Malé spotřebiče

Nejlepší kuchyňské roboty (test, recenze a srovnání 2023)

Kuchyňský robot Kenwood KMM770 Pro tentokrát jsme si vzali na mušku nejlepší kuchyňské roboty, které můžete koupit v tomto roce na našem trhu. Porovnali jsme jich hned několik a pečlivě zvážili všechna pro i proti. Konstatovali jsme, že z námi testovaných kousků, které jsme do naší recenze kuchyňských robotů zahrnuli, si vyberou skutečně všichni, ať už jde o náročného či naprosto nenáročného spotřebitele.

Tím nejpodstatnějším parametrem, který by vás měl zajímat, když začnete přemýšlet nad tím, jakého koupit kuchyňského robota je jeho příkon. Ten totiž musí být úměrný výkonu, a pokud má robot něco vydržet a fungovat často i při náročnějším použití, pak je nutné si připlatit a investovat do silnějšího motoru. Rozhodně byste měli zohlednit i objem mísy, abyste pak nedělali třeba jednu dávku těsta nadvakrát jen proto, že jste si pořídili sice kvalitního kuchyňského robota, ale s miniaturní mísou.

Naprostým favoritem, který si od nás vysloužil to nejlepší hodnocení je bezesporu KitchenAid 5KSM175, momentálně nejprodávanější kuchyňský robot na trhu s výklopnou hlavou, co šlehá, hněte, strouhá, mixuje, zkrátka maká jako ďas a všechno zvládne během chvilky udělat za vás. Ostatně ne nadarmo si ho třeba na heureka.cz nemůže vynachválit 91 % spokojených uživatelů.

V našem “slepém” testu kuchyňských robotů jsme porovnali nejdůležitější parametry a zaměřili se na 7 zajímavých přístrojů.

Nejlepší kuchyňské roboty na trhu podle nás

PořadíProduktHodnoceníProč tento produkt?Cena
#1KitchenAid 5KSM175
⭐ 100 %Nejlepší kuchyňský robot dle redakce
✔️ Značka, kterou používají i profesionálové v oboru
✔️ Robustní, stabilní a odolný
✔️ Pohon s ozubenými koly místo řemenu
✔️ 10 rychlostí
✔️ Příkon 300 W
✔️ Objem mísy 4,8 l
$$$ Číst recenze
#2Tefal QB813D38
⭐ 100 %Pro cukráře a pekaře
✔️ Skvělé recenze zákazníků
✔️ Robustní konstrukce
✔️ Objem mísy 6,7 l
✔️ Příkon 1 500 W
✔️ Kvalitní kovové pekařské nástavce
$$$ Číst recenze
#3Tescoma PRESIDENT
⭐ 99 %Náš tip, nejlépe hodnocená akupresurní podložka
✔️ Bohatá výbava a příslušenství
✔️ Kvalitní zpracování (celokovové provedení)
✔️ Příkon: 1500 W
✔️ Včetně mixovací nádoby (1,5 l)
✔️ Snadné ovládání
$$$ Číst recenze
#4ETA Gratus Vital II
⭐ 99 %Jeden z nejprodávanějšíchna trhu
✔️ Skvěle hodnoceno zákazníky
✔️ Celokovové provedení
✔️ Motor s výkonem 1 200 W
✔️ Nerezová mísa s objemem 5,5 l
✔️ Včetně bohatého příslušenství
$$$ Číst recenze
#5G21 Promesso
⭐ 98 %Náš tip, nejlépe hodnocená akupresurní podložka
✔️ Celokovový kuchyňský robot
✔️ Vysoký příkon 1500 W
✔️ Objem mísy z nerezové oceli 5,5 l
✔️ Mixér se skleněnou nádobou (1,6 l)
✔️ Bohaté příslušenství
$$ Číst recenze
#6Kenwood KMX 750RD
⭐ 97 %Skvělý poměr cena / výkon
✔️ Celokovový robot s kovovými převody
✔️ Motor s výkonem 1 000 W
✔️ Variabilní ovládání rychlosti
✔️ Krásný moderní design
✔️ Skvělé recenze od zákazníků
❌ Pouze základní nástavce
$$ Číst recenze
#7Sencor STM 6350WH
⭐ 93 %Cenový tip
✔️ Celokovový
✔️ Příkon: 1000 W
✔️ 4,5 l nerezová nádoba s měrnou stupnicí
✔️ Až 7 rychlostních stupňů
✔️ 4 výměnné nástavce
$ Číst recenze

Test kuchyňských robotů – jak dopadli?

 • V lednu 2021 testoval německý ETM TESTMAGAZIN 9 kuchyňských robotů. Vítězem se stal robot SAGE BEM 825 BAL s hodnocením 94,1% (můžete koupit i v ČR za cenu od 11000 Kč se dvě miskami). Na třetím místě se pak umístil špičkový kuchyňský robot KitchenAid 5KSM185 s hodnocením 91,3% (od 18000 Kč)

Recenze nejlepších kuchyňských robotů

# KitchenAid 5KSM175 ($$$)

Podle nás aktuálně jeden z nejlepších a nejkvalitnějších kuchyňských robotů na pečení

 VÍTĚZ   Recenze KitchenAid 5KSM175  

Kuchyňský robot klasického střihu, v retro designu, a navíc od značky KitchenAid, která patří ke špičce v tomto oboru. Takový je model KitchenAid 5KSM175, na který se teď podíváme. Jde o více než desetikilový nástroj mnoha možností a schopností. Uvnitř se skrývá úsporný, ale výkonný 300W motor. Výkon motoru – a tedy rychlost otáček – je možné regulovat v deseti stupních od 58 po 220 za minutu. I na nejvyšší stupeň je ale chod přístroje překvapivě nepříliš hlučný a hladký. Vysoká účinnost chodu je dána i použitím kvalitních ozubených koleček místo obyčejného řemene.

Velmi důležitým faktem je, že model využívá tzv. „planetární“ míchání. Tedy pokročilý systém, díky němuž dosáhnete mnohem dokonalejších výsledků nejen při tvorbě všemožných těst. Robot je opatřen velkokapacitní 4,8l mísou a umí mixovat, mísit i šlehat. Dále je ho možné využít ke strouhání, mletí masa, odšťavňování či lisování ovoce a mnoha dalším činnostem. Kuchyňský robot KitchenAid 5KSM175 ocení spíše náročnější uživatelé a domácnosti, kde kuchyň jede na plné obrátky. Tomu odpovídá i cena, která se pohybuje ve vyšších hladinách. Pokud však nedáte dopustit na klasické a velmi kvalitní provedení a hledáte univerzální přístroj, který vám usnadní i nejtěžší kulinářské postupy, pak budete s tímto zařízením zcela jistě spokojeni.

Robot na videu

Koupit v obchodě

# ETA Gratus Max III. ($$$)

 Recenze ETA Gratus Max III. 

Český výrobek střední cenové kategorie a velmi dobré kvality. Tak bychom mohli jednoduše zhodnotit model ETA Gratus Max III. My se mu ale podíváme na zoubek důkladněji. Toto zařízení je opatřeno poměrně výkonným 1200W motorem. Tělo přístroje je kovové a odolně zpracované. Nerezová místa poskytne prostor pro 5,5 l surovin.

Ovládání tohoto robota je jednoduché. Nastavit můžete 8 různých rychlostí, součástí výbavy je pulzní spínač a model zvládá i precizní planetární míchání. Díky různým funkcím a příslušenství zvládnete například míchání, hnětení, šlehání, krájení, mixování, strouhání a krouhání, mletí masa (4 různé hrubosti), plnění uzenin i další úkony. Robot si díky síle motoru poradí i s tužšími těsty, tvrdou kořenovou zeleninou, zmrazenými surovinami a dalšími oříšky, na kterých si slabší roboty často vylámou zuby.

ETA Gratus Max III patří ve své cenové kategorii rozhodně k tomu nejlepšímu – svědčí o tom i jeho obliba. Patří totiž mezi nejprodávanější kuchyňské roboty u nás.

Robot ETA Gratus Max na videu:

Co potěší

 • Velmi dobrý poměr ceny, kvality a výkonu
 • Silný 1200W motor
 • Desítky možných úkonů a úprav surovin
 • Bohaté příslušenství
 • Odolné zpracování

Co zamrzí

 • Při strouhání nadělá víc nepořádku
Koupit v obchodě

Shrnutí na závěr

Těší nás, že jste naší recenzi kuchyňských robotů dočetli až sem. Teď už s jistotou víte, který přístroj si vybrat.

Naší jedničkou zůstal KitchenAid 5KSM175, který sice hodně váží, ale i tak je to vynikající kousek vhodný pro každého fanouška pečení.

Jsme si jisti, že si z našeho výběru TOP produktů vyberete ten, který se stane vaší srdeční záležitostí a bude vám sloužit po dlouhou dobu.

Jak vybrat kuchyňský robot?

Kuchyňský robot dokáže zastat spoustu náročné práce, ale jak si vybrat toho správného, který bude umět právě to, co potřebujete, a nestane se jenom velkým a nepraktickým těžítkem za zbytečně moc peněz?

Kuchyňské roboty a další pomůcky

Kuchyňské roboty jsou vysoce multifunkční. Ne vždy se ale jejich pořízení vyplatí. Pokud potřebujete zmechanizovat jenom pár úkonů, možná pro vás bude lepší některá z alternativních kuchyňských pomůcek. Např.:

 • Stolní mixér – Mixování, sekání i drcení. To vše by měl kuchyňský mixér zvládat. Mnohé modely jsou poměrně kompaktní, cenově dostupné a přitom výkonné. Nevýhodou je ale často složitější manipulace a někdy nutnost mixér pokaždé složitě sestavovat. Náročnější může být i čistění. Navíc se toto řešení vyplatí spíš při častém používání.
 • Smoothie maker – Relativní novinkou jsou tzv. smoothie makery (někdy nazývané blendery), jejichž obliba v posledních letech strmě narůstá. Jde v podstatě o odlehčené, kompaktnější verze mixérů, které by měly zvládnout víceméně stejné úkony. Důraz je ale kladen na co nejjednodušší manipulaci i údržbu. Většinou jsou ale určené pro menší objemy surovin.
 • Tyčový mixér – Velmi populární věcička, kterou máte kdykoli po ruce pro rozmixování nebo rozšlehání surovin přímo v hrnci nebo misce. Hodí se pro přípravu krémů, omáček, polévek, ale třeba i těst (pokud je k dispozici výměnný nástavec v podobě metličky na šlehání).
 • Ruční šlehač – Ruční šlehač představuje dobře známou, skoro by se dalo říct až tradiční, pomůcku v kuchyni. Dneska je však často nahrazována některými víceúčelovějšími přístroji – např. tyčovým mixérem s výměnnými nástavci anebo právě robotem. Ruční šlehač umí především šlehat pomocí klasických metel, hodí se tak například při vyšlehávání šlehaček, pyré, bramborové kaše apod. S vyměnitelným příslušenstvím v podobě hnětacích háků se pak můžete pustit i do hnětení těst. Výhodou této pomůcky je skladnost, dostupná cena a poměrně jednoduchá údržba. Nevýhodou je omezené množství funkcí a pomalejší práce.

Kuchyňský robot

Kuchyňské roboty dle konstrukce

Pokud jde o kuchyňské roboty, jejich provedení je často poměrně variabilní. V principu ale můžeme rozlišovat především dva typy podle způsobu řešení konstrukce. Jde o provedení se sklopným ramenem, anebo se spodním pohonem.

 • Robot se sklopným ramenem (kitchen machine) – Tato varianta je v současnosti běžnější a taky naše recenze se věnuje převážně modelům tohoto typu. Zařízení disponuje ramenem s výměnnými nástavci a mísou, které pod něj umístíte. Tento typ robota je velmi výkonný a dokáže zpracovat i značné objemy surovin. Hodí se jako pomůcka pro náročné kuchaře a kuchařky.
 • Robot se spodním pohonem (food processor) – V tomto případě jde na pohled v podstatě o robustní stolní mixér. Motor je umístěn v základně, na kterou se pak nasazuje speciální nádoba. Samozřejmostí je více výměnných nástavců pro různé způsoby zpracování potravin.

Food processor vs. kitchen machine

Už jsme si popsali, jaké jsou základní rozdíly mezi takzvaným food processorem, který disponuje spodním uložením motoru, a klasickým robotem (kitchen machine) opatřeným sklopným ramenem. Stojí ale za to si více přiblížit možnosti, výhody a nevýhody obou typů, abyste se mohli lépe rozhodnout pro ten správný.

Food processor můžeme v principu vnímat jako velký, multifunkční a mimořádně výkonný stolní mixér. Zastane funkci mixéru stolního, tyčového, ba i smoothie makeru a dalších pomůcek. Základnu lze opatřit různými nástavci, ale toto zařízení je primárně určeno ke strouhání, sekání, krájení a mixování. Naopak šlehání, míchání či hnětení těsta jsou funkce spíše sekundární a food processor v nich nebude tak efektivní jako klasický robot s ramenem.

Pokud velmi často pracujete se zeleninou, děláte různé pyré, zeleninové polévky, nápoje a omáčky, pak budete z tohoto zařízení nadšeni. Používání je pohodlné a bezpečné, výběr nástavců, možností a funkcí bývá velmi široký – srovnatelný s roboty. Oproti kitchen machine bývají food processory taky skladnější a lehčí.

Kitchen machine už lze považovat za vysoce pokročilý nástroj, pro který najdou uplatnění především nároční domácí kuchaři a kuchařky. Pokud připravujete těsto párkrát za rok, zřejmě bude tento přístroj zahálet. Pokud intenzivně vyvařujete často i složité recepty pro početnější rodinu, budete z něj nadšeni a ušetříte si mnoho času i námahy.

Jak už jste zřejmě pochopili, doménou kuchyňského robota je hnětení, mísení, šlehání a podobné práce. To je vlastně zásadní praktický rozdíl oproti food processoru. Navíc můžete pracovat často i s výrazně většími objemy surovin. Na kitchen machine lze však připojit i řadu speciálních nástavců. Kromě různých typů metel a háků to může být například struhadlo, mlýnek na maso i jiné suroviny, ba dokonce i odšťavňovač.

Výhodou jsou tedy obrovské možnosti, ale i výkon, který může být dostačující i při profesionálním použití. Nevýhodou jsou vyšší nároky na prostor, větší hmotnost a taky riziko většího znečištění okolí při práci (neuzavřená nádoba).

Systém míchání (volte planetární systém)

Při výběru robota se zaměřte taky na systém míchání. Některé stroje disponují tzv. centrálním mícháním. Jde o zastaralejší a méně efektivní mechanismus. Moderní a kvalitnější zařízení už jsou vybaveny pokročilejším planetárním mícháním.

Při centrálním míchání nástavec (metla, nože apod.) rotuje kolem své osy. Toto řešení je typické pro food processory – tedy roboty se spodním motorem. Vyskytuje se ale i u starších modelů s ramenem. Promíchání a rozmělnění surovin není tak dokonalé a rovnoměrné.

Planetární míchání naproti tomu probíhá po komplikovanější eliptické ose a nástavec se díky tomu dostane do všech zákoutí a dokáže zpracovat všechny suroviny.

Příkon / výkon kuchyňského robota

Jako u většiny spotřebičů i u robotů patří tyto parametry k vůbec nejdůležitějším. Příkon informuje o spotřebě elektrické energie za určitou časovou jednotku a je uváděn prakticky u všech výrobků. Výkon rozhodně nemusí být totožný s příkonem, ale ne vždy bývá uváděn. Podle příkonu si však lze udělat orientační představu i o výkonu.

A jakým příkonem roboty disponují? Nejvíce modelů je opatřeno cca 700W až 1500W motory. Slabší varianty lze také zakoupit, ale hrozí, že výkon nebude dostatečný pro zpracování pevnějších surovin (např. drcení ledu, zpracování větších kusů kořenové zeleniny, pevnějších těst apod.). Roboty okolo 1000-1500 W příkonu patří k nejoblíbenějším a měly by být pro běžnou kuchyňskou práci zcela dostačující.

Kapacita mísy

U každého robota je velmi důležitý i objem nádoby. Nejvíce žádané jsou modely s mísami o kapacitě cca 4-5 l. Ale rozpětí je u dostupných zařízení mnohem větší (méně než 3 l i více než 6 l).

Pokud nevíte, jak si vybrat ten správný objem, uvažujte, že pro každého člena rodiny by měla mísa disponovat cca 1 l kapacity. Pro tříčlennou rodinu tedy může být dostačující menší model s mísou o objemu kolem 3 l. Pokud je vás víc, raději volte roboty se 4 nebo více litrovou nádobou.

Hmotnost

Pokud hodláte ponechat robota jako stálou součást kuchyňské linky, není příliš třeba hmotnost řešit. Naopak pokud ho budete používat spíš příležitostně a v mezičase někde uskladňovat, bude pro vás jistě výhodnější kompaktnější a lehčí model.

Váha větších a výkonnějších robotů s ramenem může snadno přesáhnout i hranici deseti kilogramů. Vyšší hmotnost ale může znamenat i lepší a odolnější materiálové zpracování, a tedy i větší životnost. Je tedy třeba hledat optimální kompromis.

Materiálové zpracování

V tomto věku plastů není nic divného na tom, že většina robotů využívá tento materiál. Plastové zpracování vnějšího pláště nemusí být nutně výrazně méně kvalitní než kovové. Většina komponent, zejména náchylnějších k poškození, by však měla být spíše z kovu.

Kombinace kovu a plastu je u současných robotů nejběžnější. Použití plastu na úkor kovu snižuje hmotnost a cenu zařízení, ale může zvýšit riziko poškození.

Funkce kuchyňských robotů

Co všechno mohou kuchyňské roboty umět? Tady je výčet nejdůležitějších funkcí:

 • Mixování – Základní funkce, která využívá protilehlé nože. Vhodná pro zpracování zeleniny, ovoce i dalších surovin a výrobu omáček, krémů, ale i smoothie apod.
 • DrceníZpracování ledu. Je potřeba dostatečně výkonný motor.
 • Šlehání, hnětení – Zásadní funkce zejména u ramenových robotů určená pro zpracování těst, kaší, krémů a dalších hmot.
 • Krájení, sekání, strouhání – Především pro zpracování zeleniny. Využívá se více nástavců s různou hrubostí.
 • Mletí – Pokud stroj disponuje nástavcem v podobě mlýnku na maso, můžete si vyrobit vlastní dokonalou sekanou.
 • Lisování, odšťavnění – Vyžaduje nástavce. Určeno pro výrobu ovocných a zeleninových šťáv. Kvalita ale není taková jako u speciálních zařízení tzv. odšťavňovačů.

Jaké otázky si klást při výběru robota?

Předtím, než začnete vybírat konkrétní model kuchyňského pomocníka, byste si měli položit několik otázek, které vás navedou na správnou cestu. Možná zjistíte, že byste robota dostatečně nevytížili, a sáhnete po jiné variantě. Nebo si alespoň ujasníte, jaký výkon a možnosti potřebujete.

 1. K jakým činnostem budu zařízení nejčastěji používat? – Považujete se za nadšence do pečení a recepty z těst jsou vaše vášeň. Pak se u vás klasický robot s ramenem zřejmě neztratí a umožní vám ušetřit čas i úsilí na jiné aktivity. Pokud potřebujete spíše občas něco zamíchat, ale milujete zeleninová jídla, ať už jsou to polévky, pyré, kaše, nápoje nebo cokoli jiného, zřejmě vás zaujme spíše food processor. Pokud nevaříte příliš intenzivně, je rozumné uvažovat i o úplně jiné variantě. Pro spíše sporadické použití se rozhodně více hodí ruční mixéry, šlehače, blendery a další levnější a skladnější pomůcky.
 2. Jak intenzivně budu zařízení používat? – Zde se bavíme především o výkonu a objemu, potažmo o množství funkcí. Pokud budete často zpracovávat větší množství tuhých těst, je vhodné sáhnout po výkonném robotu s ramenem a příkonem 1000 a více W.
 3. Kolik mám doma místa? – Velký a těžký kuchyňský robot rozhodně nebudete chtít po každém použití uklízet někam do skříně. Ideální je, pokud ho vytížíte natolik, aby mohl mít své stálé místo v kuchyni.
 4. Jaký mám rozpočet? – Kuchyňský robot je nákladná záležitost. Skutečně se vám vyplatí do něj investovat?

Regulace rychlosti

Možnost regulace rychlosti je v podstatě základní funkcí každého klasického kuchyňského robota, ale obvykle i jiných podobných zařízení (mixéry, blendery, šlehače). Zatímco jednoduché přístroje nabízejí například jen dvě nebo tři rychlosti, u kvalitních kuchyňských robotů s ramenem se můžete běžně setkat i s pěti až deseti rychlostními stupni. Lze takové možnosti vůbec využít?

Při multifunkčním použití ano. Existuje nepřeberně druhů těst, které vyžadují odlišný přístup – a to ani nemluvíme o dalších funkcích jako např. šlehání, sekání, mixování anebo o faktorech, jako je množství surovin. Zatímco u jednoduchého tyčového mixéru nejspíš vystačíte se dvěma rychlostmi, vyšší možnosti regulace u robota nejsou jen na okrasu. Neznamená to však, že robot s pěti stupni regulace je automaticky horší než s osmi nebo deseti stupni.

Ovládání rychlosti

Jakým způsobem je ovládání rychlostí u robotů vyřešeno? Naprostým standardem je ovládací mechanické kolečko. To najdete i u velmi drahých robotů. Kolečkem můžete rychlost regulovat plynule, kdykoli je potřeba. Lze tak snadno „štelovat“ potřebný výkon operativně během přípravy, zatímco např. digitální ovládání by bylo pro tyto účely pomalé a neohrabané.

I u přístrojů, které jsou opatřeny displejem a částečně digitálním ovládáním (takových ale není mnoho), je proto kolečko přítomno také.

Nástavce, součásti a příslušenství

Kuchyňský robot s ramenem může mít často velmi rozsáhlou škálu nástavců a příslušenství. My se teď podíváme na ty úplně základní, ale i méně časté nebo nadstandardní. Spousta lidí se nechá zlákat právě rozsáhlým příslušenstvím, ale nenechte se mýlit – toto by zdaleka neměl být jediný faktor při výběru robota. Záleží vždy na tom, jakým způsobem budete robota používat. Je možné, že plně vystačíte se základní výbavou.

MísaHnětací hákyMlýnekKráječ, struhadloLisovací, odšťavňovací nástavecNástavec na výrobu těstovinNástavec na plnění klobásStojan na nástavce

Mísa

Základní součástí každého kuchyňského robota je objemná mísa, která se používá především při hnětení těst, šlehání a mísení. Důležitá je kvalita materiálu a objem.

Hnětací háky a nástavce na mísení a šlehání

Součástí robota je typicky hned několik nástavců určených pro mísení, hnětení a zpracování těst nebo jím podobných hmot. Tyto nástavce mívají různé určení. Některé jsou vhodné pro tuhá nebo kynutá těsta, jiné pro řidší těsta nebo bílkový sníh (balonová metla).

Některé se používají spíše pro smísení surovin, jiné pro důkladné zpracování a uhnětení těsta. Samozřejmostí je i šlehací nástavec. Jelikož jde o primární určení robota, je toto vybavení komplexní a mělo by být taky kvalitně zpracované z odolných materiálů.

Mlýnek

K dalšímu vybavení, které patří k častému příslušenství robotů, se řadí mlýnek. Nemusí být součástí každého modelu. Proto se dobře informujte, že jej vámi vybrané zařízení má, pokud ho potřebujete. Zároveň je třeba, aby měl robot odpovídající výkon. Mlýnek lze samozřejmě použít především na mletí mas a výrobu sekané nebo různých uzenin. Opět chtějte kvalitní zpracování alespoň z tvrzeného plastu nebo ideálně z kovu.

Kráječ, struhadlo

Nástavce na krájení a strouhání jsou obvyklou součástí výbavy robotů. Běžně je k dispozici i několik výměnných disků pro různé druhy úpravy surovin. Tyto nástavce lze použít především při zpracovávání zeleniny.

Lisovací, odšťavňovací nástavec

Mezi méně běžné nástavce patří odšťavňovač nebo lisovací nástavec. Ty využijete především při výrobě ovocných nebo zeleninových šťáv. Mohou taky (alespoň do značné míry) nahradit speciální přístroj známý jako odšťavňovač. Pokud máte různé čerstvé zeleninové a ovocné nápoje rádi, zřejmě se vám vyplatí sáhnout po modelu s tímto nástavcem, anebo jej posléze dokoupit (pokud je to možné).

Nástavec na výrobu těstovin

Zde už se dostáváme na pole poměrně nadstandardního příslušenství. Strojek na těstoviny rozhodně nemá k dispozici každý robot. Jestliže se považujete za milovníky italské kuchyně nebo těstovin obecně, možná tuto možnost doceníte. S nástavcem lze připravovat vynikající domácí těstoviny různého druhu.

Nástavec na plnění klobás

Další poměrně specifický typ příslušenství. V kombinaci s nástavcem na mletí mas získáte malou domácí výrobnu uzenin a masných lahůdek. Můžete vyrábět párky, klobásky, jitrničky i další dobroty, které se plní do střívka. Jde opět o záležitost spíše pro fajnšmekry, kterou určitě nevyužije každá domácnost.

Stojan na nástavce

Jde o drobnost, která však může potěšit. Počet různých nástavců a součástí je u robotů často velký. Pokud k nim dostanete úhledný organizér, jistě je to bod k dobru (ačkoli ne zásadní). Nástavce se tak nebudou všude povalovat a nehrozí jejich ztracení.

Pozn.: Tento výčet nástavců a příslušenství je spíše orientační a nemusí být úplný. U některých robotů se můžete setkat i s dalšími speciálními pomůckami nebo možnostmi.

Bezpečnost / ochranné pojistky robotů

Kuchyňský robot je výkonný přístroj a je třeba s ním zacházet opatrně a podle návodu k použití. Přesto se nedá říct, že by šlo o „nebezpečné“ zařízení. Napomáhají tomu různé prvky a funkce, které u moderních robotů obvykle najdete. Patří mezi ně:

 • Dětská pojistka – Rozumný dospělí se obvykle nepouští do souboje s rotující částí stroje. Malé děti však ještě nemají potřebné zkušenosti, a proto představují ohroženou skupinu. Kuchyňské roboty jsou proto často opatřeny speciální pojistkou, ta může mít podobu např. bezpečnostního systému. Ten zajistí, že se robot spustí až po správném provedení série úkonů. Pokud máte doma malé děti, měli byste se na přítomnost dětské pojistky zaměřit.
 • Bezpečnostní pojistka – Standardně jsou roboty taky vybaveny pojistkou, která brání jejich spuštění při špatné manipulaci s nástavci, jejich nesprávném nasazení, upevnění apod.
 • Pojistka proti přehřátí – Dáváte robotu pořádně do těla? Pojistka proti přehřátí zajistí, že nedojte k přetížení a poškození motoru například při dlouhém hnětení množství velmi tuhého těsta. Pojistka robot vypne včas, než dojde k přetížení. Jde o poměrně standardní vybavení.
 • Protiskluzové nožičky – Nožičky zabrání posouvání přístroje a případnému pádu.

Správná údržba robota

Jak se o robota správně starat? Pravidelná údržba spočívá především v mytí nástavců a těla přístroje. Tělo umývejte vlhkým hadříkem, případně s použitím malého množství saponátu. Vyhněte se však hrubým prostředkům (drátěnky, rejžáky, čisticí písky apod.). Nástavce umývejte ideálně ručně jako jiné náčiní. V některých případech je možné nástavce vkládat do myčky nádobí (informujte se v návodu).

Sami můžete zvládnout i občasné promazání přístroje nebo opravení některých drobných neduhů, které se mohou vyskytnout. V obou případech lze postupovat podle návodu. Náročnější úkony ale raději svěřte servisu.

Ceny kuchyňských robotů

Jaké jsou ceny kuchyňských robotů? Zde je orientační přehled nabídky tří základních cenových skupin.

Kuchyňské roboty do 3000 Kč

V této ceně můžete běžně zakoupit stolní mixéry, blendery, tyčové mixéry, ale i levnější kuchyňské roboty s ramenem. Počítejte s tím, že půjde spíše o méně výkonné stroje se slabší výbavou nebo méně odolným zpracováním. Přesto zde najdete pěkné kousky vhodné pro méně náročné použití. Velký sortiment dostupnějších robotů nabízí třeba značka Bosch nebo Sencor, ale i Kenwood.

Kuchyňské roboty do 10 000 Kč

Obrovský sortiment, který zahrnuje většinu nejprodávanějších kuchyňských robotů. Najdete zde velmi kvalitní a dobře vybavené stroje se silným výkonem. V této relaci si vybere většina středně náročných i náročnějších uživatelů.

Kuchyňské roboty nad 10 000 Kč

Kategorie pro náročné a velmi náročné zákazníky. Výběr je štědrý a najdete zde špičkové roboty, které se vyznačují precizním řemeslným zpracováním a skvělou výbavou i výkonem, potažmo i mimořádnou kapacitou.

Nejlepší značky kuchyňských robotů

Dáte při výběru na dobře znějící značku? Máme pro vás malou sbírku několika osvědčených výrobců, u kterých lze dobře pořídit.

 • Sencor – Tato populární značka nabízí výběr především dostupnějších robotů do cca 7 tisíc korun. Výkon bývá spíše nižší nebo průměrný, ale poměr ceny a kvality je solidní.
 • KitchenAid – Mimořádný výběr robotů vysloveně klasického (či spíše retro) stylu. Roboty mají spíše nižší příkon, ale efektivita je vynikající – stejně jako hodnocení v recenzích a testech. Jde o tradiční a ověřenou značku.
 • Kenwood – Velký výběr robotů v různých cenách. Vysoká rozmanitost, pokud jde o výkon, ale i výbavu. Špičkové hodnocení v testech a recenzích. Opět velmi dobrá volba i pro náročné.
 • ETA – Roboty ETA jsou u nás zřejmě vůbec nejoblíbenější. Popularitě se přitom překvapivě těší zejména ne úplně levné modely kolem 10 tisíc korun. Důvodem je kvalita zpracování, vybavení i výborný výkon.

Nejprodávanější kuchyňské roboty podle Heureka.cz

Tohle jsou aktuálně ty nejprodávanější kuchyňské roboty podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového kuchyňského robota. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího kuchyňského robota na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře