Jízdní kolo je oblíbený prostředek pro dopravu, sport i zábavu. Při jeho výběru lidé řeší důležité parametry, jako je materiálové zpracování rámu, velikost kol, kvalitu komponent, jako jsou vidlice, odpružení, převodovka, brzdy a spoustu dalších věcí. Trochu ve stínu pak nezřídka zůstává jistá část kola, která paradoxně přichází se samotným jezdcem do styku nejvíce. Jde samozřejmě o sedlo. Přitom je to právě tato součást, která snad nejvíce ovlivní, jak dobře a pohodlně se nám na kole bude jezdit. A zda budeme mít zejména po dlouhé a náročné jízdě pozitivní, nebo spíše poněkud smíšené pocity. V dnešním článku se tedy zaměříme právě na tuto součást a pomůžeme vám s výběrem nejlepšího sedla na kolo.
Výhodou je, že sedlo můžete na kolo pořídit dodatečně. Instalace je obvykle snadná. Jde tedy o komponent, který lze snáze přizpůsobit svým potřebám než třeba brzdy nebo převodník. Proč toho tedy nevyužít? Zvlášť když výběr sedel na kolo je opravdu bohatý a výborný a zahrnuje i velmi komfortní, propracované kousky. Pohodlná a kvalitní sedla přitom nemusí být extrémně drahou záležitostí. Investice se vám přitom zajisté vyplatí. Vděčny vám budou nejen vaše sedací partie.
V dnešním průvodci najdete všechny potřebné informace, které budete potřebovat, abyste dobře pořídili. Náš žebříček vám zároveň nabídne přehlídku nejlepších současných sedel. Možná si rovnou vyberete. Určitě byste neměli opovrhovat ani recenzemi sedel na kolo, ať už se jedná o uživatelská hodnocení, nebo odborné testy. Dozvědět se můžete leccos zajímavé, i když je vždy nutné počítat s větší či menší mírou subjektivity.
Nejlepší sedla na kola na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Gelové sedlo ITALIA C2 FLOW | Prodává Decathlon ✔️ Na pravidelné delší vyjížďky ✔️ Na silniční, gravel i XC horská kola ✔️ Provedení unisex 📌 od 1000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Gelové cyklistické sedlo 30 ° | Cena / výkon ✔️ Gelové sedlo na pravidelné dlouhé vyjížďky ✔️ Anatomicky tvarovaná sedací plocha ✔️ Provedení unisex 📌 od 600 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Selle Royal Respiro Relaxed | Kvalitní turistické sedlo ✔️ Pro dlouhé vyjížďky v uvolněném posedu ✔️ Ergonomický design ✔️ Se zadním odpružením pro maximální komfort 📌 od 1800 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#4 | Selle SMP TRK Gel | Pro náročné cyklisty ✔️ Komfortní řešení pro náročné cyklisty-turisty ✔️ S integrovanou samotvarovacou gelovou vložkou ✔️ Výborná ergonomie 📌 od 2050 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#5 | Selle Italia S 5 Superflow | Dobrá volba pro ženy ✔️ Lehká gelová vrstva ✔️ Úplné pohlcování vibrací ✔️ Vysoká pevnost a pružnost 📌 od 760 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#6 | WITTKOP TWIN Medicus 4.0 | Nejprodávanější gelové sedlo ✔️ Pro sportovní kola ✔️ S moderní technologií tlumení nárazů ✔️ Vysoký dynamický komfort jízdy 📌 od 350 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat pohodlné sedlo na kolo
Při výběru kvalitního sedla na kolo je třeba vycházet především z toho, o jaký typ kola jde. Podobně je nutné operovat i se způsobem a intenzitou použití. Na popojíždění po městě nebo rekreační vyjížďky se hodí jiné sedlo než na intenzivní, sportovní, terénní či závodní ježdění. Dále hraje důležitou roli pohlaví a ergonomie s ohledem na anatomii a zdraví jezdce. Důležité je zajisté i materiálové zpracování, ale taky cena nebo značka výrobce.
Jak vybrat sedlo podle typu kola?
Sedla na horská kola (MTB)
Sedla na stále velmi populární „horáky“ mají typicky poměrně robustní a odolnou konstrukci. Poznat je lze taky podle výraznější šířky, ale naopak spíše kratší délky oproti silničním sedlům. Sedla musejí odolat otřesům a intenzivnímu častému používání v terénu. Zároveň by měla jezdci poskytnout dostatečný komfort a ochranu.
Z těchto důvodů jsou MTB sedla měkčí, výrazněji polstrovaná, taky těžší a trochu jinak stavěná, což odpovídá i specifickému způsobu posedu na horském kole.
Sedla na silniční kola
Mají specifický profil a propracované tvarování. Jsou výrazně úzká a dlouhá. Uzpůsobená jsou velmi rychlé jízdě a taky pozici ve značném předklonu typickém pro silniční a závodní kola. Tato sedla jsou poměrně tvrdá. Nemají prakticky žádné polstrování. Důraz je zde na i na nízkou hmotnost. Jsou vhodná jen na upravené silnice a povrchy, protože minimálně tlumí vibrace.
Sedla na trekingová a krosová kola
Tato kola obecně vzato zastupují určitou přechodovou mezi horskými, terénními koly na jedné straně a silničkami na druhé. Tomu odpovídá i sedlo, které představuje jistý kompromis. Nabídnou určité polstrování, jízda bude snesitelná i v jistém terénu. Měly by být i přiměřeně odolné.
Jak vybrat sedlo dle intenzity a způsobu použití?
Tento faktor do značné míry souvisí s předchozím. Přesto se požadavky ne všude zcela striktně překrývají. Pojďme se tedy podívat na to, co vlastně od sedla chtít z hlediska způsobu použití.
Rekreační a městské ježdění
Pokud máte městské kolo anebo jezdíte jen rekreačně na krátké vyjížďky po slušném terénu, pak jsou pro vás vhodná sedla zaměřená na pohodlí. Sedla pro městská kola a rekreační účely jsou široká, bohatě polstrovaná. Taky poměrně těžká, což nevadí, protože nějaké gramy zde nehrají roli. Zkrátka vše se zde podřizuje komfortu. Vhodné může být i sedlo s pružinami.
Silniční, závodní jízda
Přesným opakem jsou závodní sedla. Důraz je kladen na rychlost a aerodynamiku. Komfort jde stranou. Sedla jsou úzká a delší, tvrdá. Je totiž nutné, aby se sedla „nepodvolovala“, ale naopak maximálně přenášela sílu. Závodní sedla jsou typicky propracovanější a dražší než rekreační.
Terén
Sedla na MBT (těžší terén, vyšší intenzita použití) nebo trekingová/krosová kola (lehčí terén, menší intenzita použití). Pohodlí a rychlost, přenos síly jsou více v rovnováze než u závodních sedel. Sedla poskytují větší oporu, musí tlumit vibrace. Zároveň je důležitá vysoká odolnost.
Dlouhé trasy
Sedla pro sportovní a dálkové jízdy se snaží najít jakousi optimální rovnováhu mezi vlastnostmi MTB a závodních (resp. silničních) sedel. Je zde tedy jistý důraz na komfort, ale sedla zůstávají aerodynamická, štíhlá, rychlá.
Dámská, pánská a dětská sedla na kolo
Sedla na kolo respektují i specifika anatomie jezdce. Pánská sedla jsou proto – s ohledem na stavbu pánve a šířku sedacích kostí – užší a taky delší. Sedlo pro ženy je naopak širší a kratší. Rozdíly mohou být i jiné (ve tvarování, ventilaci), ale tyhle jsou typické a specifické.
Dětská sedla mají obecně blíže spíše k dámským. Zároveň jsou více zaměřena na oporu, komfort a zdraví než na výkonnost. Pohlaví se zde nerozlišuje, ale sedlo by mělo odpovídat věku a proporcím dítěte.
Existují i unisex sedla na kolo. Jde o kompromis vhodný spíše pro městská kola, rekreační a málo časté použití. Hodí se např. u kola, které používá více osob. Jinak příliš důvodů pro pořízení unisex sedla není. Vždy je lepší zvolit specifický typ.
Sedlo by mělo „větrat“
Nejen s pohodlím, ale i zdravím souvisí stavba sedla a jeho přizpůsobení anatomickým potřebám uživatele či uživatelky. Kvalitní sedla jsou ergonomicky koncipována (žleb, výřez,…) tak, aby zajistila lepší přívod vzduchu a ventilaci sedacích partií a taky aby umožnila lepší proudění krve.
Omezení proudění krve v kritických, zejména intimních, partiích může u mužů vést ke zdravotním potížím, např. poruchám erekce. I u žen je nedostatečné prokrvení intimních partií v sedle rizikové. Může k bolestivosti po jízdě i větším obtížím. Hledejte proto ideálně sedla, která se na zdravější, anatomickou konstrukci zaměřují. Důležité je to zejména v případě, že jezdíte opravdu intenzivně a často.
Jak měkké sedlo na kolo zvolit?
Z předchozích kapitolek již vyplývá určitá obecná zákonitost. Více polstrování znamená více pohodlí, ale taky lepší snášení terénu. Tvrdší sedlo vede k lepšímu „záběru“, využití síly. Čím je sedlo tvrdší, tím je výkonnější, rychlejší. Je však taky méně komfortní a hůře tlumí vibrace.
Existuje univerzální sedlo na kolo?
Ano, ale vždy jde o kompromis, neřku-li z nouze ctnost, nikoli o ideální volbu. Za poměrně univerzální lze považovat třeba trekingová sedla. Koncipovaná jsou, aby zvládla nějaký ten terén, poskytla určité pohodlí, oporu, tlumení vibrací, ale zároveň obstála při rychlejší jízdě po silnici. Univerzální sedlo bude dostačovat spíše méně náruživým a rekreačním cyklistům.
Materiálové zpracování sedla na kolo
Pokud jde o kostru sedla, prosazuje se na jedné straně plast coby dostupná varianta, na druhé karbon coby kvalitní, ale drahá volba pro náročné. Setkat se můžete i s kombinací těchto materiálů.
Trubičky pod sedlem nazývané ližiny umožňují nastavení sedla a vyrábějí se z různých materiálů. Od dostupné, ale těžké oceli přes hliník až po titan či karbon, což je záležitost hlavně závodních sedel pro náročné a profi jezdce.
Výplň sedla, která tvoří polstrování, může být pěnová či gelová. Pěnová je obecně vnímána jako „sportovnější“, vhodná pro rychlou a silniční jízdu. Poskytuje větší oporu a lepší přenos síly. Je taky lehčí. Gelová sedla jsou pružnější a přizpůsobivější. Jsou tedy sázkou především na komfort. Hodí se víc pro „výletníky“, rekreační jezdce, na městská kola apod. Dnes už se však lze se speciálními gely setkat i u sportovnějších sedel.
A nakonec je tu potah. Klasikou je pravá kůže, která má mimořádnou mechanickou odolnost. Populárnější jsou však různé varianty syntetických materiálů na způsob umělé kůže. Obecně nabídnou především snazší údržbu a lepší vlastnosti v dešti, či naopak ve velmi horkém počasí.
Jak namontovat sedlo na kolo?
Montáž moderního sedla na kolo je velmi snadná. Stačí ho ližinami umístit na sedlovou trubku – třecí plochy je předtím vhodné důkladně očistit a namazat vazelínou. Následně nejdříve rukou a poté nářadím utáhnete upevňovací šroub. Ale ne zcela na pevno, nejdříve u sedla nastavte optimální sklon. Teprve poté dotáhněte.
Ceny sedel na kolo
Na kolik vás vyjde kvalitní sedlo na kolo? Cenové rozpětí je relativně široké. Základní modely můžete pořídit už od pár stovek…
✅ Sedla na kolo do 300 Kč
Už v této relaci najdete překvapivě velký, bohatý výběr. Sedla mohou být vcelku kvalitní a ergonomicky tvarovaná. Hodí se pro běžné, rekreační použití.
✅ Sedla na kolo do 1000 Kč
Pokud jezdíte intenzivně, jistě se vám vyplatí investice do sedla, které už bude z velmi odolných materiálů a nabídne propracovaný tvar s maximální anatomickou oporou.
✅ Sedla na kolo nad 2000 Kč
Především sedla závodní a pro náročné použití nebo velmi dlouhé tratě. Maximální důraz na odolnost i ergonomii.
Nejlepší značky sedel na kolo
Které značky sedel na kola patří k oblíbeným a mohou nabídnout dobrou kvalitu za odpovídající cenu?
- Force – Značka patří k nejvyhledávanějším. Nabízí opravdu skvělý výběr pánských, dámských i dětských sedel. Především horských a sportovních. Převážně v relace do 500 Kč.
- Wittkop – Několik velmi prodávaných sedel. Kvalitní značka. Velký výběr dámských sedel či gelových sedel.
- Ergon – Obrovský výběr. Dámská i pánská, horská, silniční i krosová sedla. Skvělá kvalita, ale vysoké ceny. Spíš pro náročné.
- Specialized – Špičková sedla, skvělý výběr. Spíš pro náročné – vyšší až velmi vysoké ceny.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Gelové sedlo ITALIA C2 FLOW | Prodává Decathlon ✔️ Na pravidelné delší vyjížďky ✔️ Na silniční, gravel i XC horská kola ✔️ Provedení unisex 📌 od 1000 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Gelové cyklistické sedlo 30 ° | Cena / výkon ✔️ Gelové sedlo na pravidelné dlouhé vyjížďky ✔️ Anatomicky tvarovaná sedací plocha ✔️ Provedení unisex 📌 od 600 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#3 | Selle Royal Respiro Relaxed | Kvalitní turistické sedlo ✔️ Pro dlouhé vyjížďky v uvolněném posedu ✔️ Ergonomický design ✔️ Se zadním odpružením pro maximální komfort 📌 od 1800 Kč | ⭐ 99 % | Číst recenze |
#4 | Selle SMP TRK Gel | Pro náročné cyklisty ✔️ Komfortní řešení pro náročné cyklisty-turisty ✔️ S integrovanou samotvarovacou gelovou vložkou ✔️ Výborná ergonomie 📌 od 2050 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#5 | Selle Italia S 5 Superflow | Dobrá volba pro ženy ✔️ Lehká gelová vrstva ✔️ Úplné pohlcování vibrací ✔️ Vysoká pevnost a pružnost 📌 od 760 Kč | ⭐ 97 % | Číst recenze |
#6 | WITTKOP TWIN Medicus 4.0 | Nejprodávanější gelové sedlo ✔️ Pro sportovní kola ✔️ S moderní technologií tlumení nárazů ✔️ Vysoký dynamický komfort jízdy 📌 od 350 Kč | ⭐ 95 % | Číst recenze |