Malé spotřebiče

Recenze 6 nejlepších rýžovarů

Vybrali jsme nejlepší rýžovary na trhu podle recenzí uživatelů a testů renomovaných organizací v různých cenových relacích. Tady je náš výběr.

Nejlepší rýžovary na trhu Že jste se doma marně pokoušeli připravit chutnou a sypkou rýži, kterou podávají ve vaší oblíbené japonské restauraci. Pořád vám to nejde? Nebo snad máte doma dítko, které bez rýže coby přílohy nedá ani ránu? Jste snad zapálený fitness dříč a rýži máte denně na talíři? Nebo naopak máte od manžela či manželky denně na talíři, že neumíte připravit jeho (její) oblíbenou čínu? Přijela k vám návštěva z Fukušimi a vy ji chcete mile překvapit domácím sushi?

Vařit rýži v hrnci je minulost. Buďte moderní a pořiďte si ten nejlepší rýžovar.

Říkáte si, k čemu vám vlastně bude? Odpověď je jednoduchá. Maximálně vám zjednoduší život v kuchyni. Nemusíte se bát připálení. Ani hlídat, jestli se vám všechna voda už nevypařila. A co je nejdůležitější, budete mít dokonale připravenou rýži, která bude ještě dlouho teplá, voňavá a pořád stejně chutná. Podívejte se na test našich 6 nejlepších rýžovarů.

Jsme pevně přesvědčeni o tom, že mezi nimi objevíte zrovna ten váš vysněný kousek.

Nejlepší rýžovary na trhu podle nás

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Tefal RK102811
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 1000 Kč Číst recenze
#2Russell Hobbs 19750 - 56
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 750 Kč Číst recenze
#3Sencor SRM 1500WH
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 500 Kč Číst recenze
#4Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 3000 Kč Číst recenze
#5Tristar RK - 6129
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 1000 Kč Číst recenze
#6oneConcept Osaka 1
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 700 Kč Číst recenze

1. Tefal RK102811

Náš vítěz v testu rýžovarů podle parametrů a výsledků zahraničních testů

 Recenze Tefal RK102811 

Pokud s oblibou připravujete velké množství rýže, tak je pro vás Tefal RK102811 tím pravým kusem nádobí.

Malými rozměry se nenechte zastrašit. Objemná 3 l nádoba připraví chutnou rýži až pro 6 osob. V balení najdete také lžíci na rýži a odměrnou nádobu. Tento špičkový výrobek je rovněž vybaven funkcí „Udržování teploty”.

A není to jen kvalitní rýžovar. Díky parnímu koši můžete připravit cereální kaši nebo třeba brambory. Plánujete oběd a nemůžete se rozhodnout mezi 2 pokrmy? Nebo víte, že vy si pochutnáte na rýži, zatímco vaše malá dcera má raději dušenou zeleninu? V rýžovaru uvaříte klidně dvě zdravá jídla současně.

Tefal ví, že váš čas je drahocenný. A tak můžete odnímatelné části vložit do myčky nádobí. Stačí odměřit rýži, přidat vodu a zapnout. A pak si jen vychutnat skvělou rýži, která bude skvělou přílohou ke svátečnímu obědu.

Rýžovar značky Tefal vyhrál v německém testu TestMagazin se známkou 88,9% jako vynikající produkt z celkem 9 testovaných rýžovarů.

Co potěší

 • velký objem
 • výjimečný černý design
 • možnost mytí v myčce

Co zamrzí

 • nejvyšší cena z testovaných rýžovarů
 • při vaření v páře je dost komplikovaná manipulace s miskou, neboť ta je zcela bez úchytů

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 1000 Kč

Koupit v obchodě

2. Russell Hobbs 19750 – 56

Skvělý rýžovar pro náročnější spotřebitele anglické značky Russell Hobbs

 VÍTĚZ   Recenze Russell Hobbs 19750 – 56 

Jestliže chcete kvalitní rýžovar, tak se můžete spolehnout na anglickou značku Russell Hobbs. Model Russell Hobbs 19750 – 56 je sice ten nejmenší kousek z naší recenze rýžovarů, nicméně objem 1,8 l bude hravě stačit pro přípravu až 10 porcí rýže.

Rýži dokonale uvaří a pak ji dlouho uchová v teple. Kvalitní povrch rýžovaru zhotovený z kartáčované nerezové oceli a jeho skleněné víko velmi usnadní jeho čištění. Stejně dobře se umývá i vyjímatelná mísa s nepřilnavým povrchem. Zapomnětlivce potěší i funkce automatického vypnutí.

Kromě vaření vašeho oblíbeného pokrmu můžete rýžovar využít i na přípravu dušené zeleniny, ryb i masa nebo dokonce i polévky. A to díky přídavné nádobě. Funguje i jako parní pomalý hrnec. Za pár minut tak můžete mít vynikající a zdravý oběd.

Německý TestMagazín ohodnotil tento rýžovar známkou 1,6 (jako ve škole) jako dobrý produkt.

Co potěší

 • větší objem
 • nádoba na přípravu potravin v páře
 • malé rozměry

Co zamrzí

 • kratší přívodní kabel
 • prskání pěny, která při vaření vzniká a vycházející otvorem pro páru

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 750 Kč

Koupit v obchodě

3. Sencor SRM 1500WH

Nejprodávanější rýžovar na trhu. Dobrý poměr ceny a výkonu.

 Recenze Sencor SRM 1500WH 

Další recenzovaný rýžovar je výrobek japonské značky Sencor. S tímto 1,5 litrovým speciálním hrncem a nepostradatelným kouskem nádobí připravíte až 1200 g sypké rýže.

Můžete klidně začít hned ráno. Díky funkci Keep Warm zůstane rýže až 6 hodin teplá. Dáte si ji k obědu. Nebo si od vaření můžete klidně odskočit na nákupy. Sencor SRM 1500WH má totiž bezpečnostní pojistku proti přehřátí, vyvaření vody a sám se vypne po dovaření. Je také vybaven skleněnou pokličkou, která má otvor pro únik přebytečné páry.

A není to jen rýžovar, je to také hrnec, s nímž uvaříte výtečnou sushi rýži. Přejeme dobrou chuť!

PS: K dispozici je také verze Sencor SRM 0600 WH (399 Kč), která se liší objemem. Pojme cca polovinu výše zmíněných ingrediencí – tedy 0,6 l a 450 gramů rýže a je vhodná spíše pro jednotlivce maximálně páry.

Co potěší

 • cena
 • odpojitelný síťový kabel
 • tlačítko pro vypnutí, nemusíte tak přístroj odpojovat ze sítě

Co zamrzí

 • pokud maximální dávku rýže dostatečně nepropláchnete, tak vypění

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 500 Kč

Koupit v obchodě

4. Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker

 Recenze Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker 

Značka Xiaomi postupně a úspěšně proniká snad do všech odvětví elektroniky. Došlo i na rýžovary a i v tomto případě jde o mimořádně povedený kousek, který se v silné konkurenci jistě neztratí. V současnosti se naopak řadí mezi nejprodávanější, a (nejen) proto se taky dostal do našeho žebříčku. Hned na první pohled se od drtivé většiny rýžovarů designově zásadně liší – a působí takřka futuristickým dojmem. Překvapí i mimořádně vysoký příkon 1100 W, což je jednoznačně naprostý nadstandard. Může však trochu zaskočit cenou, která přesahuje hranici 2500 Kč. Na druhou stranu, toto zdaleka není obyčejný hrnec…

Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker se totiž může stát součástí inteligentní domácnosti. Lze ho spárovat s aplikací v mobilním telefonu a pak ho ovládat na dálku, nebo dokonce snímat čárové kódy s rýže – hrnec pak sám upraví program, aby odpovídal danému produktu. Rýžovar je ale i velice poctivě vyroben a vybaven. Vnitřek tvoří špičková šedá litina s indukčními vlastnostmi a japonskou nepřilnavou vrstvou PFA.

Při ohřevu hrnec používá technologii mikro-tlakového ohřevu pomocí magnetické indukce s dokonale rovnoměrným rozložením teploty a její přesnou kontrolou. V hrnci jde samozřejmě připravit mnohem víc než jen rýži, jde spíše o multifunkčního pomocníka. Celkově vzato jde o opravdu mimořádně zajímavé a praktické zařízení a náročnější zájemce by vyšší cena rozhodně neměla odradit.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 3000 Kč

Koupit v obchodě

5. Tristar RK – 6129

Objemný rýžovar pro větší rodiny, kvalitní produkt

 Recenze Tristar RK – 6129 

První z testovaných rýžovarů je nerezový výrobek s označením Tristar RK – 6129.

Se svým objemem 2,2 litrů patří k těm větším. Jeho design je jednoduchý, ale přitom nevšední. Praktickou stránkou tohoto rýžovaru je jeho snadná údržba zvenku i uvnitř. Vnitřní nádobu lze lehce vyjmout a nepřilnavý povrch zajistí vaření rýže bez připálení.

S odměrkou a lžící na rýži, což jsou další součásti výbavy, snadno připravíte požadovanou dávku. Uvnitř nádoby pak můžete celkové množství uvařené rýže snadno zkontrolovat díky dobře viditelné rysce.

Víko s parním ventilem se postará o únik páry a zároveň o to, abyste se o něj nespálili. Pojistka pak zajistí, že omylem nikdy nezapnete prázdný rýžovar. Jeho ovládání je zcela jednoduché, stačí jen zapnout. Rýži si navíc díky udržování teploty můžete vychutnat teplou i po několika hodinách.

Nižší verze tohoto rýžovaru získala v německém TestMagazinu hodnocení 86,80 jako dobrý výrobek.

Co potěší

 • automatické vypnutí při dosažení nastavené teploty
 • velký objem
 • pěkný design v nerezu

Co zamrzí

 • pokud použijete maximální množství rýže, vznikající bubliny vody a škrobu budou vytlačovat pokličku, čímž může dojít k znečištění okolí. Drobnými opatřeními tomu ale lze zabránit.
 • má nejvyšší hmotnost z recenzovaných rýžovarů (2,7 kg)

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 1000 Kč

Koupit v obchodě

6. oneConcept Osaka 1

Tohle je podle nás nejlepší rýžovar na rychlou přípravu sushi rýže ve velmi pěkném designovém provedení

 Recenze oneConcept Osaka 1 

To není jen kvalitní rýžovar, ale také moderní přístroj, který umí uvařit krupici či proso, rizoto, mléčnou rýžovou kaši nebo jinou chutnou přílohu k masu. Ale pravděpodobně s jeho pomocí budete nejčastěji připravovat onen známý pokrm, který se připravuje z obilniny, jež se pěstuje ve více než stovce zemí. Už se vám na rýži sbíhají sliny?

S rýžovarem oneConcept Osaka 1 to s přehledem zvládne každý. Disponuje dostatečným objemem 1 l. Přes skleněnou poklici budete mít neustále přehled o stavu vaření. Jednou z užitečných funkcí tohoto moderního přístroje je ochrana před chodem na prázdno. A na svou oblíbenou japonskou pochoutku už nikam chodit nemusíte. Díky tomuto hrnci na sushi rýži zvládnete připravit vynikající kousky i doma.

Vyrábí Klarstein.

Co potěší

 • neotřelý červený design
 • nízká hmotnost
 • velmi jednoduchá obsluha vařiče
 • rychlá příprava rýže

Co zamrzí

 • nic

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: do 700 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat rýžovar?

Tato pomůcka stále vehementněji proniká do českých kuchyní, a pokud taky uvažujete o její koupi, je třeba vědět, jak se v rozsáhlé nabídce orientovat. V tomto průvodci vám poradíme, na jaké faktory se při výběru zaměřit, na co si dát pozor a jak porovnávat jednotlivé modely tak, abyste si domů přinesli rýžovar, který bude co nejpřesněji odpovídat vaším představám a požadavkům.

Věnovat se budeme především zásadním technickým parametrům, ale taky kvalitě zpracování a v neposlední řadě funkčnímu vybavení či možnostem. Podíváme se taky na aktuální cenové rozpětí rýžovarů i na několik osvědčených výrobců, jejich sortiment stojí za pozornost.

Rýže
Rýže

Velikost rýžovaru

Kapacita čili objem rýžovaru patří mezi vůbec nejdůležitější faktory při rozhodování a měli byste předem dobře promyslet, jakou velikost požadujete a využijete. Příliš rozměrný hrnec bude překážet a pracovat neefektivně, se zbytečně velkou spotřebou energie. Malý rýžovar bude ke zlosti, protože v něm neuděláte dostatek jídla pro všechny. Spektrum velikostí je přitom široké:

 • Malé rýžovary do 1 l – Existují velmi malé modely kolem 0,5 l objemy, které uspokojí nároky nenáročné jedno- či dvoučlenné domácnosti. Rýžovary kolem 1 l už vystačí na trochu více porcí, ale stále jsou vhodné spíše pro menší domácnosti.
 • Střední rýžovary do 2 l – Pokud je vás víc anebo máte větší spotřebu rýže, můžete sáhnout po středně velkém hrnci. Ten by měl uspokojit nároky čtyřčlenné rodiny.
 • Větší rýžovary nad 2 l – Velké modely mohou mít objem i 3 a více litrů. Toto řešení je vhodné pro náročné uživatele, větší rodiny a podobně.
  Váha rýže

S kapacitou hrnce souvisí i údaj o maximální váze rýže. Dá se říct, že tento parametr je méně abstraktní než objem a můžete si z něj udělat lepší představu o konkrétním množství rýže, které lze připravit na jeden cyklus. Rozpětí je opět velké. Od méně než 0,5 kg, což může být dostačující pro dvě, nejvýše tři osoby na jednu porci, po více než 1 kg pro opravdu velkou spotřebu rýže.

Příkon

Příkon je zásadní veličina skoro u každého elektrického zařízení a je důležité si ho všímat i při výběru speciálního hrnce na přípravu dokonalé rýže. Jeho hodnoty ovlivní rychlost a efektivitu vaření a musejí odpovídat objemu hrnce. Většina rýžovarů disponuje příkonem v rozmezí od cca 400 do 900 W.

Materiálové zpracování

Mimořádnou pozornost si zaslouží celková kvalita řemeslného zpracování a použité materiály. V nižších cenových hladinách se můžete setkat s plastovými výrobky, ale musíte počítat s tím, že odolnost a životnost těchto produktů nebude nejvyšší – mohou však dostačovat pro občasné, nepříliš náročné používání.

Většina rýžovarů má tělo zpracované z nerezové oceli. I zde mohou být značné rozdíly v kvalitě oceli, ale přesto lze obecně počítat s větší výdrží i při četnějším použití. Vnitřní prostor pak bývá opatřen i nepřilnavou vrstvou, například teflonem.

Ten zajistí snadnou údržbu, ale je poměrně náchylný na poškrábání, proto se musíte vyhýbat styku zejména s ostrými kovovými nástroji. Lepší rýžovary už mohou používat i různé kvalitnější a odolnější povrchy, které snesou i horší zacházení a mají vyšší životnost.

Funkční vybavení a další možnosti

Některé, zvlášť levnější, rýžovary nabídnou pouze základní funkce a třeba pár speciálních programů. Pokročilejší hrnce mohou mít velmi rozsáhlou výbavu a budete je moci využít víceúčelovým způsobem. Poradí si tedy nejen s rýží.

 • Přednastavené programy na rýži – Často je k dispozici několik automatických programů, které jsou speciálně určeny na různé druhy rýže, od klasické dlouhozrnné až po například basmati, arborio, jasmínovou rýži nebo různé jiné.
 • Časovač – Možnost odložení přípravy rýže na určitý čas. Můžete tam mít rýži čerstvou například po příchodu z práce.
 • Udržování teploty – Hrnec bude i po dovaření udržovat rýži v servírovací teplotě po potřebně dlouhou dobu.
 • Speciální funkce – Například vaření v páře nebo příprava jiných pokrmů. Pokročilé hrnce lze použít multifunkčně jako např. populární pomalé hrnce.
 • Inteligentní zařízení – Velmi pokročilé modely mohou být ovládány pomocí mobilní aplikace a jsou schopny vařit prakticky plně samostatně. Vyhodnotit vhodný způsob přípravy třeba i na základě oskenování čárového kódu rýže. Pokud máte rádi komfort, moderní technologie a jste náročnější, je to řešení pro vás.

Nejlepší značky rýžovarů

Jedním z faktorů při výběru rýžovaru může být i výrobce. Osvědčená značka je často sázkou na jistotu. Zde máme několik tipů na výrobce, u kterých najdete špičkovou kvalitu, anebo naopak třeba dostupnou cenu.

 • Sencor – Tato tuzemská značka zažívá mimořádnou popularitu, a pokud jde o rýžovary patří jednoznačně k nejvyhledávanějším. V žebříčku nejprodávanějších rýžovarů na českém trhu má celou řadu zástupců. Potěší rozsáhlým výběrem, který zahrnuje velmi dostupné a základní modely, ale i pokročilejší nebo objemnější zařízení.
 • Xiaomi – Tato čínská značka v současnosti nabízí jediný rýžovar – ale rozhodně stojí za to. Zařadili jsme ho do naší recenze a velmi nároční uživatelé budou nadšeni.
 • Klarstein – Německý výrobce, jehož produkty vždy potěší oko stylovým designem a obvykle zaujmou i dobrými parametry. Klarstein nabízí spíše cenově dostupnější rýžovary, ale ty se těší mimořádně dobrým hodnocením v recenzích a testech, takže jistě stojí za uvážení.
 • Tefal – Francouzská značka Tefal taky nabízí několik zajímavých modelů rýžovarů. Jde o hrnce ve spíše střední cenové relaci, ale s velmi dobrou zpětnou vazbou od uživatelů. Nicméně se jedná o zařízení poměrně nadstandardně objemné, takže jistě nebudou vhodným řešením pro každou domácnost.

Jaký koupit rýžovar?

Nejdůležitější otázkou je, pro kolik osob budete pravidelně připravovat rýži. Od odpovědi se pak odvíjí výběr. Pro dva bude samozřejmě stačit menší objem nádoby než v případě čtyřčlenné rodiny, kdy je zapotřebí větší kapacita.

Dalším rozhodujícím faktorem výběru je pak široká paleta použití tohoto moderního pomocníka. Ač sám název napovídá, k čemu rýžovar výhradně slouží, tak vás možná překvapí, že existují i rýžovary, v nichž hravě zvládnete připravit i zeleninu, maso či dokonce polévku.

Další důležitou informaci, která může mít vliv na vaše rozhodování, je ta, že na trhu existují rýžovary s možností přepnutí do úsporného režimu po konci vaření. Funkce „Udržování teploty” umožňuje udržovat již uvařenou rýži v teplotě okolo 65 °C. Zdatné kuchařinky a šikovní kuchaři samozřejmě vědí, že v současné době se již existuje dlouhá řada vyzkoušených rozmanitých a originálních receptů pro rýžovar.

Vyměňte váš starý hrnec na vaření rýže za rýžovar. Rázem se z něj stane neocenitelný pomocník ve vaší kuchyni, který vám ušetří spoustu času a připraví chutné jídlo.

Aby se vám lépe rozhodovalo a abyste měli při výběru šťastnou ruku, přinesli jsme vám recenze hned šesti kvalitních rýžovarů.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového rýžovaru. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího rýžovaru na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře