Recenze 7 nejlepších mikrovlnných trub

Nejlepší mikrovlnné trouby Mikrovlnka je dnes pomocníkem v prakticky každé domácnosti. Ale jak se pozná ta nejlepší mikrovlnná trouba? Přirozeně, to záleží hlavně na tom, co hledáte!

Pokud hledáte přístroj, který pouze ohřívá (maximálně rozmrazuje) jídlo, na českém trhu existuje široká nabídka za velmi atraktivní ceny. Pravděpodobně se bude jednat o jednoduché zařízení s manuálními ovládacími prvky. Všechny tyto spotřebiče spojuje zásada jednoduchého užívání, snadné údržby a vybavení základními funkcemi.

Jestli ale v kuchyni rádi experimentujete, možná byste měli sáhnout po dražším modelu, který se ovšem pyšní různorodými funkcemi a programy. V mikrovlnce můžete také grilovat, vařit v páře nebo na horkém vzduchu. Také můžete využívat mnoho přednastavených programů sloužících jako specifické recepty.

Pokud přemýšlíte, jakou si koupit novou mikrovlnku, přečtěte si následující recenzi. Získáte základní přehled o různých modelech s porovnáním jejich výhod a nevýhod, které jsou obohaceny názory z uživatelských diskuzí.

Náš tip: Podívejte se také na výběr nejlepších stolních mini trub. Možná je to pro vás vhodná alternativa k mikrovlnkám.

Test nejlepších mikrovlnek podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Samsung F300G MS23F301TAS
5 out of 5 stars (5 / 5)2 482 KčČíst recenze
#2Electrolux EMS 30400OX
5 out of 5 stars (5 / 5)3 990 KčČíst recenze
#3Electrolux EMT 25207 OX
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)7 250 KčČíst recenze
#4Electrolux EMS 21400
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2 690 KčČíst recenze
#5ETA 1208
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)1 899 KčČíst recenze
#6Gorenje MO 17 ME
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)1 690 KčČíst recenze
#7Gallet FMOM 201
4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)1 499 KčČíst recenze

#1 Samsung F300G MS23F301TAS (od 2 482 Kč)

Nejlepší mikrovlnka cena – výkon

 Recenze Samsung F300G MS23F301TAS  Mikrovlnná trouba Samsung F300G MS23F301TAS je přístroj, jehož úkolem je usnadnit váš život a konzumaci zdravého jídla.

Trouba funguje na systému trojité distribuce mikrovln (zajišťuje rovnoměrné rozprostření tepla). Mikrovlnka má 20 přednastavených programů – ale pouze standardní funkce (ohřev, rozmrazování). Neočekávejte funkce zapékání, pečení nebo parní vaření.

Design Samsung F300G MS23F301TAS je velmi elegantní a snadno se čistí. Ekologický program slibuje nejnižší příkon v pohotovostním režimu a tím snížení spotřeby energie. Trouba má rovněž dětskou pojistku, která slibuje ochranu vašich nejmenších.

Samsung F300G MS23F301TAS se řadí mezi nejlepší mikrovlnné trouby pro běžné uživatele. Pokud nepotřebujete zvláštní funkce, ale pouze ohřev, dozajista bude pro vás tou pravou. S příjemným bonusem – velmi nízkou cenou! Uživatelské diskuze hodnotí jako další nevýhodu ztmavení dvířek (během ohřívání není vidět dovnitř). To považujeme však spíše za kosmetický detail.

Co potěší

 • Nízká cena
 • 20 přednastavených programů
 • Ekologický program zajišťující snížení spotřeby energie
 • Dětská pojistka
 • Atraktivní design
 • Tichý chod

Co zamrzí

 • Má pouze základní funkce
 • Kratší kabel

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 2 482 Kč

Koupit v obchodě

#2 Electrolux EMS 30400OX (od 3 990 Kč)

Nejlepší mikrovlnka s grilem

 Recenze Electrolux EMS 30400OX  Tato nerezová mikrovlnka je skvělým pomocníkem do domácnosti a má rozmanité funkce!

Prostorná mikrovlnka (24,5 l) se dokáže postarat o ohřev jídla, grilování, konvenční vaření a rozmrazování. Mnoho programů je přednastaveno podle váhy jídla. Uvnitř naleznete vyjímatelný otočný talíř a grilovací stojan.

Mikrovlnná trouba s grilem stojí na intuitivním ovládáním, proto se s ní naučíte manipulovat velmi snadno. Samozřejmostí je displej, otočný knoflík, zvuková signalizace a dětská pojistka.

Tento druh mikrovlnky se pyšní množstvím programů, které zaručeně využijete. Snadné ovládání, rychlá údržba a výkon patří mezi její nejpopulárnější vlastnosti. Dělá přesně to, co dělat má. Jako nevýhodu můžete vidět vyšší cenu… Ale jak je známo, za kvalitu je třeba si připlatit.

Co potěší

 • Vyšší vnitřní objem
 • Gril, konvenční vaření, rozmrazování
 • Programy jsou nastavené dle váhy jídla
 • Dětská pojistka

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 3 990 Kč

Koupit v obchodě

#4 Electrolux EMS 21400 (od 2 690 Kč)

Zlatá střední cesta s pár kompromisy

 Recenze Electrolux EMS 21400  Pokud nechcete klasickou mikrovlnku jen na ohřev jídla, ale zároveň se necítíte na obsluhu přístroje s závratným množstvím odlišných funkcí, pak by Electrolux EMS 21400 mohla být ta pravá.

Upozorňujeme na menší vnitřní objem mikrovlnky – 18,5 l. Co se funkcí týče, můžete si vybrat z ohřevu jídla, grilování a rozmrazování dle automatických programů vycházejících z váhy jídla. Kvalitní mikrovlnná trouba jako tato má displej, na kterém můžete sledovat, v jakém stádiu programu se vaše jídlo právě nachází.

Tato mikrovlnka je designově propracovaná a ovládá se jak tlačítky, tak knoflíky. Součástí balení je vyjímatelný otočný talíř a grilovací stojan. Bohužel chybí dětská pojistka.

Pokud rádi volíte střední cestu, pak jste tady správně! Ovládání mikrovlnky probíhá intuitivně. Poměr ceny a kvality je zde optimální. Rovněž designové provedení je hodnoceno velmi kladně. Vytýkáno je však tuhé otevírání dvířek, které mohou ztížit manipulaci s mikrovlnkou.

Co potěší

 • Ohřev jídla, grilování, rozmrazování
 • Displej
 • Možnost sledovat průběh programů na displeji
 • Grilovací stojan

Co zamrzí

 • Malý vnitřní objem
 • Nemá dětskou pojistku

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 2 690 Kč

Koupit v obchodě

#5 Eta 1208 (od 1 899 Kč)

Základní spolehlivá mikrovlnka za slušné peníze

 Recenze Eta 1208  Recenze na mikrovlnné trouby přináší ještě jeden základní model přístroje za velmi atraktivní cenu.

Tato menší mikrovlnka (20 l) vám nabízí ohřev, jednoduché vaření a rozmrazování jídla. Pět stupňů intenzity výkonu a dva rozmrazovací programy. Dále si budete moci zvolit z osmi přednastavených programů dle druhů potravin (zelenina, ryby, těstoviny…). Samozřejmostí je systém rovnoměrné distribuce mikrovln.

Digitální ovládání přístroje je podpořeno displejem pro komfortnější užívání. Nechybí ani dětská pojistka a časovač nastavitelný do 95 minut. Záruka mikrovlnky je prodloužena na dobu 5 let.

Uživatelé rozhodně oceňují českého výrobce ETA, který byl v uživatelském testu vyhodnocen jako Nejdůvěryhodnější značka 2016. Snadná obsluha, dostupná cena a kvalita jsou vlastnosti, na které slyší všichni zákazníci. Vytýkány jsou pouze maličkosti – nezhasnutí světla po otevření dvířek nebo příliš hlasitá zvuková signalizace.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Jednoduché vaření, ohřev a rozmrazování
 • 5 stupňů intenzity výkonu
 • 8 přednastavených programů
 • Displej
 • Dětská pojistka
 • Prodloužená záruka

Co zamrzí

 • Menší vnitřní objem
NAŠE HODNOCENÍ: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) CENA: od 1 899 Kč

Koupit v obchodě

#6 Gorenje MO 17 ME (od 1 690 Kč)

Cenový tip

 Recenze Gorenje MO 17 ME  Mikrovlnná trouba Gorenje MO 17 ME z nerezu je k dostání za více než příznivou cenu, tudíž toto je náš cenový tip.

Menší přístroj (17 l) je základním typem mikrovlnky, který zvládne ohřev jídla a programy jednoduchého pečení. Více bohužel v nabídce nemá. Nenajdete gril, rozmrazování ani dětskou pojistku.

Nerezový design je dárkem v podobě extra snadného čištění. Klasické manuální ovládání není doplněno displejem. Snadné, jednoduché, účinné. Její cena dozajista převáží všechny nedostatky.

Pokud vás mikrovlnky moc neberou a používáte je stejně jenom na ohřívání, tohle je materiál pro vás. Nízká cena, snadná obsluha i údržba. Tento přístroj má mnoho šťastných a spokojených uživatelů – ovšem jen v tom případě, že základní jednoduchý model je to, co hledáte.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Manuální ovládání
 • Funkce jednoduchého pečení a ohřev jídla

Co zamrzí

 • Nemá více funkcí
 • Nemá přednastavené programy
 • Nemá displej
NAŠE HODNOCENÍ: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) CENA: od 1 690 Kč

Koupit v obchodě

#7 Gallet FMOM 201 (od 1 499 Kč)

Cenový tip číslo 2

 Recenze Gallet FMOM 201  Menší mikrovlnná trouba s objemem 20 l je pomocníkem do kuchyně pro provádění základních kulinářských úkonů.

Pokud nejste obdivovatelem moderních přístrojů, které mají přehršel funkcí – pak je tato mikrovlnná trouba přesně pro vás. Zvládne ohřívání, jednoduché vaření a rozmrazování. Rovněž nechybí systém rovnoměrného šíření mikrovln.

Bílé provedení se nikdy neochodí! Očekávejte mikrovlnku s manuálním ovládáním a bez displeje. Bohužel rovněž chybí dětská pojistka. Tato trouba má pět stupňů intenzity a časovač nastavitelný až na 35 minut. V rámci údržby také oceníte skleněný vyjímatelný talíř.

Uživatelé Gallet FMOM 201 na ní oceňují v prvé řadě jednoduché provedení, nenáročnou obsluhu a výkon. Rovněž prodloužená záruční doba na tři roky se setkala s ohlasem nakupujících. Pokud je tomuto praktickému modelu něco vytýkáno, pak je to absence světla při otevření dvířek a malý vnitřní objem.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Ohřívání, rozmrazování, jednoduché vaření
 • Systém rovnoměrného šíření mikrovln

Co zamrzí

 • Pouze základní využití
 • Nemá dětskou pojistku
 • Nemá displej
NAŠE HODNOCENÍ: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5) CENA: od 1 499 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnka je už dávno nedílnou součástí našich kuchyní. Základní modely těchto trub jsou cenově velmi dostupné, ale stejně tak můžete sáhnout po výkonném a mnoha funkcemi obdařeném modelu – v takovém případě už budete muset investovat více.

Mikrovlnných trub je dnes na trhu nepřeberné množství a není vůbec snadné vyznat se v jednotlivých parametrech a možnostech, které pokročilejší modely nabízejí. V následujícím návodu vás proto seznámíme se zásadními faktory, které byste měli zvážit při výběru.
Poskytneme vám odpovědi na některé důležité a časté otázky a pokusíme se nasměrovat vás na cestu ke koupi optimálního zařízení pro vaše potřeby. Tak jdeme na to…

Typy mikrovlnek

Existuje více typů mikrovlnných trub? Záleží, na jaké hledisko se zaměříme. Například z pohledu instalace můžeme mluvit o volně stojících a vestavných mikrovlnkách. Z pohledu vybavenosti se pak obvykle rozlišují monofunkční, bifunkční a multifunkční mikrovlnky. Jak si vybrat tu správnou?

Volně stojící mikrovlnné trouby

Tato klasická varianta je stále velmi populární a přináší množství praktických výhod. Výběr je obrovský a v celé škále cenových skupin. Pořídit tedy můžete úplně nejjednodušší přístroj se zcela minimálními náklady, ale stejně tak i špičkově vybavený, multifunkční model.

Mikrovlnky mívají praktické rozměry pro umístění na linku, lednici nebo jinou vhodnou plochu. Zapojení spočívá pouze v zastrčení šňůry do zásuvky. Mikrovlnku můžete kdykoli přemístit, kamkoli bude potřeba. Na druhou stranu, design nemusí být vždy dokonale vyladěný. Tyto trouby jsou taky náročnější na údržbu (je třeba čistit celé zařízení).

Vestavné mikrovlnky

Obliba tohoto řešení roste, přestože jde v průměru o nákladnější variantu. Zásadní výhodou je možnost včlenění do interiéru kuchyně a dosažení celistvého designu. S tím se ale pojí řada nevýhod. Například nutnost počítat s místem pro troubu už při koncipování kuchyně či složitější instalace nebo přemístění.

Trouba s funkcí mikrovln

I tato možnost stojí za zmínku. Některé moderní, standardní trouby disponují už i přidanou funkcí mikrovlnného ohřevu. Máte tak nejen troubu, ale i rozměrnou mikrovlnku v jednom. Cena je ovšem často poměrně vysoká.

Monofunkční mikrovlnky

Jde o mikrovlnnou troubu v pravém slova smyslu. Díky cenové dostupnosti se tento typ stále těší velké oblibě. Trouba využívá mikrovlny k ohřevu nebo rozmrazování pokrmů.

Bifunkční mikrovlnky

Poměrně velmi populární a dnes už běžná kombinace mikrovln a grilu. Troubu tak můžete lépe využít například k zapékání pokrmů bez jejich vysoušení apod.

Multifunkční mikrovlnky

Toto řešení je vhodné pro náročnější uživatele nebo může sloužit jako určitá náhrada standardní trouby (např. v rekreačních zařízeních, kancelářích apod.). Klasicky taková trouba zvládá mikrovlnný ohřev, gril a ještě disponuje funkcí horkovzdušného pečení. Některé lepší modely umožňují i vaření v páře. Tento typ trub je ale pochopitelně dražší než výše jmenované a zpravidla jde taky o rozměrnější a těžší zařízení.

Zásadní parametry

Jaké vlastnosti a parametry rozhodně neponechat při výběru mikrovlnky bez povšimnutí? Kromě ceny to musí být taky objem, výkon, zajímat by vás měl i příkon a samozřejmě případné funkční vybavení nebo komfort a možnosti ovládání.

Objem mikrovlnky

Jakou kapacitu by měl mít vnitřní prostor mikrovlnné trouby? K nejoblíbenějším patří trouby o objemu cca 20-25 l. Tento objem je zcela dostačující pro běžné ohřívání a rozmrazování jídel – a to i ve větších nádobách i pro více osob.

Dokonce i do velmi malých mikrovlnek o objemu cca 15 l se vejde běžná i velká porce a jde o kapacitu, která při monofunkčním provedení uspokojí malou domácnost o 1 až 2 lidech.

Existují ale i modely, které skýtají objem i 30 a více litrů. V takovém případě jde obvykle o multifunkční modely, které mohou sloužit jako náhrada standardní trouby. Objem je dostatečný pro přípravu mnoha porcí jídla, případně třeba pečeného kuřete apod. U monofunkčních mikrovlnek se s takovým objemem zpravidla nesetkáte a zřejmě by ani neměl příliš dobré opodstatnění.

Velikost talíře

Velmi důležitá hodnota. Do každé mikrovlnky by se měl vejít talíř okolo 24 cm. Jen velmi zřídka se setkáte s menším maximálním průměrem. Naopak některé trouby jsou dostatečně prostorné i pro umístění velkého talíře okolo 30 nebo více cm. Obvykle jde o multifunkční trouby, ve kterých je možné připravovat například i pizzu.

Výkon

Výkon je zásadní hodnotou u mikrovlnné trouby a přímo ovlivňuje rychlost ohřevu. Jen velmi zřídka se můžete setkat s mikrovlnkami o výkonu pod 800 W. V takovém případě jde obvykle o velmi levná 700W zařízení. Nejvíce modelů disponuje výkonem 800 až 900 W. To jsou hodnoty zcela dostatečné pro běžné použití. U trub s grilem je ale vhodné požadovat i větší výkon (např. 1000 W), pokud má gril poskytnout skutečně dobrou službu.

Příkon

Tato hodnota podává informaci o spotřebě elektrické energie. Příkon obvykle není totožný s výkonem, bývá vyšší. Čím víc se ale příkon blíží výkonu, tím lépe, protože trouba pracuje efektivněji. Počítejte ale s tím, že větší počet funkcí bude klást na příkon vyšší nároky, takže se může úměrně tomu zvyšovat.

Funkce a vybavení

Pojďme se podívat na to, co může mikrovlnná trouba umět a jakými způsoby vám usnadní práci.

 • Displej – Najdete jej u většiny modelů kromě nejlevnějších. Informuje o čase přípravy, potažmo o nastavení.
 • Gril, Quartz Gril – V horní části trouby může být umístěna topná spirála, která zajistí funkci grilování – tedy pečení a zapékání. Nadšenci do tohoto způsobu přípravy ocení i výkonnější a prakticky bezúdržbový „Quartz“ gril.
 • Horký vzduch – Horkovzdušné pečení je funkce, kterou naleznete u multifunkčních trub. Umožňuje využívat mikrovlnku prakticky stejně jako klasickou troubu.
 • Pára – „Steam“ je funkce velmi moderních mikrovlnek. Jde o šetrné vaření v páře, které zajistí vyšší zachování vitamínů a živin v potravinách.
 • Crisp – Pro křupavou kůrku. Používá se speciální talíř.
 • 6. smysl – Vysoce pokročilá funkce. Trouba je opatřena senzory a sama upravuje program, aby byl ohřev co nejefektivnější.
 • Jet Start – Funkce vhodná pro ohřev polévek, omáček apod.

Nejčastější otázky nakupujících

Co nepatří do mikrovlnné trouby?

Do mikrovlnky nepatří především kovové předměty, ale ani předměty s kovovým zdobením (např. i talíře s některými glazurami, alobal apod.). Vhodné nemusí být ani některé plastové nádobí (může se zdeformovat). Do trouby taky nepatří nepropustně uzavřené věci (např. vejce) a nedoporučuje se ohřívat ani pečivo.

Mohou být mikrovlnky zdravotně závadné?

Moderní mikrovlnky jsou precizně izolované a nedochází k žádnému úniku mikrovln do okolí.

Nejlepší značky mikrovlnek

 • Sencor – Český výrobce, který se těší velké oblibě. Nabízí především velmi dostupné monofunkční, volně stojící mikrovlnky. Dobrý poměr ceny a kvality zpracování.
 • Whirlpool – Obrovský výběr vestavných, volně stojících i designových kousků. Cena je obvykle vyšší (od 3000 Kč).
 • Beko – Beko nabízí velmi levné monofunkční i dražší a pokročilejší multifunkční trouby. Některé modely patří k velmi oblíbeným a prodávaným.
 • Samsung – Tato populární značka nabízí výkonné a kvalitně zpracované mikrovlnné trouby především ve střední cenové kategorii.
 • Electrolux – Tato značka nabízí především vestavné modely, ale má v repertoáru i několik volně stojících. Cena je obvykle poněkud vyšší, ale najde se i několik dostupnějších modelů okolo 2000 Kč.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové mikrovlnné trouby. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitní mikrovlnky na trhu.
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin