Sport / outdoor

6 nejlepších zámků na kolo (test a recenze)

nejlepší zámky na kolo
Kvalitní zámek sníží riziko krádeže vašeho kola
Cena kvalitního jízdního kola může dnes vystoupat běžně na několik desítek tisíc, ale i za ty nejobyčejnější zaplatíte několik tisíc. Cyklisté si navíc své dopravní prostředky zpravidla hýčkají a investují do nich průběžně i další peníze. Nejhorší noční můra každého majitele kola je pak pochopitelně krádež.

Bohužel, tato děsivá vize se může až příliš snadno zhmotnit. Krádeže kol jsou u nás na denním pořádku. Pokud vaše kolo odpočívá v dobře uzamčené a zabezpečené garáži nebo sklepě, můžete víceméně klidně spát. Problém nastává, když musíte kolo na vyjížďce zanechat bez dozoru někde, kde zdaleka není k dispozici takové zázemí.

Jediným řešením je potom použití skutečně kvalitního zámku. Je přitom třeba mít na paměti, že úměrně k hodnotě kola by měla stoupat i investice do jeho zabezpečení. Mnoho zámků, které jsou dnes nabízeny, ale nepředstavuje pro zloděje ani nejmenší překážku. Proto jsme pro vás připravili výběr nejlepších zámků na kolo.

Netroufáme si tvrdit, že lepší zámek dokáže zmařit snahy zkušeného lupiče se správným vybavením – rozhodně ale snižují riziko krádeže zcela zásadní měrou. Podobně jako u bytových zámků je velmi důležitý především čas, který je potřeba k jeho překonání. Čím je vyšší, tím spíše zloděje odradíte i od samotného pokusu. Půjde dál a bude si hledat snadnější „oběť“.

V naší recenzi zámků na kolo najdete jistě modely, které vám umožní nechat kolo na nějakou chvíli bez dozoru s klidnějším srdcem. Vybírali jsme ověřené a nejlépe hodnocené výrobky, s nimiž mají uživatelé nejlepší zkušenosti. Do testu jsme zahrnuli různé typy zámků v různých cenových relacích.

Test nejlepších zámků na kolo podle redakce

PořadíProduktHodnoceníCena
#1Abus Granit 460/150HB300
+USH460

⭐ 100 %do 1400 KčČíst recenze
#2Abus 8800/120
⭐ 100 %do 1250 KčČíst recenze
#3Elops U 900
⭐ 98 %do 800 KčČíst recenze
#4Abus Granit X Plus 6450/85
⭐ 98 %do 2400 KčČíst recenze
#5ŘETĚZOVÝ Elops 500 L
⭐ 96 %do 700 KčČíst recenze
#6Max1 Bull 850mm
⭐ 95 %do 700 KčČíst recenze
#7B'TWIN 100
⭐ 84 %do 150 KčČíst recenze
TOP 6 zámků na kolo

#1 Abus Granit 460/150HB300+USH460 (do 1400 Kč)

Cena / výkon

 Recenze Abus Granit 460/150HB300+USH460  První místo v testu zámku na kolo obsadil produkt Abus Granit 460/150HB300+USH460. Tento výrobek pochází z dílny značky Abus, která patří v současnosti k nejoceňovanějším v oblasti zabezpečovacích zařízení nejen u nás, ale na celém světě. Tato německá společnost vyrábí zámky na kolo všech typů – v tomto případě se jedná o takzvaný „U“ zámek.

Abus Granit 460/150HB300+USH460 je tvořen parabolickým okem z 12 mm silné, tvrzené oceli. V těle zámku, které je rovněž ocelové, je oko opatřeno dvojitým jištěním. Tělo je opatřeno speciální, enormně odolnou vložkou EXTRA CLASSE, k jejímuž odemčení budete mít k dispozici oboustranný jamkový klíč.

Tento ocelový německý zámek je určen pro skutečně precizní zabezpečení i drahého jízdního kola. Výrobek dokáže dobře odolávat i brutálním útokům zkušenějších zlodějů a bezpečně odradí drtivou většinu zájemců o váš dopravní prostředek – a to hned na první pohled.

Nevýhodou je snad jen poněkud vyšší cena a vyšší váha. Druhý problém je ale elegantně vyřešen tím, že k zámku je dodáván i speciální držák na kolo. Zámek tak můžete vozit s sebou neustále, umístěný tak, že hmotnost navíc ani nepocítíte.

Pokud vás zaujal zámek ve tvaru podkovy a vystačíte si s mini verzí, můžete sáhnout po modelu Abus U-Mini 40/130HB140 (cena cca 999 Kč) a odolností dle ABUSE 11 z 15 možných. O tom, jaký problém má zloděj s podobným zámkem se můžete přesvědčit v tomto videu:

Co potěší

 • Extrémně pevný, ocelový zámek
 • Stupeň zabezpečení 9/15
 • Odolá i tvrdým a brutálním atakům
 • Vhodný i pro drahá kola
 • Dodáván s praktickým držákem

Co zamrzí

 • Vyšší hmotnost
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: do 1400 Kč

Koupit v obchodě

#2 Abus 8800/120 (do 1250 Kč)

Nejlepší řetězový zámek

 Recenze Abus 8800/120  I druhý zámek v testu pochází od firmy Abus. Model 8800/120 je klasický řetězový typ. Tyto zámky se řadí nejbezpečnější a jsou velmi žádané i přes poměrně vysokou hmotnost a zpravidla i vyšší cenu.

Důležitou roli kromě odolnosti hraje jistě i univerzálnost použití. Abus 8800/120 můžete použít nejen na jízdní kolo nebo elektrokolo; ale taky například na moped či motorku. S klidem na duši přitom můžete opustit takto zabezpečené kolo i na delší čas.

Abus 8800/120 tvoří především silný ocelový řetěz, jehož tloušťka je 7 mm! Díky tomu odolá i opravdu odhodlaným a tvrdým útokům s těžkými nástroji, jako je pila nebo kladivo. Použitá vložka je cylindrická a rovněž velmi bezpečná. Řetěz je opatřen pevným ochranným obalem, který zabrání poškrábání povrchu kola. Zamykání je automatické – nepotřebujete k němu klíč.

Stupeň zabezpečení je u tohoto zámku 7/15, což jej řadí mezi extra bezpečné zámky. Nevýhodou je, podobně jako u předchozího zámku, vyšší cena a značná hmotnost. Výrobek váží 1900 g.

Co potěší

 • Extra bezpečný zámek
 • Stupeň zabezpečení 7/15
 • Univerzální použití (i na mopedy nebo motocykly)

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Vysoká váha

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 100 %
CENA: do 1250 Kč

Koupit v obchodě

#3 Elops U 900 (Decathlon) (do 800 Kč)


 Recenze Elops U 900  Zámek Elops U 900 patří mezi velice kvalitní zabezpečovací prvky. Dokáže vaše kolo ochránit před nekalými úmysly, a to s poměrně značnou spolehlivostí. Tento zámek je vhodný i pro případy, kdy budete potřebovat své kolo opustit na delší dobu. Výhodou je taky dostatečný rozměr, který umožňuje upoutání až 2 kol zároveň k pevnému bodu. Díky tomu může stačit i jeden jediný zámek Elops U 900 pro společné vyjížďky v páru.

Oko tohoto „U“ zámku je z 13 mm tvrzené oceli a nikdo si na něj nepřijde ani se štípačkami, kladivem nebo pilou. Oko je navíc opatřeno gumovým obalem proti poškrábání laku. Zámek má opět vyšší hmotnost (1600 g), což je logické vzhledem k použití opravdu odolné a silné oceli. Přenášení je ale vyřešeno pomocí univerzálního držáku na rám kola. Hmotnost navíc vás proto při jízdě ovlivní jen naprosto minimálně.

Co potěší

 • Extrémně odolný a bezpečný zámek
 • Vhodný i pro upoutání až dvou kol zároveň
 • Gumový ochranný obal
 • Univerzální držák na rám pro převážení

Co zamrzí

 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 98 %
CENA: do 800 Kč

Koupit v obchodě

#4 Abus Granit X Plus 6450/85 (do 2400 Kč)

 Recenze Abus Granit X Plus 6450/85  Tento zámek, ač rozhodně nepatří k „diskontním“ modelům, představuje jeden z nejprodávanějších zámků na kolo u nás. Důvod je prostý a číslice jej vyjádří možná ještě lépe než slova – stupeň bezpečnosti je totiž 15/15. Předpokládáme, že teď už chápete důvod značně vysoké ceny.

Abus Granit X Plus 6450/85 patří do kategorie tzv. skládacích zámků. Jedná se o typ, který v sobě kombinuje maximální bezpečnost a přitom i poměrně dobrou skladnost. Zámek lze totiž poskládat do kompaktní podoby. Co ale zůstane, je poměrně vysoká hmotnost – v případě tohoto výrobku 1580 g.

Pojďme se teď podívat na technické parametry tohoto super-bezpečného kousku. Zámek je vyroben z plátů o tloušťce 5,5 mm ze speciálně upravené, tvrzené oceli. Tento bezpečnostní prvek je zkonstruován tak, že odolá nejen brutální síle, ale i vrtání a různým sofistikovaným metodám, které současní zločinci využívají.

Přestože je zámek robustní a těžký, manipulace s ním je jednoduchá a jeho součástí je i praktické pouzdro, které umožňuje pohodlné převážení. Největší a prakticky jedinou nevýhodou tak zůstává vysoká cena.

Zvolit si můžete i další tipy z této modelové řady. Liší se především sílou použitých materiálů. Například Abus Bordo 5700 (cena cca 1300 Kč), Abus Bordo 6000 (cena cca 2250 Kč) nebo odlehčenou verzi Abus Bordo Lite 6055/60 (cena cca 1500 Kč)

Co potěší

 • Maximálně odolný a bezpečný zámek
 • Stupeň bezpečnosti 15/15
 • Odolá brutální síle i inteligentním pokusům o prolomení
 • Ochranný potah proti poškrábání laku
 • Pouzdro pro převážení
 • Kódová karta pro výrobu klíče

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 98 %
CENA: do 2400 Kč

Koupit v obchodě

#6 Max1 Bull 850mm (do 700 Kč)

 Recenze Max1 Bull 850mm  Max1 Bull 850mm je druhým zástupcem skládacího typu v naší recenzi zámků na kolo. Tento výrobek je zároveň i nejlevnějším modelem z vybrané šestice. A je třeba podotknout, že nižší ceně odpovídá i kvalita a míra zabezpečení.

V tomto ohledu se Max1 Bull 850mm nemůže měřit se špičkovými modely značky Abus. Pokud ale nechcete investovat do bezpečnostních prvků příliš mnoho peněz a nebudete ponechávat kolo bez dozoru dlouhodobě, může se Max1 Bull docela dobře osvědčit.

Zámek je složen z plátů o tloušťce 8 mm. Potěší svou skladností a nízkou hmotností – pouze 780 g. Je vyroben ze šesti článků a získáte k němu 4 klíče a taky držák pro převážení na konstrukci kola.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost
 • 4x klíč

Co zamrzí

 • Nižší míra bezpečnosti

NAŠE HODNOCENÍ: ⭐ 96 %
CENA: do 700 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat zámek na kolo?

V testu zámků na kolo jsme vám představili šest velmi kvalitních výrobků, které mohou pomoci ochránit vaše kolo v případě, že jej budete potřebovat na různě dlouhou dobu opustit. Možná si ale stále nejste jisti, který zámek je ten pravý pro vás. Následující odstavce vám s výběrem pomohou.

Uzamčení kola

Typy zámků

Volba vhodného typu je při výběru zámku zcela zásadní. Každý druh má jiné vlastnosti, jinou míru zabezpečení a jiné výhody a nevýhody. Pojďme se tedy na jednotlivé typy podívat zevrubně. Třeba přijdete na to, jaký zámek na kolo koupit.

Lankový typ

Tento typ určitě znáte velmi dobře. Jedná se o dlouhodobě nejběžnější a nejpopulárnější variantu, kterou stále užívá zřejmě drtivá většina lidí. Jasnou výhodou tohoto typu je velmi nízká hmotnost a skladnost. V tomto směru jsou nepřekonatelnou hvězdou našeho srovnání. Totéž ale zpravidla platí i pro cenu. Lankové zámky jsou velmi dostupné a ty nejlevnější stojí i okolo stokoruny.

Lankový zámek snadno složíte do velmi úsporné podoby. Váha málokdy překročí pár set gramů. Delšími zámky navíc můžete zabezpečit i několik kol současně. Lankový typ je vhodný, pokud máte levnější kolo nebo vám záleží na každém gramu hmotnosti navíc.

Jasnou nevýhodou je ale relativně nízká míra zabezpečení. Kolo zabezpečené lankovým zámkem byste neměli nechávat bez dozoru dlouho.

Zobrazit nabídku lankových zámků na kolo >>

Řetězový typ

Tento typ zámků vypadá na první pohled jako varianta lankových. Rozdíly jsou ale značné. Řetězové zámky jsou totiž tvořeny těžkým, silným ocelovým řetězem. Jejich odolnost a míra zabezpečení je značná – stejně tak ale i hmotnost. Řetězový typ patří k nejtěžším.

Tyto zámky proto nejsou příliš praktické pro převážení a sportovní jízdu. Spíše slouží jako doplněk pro dlouhodobější zabezpečení kola např. na chodbě, ve sklepě, na zahradě apod. Zámky jsou takřka vždy vybaveny ochranným obalem kolem řetězu, který chrání lak kola před odřením.

Silný řetězový zámek na kolo
Silný řetězový zámek na kolo

Zámek do rámu

Tento typ zámků je od ostatních poněkud odlišný. A to už v tom smyslu, že příliš dobře nefunguje „samostatně“. Zámek do rámu neboli podkova totiž pevně uzamkne zadní kolo a znemožní jakýkoli jeho pohyb. Neupevní ale kolo na místě a dostatečně drzý zloděj jej proto může odnést celé. Podkova se tedy obvykle používá v kombinaci s dalším zámkem, např. lankovým.

Podkova představuje zabezpečení poměrně značně odolné vůči prolomení, bývá ale taky poměrně těžká. Zásadní nevýhodou je, že nekotví kolo k pevnému bodu. Tento typ zámků patří spíš k méně používaným.

Zámky typu „U“

Zámky ve tvaru písmene U jsou velmi oblíbené pro opravdu vysokou míru bezpečnosti a odolnosti vůči překonání násilnými i sofistikovanějšími metodami. V tomto směru patří zpravidla vůbec k nejlepším. „U“ zámky mají ale samozřejmě i odvrácenou tvář. Tou je jejich vysoká hmotnost a neskladnost.

Zámky ve tvaru U mívají váhu obvykle minimálně okolo 1 kg, běžně ale i 1,5 kg. Jsou navíc poměrně rozměrné a není možné je nijak složit. Pro převážení na delších cestách a pro sportovní ježdění jsou proto nevhodné, přestože je možné je různými způsoby uchytit na rám kola, takže nepřekážejí. Výhodou je kromě vysoké bezpečnosti i možnost uchycení i více kol najednou v případě rozměrnějších modelů.

Skládací zámky

Poslední možnost představují tzv. skládací zámky. Tyto zámky jsou zkonstruovány ze spojených, ocelových plátů a jejich hlavní výhodou je kombinace velmi vysoké míry bezpečnosti se skladností a jednoduchou manipulací. Co se týče odolnosti, jsou schopné konkurovat „U“ zámkům a v některých případech je i překonávají. Je přitom možné je složit do kompaktního balíčku a převážet například v brašně nebo na konstrukci kola pomocí různých speciálních úchytů.

Nevýhody jsou zde dvě. Za prvé je to vysoká hmotnost, za druhé je to vysoká cena. Ta je dána složitější konstrukcí a vysokou mírou zabezpečení.

K zámku můžete uzamknout i helmu
K zámku můžete uzamknout i helmu na kolo

Stupeň zabezpečení

Kvalitní zámek by měl odolat pokusům o prolomení těla nebo vložky násilnými i inteligentními metodami. Dražší zámky často přežijí brutální útoky kladivem, snahu o přeřezání pilou nebo zmražení speciálním sprejem a následné rozbití. Problém je, že každý výrobce má většinou vlastní stupnici, s jejíž pomocí udává míru bezpečnosti zámku. Je tedy velmi obtížné srovnávat jednotlivé zámky, pokud pocházejí od různých výrobců.

Nejznámější je stupnice od 1 do 15 používaná značkou ABUSE.

Zde se můžete podívat, jak dopadl test zámků na kolo značky ABUS od eshopu Šterba kola z roku 2016.

Nejprodávanější zámky na kolo

0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

1 Komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře