Sport / outdoor

Recenze 7 nejlepších čelovek

Čelovka Peztl Actik Nedávno jsme se rozhodli udělat malý nezávislý průzkum a zjistit, jakou nejlepší čelovku můžete na trhu sehnat a v jakých cenových relacích. Prošli jsme si různé recenze čelovek, diskuze, kde zákazníci hodnotili kvalitu, výdrž a další vlastnosti jednotlivých modelů.

Hledali jsme na Heureka, ale i na dalších serverech a zaměřili se na různé modely. Každý z nich měl něco do sebe a jisté výhody, případně i nevýhody. Čelovka by měla být povinnou výbavou každé domácnosti, ale často se na ní zapomíná s tím, že jí vlastně na nic nepotřebujeme. Opak je pravdou. Kvalitní čelovku využijete nejen v práci nebo třeba při večerní procházce, kdy není vidět na krok, ale i doma, když náhodou dojde k výpadku proudu. Mimo to se čelovka používá třeba na ryby, na kolo, na běh, do dílny, do hor či do lesa.

Nejlepší čelovky, které jsou opravdu kvalitní, neváží skoro nic, nemusí se držet v ruce jako klasická svítilna a ještě si je bez problémů kromě hlavy připevníte třeba na helmu, nebo i kšiltovku, když je to nezbytné. Díky tomu, že svítí vždy tam, kam směřuje váš pohled, nemůže se vám stát, že byste neviděli na cestu.

Rozhodně je lepší se při koupi zaměřit na nejprodávanější čelovky na trhu, u kterých máte jistotu, že něco vydrží, než koupit levný model, který za pár týdnů vyhodíte. Nakonec jsme se rozhodli sestavit vlastní recenzi čelovek, s tím, že nejvíce nás zaujala lehoučká a přitom velmi skladná Petzl Tikkina, kterou je možné použít jak doma, tak na táboře, třeba ve stanu, když si chcete v noci číst.

Nejlepší čelovky na trhu podle nás

InfoHodnocení
#1Petzl Reactik+
Výdrž: až 15 h
Dosvit: 110 m
Hmotnost: 115 g
Max. výkon: 300 lm
Zdroj: AKU nebo baterie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]
1 799 Kč

Číst recenze
#2Petzl Nao
Výdrž: až 12,5 h
Dosvit: 135 m
Hmotnost: 187 g
Max. výkon: 575 lm
Zdroj: AKU nebo baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
4 379 Kč

Číst recenze
#3Petzl Actik 2019
Výdrž: až 200 h
Dosvit: 80 m
Hmotnost: 86 g
Max. výkon: 350 lm
Zdroj: AKU nebo baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
1 099 Kč

Číst recenze
#4LEDLENSER H7R.2
Výdrž: až 60 h
Dosvit: 160 m
Hmotnost: 165 g
Max. výkon: 300 lm
Zdroj: Li-on AKU
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
1 989 Kč

Číst recenze
#5Fenix HL60R
Výdrž: až 100 h
Dosvit: 116 m
Hmotnost: 167 g
Max. výkon: 950 lm (400)
Zdroj: AKU nebo baterie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
2 099 Kč

Číst recenze
#6Black Diamond ReVolt
Výdrž: až 300 h
Dosvit: 70 m
Hmotnost: 97 g
Max. výkon: 130 lm
Zdroj: AKU nebo baterie
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]
1 343 Kč

Číst recenze
#7Petzl Tikkina
Výdrž: až 220 h
Dosvit: 50 m
Hmotnost: 85 g
Max. výkon: 150 lm
Zdroj: baterie AAA
[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]
539 Kč

Číst recenze

Čelovky testech, kde a jak si vedli?

  • Čelovka Petzl Actik Core (orientační cena 1600 Kč) se stala děleným vítězem německého testu ALPIN z roku 2018. Stejného umístění dosáhly také modely: Silva Explore 2 (v ČR nedostupné) a Suprabeam V3air (také v ČR nedostupné).
  • Čelovka Petzl Tikka obsadila druhé místo v německém testu outdoor z roku 2017.

1. Petzl Reactik+

Nejlepší a nejiteligentnější dobíjecí čelovka, aktuálně na trhu dle nás

 VÍTĚZ   Recenze Petzl Reactik+  Pokud hledáte skutečně inteligentní čelovku, kterou budete moci dobíjet, pak jste kápli na tu pravou. Čelovka Petzl Reactik+ nás nejvíce zaujala senzorem, který umožňuje automatickou regulaci světelného kužele. Velkým plusem je možnost propojení čelovky a vašeho smartphonu prostřednictvím funkce Bluetooth.

Přestože vypadá dost robustně a váží 115 gramů, nebude vás při pohybu nijak omezovat. Díky kvalitně zpracovanému gumovému pásku, který má na zadní části dvě spojky, se dá čelovka bez problémů přizpůsobit přesně na míru pro každou hlavu individuálně. S ohledem na to, že se pásek směrem k čelu rozšiřuje a ještě má příjemné polstrování, nikde vás to netlačí, ani když jste si připevnili čelovku na běhání nebo třeba na několikahodinovou pěší túru.

Ovládání je zajištěno pomocí dvou tlačítek, hlavní je umístěné uprostřed a je určeno k zapnutí čelovky a také k aktivaci speciální technologie Reactive Lighting (je to automatický senzor, který funguje na principu snímání okolního světla a velmi rychlé úpravě světelného kuželu, asi jako xenonové světlomety na autech). Je to tedy stejně pohodlné a ještě si můžete vybrat z 3 různých módů (Max Autonomy, Standard a Max Power), podle toho, co vydrží baterie. Při maximálním (nejsilnějším) výkonu vydrží téměř 2,5 hodiny, což je super.

Druhé tlačítko, umístěné na pravém boku čelovky se postará o vyřazení Reactive Lighting a zároveň s tím budete mít na výběr ještě další 3 režimy konstantního svícení a to nejbližší okolí, nejbližší okolí + dálkový kužel nebo dálkový kužel samostatně. Když 2 sekundy podržíte božní tlačítko stisknuté, aktivuje se červené světlo, které nijak neoslní okolí.

Automatický senzor vám pomáhá regulovat světlo, aniž byste vy osobně museli něco řešit. Pokud běžíte pod pouličními lampami, které dodávají dostatek světla, čelovka se sama ztlumí na nižší výkon či spíše svítivost, ale stále dostatečnou, aby vás třeba zaregistroval řidič okolo jedoucího vozidla, aniž byste ho jakkoliv oslňovali. Jakmile vběhnete do tmy, přepne se ihned na maximální výkon.

Výdrž baterie je špičková, protože i s aktivovaným automatickým senzorem vydrží až 10 hodin a při konstantním svícení i 15 hodin. Stav baterie zjistíte krátkým stiskem bočního tlačítka a barvou kontrolky zelená (66 – 100 %), oranžová (33 – 66 %) a červená (méně než 33 %).

Nabíjení probíhá přes obyčejný microUSB konektor, a trvá zhruba 4,5 hodin. Pokud jí chcete spárovat s mobilem, musíte si stáhnout aplikaci přes Google Play nebo App Store.

Co potěší

  • dokonalá svítivost
  • automatická regulace světla
  • dlouhá výdrž baterie
  • několik funkčních módů
  • propojení s mobilním telefonem

Co zamrzí

  • příliš dlouhé nabíjení baterie
  • chybí samostatné tlačítko pro aktivaci Bluetooth, které by usnadnilo ovládání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1 799 Kč

Koupit v obchodě

2. Petzl Nao

Nejlepší čelovka na běh, kolo či běžky

 Recenze Petzl Nao  Proslulá a velmi kvalitní čelovka Nao dostala do výbavy silnější Lithium-Iontový akumulátor, který má kapacitu 2600 mAH a výkon až 575 lumenů. Na výběr máte režimy kontaktního svícení a Reactive Lighting, kdy si sama pomocí senzoru zvolí intenzitu svícení v rozmezí 7 až 575 lumenů, čímž se zachovává optimální výkon svítilny i výdrž baterie.

Senzor, který byl chytře umístěn nad LED diody, dokáže na podmínky okolí reagovat bleskurychle, takže se můžete soustředit třeba na běh a nestarat se o ovládání čelovky. Propracovaný systém pro uchycení svítilny zajistí její dokonalou stabilitu na hlavě či helmě, i když se pustíte do nějaké náročnější činnosti.

Zdrojem světla jsou 2 LED diody, jejichž prostřednictvím se v reaktivním režimu mění kužel světla podle toho, jak vzdálené jsou objekty. Tlačítko pro ovládání bylo zkonstruováno tak, aby se dalo používat i s rukavicemi, nechybí ani funkce pro zamknutí ovládání. Li-ion akumulátor snese nižší teploty, navíc pokud se vybije, dá se provizorně nahradit dvěma bateriemi typu AAA/LR03.

Pokud je čelovka v reaktivním režimu, může baterie vydržet až 12 hodin. Čelovku nabijete přes USB kabel, který připojíte k počítači, zároveň s tím si nastavíte jednotlivé režimy (spotřebu a výkon), podle toho jak čelovku používáte. Pokud je akumulátor téměř vybitý, přepne se automaticky na nouzový režim a bude svítit ještě 1 hodinu na minimum (20 lumenů).

Co potěší

  • skvělá svítivost
  • slušná výdrž baterie
  • spolehlivost
  • kvalitní materiál

Co zamrzí

  • vyšší cena
  • délka nabíjení
  • nabíjení je možné jen přes USB

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4 379 Kč

Koupit v obchodě

3. Petzl Actik 2019 (od 1 099 Kč)

Nejuniverzálnější na trhu (vhodná domu, do přírody i na sport)

 DOPORUČUJEME   Recenze Petzl Actik 2019  Pro náročnější spotřebitele, kteří hledají čelovku s vysokou svítivostí, je ideální právě Petzl Actik, ta patří k univerzálním a vysoce výkonným svítilnám na čelo.

Nejlépe se využije při různých outdoorových aktivitách nebo doma, takže pokud jste horolezec, turista nebo sportovec, je tato kvalitní čelovka právě pro vás.

Vybírat můžete ze dvou tvarů kužele světla, širokého a zaostřeného. K dispozici je několik režimů svícení, jejichž použití závisí na aktivitě, tzn. svícení na blízko, svícení když se hýbete a také svícení do dálky.

Svítilna má diskrétní červené světlo, které využijete k osvětlení ve tmě či červené blikající světlo, kterým lze signalizovat vzniklý problém. Hlavový pásek je vybaven reflexními prvky, pro vyšší bezpečnost a integrovanou píšťalkou.

Petzl Actic 2019 je nejnovějším verzí oblíbeného modelu Actic. Světelný výkon je nyní 350 lumen a dosvit čelovky činí až 80 metrů. Svítilna nabízí 2 úrovně svícení a lze ji napájet buď třemi tužkovými bateriemi AAA nebo i akumulátorem CORE. Hmotnost i s baterií je přitom pouze 86 g.

Co potěší

  • skvělý poměr cena / výkon
  • bílé a červené světlo
  • přijatelná výdrž baterie

Co zamrzí

  • pásek je při umístění na hlavě celkem nepříjemný

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1 099 Kč

Koupit v obchodě

4. LEDLENSER H7R.2

To nejlepší v poměru cena / výkon od LEDLENSER

 Recenze LEDLENSER H7R.2  Stejně jako její předchůdkyně, má i tato čelovka Smart Light Technology, plynulé ostření světla a regulovatelnou intenzitu světla. Je velmi odolná a navíc byla vylepšena o možnost dobíjení. Disponuje Li-Ion baterií s výkonem až 300 lumenů a výdrží téměř 60 hodin při nízkém režimu a zhruba 14 hodin na extra výkon.

Dobíjení je možné přes USB z notebooku, v autě, z powerbanky nebo přímo z elektrické sítě přes nabíječku. Jakmile baterie dosáhne nízkého stavu, upozorní vás na potřebu dobití systém (akumulátor se může v případě potřeby nahradit čtyřmi tužkovými bateriemi).

Spínač byl vybaven zámkem, aby nedocházelo k náhodnému zapnutí. Pokud nechcete být na svých cestách bez energie, můžete si baterie Li-Ion dokoupit i samostatně a mít je nabité v záloze.

Velkou výhodou je dosah světla až 160 m a inteligentní systém SLT2. Zdroj energie je umístěn v zadní části svítilny. Ta je dokonce odolná proti stříkající vodě. Tato kvalitní čelovka má inteligentní zacházení se světlem a to v 5 funkcích (Boost s velmi intenzivním světlem, Power s jasným a kvalitním světlem, Low Power pro nižší výkon světla) a 3 světelných programech (Easy Low, Easy Power a Signal).

Co potěší

  • perfektní jas i dosah světla
  • dobře sedí na hlavě
  • možnost použít tužkové baterie při vybití akumulátoru
  • příjemné a jednoduché ovládání
  • zámek proti samovolnému zapnutí

Co zamrzí

  • vyšší cena
  • kratší popruh

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1 989 Kč

Koupit v obchodě

5. Fenix HL60R

Nejlepší pro outdoor (do hor, do lesa, ke stanu, na ryby či na loď)

 Recenze Fenix HL60R  Pokud hledáte nejlepší čelovku pro kempování a outdoorové aktivity, je Fenix HL60R ideální volbou. Světelný tok dosahuje až 950 lumenů s dosahem světla až do vzdálenosti 116 metrů.

Čelovka disponuje LED Cree XM-L2 T6, která má teplý odstín (díky tomu je světlo v přírodě kontrastnější a přirozenější) a 2 doplňkové červené LED, jež mají životnost 50 000 hodin. Dále tu máme Li-Ion akumulátor 18650, který má kapacitu 2 600 mAH a měl by vydržet až 100 hodin, záleží samozřejmě na vybraném režimu, kterých tu je hned šest, navíc si pamatuje poslední nastavený režim.

Ovládání je zajištěno elektronickým spínačem, umístěným na boku čelovky a je zcela jednoduché. Výhodou je, že je Fenix HL60R vodotěsná (až do hloubky 2 metrů) i odolná vůči nárazům z maximální výšky 1 metr, k čemuž přispívá celokovová konstrukce. Ta zároveň optimalizuje chlazení.

Vzhledem k digitálnímu napájení konstantním proudem je zaručen trvalý světelný výkon a to, i když se snižuje napětí v akumulátoru při postupném vybíjení. Nespornou výhodou je i možnost otáčet čelovku v držáku v širším rozsahu a tím si nastavit směr, kam má vlastně svítit.

Co potěší

  • skvělý dosvit
  • dobrá výdrž baterie
  • nízká váha
  • perfektní usazení na hlavě
  • jednoduché ovládání
  • vodotěsnost
  • robustní a odolná konstrukce

Co zamrzí

  • cena
  • chybí zoom
  • menší výkonnost červených diod

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2 099 Kč

Koupit v obchodě

6. Black Diamond ReVolt

Výborná outdoorová čelovka

 Recenze Black Diamond ReVolt  Univerzální a velmi silná dobíjecí svítilna na čelo je skvělou pomůckou pro každou činnost, při níž se dá ocitnout ve tmě, ať už jde o turistiku nebo třeba kempování.

Výkonem 110 lumenů osvítí poměrně velkou plochu. Pomocí funkce stmívání si nastavíte vhodnou intenzitu svícení pro různé činnosti. Ukazatel stavu baterie vás nenechá na holičkách a vy se neocitnete náhle bez světla kvůli vybité baterii. Nehledě na to, že lze k napájení použít standardní baterie AAA i NiMH.

Horní tlačítko je určeno pro zapínání i přepínání jednotlivých režimů. Mezi dostupnými módy je silné světlo / plný svit na dálku, slabé světlo ve 2 režimech (svícení a stroboskop), tlumené světlo na dálku i na blízko a červené LED světlo pro noční osvícení.

Ve středu čelovky je TriplePower LED, která se rozsvěcí i zhasíná pomocí tlačítka nahoře na jedno stisknutí, dvě stisknutí aktivují malé bílé LED diody po stranách. Svítilnu lze přepnout na tzv. lock mód, kdy nehrozí, že by se svítilna sama zapnula, když jí strčíte třeba do tašky nebo batohu.

K napájení slouží 3 mikrotužkové baterie AAA, které vložíte do zadní strany (v balení jsou 3 alkalické a 3 dobíjecí). Dobíjí se přes USB kabel, při nečekaném vybití poslouží náhradní alkalické či lithiové baterie.

Maximální dosvit s alkalickými bateriemi je 70 m na jednu vysoce svítivou diodu, zatímco s dobíjecími NiMH bateriemi 66 m. Oproti tomu dosvit se dvěma klasickými diodami je u alkalických baterií 9 metrů a s NiMH 8 metrů.

Co se týká doby svícení, tak jedna vysoce svítivá dioda vydrží na alkalické baterie 50 hodin a s NiMH 12 hodin. Zatímco se dvěma klasickými diodami je maximální doba svícení 300 hodin u alkalických baterií a 190 hodin při použití NiMH.

Co potěší

  • malé rozměry
  • nízká váha
  • možnost nastavit intenzitu svícení
  • dostatečný výkon
  • voděodolnost
  • možnost uzamčení proti nečekanému zapnutí

Co zamrzí

  • ovládání je lehce chaotické
  • rychle klesající výkon

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1 343 Kč

Koupit v obchodě

7. Petzl Tikkina 2019

Levná kvalitní čelovka na běhání i pro děti třeba na tábor

 CENOVÝ TIP   Recenze Petzl Tikkina 2019  Jestli stále nevíte jakou koupit čelovku na běhání, Petzl Tikkina váš problém vyřeší. Vedle AAA baterií si k ní můžete pořídit i dobíjecí akumulátor Core.

Svítivost 250 lumenů je slušná, takže budete mít dostatek světla i v náročnějším terénu. Svítilna je lehoučká (má jen 81 g), takže nevadí ani při lezení na skály.

U standardního režimu je výhodou šetrnost vůči bateriím (přestože výkon se snižuje) a dlouhá doba svícení, takže klidně přežijete i 120 hodin svícení uprostřed divočiny. Kdyby se baterie přece jen vybily, vždy je můžete vyměnit za jiné 3 AAA baterie.

Výhodou Petzl Tikkina 2019 je plochý design, takže jí na hlavně není téměř vůbec cítit. K čelovce si můžete pořídit dobíjecí Li-Ion akumulátor Core, čímž vám odpadne starost kupovat neustále baterie. Při pobytu v přírodě jistě uvítáte i vodotěsnost v podobě IP X4, což je stříkající voda. Na výběr máte 2 reflektory se širokým a úzkým kuželem světla.

Co potěší

  • nízká váha
  • dlouhá výdrž svícení
  • vodotěsnost
  • dobrá svítivost
  • cena
  • snadné ovládání

Co zamrzí

  • chybí režim blikání
  • není vhodná do silnějšího deště

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 490 Kč

Koupit v obchodě

Názory odborníků

Oslovily jsme odborníky v oboru z růných prostředí a zde pro vás přinášíme jejich názory.

Jaká je podle vás nejlepší čelovka na běhání?

Protože v týdnu běhám většinou po práci, je jasné, že v zimě to bez čelovky nepůjde. Svoji první jsem si koupila asi před třema lety na základě testu v běžeckém časopise RUN.

Tehdy mi značka Fénix nic neříkala – věděla jsem jenom, že je hlavně pro jeskyňáře, což zaručuje určitou kvalitu. A test nelhal – Fenix HL50 – malá, lehká, na jednu tužkovou baterii a dokonalý svit. Jenže když se mi teď dostala do rukou novinka – Fenix HM50R, okamžitě jsem si ji zamilovala.

Oproti mé původní má na popruhu silikonový pásek, proto lépe drží na hlavě, navíc má reflexní prvky, díky kterým jdu bezpečně vidět i zezadu. Svítivost má mnohem větší a co se mi na ni líbí nejvíce, že se nabíjí a je na ní také indikátor stavu baterky, takže se nemůže stát (tedy pokud ji nezapomenu nabít) že se vybije uprostřed tréninku nebo závodu.

Soňa Kotulková, provozuje web o běhání na Running2.cz

Shrnutí na závěr

Konečně jsme s recenzemi čelovek dosáhli cíle a s radostí vám oznamujeme, že výběr nebyl jednoduchý. Všechny představené svítilny mají své kladné i záporné vlastnosti, i když ty pozitivní v tomto případě značně převládají. Zajímala nás zejména hmotnost, dosvit a doba svícení.

Zatímco na 4camping.cz proběhl test čelovek v němž například Petzl TIKKA získal jen 85 % hodnocení, heureka.cz hlásí celých 95 %, od spokojených zákazníků, kteří si již tuto kvalitní čelovku zakoupili. Není sice tak robustní jako například Fenix HL60R, ale přesto jí považujeme za skvělé levné řešení. Malá, lehká kompaktní, s dobrou svítivostí a dlouhou výdrží.

Velmi si nás získala také Petzl Reactik+, díky automatické regulaci světla a možnosti připojení ke smartphonu přes Bluetooth. Kvalitnější řešení nabízí Fenix HL60R jako společnice pro outdoorové aktivity.

Snad jsme vám s naší recenzí pomohli vybrat si tu pravou a nejužitečnější čelovku pro ty správné účely.

Jak vybrat čelovku

Čelovka je užitečná věcička, ale vybrat tu správnou není snadné. Současná nabídka je široká a ne každý se vyzná v parametrech, které jsou u těchto zařízení důležité. Proto jsme pro vás připravili návod, který vám pomůže ujasnit si, jakou čelovku koupit.

Mezinárodní norma ANSI/NEMA FL 1

Při výběru se můžete nejsnáze řídit podle tohoto standardu. Někteří výrobci totiž neuvádějí kompletní specifikace nebo se snaží v záležitosti určitých parametrů všelijak mlžit. Uvedená norma je ale jednotná a v souladu s ní uvádí značka parametry vždy stejným způsobem.

Díky tomu můžete mnohem snadněji srovnávat jednotlivé modely mezi sebou. Už samotný fakt, že se výrobce řídí touto normou, vám může napovědět něco o jeho spolehlivosti a serióznosti.

Pořízení podezřele laciné čelovky se sice může na první pohled zdát jako skvělý „kauf“. Brzy ale zjistíte, že jste ve skutečnosti vyhodili peníze oknem, protože zařízení nebude fungovat, jak má. Může mít příliš slabý výkon nebo nízkou životnost, a naopak značnou poruchovost.

Čelovka Petzl

A jaké parametry norma ANSI/NEMA FL 1 zahrnuje:

  • Intenzitu světelného kuželu v jednotkách kandela
  • Světelný tok v jednotkách lumen
  • Dosvit
  • Doba provozu
  • Odolnost vůči vodě a mechanickému poškození (nárazu)

Světelný tok/svítivost

Mezi nejdůležitější vlastnosti, na které je třeba se zaměřit, patří světelný tok, který je udáván v jednotkách lumen. Jde o základní srovnávací hodnotu. Ne vždy je ale nutné dívat se jen po nejvýkonnějších zařízeních. Pro některé účely docela dobře postačí i modely s nižší svítivostí.

I v dnešní době jsou stále ještě velmi běžné a oblíbené čelovky se svítivostí pod 100 lm (lumen). Vhodné jsou pro sporadické použití. Například když vypadne proud nebo potřebujete něco najít na půdě, kde není osvětlení.

Čelovky okolo 300 až 500 lumen už jsou vhodné pro různé sportovní účely, turistiku, cyklistiku, běh v přírodě, ale třeba i horolezectví apod.

V dnešní době jsou běžně k dostání i svítilny s výkonem nad 900 lumen. Tato zařízení se uplatní při náročném nebo profesionálním použití v jakémkoli oboru nebo činnosti. Například 700lm svítilna už poskytuje srovnatelný světelný výkon jako cca 60W žárovka.

Zdroj

siluety s čelovkouStaré halogenové žárovky už se v moderních čelovkách takřka nevyskytují. Jejich výkon se obvykle pohyboval pod 100 lm. Naopak nejběžnější technologií jsou LED světelné zdroje. Účinnost je velmi vysoká a spotřeba přitom výrazně efektivnější. Taky hmotnost je nižší a svítidla dosahují podstatně vyšší životnosti. Jde tedy – v dnešní době – o jasnou volbu.

Hmotnost čelovky

I hmotnost může samozřejmě hrát důležitou roli. Zejména v případě některých sportovních aktivit budete jistě hledat řešení s co nejvýhodnějším poměrem váhy a svítivosti. Platí totiž, že čím vyšší světelný výkon, tím vyšší „gramáž“ – konečné řešení je tedy vždy kompromisem. Modely, které jsou z tohoto hlediska efektivní, však taky bývají dražší.

Např. čelovky okolo 100 g jsou vhodné pro některé druhy sportů (běh, cyklistika) a dokážou podat i optimální výkon 300 a více lumen. U čelovky pro sporadické použití ale jistě nemusíte každý gram navíc příliš řešit a může vám stačit i těžší a třeba cenově dostupnější provedení.

Dosvit čelovky

Tento parametr jednoduše uvádí, jak daleko dosáhne světelný kužel, a tedy na jakou vzdálenost je zařízení efektivní. Nejčastěji se setkáte s čelovkami s dosvitem od 50 do 75 m. Nejlepší modely ale dosáhnou i do vzdálenosti až 180 m i více.

Při výběru bude opět záležet na způsobu použití. Například při cyklistice je jistě vhodné mít dostatečný náskok. Pamatujte navíc, že reálný dosvit se bude od uváděného lišit, protože samozřejmě velmi záleží na podmínkách použití (měření je prováděno za optimálních podmínek).

Napájení

Čelovky jsou bateriová zařízení, což je celkem nabíledni. Mohou však využívat různé druhy baterií. V současnosti v souladu s trendem roste obliba akumulátorových modelů, které využívají nejčastěji pokročilé li-Ion články s vysokou kapacitou i výkonem.

K nejvíce využívaným však stále patří čelovky na tužkové baterie (i u špičkových, profesionálních modelů). Umožňují vysokou svítivost, dlouhodobý výkon – a navíc máte možnost u sebe nosit náhradní články a v případě nutnosti je operativně vyměnit. Tyto modely jsou tudíž vhodné i pro dlouhodobé a náročné použití v terénu.

Poslední variantou jsou čelovky na knoflíkové baterie, které jsou už na ústupu. Vyskytují se u lehkých a levnějších modelů s nižším výkonem. Vhodné jsou spíše pro domácí použití.

Doba svícení

Jak dlouho vám čelovka vydrží svítit na jedno nabití nebo na jedny baterie? Rozpětí je u jednotlivých modelů značné. Obvykle se uvádí především doba svícení na maximální výkon. Ta může být méně než 12 hodin, ale i více než 200 hodin. Záleží na svítivosti, typu baterií/akumulátoru a dalších faktorech. Pokud svítilna disponuje více režimy, na nejnižší výkon vydrží mnohdy i několikanásobně déle než na nejvyšší.

Odolnost

Tato hodnota je značena jako IPXX (místo XX jsou uvedena konkrétní čísla). První číslo za písmeny IP označuje odolnost vůči vniknutí pevného tělesa (prachuvzdornost); stupnice je 0-6, přičemž 6 označuje nejvyšší odolnost. Druhá číslice se pak týká voděodolnosti/vodotěsnosti; stupnice je 0-9. U čelovek se dnes můžete setkat s ochranou až IP68. V takovém případě je zařízení vodotěsné a lze jej zcela ponořit do kapaliny.

Režimy svícení a další funkce

Moderní čelovky mohou nabízet hned několik režimů svícení odstupňovaných podle intenzity svitu. Úsporné režimy mohou značně šetřit baterii. Občas se vyskytují i speciální režimy; například blikání nebo SOS (blikání bílého nebo červeného světa).

Pokud má čelovka režim červeného světla, lze ho použít k méně intenzivnímu osvětlení ve tmě, které není pro okolí tak výrazné. Pokročilé modely mohou být opatřeny i speciálními senzory. Ty automaticky přizpůsobují režim osvětlení okolnímu prostředí. Čelovky mohou být taky vybaveny integrovanou pamětí pro uchování nastavení, USB portem (silnější baterie může dobíjet jiná zařízení) apod.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové čelovky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší čelovky na trhu.
0 Sdílení
Téma