénní elektrokoloběžky s velkými koly na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Kaabo Wolf KING GT PRO
Extrémně výkonná terénní elektrokoloběžka
✔️ Motor: 8400W
✔️ Dojezd: až 180 km
✔️ Rychlost: až 100 km/h
✔️ Extrémní výkon
✔️ Do těch nejnáročnějších terénních podmínek
✔️ Nutné vlastnit řidičský průkaz na moto
📌 Do 105 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Kaabo Wolf Warrior 11+
Nejprodávanější elektrokoloběžka do terénu
✔️ Motor: 2x 1200W
✔️ Dojezd: až 90 km
✔️ Rychlost: až 25 km/h
✔️ Maximální stoupání: 40 %
✔️ Přední hydraulické a zadní pružinové odpružení
✔️ 11-palcové pneumatiky
📌 Do 55000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3VSETT 10+ Lite
Skvělá elektrokoloběžka do lesa
✔️ Motor: 2x 1400W
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Rychlost: až 80 km/h
✔️ Dvoumotorová elektrická koloběžka
✔️ Rám ze slitiny hliníku používaném v leteckém průmyslu
✔️ 10-palcové nafukovací pneumatiky
📌 Do 55000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Terénní elektrokoloběžka AERIUM H800
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Motor: 800W
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Rychlost: až 40 km/h
✔️ Relativně nízká váha - 25 kg
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Protiskluzová kola ve velikosti 10 palců
📌 Do 21000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5VeGA Xtrem Cross 1000 plus
Nejlepší terénní elektrokoloběžka do 20000 Kč
✔️ Motor: 1000W
✔️ Dojezd: až 35 km
✔️ Rychlost: až 30 km/h
✔️ Doba nabíjení je asi 6-8 hodin
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Kovové brzdové páky
📌 Do 17000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nitro scooters Cruiser 1900 PLUS
Elektrokoloběžka s velkými koly
✔️ Motor: 1900W
✔️ Dojezd: 18 až 28 km
✔️ Rychlost: až 45 km/h
✔️ Doba nabíjení je asi 6-8 hodin
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Pneumatiky 11,5" s terénním vzorkem
📌 Do 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7W-TEC Tendeal 700W 10"
✔️ Motor: 700W
✔️ Dojezd: až 45 km
✔️ Rychlost: až 40 km/h
✔️ Odpružení na obou kolech
✔️ Zvládne úhel stoupání 15°
✔️ 10-palcové nafukovací pneumatiky
📌 Do 20000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat elektrokoloběžku do terénu?

Co je důležité při výběru koloběžky do terénu? Samozřejmě především výkon, ale taky dojezd a rychlost, odolnost konstrukce, zpracování kol a brzd i komfort a ovládání. Zajisté však bude důležitá i cena nebo výrobce.

Elektrokoloběžka vs. alternativy: Jak si vedou „elektrovozítka“ v terénu i mimo něj?

Elektrické koloběžky představují pouze jednu z mnoha elektro-mobilních možností. Když pomineme elektrická auta, motorky či elektroskútry, pak bychom mohli do podobné kategorie zahrnout dopravní prostředky jako elektrická jízdní kola, skateboardy, hoverboardy nebo třeba segwaye. Kdy zvolit elektrokoloběžku a kdy raději jiné z těchto přesouvadel?

Elektrická jízdní kola nabídnou výhodu nejvyššího dojezdu (běžně 115 km i více) ze zmíněných variant. Jde o plnohodnotnější dopravní prostředek, který nabídne vysoký jízdní komfort, vybavenost, odolnost i dostatečnou rychlost. Samozřejmě existují varianty městské i terénní. Hodí se i na delší jízdy a časté, náročné použití. Jsou ale taky dražší a především poměrně značně těžká a neskladná. Pokud potřebujete dopravní prostředek přenášet v ruce nebo přepravovat v kufru auta. Zkrátka hledáte něco menšího, flexibilnějšího a skladnějšího, zbývají jiné možnosti…

Na opačné straně spektra se nacházejí elektrické skateboardy a longboardy. Skateboardy mají minimální hmotnost, snadno je vezmete pod paží třeba do autobusu nebo do obchodu. Avšak dojezd těchto skatů je často jen kolem 10 km. Rychlost je nízká (obvykle do 20 km/h) a poradí si jen na velmi úhledných plochách. Longboardy zvládají o něco delší trasy a o něco horší terén, existují i přímo terénní varianty. Jejich schopnosti jsou však stále omezené. Dojezd bývá mezi 20-30 km.

Hoverboardy a segwaye jsou spíše zařízení pro zábavu nebo krátké cesty po městě. Dojezd bývá 20-40 km, ale na delší cesty mimo městská centra nejsou ani příliš praktické ani pohodlné. Oproti skateboardům jsou navíc poměrně těžké a málo skladné.

Nejlepší alternativu jízdního kola tak představuje koloběžka. Oproti kolu nabízí výrazně lepší skladnost a flexibilitu. Zachovává si přitom i solidní výkonnost a může se nezřídka pochlubit zajímavými dojezdy.

Elektrokoloběžka do terénu

Městská vs. terénní koloběžka: Jak vypadá terénní model?

Městské koloběžky jsou velmi lehké a skladné, snadno je složíte a přenesete v ruce. Výhodou jsou i příznivé ceny. Terénní modely jsou robustnější a odolnější. Existuje jich však celé spektrum. Za „terénní“ lze označit kdekterou koloběžku, která má větší kola a výraznější vzorek gum.

Ty lepší mají od pohledu robustnější, bytelnější konstrukci. Existují však i terénní koloběžky, které svou podobou již atakují kategorii skútrů. Tyto koloběžky jsou však už dost těžké a velké. Váží i přes 50 kg, nejsou skládací a nemusí být snadné či možné dostat je např. do kufru menšího auta. Ztrácejí tím pádem některé zásadní výhody, které koloběžka nabízí.

Na druhou stranu si poradí i ve velmi těžkém terénu a jsou vhodné pro náročné uživatele. Cena se obvykle pohybuje nad 20 000 Kč. Typickým zástupcem této kategorie může být např. koloběžka Spokey Big Boss, EcoWheel GR7 (u tohoto typu už se někdy používá už označení chopper) nebo třeba X-Scooters XT07.

Výkon motoru

Kromě robustnější konstrukce, jež zajistí dostatečnou odolnost, je nejdůležitějším faktorem, který dělá z obyčejné elektrické koloběžky terénní prostředek, výkonný motor. Výkon by měl být vyšší než u lehkých městských modelů. Zatímco městské koloběžky běžně disponují motorem o výkonu kolem 300 či 350 W, u terénních modelů bychom měli začínat alespoň na 500 W.

Samozřejmě, jak už jsme řekli výše, koloběžky do terénu mohou ležet kdekoli na široké škále. S některými můžete jezdit po městském trávníku či úhledné polní cestě. Jiné vás pustí i do výrazně tvrdšího terénu. Koloběžky kolem 800 až 1000 W již představují dostatečně výkonné stroje, které zvládají i větší převýšení a horší terén.

Existují však i koloběžky, které mají max. výkon dalece přes 1000 W, mohou to být i 3 kW nebo víc. Tyto mimořádně silné koloběžky často zvládnou vysoké rychlosti (i kolem 60 km/h či více). Zde už však přichází legislativní úskalí. Takového koloběžky (nad 1 kW s max. rychlostí nad 25 km/h) již nejsou vnímány jako „jízdní kolo“, ale jako motocykl. Potřebujete k nim tedy patřičné řidičské oprávnění (AM, A1, A).

Někdy výrobci tuto situaci řeší pomocí speciálního off-road režimu, který umožní využití plného výkonu a rychlosti, zatímco v běžném režimu je výkonnost omezena. Pro běžného uživatele však může koloběžka o výkonu 500 až 1000 W představovat vozítko s optimálním poměrem terénních schopností, skladnosti a cenové dostupnosti.

VIDEO

Recenze terénní elektrokoloběžky Vsett 10+. Zakoupit můžete v eshopu zde.

Baterie a dojezd

Podobně jako výkon i dojezd elektrických terénních koloběžek obvykle překračuje hodnoty běžných městských modelů. Zatímco u lehkých městských koloběžek lze 20-40 km považovat za slušný standard dojezdu, terénní model by měl přece jen zvládnout víc. Alespoň oněch 30 km, abyste si mohli být jisti, že vás koloběžka nenechá na holičkách uprostřed výletu.

Běžně však výkonnější terénní modely zvládají výrazně vyšší dojezdy. Může to být i mezi 40 až 70 km. To už lze považovat za velmi slušné. Pochopitelně se však takový dojezd projeví i na ceně koloběžky a taky na její hmotnosti. Právě akumulátor se totiž na hmotnosti celku podílí ne zcela zanedbatelnou měrou. Zároveň doba nabíjení těchto vytrvalejších koloběžek se často pohybuje mezi 6-8 hodinami. Baterie mají totiž běžně mezi 15 000 až 20 000 mAh.

Pokud se baterie vybije uprostřed cesty, nezbývá než dorazit do cíle odrážením. Počítejte ovšem s tím, že to bude těžší a pocítíte větší odpor než u běžné (ne-elektrické) koloběžky. Lehké městské koloběžky a lehčí terénní modely můžete případně přenášet v ruce.

Maximální rychlost

Elektrické koloběžky dokážou jezdit i velmi svižnými tempy. U lehčích koloběžek do 500 W se většinou setkáte s rychlostí do 25 km/h, což má i legislativní důvody. Výkonnější a terénní koloběžky však mohou tuto hranici dalece překonat. Běžné jsou maximální rychlosti 40 i 50 km/h. Některé opravdu silné modely ale zvládnou i víc – například 60 nebo i přes 80 km/h.

Vysoké rychlosti na koloběžce však mohou být velmi rizikové. Koloběžky pochopitelně nemají pásy ani žádné bezpečnostní prvky. Proto nezapomínejte na ochranné pomůcky a především jezděte zodpovědně a opatrně.

Kola

Kolům byste rozhodně měli věnovat zvláštní pozornost. Především jejich velikosti. I podle ní se dá snadno poznat, zda je koloběžka vůbec vhodná do jiného prostředí než na upravené cyklostezky a silnice.

Kolečka kolem 6 až 8 palců jsou spíše na upravenější plochy nebo do mírného terénu. U poctivých terénních koloběžek už najdete často pořádná 10palcová kola, ale u vysloveně off-road modelů nebo chopperů mohou být i o dost větší.

Důležité je i zpracování kol. Plastová polyuretanová kola jsou doménou především městských modelů. Jejich výhodou je bezúdržbovost. Nehrozí defekty, nemusejí se dofukovat. Na druhou stranu jsou poměrně nekomfortní, netlumí vibrace a otřesy, špatně zvládají překážky. Terénní koloběžka by rozhodně měla mít klasické nafukovací pneumatiky ideálně s výraznějším terénním vzorkem.

Zpracování brzd

Rychlé a výkonné elektrokoloběžky musejí mít i adekvátní brzdný systém. Je jasné, že v rychlosti 30 a více km/h nestačí brzdění nohou. Elektromagnetické brzdy jsou u koloběžek častou volbou. Výhodou je nenáročnost na údržbu, ale na druhou stranu mají delší brzdnou dráhu. U výkonnějších elektrokoloběžek tudíž představují adekvátní volbu poctivé kotoučové brzdy, které jsou velmi účinné a výkonné. Na údržbu však mohou být poněkud náročnější.

Hmotnost

Lehké městské koloběžky váží běžně kolem 15 kg. Ty nejlehčí jen něco přes 10 kg. U terénních koloběžek však musíte počítat s váhou poněkud vyšší. Často mezi 17 až 23 kg. V ruce už se tedy poměrně rychle pronesou. Velmi robustní a výkonné terénní modely blížící se kategorii chopperů však mohou vážit běžně 30 až 60 kg. Ty už prakticky není možné přenášet. Jakákoli manipulace s nimi je náročná.

Nosnost

Vysoká hmotnost a robustní konstrukce se nicméně pozitivně projevují na nosnosti. Vysoká nosnost svědčí o celkové odolnosti stroje. 110 kg je u terénních modelů minimum. Standardem je 120 či 130 kg. Některé modely nabídnou i nosnost 150 kg a více.

Skladnost

Zatímco městské modely jsou vždy skládací a taky velmi skladné, u terénních modelů už to v takové míře platit nemusí (viz hmotnost). Některé mají konstrukci na obdobném principu jako městské modely, takže je stále možné sklopení řídítek. Jiné však mají již pevnou konstrukci. Můžete se setkat i s vybavením v podobě sedátka, které zvýší jízdní komfort při delších cestách.

Ovládání

Elektrické koloběžky se ovládají pomocí ovládacích prvků na řídítkách. Může jít o tlačítka nebo menší dotykový displej, případně kombinaci obou prvků, kdy tlačítka slouží pro základní funkce (zapnout/vypnout, klakson, světla,…). Pomocí displeje se pak nastavují různé režimy nebo jiné funkce.

Pohodlnost, intuitivnost, dostupnost a celková ergonomie ovládání jsou poměrně důležitými faktory výběru. O tom, jak dobře se koloběžka ovládá, se můžete dozvědět z recenzí či testů elektrických koloběžek. Některé koloběžky je možné propojit i s mobilní aplikaci pro využití pokročilejších nastavení, sledování statistik a další funkce.

Funkce a vybavení

Mezi základní funkce koloběžek patří obvykle různé jízdní režimy – typicky odstupňované podle rychlosti. Displej pak obvykle zobrazuje údaje o rychlosti, ujeté vzdálenosti či stavu baterie. Hodnot však může být více, zvláště při propojení s mobilní aplikací. Dále mohou být součástí funkčního vybavení např. elektronické zámky, které zablokují motor a kola koloběžky. I ty lze často ovládat právě z mobilu po spárování s aplikací.

Přečtěte si také: Tipy na nejlepší elektrokoloběžky značky Xiaomi

Ceny elektrických koloběžek do terénu

Kolik stojí kvalitní elektrická koloběžka do terénu? Počítejte s tím, že cena bude vyšší než u běžných městských modelů.

Elektrické koloběžky do 10 000 Kč

V této relaci najdete široký výběr základních městských koloběžek, ale i silnějších modelů, které si poradí v mírném terénu. Koloběžky o výkonu 500 W se zde však objevují jen sporadicky.

Elektrické koloběžky do 20 000 Kč

Relace s vynikajícím výběrem. Skvělý výběr i výkonnějších terénních modelů. Vybere si většina běžných zájemců.

Elektrické koloběžky nad 20 000 Kč

Kategorie pro náročné. Nadupané terénní elektrokoloběžky a choppery. Vysoký výkon, výbava i robustní zpracování.

Nejlepší značky terénních elektrokoloběžek

Které značky nabízejí nejlepší a nejprodávanější terénní koloběžky?

  • Kugoo – Značka se zaměřuje na terénní koloběžky s výkonem 500 až 2400 W, obvykle s přídavným sedlem. Velmi dobrá výbava i zpracování, vysoký dojezd a rychlost.
  • Aerium – Moderní česká značka nabízí elektrokoloběžky do města i terénu. Silnější modely mají 700, 800 W, ale některé i 2 nebo 3,5 kW.
  • X-Scooters – Obrovský výběr, velmi známá a dobrá značka. Specializuje se na terénní koloběžky nejrůznějších druhů. Výborná hodnocení.
  • W-Tech – Solidní koloběžky až do 700 W, které obstojí i v terénu.
PořadíProduktInfoHodnocení
#1Kaabo Wolf KING GT PRO
Extrémně výkonná terénní elektrokoloběžka
✔️ Motor: 8400W
✔️ Dojezd: až 180 km
✔️ Rychlost: až 100 km/h
✔️ Extrémní výkon
✔️ Do těch nejnáročnějších terénních podmínek
✔️ Nutné vlastnit řidičský průkaz na moto
📌 Do 105 000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Kaabo Wolf Warrior 11+
Nejprodávanější elektrokoloběžka do terénu
✔️ Motor: 2x 1200W
✔️ Dojezd: až 90 km
✔️ Rychlost: až 25 km/h
✔️ Maximální stoupání: 40 %
✔️ Přední hydraulické a zadní pružinové odpružení
✔️ 11-palcové pneumatiky
📌 Do 55000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3VSETT 10+ Lite
Skvělá elektrokoloběžka do lesa
✔️ Motor: 2x 1400W
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Rychlost: až 80 km/h
✔️ Dvoumotorová elektrická koloběžka
✔️ Rám ze slitiny hliníku používaném v leteckém průmyslu
✔️ 10-palcové nafukovací pneumatiky
📌 Do 55000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Terénní elektrokoloběžka AERIUM H800
Dobrý poměr cena / výkon
✔️ Motor: 800W
✔️ Dojezd: až 60 km
✔️ Rychlost: až 40 km/h
✔️ Relativně nízká váha - 25 kg
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Protiskluzová kola ve velikosti 10 palců
📌 Do 21000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5VeGA Xtrem Cross 1000 plus
Nejlepší terénní elektrokoloběžka do 20000 Kč
✔️ Motor: 1000W
✔️ Dojezd: až 35 km
✔️ Rychlost: až 30 km/h
✔️ Doba nabíjení je asi 6-8 hodin
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Kovové brzdové páky
📌 Do 17000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Nitro scooters Cruiser 1900 PLUS
Elektrokoloběžka s velkými koly
✔️ Motor: 1900W
✔️ Dojezd: 18 až 28 km
✔️ Rychlost: až 45 km/h
✔️ Doba nabíjení je asi 6-8 hodin
✔️ Koloběžka je vybavena sedadlem
✔️ Pneumatiky 11,5" s terénním vzorkem
📌 Do 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7W-TEC Tendeal 700W 10"
✔️ Motor: 700W
✔️ Dojezd: až 45 km
✔️ Rychlost: až 40 km/h
✔️ Odpružení na obou kolech
✔️ Zvládne úhel stoupání 15°
✔️ 10-palcové nafukovací pneumatiky
📌 Do 20000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení