Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské kalhoty: TOP 10 produktů podle recenzí a testů

nejlepší lyžarský kalhoty

Sháníte co nejlepší lyžařské kalhoty na letošní sezónu zimních sportů? Máme pro vás dávku rad, tipů a inspirace pro dobrý nákup. V následujícím článku se zaměříme na výběr vhodného odění na lyže a příbuzné sporty – a to z hlediska všech důležitých aspektů. Díky tomu se budete moci adekvátně vybavit a maximálně si užít aktivity, kterými si zpříjemníte mrazivé zimní měsíce.

Tentokrát se zaměříme především na kalhoty, ale spoustu zde uvedených poznatků můžete využít a aplikovat i při nákupu dalšího vybavení, např. bund apod. Lyžařské kalhoty nejsou vůbec levná záležitost (alespoň pokud je pro vás důležitá kvalita), ale mohou vám sloužit velmi dlouho. Proto je třeba volbu dobře zvážit a najít optimální poměr mezi cenou, zpracováním, praktičností a komfortem.

Ačkoli se zde pokusíme zprostředkovat co nejkomplexnější informace a nabídneme vám i inspiraci v podobě žebříčku nejlepších kousků, pomoci vám mohou i mnohé jiné zdroje. Rozhodně neváhejte zabruslit do uživatelských recenzí lyžařských kalhot, kde se dozvíte leccos o výhodách a nevýhodách konkrétních modelů v praxi. Velmi přínosné mohou být například i různé odborné testy.

Nejlepší lyžařské kalhoty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ LYŽAŘSKÉ KALHOTY

#1WEDZE 580 SLIM (Decathlon)

Materiál: 88.00% polyester, 12.00% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#2FREERIDE 500 WEDZE (Decathlon)
Materiál: 100.00% polyester
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#3O'Neill PW STAR PANTS SLIM
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#4Willard ETNA
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#5Northfinder LOXLEYNA
Materiál: 100 % polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ LYŽAŘSKÉ KALHOTY

#1WEDZE 580 (Decathlon)
Materiál: 100.00% polyester
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#1980 WEDZE (Decathlon)
Materiál: 87.00% polyamid, 13.00% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#3Northfinder WESTIN
Materiál: 100% nylon
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#4ALPINE PRO YABUN 4
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#5O'Neill PM QUARTZITE PANTS
Materiál: 92 % polyester, 8 % elastan
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze

Jak vybrat lyžařské kalhoty

Design a střih, materiálové zpracování, praktické vlastnosti a cena. To jsou zásadní faktory, které budete je třeba při nákupu kalhot na lyže zvažovat. Otázka designu a estetických kvalit je pro mnoho lidí velmi důležitá – ne-li přímo stěžejní – ale je taky velmi individuální a subjektivní. Proto se zaměříme především na zbývající záležitosti.

V našem průvodci vám představíme i významné a oblíbené značky lyžařských kalhot a podíváme se taky na cenové relace, ať víte, na jakou investici se před zimou připravit.

jak vybrat lyžarsky kalhoty

Nepromokavost

Voděodolnost či nepromokavost patří k nejdůležitějším parametrům, které je třeba sledovat nejen při nákupu lyžařských kalhot, ale většiny outdoorového sportovního oblečení. Nepromokavost určuje údaj známý jako „vodní sloupec“, který uvádí, jakému množství vody v mm je materiál schopen odolat.

Vodní sloupec

Dostatečně nepromokavé kalhoty vás ochrání nejenom proti vodě z nebe (v případě lyžování většinou v podobě sněhu), ale i při pádech. Počasí na horách je navíc často velmi nevyzpytatelné. A jaký je tedy správný vodní sloupec?

Velice záleží na tom, jak intenzivně a v jakých podmínkách lyžování (nebo třeba i snowboarding) provozujete. Pro nenáročné nebo začínající lyžaře, kteří se drží u hotelových středisek a v případě špatného počasí raději venkovní aktivity ukončí, může být dostačující vodní sloupec už okolo 3000 mm. Jde o skutečné minimum.

Nejčastěji se setkáte s doporučením 5000-8000 mm, což by mělo uspokojit začátečníky i pokročilejší lyžaře při běžném sportování. Pokud patříte mezi náročnější sportovce, vyrážíte do terénu a špatné počasí vás neodradí, budou vhodnější kalhoty se sloupcem od 10 000 mm výše, které už odolají i velmi nepříznivým podmínkám.

Další faktory

Odolnost kalhot vůči vodě neurčuje jen vodní sloupec. Je třeba si všímat i dalších detailů. Patří mezi ně zejména švy. Kvalitní lyžařské kalhoty by měly mít podlepené švy a nepromokavé zipy. To jsou slabiny, kterými voda snadněji pronikne a může poškodit i věci, které máte u sebe.

Prodyšnost

S voděodolností velmi úzce souvisí prodyšnost. Dobré kalhoty by neměly propustit vodu dovnitř, ale co nejvíce by ji měly být schopny odvést ven. I navzdory zimě se při sportu každý zpotí, a pokud oblečení není prodyšné, budete se cítit velmi nekomfortně. Taky zateplovací spodní prádlo brzo navlhne potem a přestane plnit svou funkci. Prodyšnost je tedy velice důležitá.

U lyžařského vybavení a kalhot se prodyšnost uvádí v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. Můžete se tedy dočíst, že prodyšnost kalhot je například 8000 g/m2/24 h. Význam je oproti komplikovanějšímu vodnímu sloupci celkem zřejmý. Udává, kolik gramů vlhkosti materiál propustí z povrchu o ploše 1 metr čtvereční za uvedenou dobu.

V praxi je ale pořád velmi těžké si pod tím představit cokoli konkrétního. Proto vám opět nabídneme nějaká obecná doporučení, avšak i tentokrát bude záležet na individuálních potřebách. Nenáročný, rekreační lyžaři, kteří jezdí spíš pro zábavu než na výkon, mohou vystačit s nižší prodyšností okolo 3000-5000 g/m2/24 h. Zkušenější lyžaři by měli volit alespoň 8000 g nebo víc.

Tepelný komfort

Další – neméně významným – faktorem je tepelná izolace. Její úroveň se odvíjí od tloušťky, typu a kvality zateplovacího materiálu. Je ale třeba volit rozumný poměr mezi zateplením a prodyšností a ideálně se řídit tím, v jakém prostředí a jak intenzivně budete jezdit.

Silně zateplené kalhoty volte, pokud vyrážíte do oblastí, kde panují opravdu silné mrazy, a taky v případě, že nejezdíte tak intenzivně a spoustu času strávíte např. čekáním na vlek apod. Naopak pokud jezdíte opravdu o závod a počítáte s tím, že se navzdory chladu budete silně potit, upřednostněte prodyšnější a méně zateplenou variantu.

Odolnost vůči větru

Kromě vody, mrazu a pocení na vás samozřejmě čeká ještě úskalí v podobě větru. Zejména pokud vyrážíte do velmi vysokých poloh, budete muset tomuto faktoru věnovat zvýšenou pozornost. V našich podmínkách naopak vystačíte s poněkud průměrnější odolností proti větru.

Rozhodně ale tento aspekt nepodceňte. Při jízdě vás může „ofouknout“ vždycky víc než dost. Dostatečnou odolnost vůči větru závisí jednak na použité svrchní vrstvě a poté na přítomnosti (nebo nepřítomnosti) speciální membrány proti větru, kterou najdete u kvalitnějších kalhot.

lyžarsky kalhoty materiál

Materiály

U současného lyžařského oblečení se používá celá řada různých funkčních a speciálních materiálů a taky vrstev. Při výběru kalhot se nejspíš setkáte s všemožnými obchodními názvy. Důležité je proto sledovat výše uvedené parametry.

Každý výrobce bude totiž pochopitelně tvrdit, že právě jeho patentovaný materiál je ten nejprodyšnější a zároveň i nejvíce nepromokavý a nejteplejší na trhu. O reálných vlastnostech materiálu si můžete udělat představu například z uživatelských recenzí nebo testů lyžařských kalhot.

Samostatnou kategorií je pak membrána, která zvyšuje nepromokavost a taky prodyšnost oblečení. Opět existuje množství typů. Membrány mohou být umístěny volně mezi jednotlivé vrstvy (svrchní a spodní), anebo laminací spojeny se svrchním materiálem, případně i s podšívkou.

Střih

Dáte přednost spíše obepnutým kalhotám v užším střihu, anebo naopak volnějšímu modelu? Zde se budete muset řídit především vlastním vkusem a preferencemi. V současnosti zřejmě poněkud převažují kalhoty v užším střihu.

Ventingy

Větrací otvory zvané taky ventingy se mohou vyskytovat na bundách i kalhotách určených k lyžování nebo jízdě na snowboardu. U kalhot mohou být např. na vnitřní straně stehen nebo po bocích a lze je otevřít na zip.

Jejich smysl je jasný. Mají za úkol v případě potřeby krátkodobě zvýšit prodyšnost oblečení, aby došlo k rychlejšímu odvodu potu. Tyto větrací otvory tedy oceníte, pokud se při náročné jízdě příliš zpotíte a přehřejete.

Spojení kalhot s bundou

Některé kalhoty umožňují spojení s lyžařkou bundou pomocí speciálních poutek, což jistě oceníte, zejména pokud se občas trochu „vyválíte“ ve sněhu. Pokud chcete tuto vychytávku využívat, potřebujete samozřejmě nejen kalhoty s takovými poutky, ale taky bundu, která k nim bude pasovat.

Hmotnost

Moderní umělé materiály zajišťují nižší hmotnost oblečení oproti tradičnějším a přírodním materiálům. Nižší hmotnost je samozřejmě praktická a pohodlná, ale neměla by být na úkor dalších vlastností, jako je tepelná izolace apod.

Další detaily

 • Zateplené kapsy – V těch si můžete příjemně ohřát ruce, pokud zrovna nemáte lyžařské rukavice.
 • Zvýšená bederní část – Oblast ledvin je na chlad obzvlášť citlivá, a proto je třeba jí věnovat zvýšenou pozornost a ochranu. Některé kalhoty proto disponují zvýšenou bederní částí, která vás ochrání např. v případě, kdy se vám při pádu vyhrne bunda.
 • Manžeta proti sněhu – Zabrání proniknutí sněhu pod nohavice.
 • Reflexní prvky – Prvek, který je důležitý především z hlediska bezpečnosti.

Některé druhy moderních materiálů a technologií

Při výrobě kalhot, ale i dalšího funkčního sportovního oblečení se používá mnoho různých materiálů a technologií. Zde jsou alespoň některé, které se vyplatí znát:

 • Softshell – Značně populární volba. Tento materiál, ze kterého se vyrábějí nejen kalhoty, ale taky například bundy, se vyznačuje elasticitou, dobrou odolností vůči větru i vodě. Je poměrně odolný i proti poškození. Je ale třeba jej kombinovat s dalším funkčním prádlem. Tepelně izolační vlastnosti nejsou zvlášť vysoké.
 • Fleece – Lehký a přitom velmi pohodlný, příjemný materiál s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi. Ideální v kombinaci se svrchní softshellovou vrstvou.
 • Elastan – Používá se jako příměs do jiných vláken. Výrazně zvyšuje elasticitu oděvů.
 • Polyester – Patří mezi vůbec nejpoužívanější syntetické materiály. Oblečení z polyesteru nenasakuje a zároveň dobře odvádí pot. Je taky odolné a nemačká se.
 • Polypropylen – Materiál s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, který navíc dobře odolává větru. Výhodou je i nízká hmotnost. Používá se při výrobě sportovního a funkčního oblečení, ale i obuvi.

Ceny lyžařských kalhot

lyžarsky kalhoty dámskéJak jsme již naznačili v úvodu, kvalitní lyžařské kalhoty nejsou právě levnou záležitostí. Přesto je důležité dbát na určitou kvalitu. Nošení špatných kalhot může mít v mrazivém a mokrém prostředí hor a sjezdovek i velmi nepříjemné následky.

Lyžařské kalhoty do 1000 Kč

Velmi levné lyžařské kalhoty lze pořídit i za méně než tisíc korun. Jde zejména o různé supermarketové a neznačkové modely. Občas v této cenové kategorii přesto narazíte i na kalhoty poměrně známých a osvědčených značek. Přesto obvykle nejde o oblečení vhodné pro náročnější lyžaře, ocení jej spíše „sváteční“ a začínající lyžaři.

Lyžařské kalhoty do 3000 Kč

V této cenové relaci najdete většinu nejprodávanějších kalhot na lyže. Běžně se setkáte i s velmi kvalitními značkovými modely. Tato kategorie by měla uspokojit většinu rekreačních i náročnějších nebo pokročilejších lyžařů. Taky zde najdete zdaleka největší výběr.

Lyžařské kalhoty nad 3000 Kč

I ve vyšších cenách je sortiment poměrně bohatý. Najdete zde různé značkové a exkluzivní modely určené především pro náročné a pokročilé lyžaře a aktivní sportovce.

Nejlepší značky lyžařských kalhot

Značka je pro mnoho lidí něco jako punc kvality a na svého oblíbeného výrobce nedají dopustit. Není sice příliš moudré nakupovat pouze podle značky (a to zdaleka neplatí jen pro kalhoty na lyže), přesto může jít o určité vodítko. Zde je několik známých a ověřených výrobců.

 • Kilpi – Populární český výrobce outdoorového oblečení, který se cenově drží na solidní úrovni a přitom nabízí široký výběr a dobrou kvalitu.
 • AlpinePro – Velmi známá s velmi širokým sortimentem. Zboží se pohybuje v různých cenových relacích. Poměr ceny a kvality je většinou na dobré úrovni.
 • Loap – Další poměrně známá značka, u které můžete najít velmi zajímavé a funkční lyžařské kalhoty často za relativně dostupné ceny.
 • Trimm – Kvalitní, odolné a elegantní sportovní oblečení. Ceny jsou většinou nastaveny o něco výše, ale stále nejde o přemrštěné částky.
 • NordBlanc – Oblíbený výrobce, který se specializuje na outdoorové sportovní oblečení včetně lyžařského a nabízí vysokou kvalitu za přiměřenou cenu.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak vybrat termoprádlo?

Termoprádlo nebo taky funkční prádlo pod lyžařské oblečení má zajistit zvýšení tepelného komfortu a zároveň lepší odvod vlhkosti způsobené pocením. Vyrábí se ze syntetických i přírodních látek. Z přírodních látek má dobré vlastnosti pro lyžařské a zimní podmínky například ovčí vlna. Ze syntetických pak polypropylen, který je pro tento účel výhodnější než např. polyester. Funkční prádlo má především doplňovat vlastnosti svrchních oděvů, proto je třeba volit vhodnou kombinaci obou složek.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ LYŽAŘSKÉ KALHOTY

#1WEDZE 580 SLIM (Decathlon)

Materiál: 88.00% polyester, 12.00% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#2FREERIDE 500 WEDZE (Decathlon)
Materiál: 100.00% polyester
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#3O'Neill PW STAR PANTS SLIM
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#4Willard ETNA
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#5Northfinder LOXLEYNA
Materiál: 100 % polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ LYŽAŘSKÉ KALHOTY

#1WEDZE 580 (Decathlon)
Materiál: 100.00% polyester
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#1980 WEDZE (Decathlon)
Materiál: 87.00% polyamid, 13.00% elastan
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#3Northfinder WESTIN
Materiál: 100% nylon
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#4ALPINE PRO YABUN 4
Materiál: 100% polyester
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#5O'Neill PM QUARTZITE PANTS
Materiál: 92 % polyester, 8 % elastan
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1900 Kč Číst recenze
0 Sdílení