Na rozdíl od klasických českých topinek navíc není k přípravě potřeba tuk a výsledek je proto lehčí a zdravější. Stačí vložit plátky ideálně toustového chleba a ty vám za jednu nebo dvě minuty vyskočí skoro až na talíř – dokonale rovnoměrně opražené a chutné, vynikající jen tak s máslem nebo marmeládou.
Topinkovače navíc bývají vybaveny vrchní plotýnkou, která umožňuje rozpékat i jiné druhy pečiva. Starší rohlíky tak už nemusíte nechávat na strouhanku, natož kvůli nim rozehřívat troubu. Protože si Češi už dávno tuto praktickou věcičku oblíbili, je u nás sortiment opravdu široký. Pokud o pořízení topinkovače teprve uvažujete, připravili jsme pro vás výběr 6 nejlepších topinkovačů současnosti, mezi nimiž jistě najdete ideální kousek.
Při srovnávání jednotlivých výrobků jsme se zaměřili na nejdůležitější parametry, jako je kvalita a rychlost samotného opékání, rovnoměrnost propečení, pohodlnost obsluhy, možnosti a funkce a v neposlední řadě nás zajímala i bezpečnost, která je při zacházení s těmito zařízeními důležitá. Kromě samotné recenze topinkovačů jsme pro vás vytvořili i průvodce výběrem. Najdete jej na konci testu a získáte z něj informace, které se vám jistě budou hodit při rozhodování, jaký topinkovač koupit.
Nejlepší topinkovače podle redakce
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Klarstein Arabica | Nejlepší topinkovač dle nás ✔️ Moderní design s LED displejem ✔️ Funkce rozmrazování a ohřívání ✔️ Výkon: 770–920 W ✔️ Design z nerezavějící oceli | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Electrolux EAT 3300 | Skvělé recenze uživatelů ✔️ Spolehlivý topinkovač s hezkým designem ✔️ Snadné ovládání ✔️ Výkon: 940 W ✔️ Nástavec na rozpékání | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Bosch TAT 6A803 | Pro náročné uživatele ✔️ Rovnoměrné propečení díky centrování ✔️ Moderní minimalistický design ✔️ Výkon: 1090 W ✔️ Snadná obsluha | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | DeLonghi CTO 2103 | Nejlepší retro topinkovač ✔️ Vzhled a provedení v retro designu ✔️ Funkčnost ✔️ Výkon: 900 W ✔️ Snadná obsluha | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | Tefal Digital Display TT640810 | ✔️ Tři různé funkce opékání ✔️ Digitální displej s odpočtem ✔️ Výkon: 850 W ✔️ Variabilní šířka otvoru | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Sencor STS 2607 | Lidová volba ✔️ Nízká cena ✔️ Časovač na 7 stupňů intenzity ✔️ Výkon: 750 W ✔️ Snadná obsluha | [usr 4.6 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Recenze topinkovačů
Tyto topinkovače jsme osobně prověřili a zrecenzovali v naší redakci.
# Electrolux EAT 3300 (od 800 Kč)
EAT 3300 nabízí vcelku standardní prostor pro pečení dvou topinek najednou. Využívá přitom výkon až 870 W a chléb tak bude opečený za necelé tři minuty, což není nijak dechberoucí, ale solidní. Velmi ale potěší možnost volit ze 7 stupňů propečení. I zde se navíc dočkáme funkce pro automatické vycentrování topinek a nechybí dokonce ani možnost rozmrazování. EAT 3300 je vybaven jednoduchým, integrovaným nástavcem pro opékání rozměrnějšího pečiva a ovšemže je zde i vyjmutelná přihrádka na drobky.
Topinkovač je opatřen tlačítkem STOP a taky červeně svíticí kontrolkou pečení pro vyšší bezpečnost. Komfort při vyjímání topinek zajišťuje vysoký zdvih, který je vysune do ideální polohy. Zpracování opékače je celkově kvalitní, povrch se příliš nerozpaluje a disponuje i úložným prostorem pro kabel. Nevýhodou je poněkud vyšší hmotnost přes 2 kg.
Co potěší
- Velmi dobrý poměr ceny a výkonu
- Pěkný design
- 7 stupňů propečení
- Rozmrazování
- Bezpečné provedení
Co zamrzí
- Vyšší hmotnost
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 800 Kč
Koupit v obchodě# Bosch TAT 6A803 (od 1250 Kč)
Přesto může náročné zájemce jistě oslovit – a to výbavou i elegantním zpracováním. Topinkovač je opatřen jediným otvorem, dostatečně dlouhým pro dva plátky toustového chleba vedle sebe. Využít můžete i sklápěcí nástavec pro rozpékání jiných druhů pečiva.
Při dané ceně už nijak zvlášť nepřekvapí přítomnost funkce pro automatické vycentrování topinek ani funkce rozmrazování a ohřívání. Dostatečné je i „vyzvednutí“ toustů po dokončení opékání, takže je můžete bezpečně a pohodlně odebrat. Potěší velmi dobrý příkon, který dosáhne až 1090 W, takže opékání je poměrně rychlé. Proces opékání můžete kdykoli ihned přerušit pomocí osvětleného tlačítka „Stop“. Je zde i pojistka proti vzpříčení topinky uvnitř zařízení.
Bosch TAT 6A803 dokáže snadno okouzlit opravdu vkusným a kvalitním nerezovým provedením a nabízí vše, co by topinkovač ve vyšší cenové kategorii nabízet měl. Mínusem tak zůstává zejména právě vyšší cena, nebo i větší rozměry a hmotnost.
Co potěší
- Velmi dobrý výkon
- Krásné a kvalitní zpracování
- Rošt a funkce rozmrazování a ohřevu
- Pohodlná obsluha
Co zamrzí
- Vysoká cena
- Rozměrnější a těžší
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1250 Kč
Koupit v obchodě# DeLonghi CTO 2103 (od 1400 Kč)
Tento italský výrobek nabízí i příjemné množství funkcí a možností. Mřížka na rozpékání pečiva, přihrádku na drobky nebo pojistku – to lze jistě při takové ceně považovat za samozřejmost. A co dál? Je zde i funkce rozmrazování, a dokonce možnost opékání jen z jedné strany. Ovládání je elegantní a podsvícené a přítomno je i tlačítko „Stop“ pro okamžité ukončení pečení. Velmi dobrý je i vysoký zdvih topinek po dokončení pečení.
Až posud lze tento přístroj jen chválit. Má ale bohužel i dost nevýhod, které jej v našem testu topinkovačů odsouvají až na čtvrté místo. Například, při značné ceně nabízí místo jen pro dva tousty a výkon je spíše průměrný – 900 W. Ba co víc, chybí zde i funkce pro centrování pečiva a rovnoměrné propečení. Pokud vás ale uhranul design a zpracování tohoto modelu, třeba mu nějaké nedostatky odpustíte.
Co potěší
- Velmi povedený design
- Pohodlná obsluha
- Opékání z jedné strany
Co zamrzí
- Bez centrování
- Průměrný výkon
- Vysoká cena
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1400 Kč
Koupit v obchoděJak vybrat topinkovač?
Test topinkovačů vám představil zajímavé modely ve značném cenovém rozpětí. Vybrat si tak může prakticky kdokoli. Pokud přesto stále nevíte, jaký produkt je pro vás ten pravý, nenecháme vás na holičkách. Je zde totiž ještě slíbený průvodce výběrem.
Jak vybírat topinkovač?
Opékače topinek jsou jednoduchá zařízení, která umožňují rychle a pohodlně rozpéct zejména toustový nebo i klasický český chléb. Při výběru tedy nemusíte porovnávat záplavy parametrů, stačí se držet několika nejdůležitějších faktorů.
Pro kolik toustů / topinek?
Při výběru topinkovače byste se měli nejdříve rozhodnout, jaký objem pečiva budete připravovat – a tedy jestli vám stačí běžný opékač na dva tousty, nebo využijete rozměrnější zařízení určené až pro čtyři topinky zároveň. V naší recenzi najdete oba typy.
Počítejte s tím, že modely pro 4 tousty budou dražší a taky rozměrnější. Zároveň budou vyžadovat větší výkon a budou tedy i spotřebovávat více energie. Pokud však často připravujete množství topinek pro početnější rodinu, tato varianta se vám nejspíš vyplatí. Ušetříte totiž polovinu času.
Výkon
Důležitým parametrem je pochopitelně i výkon. Setkat se můžete s topinkovači 500wattovými, ale také s 2000wattovými. Běžný průměr u modelů určených pro dvě topinky je cca v rozmezí 800-900 W. Čas potřebný pro opečení dvou toustů se pak většinou pohybuje v rozmezí 2-3 minut.
Pokud jste nároční, můžete samozřejmě investovat do přístroje poskytujícího velmi vysoký výkon, který zvládne dávku topinek upéct i rychleji. Pro běžné použití je to však zpravidla víceméně draze zaplacený luxus.
Materiál
Topinkovače bývají buď kovové (nerezové) nebo plastové – případně kombinují oba materiály. Nerezové provedení je pochopitelně elegantnější, umožňuje zajímavější designové kreace a především můžete očekávat delší životnost. Plastové řešení ale rozhodně není k zahození. Pro méně časté použití se naopak může vyplatit více. Topinkovač z tohoto materiálu totiž pořídíte i výrazně levněji a bude i lehčí.
Bezpečnost
Topinkovače se rozpalují na vysoké teploty a bezpečnost použití tedy hraje velmi důležitou roli. Jedním z rizik je popálení o horký povrch zařízení. Teplota pláště může u některých modelů dosahovat až cca 100°C, což pro nepříjemné poranění stačí. Hůře si v tomto ohledu vedou kovové modely, výrobci se ale snaží přicházet s různými řešeními izolace, které přílišnému rozpálení zabrání. Zejména u dražších modelů by měla být taková ochrana přítomna.
Další typický problém může nastat po ukončení opékání a při vysunování chleba. U některých modelů může dojít k nedostatečnému vysunutí nebo k zapadnutí zpět. V takovém případě je vytahování pečiva nejen velmi nepohodlné, ale hrozí i popálení. Výrobci, kteří na tento problém mysleli, se tím obvykle nezapomenou pochlubit. I tento faktor je dobré zohlednit při výběru.
Funkce a možnosti
Moderní topinkovače často nabízejí větší rozsah možností než jen opečení toustu. Rozmyslete si ale, jaké funkce a vylepšení skutečně využijete. Za každý prvek navíc si totiž zpravidla připlatíte.
Nástavec na rozpékání pečiva
Jde o velmi praktickou a běžnou součást topinkovačů. Má obvykle formu mřížky nebo roštu nad otvory pro chleba. Položit zde můžete housky, rohlíky, croissanty, bagely nebo jiné pečivo a rozehřát si jej dokřupava. To oceníte zejména u pečiva staršího, které už ztratilo kýžené vlastnosti.
Přihrádka na drobky
Další velmi užitečný prvek. Přihrádka totiž značně usnadňuje údržbu zařízení. Připečené drobky padají do speciální mističky, kterou je možné kdykoli vysunout a jednoduše vysypat a omýt.
Regulace teploty
Takřka všechny moderní topinkovače nabízejí nějakou možnost plynulé regulace teploty. Nejlepší modely mohou disponovat i sedmi nebo více stupni intenzity, a vy si tak můžete zvolit propečení podle vlastní chuti. Snadno však vystačíte i s menším počtem stupňů.
Automatické centrování
I tato funkce jistě potěší. Zařízení samo zajistí, aby byly vložené tousty opečeny rovnoměrně.
Okamžité zastavení
Tuto funkci obvykle zajišťuje tlačítko „Stop“. Proces opékání díky tomu můžete ukončit kdykoli v průběhu programu.
Rozmrazování a ohřev
Běžnou výbavu u lepších přístrojů představují i tlačítka pro rozmrazování a opětovný ohřev. První funkci snad není třeba vysvětlovat, druhou využijete například u topinek, které jste nestihli sníst, než vychladly.