Malé spotřebiče

Nejlepší mikrovlnné trouby podle testů a recenzí

Nejlepší mikrovlnné trouby Mikrovlnka je dnes pomocníkem v prakticky každé domácnosti. Ale jak se pozná ta nejlepší mikrovlnná trouba? Přirozeně, to záleží hlavně na tom, co hledáte!

Pokud hledáte přístroj, který pouze ohřívá (maximálně rozmrazuje) jídlo, na českém trhu existuje široká nabídka za velmi atraktivní ceny. Pravděpodobně se bude jednat o jednoduché zařízení s manuálními ovládacími prvky. Všechny tyto spotřebiče spojuje zásada jednoduchého užívání, snadné údržby a vybavení základními funkcemi.

Jestli ale v kuchyni rádi experimentujete, možná byste měli sáhnout po dražším modelu, který se ovšem pyšní různorodými funkcemi a programy. V mikrovlnce můžete také grilovat, vařit v páře nebo na horkém vzduchu. Také můžete využívat mnoho přednastavených programů sloužících jako specifické recepty.

Pokud přemýšlíte, jakou si koupit novou mikrovlnku, přečtěte si následující recenzi a test. Získáte základní přehled o různých modelech s porovnáním jejich výhod a nevýhod, které jsou obohaceny názory z uživatelských diskuzí.

Náš tip: Podívejte se také na výběr nejlepších stolních mini trub. Možná je to pro vás vhodná alternativa k mikrovlnkám.

Test nejlepších mikrovlnek podle redakce

ProduktSpecifikaceHodnoceníCena (od)
#1Samsung F300G MS23F301TAS
Vlastnosti: volně stojící, objem 23 l, počet úrovní výkonu 6, velikost talíře 28,8 cm, bez grilu.[usr 5 text="true" tooltip="true"]2300 KčČíst recenze
#2Electrolux EMS 30400OX
Vlastnosti: příkon 900 W, výkon grilu 1100 W objem 24,5 l, počet úrovní výkonu 5, průměr otočného talíře 31,5 cm, mikrovlnka s grilem.[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
#3Sencor SMW 1817
Vlastnosti: příkon 1200 W, objem 17 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 700 W, velikost talíře 24,5 cm, časovač, bez grilu.[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 KčČíst recenze
#4Electrolux EMS 21400
Vlastnosti: příkon 1200 W, objem 17 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 700 W, velikost talíře 24,5 cm, časovač, bez grilu.[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2700 KčČíst recenze
#5ETA 1208
Vlastnosti: příkon 1250 W, objem 19 l, počet úrovní výkonu 11, výkon ohřevu 800 W, výkon grilu 1000 W, velikost talíře 27 cm, gril a časovač.[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1900 KčČíst recenze
#6LG MH6535GIS
Vlastnosti: příkon 1150 W, objem 25 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 1000 W, výkon grilu 900 W, velikost talíře 29,2 cm, rozmrazování, gril, dětská pojistka a automatické programy.[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3200 KčČíst recenze
#7Gallet FMOM 201
Vlastnosti: příkon 1250 W, objem 20 l, počet úrovní výkonu 5, výkon ohřevu 800 W, velikost talíře 25,5 cm, rozmrazování, automatické programy, bez grilu.[usr 4.4 text="true" tooltip="true"]1500 KčČíst recenze

1. Samsung F300G MS23F301TAS

Nejlepší mikrovlnka cena – výkon

 Recenze Samsung F300G MS23F301TAS  Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS je přístroj, jehož úkolem je usnadnit váš život a konzumaci zdravého jídla.

Trouba funguje na systému trojité distribuce mikrovln (zajišťuje rovnoměrné rozprostření tepla). Mikrovlnka má 20 přednastavených programů – ale pouze standardní funkce (ohřev, rozmrazování). Neočekávejte funkce zapékání, pečení nebo parní vaření.

Design Samsung F300G MS23F301TAS je velmi elegantní a snadno se čistí. Ekologický program slibuje nejnižší příkon v pohotovostním režimu a tím snížení spotřeby energie. Trouba má rovněž dětskou pojistku, která slibuje ochranu vašich nejmenších.

Samsung F300G MS23F301TAS se řadí mezi nejlepší mikrovlnné trouby pro běžné uživatele. Pokud nepotřebujete zvláštní funkce, ale pouze ohřev, dozajista bude pro vás tou pravou. S příjemným bonusem – velmi nízkou cenou! Uživatelské diskuze hodnotí jako další nevýhodu ztmavení dvířek (během ohřívání není vidět dovnitř). To považujeme však spíše za kosmetický detail.

Co potěší

 • Nízká cena
 • 20 přednastavených programů
 • Ekologický program zajišťující snížení spotřeby energie
 • Dětská pojistka
 • Atraktivní design
 • Tichý chod

Co zamrzí

 • Má pouze základní funkce
 • Kratší kabel

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2300 Kč

Koupit v obchodě

2. Electrolux EMS 30400OX

Nejlepší mikrovlnka s grilem

 Recenze Electrolux EMS 30400OX  Tato nerezová mikrovlnka je skvělým pomocníkem do domácnosti a má rozmanité funkce!

Prostorná mikrovlnka (24,5 l) se dokáže postarat o ohřev jídla, grilování, konvenční vaření a rozmrazování. Mnoho programů je přednastaveno podle váhy jídla. Uvnitř naleznete vyjímatelný otočný talíř a grilovací stojan.

Mikrovlnná trouba s grilem stojí na intuitivním ovládáním, proto se s ní naučíte manipulovat velmi snadno. Samozřejmostí je displej, otočný knoflík, zvuková signalizace a dětská pojistka.

Tento druh mikrovlnky se pyšní množstvím programů, které zaručeně využijete. Snadné ovládání, rychlá údržba a výkon patří mezi její nejpopulárnější vlastnosti. Dělá přesně to, co dělat má. Jako nevýhodu můžete vidět vyšší cenu… Ale jak je známo, za kvalitu je třeba si připlatit.

Co potěší

 • Vyšší vnitřní objem
 • Gril, konvenční vaření, rozmrazování
 • Programy jsou nastavené dle váhy jídla
 • Dětská pojistka

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3 990 Kč

Koupit v obchodě

3. SENCOR SMW 1817BK

 Recenze SENCOR SMW 1817BK  Tuzemská značka Sencor patří u nás k vůbec nejoblíbenějším výrobcům elektroniky a domácích spotřebičů. Důvodem je obvykle cenová dostupnost v kombinaci s dobrým vybavením a solidní kvalitou zpracování.

I mikrovlnka Sencor SMW 1817 patří mezi modely s velmi přívětivou cenovkou – není proto divu, že patří k nejprodávanějším mikrovlnným troubám u nás. Je však nutné hned na začátek říct, že jde o zařízení vhodné spíše pro malé domácnosti. Trouba disponuje kapacitou jen 17 l, což je spíše podprůměr a disponuje jen základním vybavením. Přesto může být optimální volbou pro nenáročné uživatele.

Trouba je k dispozici v překvapivě elegantním designu, který podtrhuje stylová černá barva. Výkon tohoto zařízení činí 700 W – to sice není zrovna moc, ale vzhledem k malému objemu jde o dostačující hodnotu. Trouba navíc nenabízí speciální funkce jako gril apod., slouží pouze pro klasický ohřev nebo rozmrazování jídel.

Výkon lze regulovat v 5 stupních. Ovládání je klasické, maximálně jednoduché. Jeden otočný ovladač umožňuje nastavení času, druhý výkonu. Maximální nastavitelná doba ohřevu je 30 minut. Dvířka jsou ovládány tlačítkem, samozřejmostí je zvuková signalizace časovače. Trouba tedy osloví opravdu pěkným designem a cenou a poskytne základní možnosti, v jejichž rámci si vede velmi dobře.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1200 Kč

Koupit v obchodě

4. Electrolux EMS 21400

Zlatá střední cesta s pár kompromisy

 Recenze Electrolux EMS 21400  Pokud nechcete klasickou mikrovlnku jen na ohřev jídla, ale zároveň se necítíte na obsluhu přístroje s závratným množstvím odlišných funkcí, pak by Electrolux EMS 21400 mohla být ta pravá.

Upozorňujeme na menší vnitřní objem mikrovlnky – 18,5 l. Co se funkcí týče, můžete si vybrat z ohřevu jídla, grilování a rozmrazování dle automatických programů vycházejících z váhy jídla. Kvalitní mikrovlnná trouba jako tato má displej, na kterém můžete sledovat, v jakém stádiu programu se vaše jídlo právě nachází.

Tato mikrovlnka je designově propracovaná a ovládá se jak tlačítky, tak knoflíky. Součástí balení je vyjímatelný otočný talíř a grilovací stojan. Bohužel chybí dětská pojistka.

Pokud rádi volíte střední cestu, pak jste tady správně! Ovládání mikrovlnky probíhá intuitivně. Poměr ceny a kvality je zde optimální. Rovněž designové provedení je hodnoceno velmi kladně. Vytýkáno je však tuhé otevírání dvířek, které mohou ztížit manipulaci s mikrovlnkou.

Co potěší

 • Ohřev jídla, grilování, rozmrazování
 • Displej
 • Možnost sledovat průběh programů na displeji
 • Grilovací stojan

Co zamrzí

 • Malý vnitřní objem
 • Nemá dětskou pojistku

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2700 Kč

Koupit v obchodě

5. Eta 1208

Základní spolehlivá mikrovlnka za slušné peníze

 Recenze Eta 1208  Recenze na mikrovlnné trouby přináší ještě jeden základní model přístroje za velmi atraktivní cenu.

Tato menší mikrovlnka (20 l) vám nabízí ohřev, jednoduché vaření a rozmrazování jídla. Pět stupňů intenzity výkonu a dva rozmrazovací programy. Dále si budete moci zvolit z osmi přednastavených programů dle druhů potravin (zelenina, ryby, těstoviny…). Samozřejmostí je systém rovnoměrné distribuce mikrovln.

Digitální ovládání přístroje je podpořeno displejem pro komfortnější užívání. Nechybí ani dětská pojistka a časovač nastavitelný do 95 minut. Záruka mikrovlnky je prodloužena na dobu 5 let.

Uživatelé rozhodně oceňují českého výrobce ETA, který byl v uživatelském testu vyhodnocen jako Nejdůvěryhodnější značka 2016. Snadná obsluha, dostupná cena a kvalita jsou vlastnosti, na které slyší všichni zákazníci. Vytýkány jsou pouze maličkosti – nezhasnutí světla po otevření dvířek nebo příliš hlasitá zvuková signalizace.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Jednoduché vaření, ohřev a rozmrazování
 • 5 stupňů intenzity výkonu
 • 8 přednastavených programů
 • Displej
 • Dětská pojistka
 • Prodloužená záruka

Co zamrzí

 • Menší vnitřní objem
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1900 Kč

Koupit v obchodě

6. LG MH6535GIS

 Recenze LG MH6535GIS  Šesté místo naší recenze mikrovlnných trub obsadil model jihokorejské značky, který se řadí mezi mírně dražší alternativy. Při průměrné ceně okolo 3200 Kč však rozhodně nejde o nedostupné nebo exkluzivní zařízení.

Zpracování a vybavení už je však na velmi solidní úrovni. O tom svědčí i moderní ovládací panel s přehledným LCD displejem a podsvícenými dotykovými prvky, který působí velmi vkusně – a hlavně umožní jednoduché ovládání. To zajisté oceníte, protože trouba nabízí více zajímavých funkcí než jen klasický ohřev. Kromě rozmrazování se dočkáte i grilu anebo speciálních automatizovaných programů. Nejdříve ale k základním technickým parametrům.

Vnitřní objem této trouby je 25 l, takže jde o docela objemné zařízení vhodné i pro náročnější použití. Při průměru talíře 29,5 cm si pohodlně připravíte i pizzu. Potěší i hodnoty výkonu, ten dosahuje 1000 W u mikrovlnného ohřevu a 900 W při grilování. Příkon je 1150 W, takže lze mluvit o vcelku vysoké efektivitě.

Výkon ohřevu lze regulovat v 5 krocích, ale více zaujme řada pokročilých technologií a funkcí. Například inteligentní regulace teploty Smart Inverter, LG NeoChef pro rovnoměrné pečení, smažení, fritování, ohřev a rozmrazování. V troubě můžete dokonce připravovat i jogurty. Výhodou je i antibakteriální povrch EasyClean. Jde tedy o multifunkční zařízení, které (i vzhledem k vyšší ceně a velikosti) ocení spíše uživatelé, kteří budou schopni docenit a využít všechny nadstandardní možnosti a prvky výbavy.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3200 Kč

Koupit v obchodě

7. Gallet FMOM 201

Cenový tip číslo 2

 Recenze Gallet FMOM 201  Menší mikrovlnná trouba s objemem 20 l je pomocníkem do kuchyně pro provádění základních kulinářských úkonů.

Pokud nejste obdivovatelem moderních přístrojů, které mají přehršel funkcí – pak je tato mikrovlnná trouba přesně pro vás. Zvládne ohřívání, jednoduché vaření a rozmrazování. Rovněž nechybí systém rovnoměrného šíření mikrovln.

Bílé provedení se nikdy neochodí! Očekávejte mikrovlnku s manuálním ovládáním a bez displeje. Bohužel rovněž chybí dětská pojistka. Tato trouba má pět stupňů intenzity a časovač nastavitelný až na 35 minut. V rámci údržby také oceníte skleněný vyjímatelný talíř.

Uživatelé Gallet FMOM 201 na ní oceňují v prvé řadě jednoduché provedení, nenáročnou obsluhu a výkon. Rovněž prodloužená záruční doba na tři roky se setkala s ohlasem nakupujících. Pokud je tomuto praktickému modelu něco vytýkáno, pak je to absence světla při otevření dvířek a malý vnitřní objem.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Ohřívání, rozmrazování, jednoduché vaření
 • Systém rovnoměrného šíření mikrovln

Co zamrzí

 • Pouze základní využití
 • Nemá dětskou pojistku
 • Nemá displej
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1500 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnka je už dávno nedílnou součástí našich kuchyní. Základní modely těchto trub jsou cenově velmi dostupné, ale stejně tak můžete sáhnout po výkonném a mnoha funkcemi obdařeném modelu – v takovém případě už budete muset investovat více.

Mikrovlnných trub je dnes na trhu nepřeberné množství a není vůbec snadné vyznat se v jednotlivých parametrech a možnostech, které pokročilejší modely nabízejí. V následujícím návodu vás proto seznámíme se zásadními faktory, které byste měli zvážit při výběru.
Poskytneme vám odpovědi na některé důležité a časté otázky a pokusíme se nasměrovat vás na cestu ke koupi optimálního zařízení pro vaše potřeby. Tak jdeme na to…

Typy mikrovlnek

Existuje více typů mikrovlnných trub? Záleží, na jaké hledisko se zaměříme. Například z pohledu instalace můžeme mluvit o volně stojících a vestavných mikrovlnkách. Z pohledu vybavenosti se pak obvykle rozlišují monofunkční, bifunkční a multifunkční mikrovlnky. Jak si vybrat tu správnou?

Volně stojící mikrovlnné trouby

Tato klasická varianta je stále velmi populární a přináší množství praktických výhod. Výběr je obrovský a v celé škále cenových skupin. Pořídit tedy můžete úplně nejjednodušší přístroj se zcela minimálními náklady, ale stejně tak i špičkově vybavený, multifunkční model.

Mikrovlnky mívají praktické rozměry pro umístění na linku, lednici nebo jinou vhodnou plochu. Zapojení spočívá pouze v zastrčení šňůry do zásuvky. Mikrovlnku můžete kdykoli přemístit, kamkoli bude potřeba. Na druhou stranu, design nemusí být vždy dokonale vyladěný. Tyto trouby jsou taky náročnější na údržbu (je třeba čistit celé zařízení).

Vestavné mikrovlnky

Obliba tohoto řešení roste, přestože jde v průměru o nákladnější variantu. Zásadní výhodou je možnost včlenění do interiéru kuchyně a dosažení celistvého designu. S tím se ale pojí řada nevýhod. Například nutnost počítat s místem pro troubu už při koncipování kuchyně či složitější instalace nebo přemístění.

Trouba s funkcí mikrovln

I tato možnost stojí za zmínku. Některé moderní, standardní trouby disponují už i přidanou funkcí mikrovlnného ohřevu. Máte tak nejen troubu, ale i rozměrnou mikrovlnku v jednom. Cena je ovšem často poměrně vysoká.

Monofunkční mikrovlnky

Jde o mikrovlnnou troubu v pravém slova smyslu. Díky cenové dostupnosti se tento typ stále těší velké oblibě. Trouba využívá mikrovlny k ohřevu nebo rozmrazování pokrmů.

Bifunkční mikrovlnky

Poměrně velmi populární a dnes už běžná kombinace mikrovln a grilu. Troubu tak můžete lépe využít například k zapékání pokrmů bez jejich vysoušení apod.

Multifunkční mikrovlnky

Toto řešení je vhodné pro náročnější uživatele nebo může sloužit jako určitá náhrada standardní trouby (např. v rekreačních zařízeních, kancelářích apod.). Klasicky taková trouba zvládá mikrovlnný ohřev, gril a ještě disponuje funkcí horkovzdušného pečení. Některé lepší modely umožňují i vaření v páře. Tento typ trub je ale pochopitelně dražší než výše jmenované a zpravidla jde taky o rozměrnější a těžší zařízení.

Zásadní parametry mikrovlnky

Jaké vlastnosti a parametry rozhodně neponechat při výběru mikrovlnky bez povšimnutí? Kromě ceny to musí být taky objem, výkon, zajímat by vás měl i příkon a samozřejmě případné funkční vybavení nebo komfort a možnosti ovládání.

Objem mikrovlnky

Jakou kapacitu by měl mít vnitřní prostor mikrovlnné trouby? K nejoblíbenějším patří trouby o objemu cca 20-25 l. Tento objem je zcela dostačující pro běžné ohřívání a rozmrazování jídel – a to i ve větších nádobách i pro více osob.

Dokonce i do velmi malých mikrovlnek o objemu cca 15 l se vejde běžná i velká porce a jde o kapacitu, která při monofunkčním provedení uspokojí malou domácnost o 1 až 2 lidech.

Existují ale i modely, které skýtají objem i 30 a více litrů. V takovém případě jde obvykle o multifunkční modely, které mohou sloužit jako náhrada standardní trouby. Objem je dostatečný pro přípravu mnoha porcí jídla, případně třeba pečeného kuřete apod. U monofunkčních mikrovlnek se s takovým objemem zpravidla nesetkáte a zřejmě by ani neměl příliš dobré opodstatnění.

Velikost talíře

Velmi důležitá hodnota. Do každé mikrovlnky by se měl vejít talíř okolo 24 cm. Jen velmi zřídka se setkáte s menším maximálním průměrem. Naopak některé trouby jsou dostatečně prostorné i pro umístění velkého talíře okolo 30 nebo více cm. Obvykle jde o multifunkční trouby, ve kterých je možné připravovat například i pizzu.

Výkon

Výkon je zásadní hodnotou u mikrovlnné trouby a přímo ovlivňuje rychlost ohřevu. Jen velmi zřídka se můžete setkat s mikrovlnkami o výkonu pod 800 W. V takovém případě jde obvykle o velmi levná 700W zařízení. Nejvíce modelů disponuje výkonem 800 až 900 W. To jsou hodnoty zcela dostatečné pro běžné použití. U trub s grilem je ale vhodné požadovat i větší výkon (např. 1000 W), pokud má gril poskytnout skutečně dobrou službu.

Příkon

Tato hodnota podává informaci o spotřebě elektrické energie. Příkon obvykle není totožný s výkonem, bývá vyšší. Čím víc se ale příkon blíží výkonu, tím lépe, protože trouba pracuje efektivněji. Počítejte ale s tím, že větší počet funkcí bude klást na příkon vyšší nároky, takže se může úměrně tomu zvyšovat.

Funkce a vybavení

Pojďme se podívat na to, co může mikrovlnná trouba umět a jakými způsoby vám usnadní práci.

 • Displej – Najdete jej u většiny modelů kromě nejlevnějších. Informuje o čase přípravy, potažmo o nastavení.
 • Gril, Quartz Gril – V horní části trouby může být umístěna topná spirála, která zajistí funkci grilování – tedy pečení a zapékání. Nadšenci do tohoto způsobu přípravy ocení i výkonnější a prakticky bezúdržbový „Quartz“ gril.
 • Horký vzduch – Horkovzdušné pečení je funkce, kterou naleznete u multifunkčních trub. Umožňuje využívat mikrovlnku prakticky stejně jako klasickou troubu.
 • Pára – „Steam“ je funkce velmi moderních mikrovlnek. Jde o šetrné vaření v páře, které zajistí vyšší zachování vitamínů a živin v potravinách.
 • Crisp – Pro křupavou kůrku. Používá se speciální talíř.
 • 6. smysl – Vysoce pokročilá funkce. Trouba je opatřena senzory a sama upravuje program, aby byl ohřev co nejefektivnější.
 • Jet Start – Funkce vhodná pro ohřev polévek, omáček apod.

Nejčastější otázky nakupujících

Co nepatří do mikrovlnné trouby?

Do mikrovlnky nepatří především kovové předměty, ale ani předměty s kovovým zdobením (např. i talíře s některými glazurami, alobal apod.). Vhodné nemusí být ani některé plastové nádobí (může se zdeformovat). Do trouby taky nepatří nepropustně uzavřené věci (např. vejce) a nedoporučuje se ohřívat ani pečivo.

Mohou být mikrovlnky zdravotně závadné?

Moderní mikrovlnky jsou precizně izolované a nedochází k žádnému úniku mikrovln do okolí.

Nejlepší značky mikrovlnek

 • Sencor – Český výrobce, který se těší velké oblibě. Nabízí především velmi dostupné monofunkční, volně stojící mikrovlnky. Dobrý poměr ceny a kvality zpracování.
 • Whirlpool – Obrovský výběr vestavných, volně stojících i designových kousků. Cena je obvykle vyšší (od 3000 Kč).
 • Beko – Beko nabízí velmi levné monofunkční i dražší a pokročilejší multifunkční trouby. Některé modely patří k velmi oblíbeným a prodávaným.
 • Samsung – Tato populární značka nabízí výkonné a kvalitně zpracované mikrovlnné trouby především ve střední cenové kategorii.
 • Electrolux – Tato značka nabízí především vestavné modely, ale má v repertoáru i několik volně stojících. Cena je obvykle poněkud vyšší, ale najde se i několik dostupnějších modelů okolo 2000 Kč.

Nejprodávanější mikrovlnky podle Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové mikrovlnné trouby. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní mikrovlnky na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře