Sport / outdoor

Nejlepší brašny na kolo: TOP 6 dle recenzí a testů

Nejlepší brašny na kolo

Cyklistika zažívá zlaté časy. Většina milovníků kol taky dbá na kvalitní a vhodné vybavení. Od oblečení přes bezpečnostní prvky až po „úložné prostory“. Právě poslední kategorií se dnes budeme zabývat. O tom, jak vybrat nejlepší batoh na kolo, jsme na našem webu již psali. Ne každému ale vyhovuje vozit na zádech batoh. Případně ne vždy musí na všechno potřebné stačit. V takovém případě je možné použít jako nosič i samotné kolo. Cyklistické brašny nejsou ani v nejmenším nějakou novinkou. Dnešní doba jim však vtiskla netušenou rozmanitost, kvalitu a přizpůsobení. Už dávno nejde o neohrabané a těžké kožené tašky, do kterých se buď nic nevejde, nebo všude zaclánějí. Vybírat naopak můžete z celé škály praktických a zajímavých možností. Jak vybrat nejlepší brašnu na kolo, právě to nás bude dnes zajímat.

Brašna na kolo není většinou levná záležitost – zvlášť má-li být kvalitní. Je proto na místě, dobře si pořízení promyslet. Zvolit optimální variantu na základě vlastních požadavků a potřeb. Existují drobné brašny s minimálním objemem i velké brašny na dlouhé cesty. Vybírat můžete z různých způsobů umístění i uchycení. O designu a konkrétním členění, uspořádání, zpracování a vybavení nemluvě. Možností je skutečně dost.

Dnes vám nabídneme nejen průvodce výběrem a důležitými parametry brašen. Máme pro vás i žebříček populárních a kvalitních modelů, z nichž vás zajisté mohou některé oslovit. Užitečné rady a inspiraci lze dále najít i v uživatelských recenzích brašen na kolo anebo v odborných testech.

Nejlepší brašny na kolo na trhu

ProduktInfoHodnocení
Nejlepší brašny na kolo POD SEDLO
#1Topeak DynaPack
Náš vítěz, pod sedlo
✔️ Objem: 4 l
- v prodeji také verze o objemu DX 9,7 l
✔️ Hmotnost: 500 g
✔️ Upínání: Rychloupínací systém
✔️ Integrovaná pláštěnka, Reflexní prvky
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2B´Twin 500
Nejprodávanější, cena / výkon
✔️ Objem: 0,6 l
✔️ Hmotnost: - g
✔️ Upínání: pomocí dvou pásků na suchý zip
✔️ Zapínání na zip
📌 od 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Topeak Wedge Pack II Medium
✔️ Objem: 0,9 až 1,25 l
✔️ Hmotnost: - g
✔️ Upínání: systém QuickClick F25
✔️ 3M™ reflexní pásek, klip pro světlo
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Nejlepší cyklistické brašny NA RÁM
#1Arsenal 503
Náš vítěz, na rám
✔️ Objem: 2 l
✔️ Hmotnost: 225 g
✔️ Do všech rámů kol
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
📌 od 270 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Force Long Eco
✔️ Objem: 1,3 l
✔️ Hmotnost: 0,095 kg
✔️ Vysoká spokojenost s produktem
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
📌 od 180 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3B´Twin 300
✔️ Objem: 1,4 l
✔️ Hmotnost: - kg
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
✔️ Prodává Decathlon
📌 od 230 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Nejlepší cyklistické brašny na nosič
pro tzv. (bikepacking, biketouring)
#1Arsenal 465
Náš vítěz, na nosič
✔️ Objem: 35 l
✔️ Hmotnost: 1,54 kg
✔️ 90% spokojenost s produktem
✔️ Produkt roku 2021, návlek proti znečištění
📌 od 1050 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Ibera Commuter BA11
✔️ Objem: 17 l
✔️ Hmotnost: 1,05 kg
✔️ Upínání: PakRak Clip-On
✔️ Skvělé recenze
✔️ Pro většinu druhů jízdních kolí
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Topeak MTX Trunk EX
✔️ Objem: 8 l
✔️ Hmotnost: 0,76 kg
✔️ Upínání: MTX QuickTrack™
✔️ Skvělé recenze (94% spokojenost)
✔️ Ramenní popruh, držadlo pro přenášení
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat brašnu na kolo?

Podle jakých faktorů vybírat brašnu na kolo? Výběr se musí vždy odvíjet od vašich potřeb a požadavků. Z konkrétních parametrů a vlastností bude podstatná kapacita, způsob umístění, druh uchycení či materiálové zpracování, ale i další aspekty. Cenu a značku nevyjímaje.

Z historie kol a brašen

Málokdo si to uvědomuje, ale historie jízdních kol je v podstatě mladší nebo přinejlepším souběžná s historií vozidel se spalovacím motorem. Jak je možné, že něco mechanického a v principu jednoduchého čekalo na své prosazení tak dlouho?

Historie jízdního kola je spletitá. Úplně první šlapací bicykl si patentoval Pierre Lallement v roce 1866. První kolo, které připomínalo své moderní protějšky, však stvořili britští vynálezci Kemp Starley a William Sutton teprve v roce 1885. Šlo o kola Rover, první se stejně velkými koly a pohonem na řetěz hnaný přes ozubené kotouče. První taky nemělo dřevěný, ale ocelový rám. V roce 1888 pak přišly první vzduchové pneumatiky, které zájem o jízdní kola značně akcelerovaly.

A jak je to s brašnami? Kožené brašny se používali k převážení nákladu na zvířatech odedávna. Není tedy divu, že první speciální brašna na bicykl vznikla už v roce 1884 (patentoval si ji Američan John B. Wood) – rok před kolem Rover. První cyklo-brašna moderního typu však na své „zrození“ čekala až do roku 1971. Vynalezl ji Hartley Alley z Colorada. Své speciální zavazadla na kolo posléze úspěšně vyráběl pod značkou Touring Cyclist. Značka v 80. letech zanikla, ale myšlenka se rozvíjela dál.

Kožená cyklistická brašna

Brašny na kolo podle typu a umístění

Jedním ze zcela zásadních faktorů je typ brašny, především z hlediska jejího umístění. Každé řešení nabízí jiný rozsah kapacity, jiný přístup a specifické výhody a nevýhody. Z čeho můžete vybírat?

Brašna na zadní nosič

Řešení s nejvyšší možnou kapacitou. Patří taky k nejžádanějším. Brašna se upevňuje na nosič nad zadním kolem. Je tedy nutné mít samotný nosič, což lze považovat za jisté úskalí. Brašen je však obrovský výběr, některé nabídnou opravdu vysoké objemy a sofistikovanou vnitřní i vnější organizaci.

Brašny se mohou spojovat i ve větší celek, kdy dvě postranní brašny směřují i pod nosič – jde tedy o celou zavazadlovou soustavu. Samozřejmě je zde důležitá kvalita a způsob upevnění. Brašny nesmí ohrozit stabilitu nebo některou svou částí zasáhnout do kola.

Objemnější a propracovanější brašny na nosič nejsou nejlevnější volbou. Představují však řešení pro náročné cykloturisty. Na několikadenní cesty či delší expedice jsou jasnou volbou.

  • Objem: Od cca 1 litrů až po 40 a více litrů. Nejčastěji však od cca 5 do 25 l
  • Použití: Na delší výlety, výpravy, expedice nebo nákupy
  • Uchycení: Je třeba mít nosič nad zadní kolo

Brašna pod sedlo

Sedlová brašna je stará klasika. Dodnes najdete největší výběr právě v této kategorii. V klasickém pojetí jde spíše o miniaturní brašny s naprosto minimálním objemem od méně než 0,5 l do 1 l. Ale taky s minimální hmotností. Takové brašny se hodí na nejzákladnější potřeby, například klíče, peněženku, zkrátka na to, co byste měli normálně po kapsách, maximálně na lepení kol či jiné drobné pomůcky.

Dnes už existují i varianty sedlových brašen s vyšší kapacitou. Některé modely mohou mít skutečně objem i přes 20 litrů. To už perfektně stačí i na delší vyjížďky a výlety. Takové vaky jsou ovšem dražší a výběr je velmi omezený. Obecnou výhodou sedlových brašen je snadné uchycení bez potřeby speciálního vybavení.

  • Objem: Nejčastěji do cca 1,5 litru. Existují i speciální vysokokapacitní verze.
  • Použití: Převážně základní drobnosti, peníze, klíče, lepení, menší hustilky
  • Uchycení: Obvykle suchým zipem za sedlovou trubku, někdy speciálními držáky

Brašna na řídítka

Poměrně zajímavé a praktické řešení. Brašna se umísťuje na konstrukci řídítek. Hlavní výhodou je velmi snadný a rychlý přístup. Hodí se tedy na věci operativní potřeby, jako jsou brýle, mobil, navigace, mapy apod. Kapacita je ve srovnání s ostatními typy někde uprostřed.

Běžně mají tyto brašny až 10 nebo 15 l, výjimečně i více. I uchycení bývá opět poměrně snadné a bez potřeby speciálních pomůcek. Brašny mají někdy i popruh přes rameno na přenášení pěšky.

  • Objem: Nejčastěji cca 5 až 15 l, někdy i více
  • Použití: Ideální na věci okamžité potřeby jako mobily, navigace, peníze, brýle apod.
  • Uchycení: Před řídítka. Jednoduché a rychlé úchytné systémy.

Rámová brašna

Tyto brašny se umísťují buď tzv. „do rámu“, kdy mají typicky trojúhelníkový tvar kopírující prostor mezi rámy konstrukce kola, nebo „na rám“. Pak jsou uchyceny nejčastěji na vrchní straně rámu u řídítek.

Varianta „do rámu“ je běžnější. Nabízí v průměru větší kapacitu. Výhodou je, že nikde příliš nepřekáží a nevyčuhuje. Minimálně ovlivňuje jízdní vlastnosti a stabilitu kola. Spíše nízko kapacitní jsou brašny „na rám“. Ty zas nabízejí snadný přístup podobně jako brašny na řídítka.

Do rámové brašny se v závislosti na konkrétní velikosti vejdou buď základní věci, jako je peněženka, mobil, mapy, doklady nebo i lepení na kola či jiné pomůcky na opravu. Potažmo i menší zásoba jídla (svačina) či pití nebo lehké náhradní oblečení.

  • Objem: Obvykle cca 1 l až 7 l. Méně často více.
  • Použití: Na běžné denní vyjížďky a základní věci (doklady, mobil, svačina,…)
  • Uchycení: Pod rám či na rám, obvykle pomocí nastavitelných popruhů se suchým zipem

Brašny na přední kolo (nosič)

Velmi specifický a sporadický typ. Brašna se umísťuje po stranách předního kola na speciální nosič. Toto řešení nabídne často vysoké objemy srovnatelné s brašnami na zadní nosič. Některé brašny mohou být použity na obou nosičích.

Brašna na předním kole může být řešením na dlouhé a náročné cesty a expedice, kdy je třeba skutečně bezezbytku využít veškeré úložné možnosti kola. Použití přední brašny v takovém případě prospěje i stabilitě kola, aby veškerou tíhu nákladu nenesla jen zadní část.

  • Objem: Spíše větší až velký. Běžně 10 a více l
  • Použití: Maximální využití úložného prostoru na kole. Náročné cesty a výpravy
  • Uchycení: Nosič na předním kole

Cyklistická brašna

Jakou brašnu zvolit dle způsobu použití?

Při výběru brašny je nutné mít představu o tom, jak intenzivně a k jakým účelům ji budete používat.

  • Pokud jezdíte na kole především do práce a z práce nebo ho používáte na kratší popojíždění po městě či obci, stačit vám může klasická sedlová brašna, potažmo brašna do rámu nebo na řídítka. Totéž platí na sportovní, kondiční „půldenní“ výlety po stezkách a do přírody.
  • Na jednodenní výlety oceníte větší brašnu do rámu či brašnu na řídítka. Objem by měl být dostačující, aby se do zavazadla vešla alespoň svačina, případně náhradní oblečení (lehká bunda, pláštěnka apod.).
  • Pokud jezdíte na náročnější výlety, pikniky nebo na nákupy, oceníte brašnu na zadní nosič. Do větších dáte případně i spacák, dokonce i skladný stan.
  • Na delší výpravy, cestování a expedice se obvykle používá kombinace více brašen. Včetně třeba brašny na přední nosič.

Umístění a upevnění

Současné brašny jsou vesměs univerzální a sedí k většině kol a nosičů. Určitou výjimku mohou představovat brašny do rámu. I u těch se však výrobci snaží o maximální kompatibilitu alespoň s běžnými moderními koly.

Pokud jde o způsob uchycení, výrobci směřují k jednoduchosti, rychlosti a pevnosti zároveň. Většinou se využívají suché zipy a nastavitelné popruhy. Většinu moderních brašen se suchými zipy lze velmi snadno nasadit i demontovat. Jsou taky vysoce univerzální. To patří mezi hlavní výhody tohoto řešení. Ovšem pevnost spojení je spíše průměrná a suché zipy se časem opotřebovávají, čímž se tato vlastnost ještě zhoršuje.

Další možností jsou speciální elastické popruhy s úchyty. Výhodou je, že se tak neopotřebovávají a drží pevně. Na druhou stranu se může takto upevněná brašna více viklat, má větší vůli. Taky upevnění může být zdlouhavější, méně pohodlné.

Plastové zacvakávací systémy (např. QuickFix, QuickClick,…) jsou řešením s rostoucí popularitou. Velkou výhodou je velmi pevný a stabilní spoj a taky maximálně rychlá manipulace. Toto řešení je ovšem dražší a těžší. Taky kompatibilita nemusí být tak univerzální.

Materiály a vlastnosti

Jak je to u cyklo-brašen s materiály? Používají se převážně vysoce odolné syntetické textilie. Dominují varianty polyesteru a nylonu. Častá je voděodolná úprava. Setkat se můžete i s brašnami vyztuženými plastem nebo s plastovou skořepinou nebo s polstrováním.

Tato výztuž lépe ochrání citlivé předměty, zejména elektroniku, jako jsou mobily, navigace, fotoaparáty apod. Nevýhodou je vyšší hmotnost. Tradiční kožené brašny už jsou dnes spíše stylovou retro záležitostí.

Ceny brašen na kolo

Na kolik vás přijde pořízení kvalitní brašny na kolo? Připravte si obnos ve výši minimálně několika set korun. Cenové rozpětí je ovšem mnohem širší.

Brašny na kolo do 500 Kč

I v této relaci najdete celkem pěkný výběr. Od cca 200 Kč začínají nejlevnější (a typicky taky nejmenší) brašny. Většinou pod sedlo. Menší je sortiment ostatních typů. Zejména větších brašen na nosiče.

Brašny na kolo do 2 000 Kč

Skvělý výběr. Všechny druhy brašen, včetně velkých i vícedílných brašen na nosič. Vyberou si i nároční zájemci. Různé způsoby úchytu i materiálového zpracování.

Brašny na kolo nad 2 000 Kč

Menší výběr špičkových brašen pro náročné a velmi náročné použití. Převažují brašny na nosič a řídítka.

Nejlepší značky zahradnických nůžek

Které značky brašen na kolo patří k nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným? Zde je výběr několika, které stojí za pozornost…

  • Arsenal – Jedna z nejprodávanějších značek brašen. Nabízí především modely pod sedlo a na řídítka, ale i výběr ostatních typů. Výborně hodnocená, dobrý poměr ceny a kvality.
  • Topeak – Obrovský výběr, velmi populární značka. Nabízí převážně dražší modely pro náročnější zájemce. Převažují brašny pod sedlo.
  • Apidura – Dražší až drahé brašny pro náročnější zájemce. Převažují modely do rámu a na řídítka. Výborná kvalita.
  • Ibera – Velmi slušný výběr v různých relacích. Převažují modely na nosič. Spolehlivá a žádaná značka.

Nejprodávanější brašny na kolo na trhu

Nejprodávanější brašny na kolo pod sedlo, na nosič či rám na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
Nejlepší brašny na kolo POD SEDLO
#1Topeak DynaPack
Náš vítěz, pod sedlo
✔️ Objem: 4 l
- v prodeji také verze o objemu DX 9,7 l
✔️ Hmotnost: 500 g
✔️ Upínání: Rychloupínací systém
✔️ Integrovaná pláštěnka, Reflexní prvky
📌 od 1400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2B´Twin 500
Nejprodávanější, cena / výkon
✔️ Objem: 0,6 l
✔️ Hmotnost: - g
✔️ Upínání: pomocí dvou pásků na suchý zip
✔️ Zapínání na zip
📌 od 250 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Topeak Wedge Pack II Medium
✔️ Objem: 0,9 až 1,25 l
✔️ Hmotnost: - g
✔️ Upínání: systém QuickClick F25
✔️ 3M™ reflexní pásek, klip pro světlo
📌 od 620 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Nejlepší cyklistické brašny NA RÁM
#1Arsenal 503
Náš vítěz, na rám
✔️ Objem: 2 l
✔️ Hmotnost: 225 g
✔️ Do všech rámů kol
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
📌 od 270 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Force Long Eco
✔️ Objem: 1,3 l
✔️ Hmotnost: 0,095 kg
✔️ Vysoká spokojenost s produktem
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
📌 od 180 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3B´Twin 300
✔️ Objem: 1,4 l
✔️ Hmotnost: - kg
✔️ Upínání pomocí pásků se suchým zipem
✔️ Prodává Decathlon
📌 od 230 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
Nejlepší cyklistické brašny na nosič
pro tzv. (bikepacking, biketouring)
#1Arsenal 465
Náš vítěz, na nosič
✔️ Objem: 35 l
✔️ Hmotnost: 1,54 kg
✔️ 90% spokojenost s produktem
✔️ Produkt roku 2021, návlek proti znečištění
📌 od 1050 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Ibera Commuter BA11
✔️ Objem: 17 l
✔️ Hmotnost: 1,05 kg
✔️ Upínání: PakRak Clip-On
✔️ Skvělé recenze
✔️ Pro většinu druhů jízdních kolí
📌 od 1300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Topeak MTX Trunk EX
✔️ Objem: 8 l
✔️ Hmotnost: 0,76 kg
✔️ Upínání: MTX QuickTrack™
✔️ Skvělé recenze (94% spokojenost)
✔️ Ramenní popruh, držadlo pro přenášení
📌 od 1500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení