Sport / outdoor

Nejlepší vojenské taktické batohy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vojenské batohy

Co vlastně dělá z batohu taktický batoh? Tento název by měl odkazovat k tomu, že batohy jsou „stavěné“ pro vojenské, armádní použití. Výraz vojenský batoh tudíž může být synonymický. Nicméně používat je mohou nejen vojáci, ale vhodný bude i pro lovce, myslivce, různé outdoor aktivity – a někdo po takovém batohu sáhne zkrátka kvůli stylu. V dnešním článku se podíváme na to, jak vybrat nejlepší taktický batoh – ať už jsou vaše úmysly s ním jakékoli.

Nejlepší vojenské taktické batohy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Vojenský batoh US ASSAULT PACK small Mil-Tec®
Nejprodávanější vojenský batoh
✔️ Polstrovaný zádový systém a polstrované popruhy
✔️ Bederní popruh a dva menší popruhy regulující objem
✔️ Nepromokavý materiál
📌 od 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Batoh Wisport® Sparrow 30 l
Univerzální batoh
✔️ Survival a vojenský batoh s univerzálním využitím
✔️ Hlavní prostor lze rozepnout až ke dnu
✔️ Kompatibilní s hydratačním systémem
📌 od 3150 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3DIRECT ACTION® Ghost MK II Backpack
Vyvinutý pro speciální jednotky, armádu
✔️ Objemný, přesto lehký a univerzální 31 litrový batoh
✔️ Pokročilý systém ventilácie vzduchu
✔️ Úložné prostory zajištěny vysokoodolnostnímy zátěžovými zipy
📌 od 5000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Batoh First Tactical® Specialist 1-Day
Plně modulární batoh
✔️ Maximální flexibilita v dostupnosti k přenášenému vybavení
✔️ Kompresní popruhy jsou snímatelné a libovolně nastavitelné
✔️ Ventilační panely na zádech a ramenních popruzích
📌 od 3400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Batoh Helikon-Tex® EDC® Cordura®
Pro časté každodenní nošení
✔️ Má prostornou dvoukomorovou konstrukci
✔️ 2 ergonomické ramenní popruhy, 1 hrudní popruh a 1 bederní pás
✔️ Z pevného materiálu Cordura®
📌 od 2200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Batoh Tasmanian Tiger® Mission Pack MK II
2. generace nejprodávanějšího batohu značky Tasmanian Tiger
✔️ Velké množství prostoru a možností uchycení předmětů
✔️ Silný materiál CORDURA® 700 den
✔️ Vodě-odolný, odolný proti poškození
📌 od 5650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak vybrat taktický batoh

Důležitá je samozřejmě velikost, členění, přístup, materiálové zpracování, rozložení zátěže a ergonomie i další aspekty. Pomoci vám mohou i recenze taktických vojenských batohů.

Jak velký batoh zvolit?

Velmi důležitý je pochopitelně vždy objem, nebo chcete-li kapacita, batohu. Da se typicky udává v litrech. Takový údaj může být pro běžného uživatele poněkud abstraktní, protože na první dobrou si málokdo přesněji představí, co se do batohu o kapacitě např. 20 nebo 30 l vejde a na jak dlouhou výpravu či akci může postačovat.

Pojďme se tedy podívat na to, jak velký by měl batoh být podle toho, jakým způsobem ho hodláte používat. I armádní a taktické batohy nabízejí široké spektrum velikostí. V podstatě lze pořídit modely od 5 l po 60 l i více.

EDC batohy na každodenní aktivity

Zkratka EDC znamená „every day carry“ nebo „každodenní nošení“. Jde o batohy, které jsou koncipovány pro nošení základního vybavení a pomůcek, které potřebujete mít neustále při sobě. Vlastně jde o obdobu klasické dámské kabelky, ve které nic důležitého nechybí. Nicméně nejde o zavazadlo na dlouhé výpravy. Někdy se tyto batohy, mezi nimiž najdete i taktické batohy, označují jako „12hodinové“.

Objem těchto batohů je tedy spíše nižší až střední, nejčastěji kolem 20 l, ale rozpětí je velké a začíná právě již někdo kolem 5 l. Právě batohy do cca 20 l jsou vhodné pro každodenní aktivity (nošení do práce, výlety, procházky, sport,…). Dobrá volba pro každého, kdo shání kvalitní, pohodlný batoh pro krátkodobé akce.

24hodinové batohy

Jde už o poctivé batohy, které obstojí při pořádné jednodenní akci, úkolu či výpravě. Vejde se do nich vše, co je potřeba právě na cca 24 hodin, tedy celý den i noc. Tyto batohy už by měly mít spíše kolem 30 litrů s rozmezím cca 20 až 40 l. Horní hranice je vhodná pro náročnější použití, kdy musíte mít s sebou opravdu vše potřebné k přežití např. v divočině.

Batohy kolem 30 až 40 l mohou být však vhodnou volbou např. i pro minimalistické batůžkáře, kteří vyrážejí i na delší dobu, ale zato cestují polehku. Berou s sebou jen to nejnutnější vybavení (oblečení, léky, základní elektroniku,…) a zbytek řeší operativně (jídlo nakupují cestou, spí po hostelech, perou si,…).

3denní batohy

Když se řekne „3denní batoh“ znamená to, že by tento taktický batoh měl pojmout skutečně veškeré vybavení na tři dny, za předpokladu, že budete muset mít zásoby jídla, bivak atd. Jde tedy o tři dny v „divočině“, nikoli ve městě nebo obecně někde, kde je průběžný přístup k výdobytkům civilizace, zásobám, střeše nad hlavou apod. Proto jsou 3denní batohy již poměrně objemné. Jde o zavazadla, které mají cca od 40 do 60 l.

Expediční batohy

Na týden a víc už pak jsou vhodné expediční batohy s mimořádnou kapacitou. Běžně se prodávají taktické batohy, které mají i 80 l a jsou vhodné právě pro delší a náročné úkoly. Dá se říct, že už jde o „plnou polní“. Tomu taky odpovídá rozměr batohů. Ty mohou mít na výšku běžně přes 70 cm. Samozřejmě je u takových batohů důležitá kvalita.

  • Co nejefektivnější rozložení váhy
  • Odolnost vůči vodě, ale i mechanickému poškození (oděry, propíchnutí,…)
  • Odolnost spojovacích a nosných částí (spony, popruhy, zipy,…)
  • Prodyšnost, odvětrávání zad
  • Co nejnižší hmotnost
  • Ergonomické a praktické členění, které umožní přístup do různých oddílů batohu bez vyskládání
  • Zabezpečení kapsy a chytré přihrádky
  • Nakládací popruhy

Samozřejmě výše uvedené požadavky se netýkají pouze velkých expedičních batohů a krosen, ale měly by se vztahovat i na menší typy. Nicméně u batohů pro tak náročné použití je splnění podmínek kvality a ergonomie obzvlášť důležité. V krajním případě může být otázkou života a smrti.

vojenský vzor

Rozložení váhy a umístění nákladu

Zatímco u taktických batohů do 20 nebo 30 l není nutné extrémně řešit ergonomické a efektivní rozložení váhy a nákladu, u větších krosen už to důležité je. Velký batoh může pojmout značně těžký náklad a je třeba zajistit co největší pohodlí při nošení, minimalizaci vyčerpání, otlaků, bolestí nebo i zranění apod.

Samozřejmě základním bodem jsou ramenní popruhy, které nesou většinu váhy. Je třeba, aby byly dostatečně široké, polstrované, komfortní a velmi odolné. Nutná je délková nastavitelnost. Existuje i několik variací provedení popruhů…

Typy popruhů

Rovné popruhy se u taktických batohů vyskytují méně (zejména u velkých), protože jsou spíše pohodlné a dobře vypadají, než že by nabízely zvláštní efektivitu při nošení větší zátěže. Výhodou je, že mohou být velmi hutně polstrované a poměrně značně široké.

Popruhy s vyklenutím mají tvar připomínající luk. Dnes už jde o nejběžnější způsob zpracování popruhů. Dobře se přizpůsobí tělu a umožňují tak rozložit i těžší váhy při zachování komfortu. Opět mají silné polstrování.

Spojené popruhy jsou pak opatřeny mostem, který vede mezi nimi (v oblasti lopatek). Zde je zvýšený důraz kladen na odolnost.

Podpůrné pásy

Poměrně standardním vybavením jsou u větších batohů i hrudní a bederní pásy. Hrudní pás umožňuje více semknout ramenní popruhy, zajistit jejich lepší usazení, zamezit klouzání z ramen. Váha se přenáší z okrajů ramen více ke krku na trapézové svaly. Batoh se zároveň stabilizuje, takže sedí pevněji, méně se kymácí, což může být zásadně důležité v těžkém terénu. Hrudní popruh pomáhá snížit únavu.

Bederní pásy jsou rovněž vhodné – zejména pokud se hmotnost batohu pohybuje již kolem 8 či 10 kg nebo více. Tyto pásy umožní přenést část zátěže z ramen a zad na boky. Bývají silně polstrované, široké a měly by ležet v pase na hraně kyčle. Bederní pás může značně omezit únavu při dlouhých cestách s těžkým závažím.

Zpevněná konstrukce

Dříve byly běžnou záležitostí krosny s těžkými ocelovými rámy, které zajišťovaly, že batoh udrží tvar a lépe se rozloží jeho váha. I dnes se u turistických a taky taktických a armádních batohů používají rámy a výztuže, ale jsou většinou minimalističtější a hlavně z velmi lehkých materiálů a se sofistikovanější konstrukcí. Zatímco dříve byly běžné vnější rámy, dnes už jde spíše o rámy vnitřní.

Kompresní popruhy

Stlačit velký naložený batoh do menších rozměrů se může hodit nejen, když ho potřebujete propašovat do letadla coby příruční zavazadlo. Stlačení batohu, aby byl pokud možno co nejplacatější, je důležité i z hlediska ergonomie. Váha se totiž „přitiskne“ více k tělu. Batoh je stabilnější a snižuje se únava. Kompresní popruhy jsou proto velmi užitečná součást větších batohů a doporučujeme je používat.

Nakládací popruhy

Nakládací popruhy mohou být přímo součástí batohu (hlavně větších či velkých). Základem jsou zadní (horní) nakládací popruhy. Ty slouží typicky k upevnění stanu, spacáku či jiného vybavení, které se do batohu nevejde nebo by zabralo neúměrně mnoho místa.

Další možností jsou boční popruhy. Ty mohou sloužit např. k upevnění lahví s vodou či pitných vaků, ale třeba i zbraní apod. (k podobným účelům slouží i boční síťky, ty mohou přídavný náklad zajistit zespodu). Nakládací popruhy lze k batohům případně i přikoupit zvlášť.

Molle Webbing

V souvislosti s armádními a taktickými batohy se vyplatí zmínit speciální modulární nosné systémy Molle Webbing vyvinuté a používané americkou armádou. Jde o popruhy a klipsny, kterými lze na batoh připevňovat další vybavení v samostatných pouzdrech, brašnách apod. Molle Webbing umožní zvýšit kapacitu batohu a zároveň zajistí okamžitý přístup k potřebnému vybavení bez vybalování batohu. Hodí se na munici, vysílačky, dalekohledy, baterie,…

Taktické batohy dnes už běžně disponují řadami pásků na přední straně, které je možné použít právě pro tyto přídavné systémy.

batoh outdoor

Styly otevírání

Dnes již existuje obrovská variabilita, pokud jde o možné způsoby přístupu do batohu. Zde jsou aspoň některé základní možnosti:

  • Horní přístup – Velmi dobré zabezpečení nákladu proti vyklopení, ale horší přístup. Klasická varianta. Často kombinovaná s dalšími přístupovými body – zejména vespod.
  • Vějíř – Batoh lze rozepnout po obvodu a rozvinout jakoby do vějíře na několik oddílů. Velmi dobrý přístup a možnost snadné organizace. Velké nároky na odolnost zipů apod.
  • Clamshell – Otevřít se dá celá přední plocha. Opět horší zabezpečení, ale dobrý přístup.
  • Y-otevírání – Batoh se rozevře podélně do stran jako poupě nebo písmeno Y. Poměrně dobrý, moderní kompromis mezi zabezpečením a přístupem.
  • Boční přístupy – Jde spíše o doplněk horního přístupu. Jsou zde podélné boční zipy.
  • Rolltop – Batohy s rolovací horní záklopkou. Nabízejí vysokou voděodolnost. Vhodné do špatného počasí a vlhkých prostředí.

Materiálové zpracování

Taktické batohy by měly být obzvláště odolné a pevné. Vynikající odolnost vůči oděru a otěru nabízí cordura. Velmi častý je nylon či lépe balistický nylon s rovněž špičkovou odolností. O něco nižší, ale stále slušnou odolnost nabízejí rip-stop tkaniny. Vhodné pro menší batohy a méně náročné použití. Polyester je pak volbou u spíše levnějších batohů pro běžné použití. Je lehký, dobře schne, nabízí přiměřenou odolnost.

Ceny taktických vojenských batohů

Kolik stojí kvalitní taktický batoh?

✅Batohy do 1000 Kč

Batohy pro méně až středně náročné použití. Obvykle s kapacitou do cca 50 l.

✅ Batohy do 2000 Kč

Kvalitní taktické batohy různého typu, střihu, velikosti a vybavení. Vybere si většina zájemců.

✅ Batohy nad 2000 Kč

Batohy s vysokou kvalitou zpracování a vybavení pro náročnější až velmi náročné zájemce.

Nejlepší značky taktických vojenských batohů

Kteří výrobci taktických batohů patří k nejoblíbenějším?

  • Mil-Tec – Velmi známý výrobce vojenských batohů s širokým sortimentem a velkým cenovým rozptylem.
  • Solognac – Značka řetězce Decathlon. Dobrý poměr ceny a kvality. Lovecké, myslivecké a taktické vybavení.
  • Brandit – Kvalitní taktické batohy a osvědčená značka. Velmi dobrý výběr.
  • Helikon-Tex – Další známý a osvědčený výrobce. Dobrá volba i pro náročnější zájemce.
ProduktInfoHodnocení
#1Vojenský batoh US ASSAULT PACK small Mil-Tec®
Nejprodávanější vojenský batoh
✔️ Polstrovaný zádový systém a polstrované popruhy
✔️ Bederní popruh a dva menší popruhy regulující objem
✔️ Nepromokavý materiál
📌 od 1000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Batoh Wisport® Sparrow 30 l
Univerzální batoh
✔️ Survival a vojenský batoh s univerzálním využitím
✔️ Hlavní prostor lze rozepnout až ke dnu
✔️ Kompatibilní s hydratačním systémem
📌 od 3150 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3DIRECT ACTION® Ghost MK II Backpack
Vyvinutý pro speciální jednotky, armádu
✔️ Objemný, přesto lehký a univerzální 31 litrový batoh
✔️ Pokročilý systém ventilácie vzduchu
✔️ Úložné prostory zajištěny vysokoodolnostnímy zátěžovými zipy
📌 od 5000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Batoh First Tactical® Specialist 1-Day
Plně modulární batoh
✔️ Maximální flexibilita v dostupnosti k přenášenému vybavení
✔️ Kompresní popruhy jsou snímatelné a libovolně nastavitelné
✔️ Ventilační panely na zádech a ramenních popruzích
📌 od 3400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Batoh Helikon-Tex® EDC® Cordura®
Pro časté každodenní nošení
✔️ Má prostornou dvoukomorovou konstrukci
✔️ 2 ergonomické ramenní popruhy, 1 hrudní popruh a 1 bederní pás
✔️ Z pevného materiálu Cordura®
📌 od 2200 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Batoh Tasmanian Tiger® Mission Pack MK II
2. generace nejprodávanějšího batohu značky Tasmanian Tiger
✔️ Velké množství prostoru a možností uchycení předmětů
✔️ Silný materiál CORDURA® 700 den
✔️ Vodě-odolný, odolný proti poškození
📌 od 5650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení