Máte rádi křupavé hranolky či řízečky, ale příliš vám nevoní přepálený olej? Řešením může být moderní zařízení v podobě horkovzdušné fritézy. Oproti té klasické ušetříte tuk a můžete si dopřát křupavé a chutné pokrmy, které připravíte snadno a rychle. Tento typ zařízení si získává stále větší oblibu a v kuchyni nemusí ani zabrat příliš mnoho místa. Rozhodně tudíž stojí za to o pořízení takového pomocníka aspoň zauvažovat. V dnešním článku vám prozradíme, jak vybrat nejlepší horkovzdušnou fritézu. Věnovat se budeme tomu, jak funguje, v čem je lepší, nebo horší než klasický friťák a jaké parametry sledovat při výběru.
V našem článku najdete opět i žebříček, do kterého jsme zahrnuli nejlepší a nejžádanější modely současnosti. S rozhodováním vám mohou pomoci i uživatelské recenze horkovzdušných fritéz anebo odborné testy.
Nejlepší horkovzdušné fritézy na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Delimano STAR | Nejlepší cena / výkon ✔️ Velký koš o objemu 3,5 l s odnímatelnou vaničkou ✔️ Časovač až na 30 minut ✔️ Nastavení teploty od 80 do 200°C 📌 od 1800 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Klarstein VitAir Turbo | Úspěšná v německých testech ✔️ Na fritování, pečení, grilování a dušení bez použití tuku ✔️ Nastavitelná teplota 50-230 °C ✔️ Nastavení času max. 1 hod. - nastavitelné po minutách 📌 od 3300 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Tefal FZ 760030 | Pro náročné uživatele ✔️ 9 automatických nastavení ✔️ Jedinečná technologie Dual Motion ✔️ Kapacita na 1,2 kg 📌 od 6000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Tefal EY 201815 | Až pro 6 členů rodiny ✔️ Technologie 3D Air Pulse ✔️ Objem 4 l ✔️ Nastavení teploty 80 až 200 °C 📌 od 2500 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | TESLA AirCook Q30 | Výborné recenze ✔️ Multifunkční digitální horkovzdušná fritéza ✔️ Digitální dotykový ovládací panel ✔️ Nádoba s objemem 4 l ✔️ 8 přednastavených programů 📌 od 2000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Sencor SFR 3220WH | Dostupný model ✔️ S příkonem 1500 wattů je jídlo hotové do 20 minut ✔️ Fritovací nádoba má objem 2,6 litrů ✔️ Zabudovaný vzduchový filtr omezuje zápach 📌 od 1800 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat nejlepší horkovzdušnou fritézu?
Při výběru horkovzdušné fritézy hrají hlavní roli parametry jako kapacita, příkon či funkční vybavení a samozřejmě cena nebo značka výrobce. V první řadě byste však měli vědět, co od takového zařízení můžete očekávat, jak funguje a jak se s ním pracuje.
Jak funguje horkovzdušná fritéza?
Klasickou fritézu zná snad skoro každý. Zásadní část tvoří vanička, která se naplní olejem. Topná spirála olej rozpálí a následně se do něj ve speciální drátěné vaničce vkládají suroviny. Fritézy patří k základnímu vybavení restauračních zařízení, ale mnoho lidí si je pořizuje i domů. V takovém případě jde obvykle o domácí fritézy, které jsou kompaktnější, úspornější (i prostorově), méně výkonné – zkrátka přizpůsobené domácímu prostředí.
Fritování je tedy úprava, kdy je potravina zcela, nebo téměř zcela, ponořena do tuku. Oproti tomu smažení je tepelná úprava na tuku, ale ne v takovém množství. Potravina není v tuku ponořena. Následuje restování. Úprava na minimálním množství tuku – a pak už mluvíme o opékání. Zde už nemusí být tuk vůbec přítomen, potažmo působí jako nositel chuti, nikoli jako tepelné médium.
No a zde se dostáváme k horkovzdušné fritéze. Ta totiž využívá topné těleso či tělesa, horký vzduch je navíc do opékací nádoby vháněn malým ventilátorem. Při této úpravě není tuk zapotřebí, potažmo slouží pouze jako prvek zvýrazňující chuť. Pokud máte pocit, že popisujeme v podstatě princip horkovzdušné trouby, máte pravdu. Ačkoli výrobci a prodejci v reklamách často mluví o smažení, o smažení ani fritování se pochopitelně nejedná. Tyto úpravy jsou totiž principiálně spojeny s tukem.
Ale na tom, jaký zmatek mají marketingová oddělení v kuchařských pojmech, zas tolik nezáleží. Podstatnější je, zda může horkovzdušná fritéza poskytnout v domácnosti služby, které oceníte…
Je horkovzdušná fritéza lepší a zdravější než klasický friťák?
Pokrmy z horkovzdušné fritézy mají specifickou chuť a charakter. Spousta lidí si je zamiluje. Výhodou pro mnohé je, že není nutné používat tuk – ve velkém ani malém množství. Tuk je vysoce energeticky vydatná makroživina. Jeden gram tuku obsahuje 9 kcal oproti cca 4 kcal na stejné množství sacharidů a bílkovin.
V devadesátých letech fungoval tuk jako strašák a stal se pomalu veřejným nepřítelem číslo jedna. Dnes už víme, že tuk není žádný démon. Dokonce víme, že za „epidemii“ nadváhy a obezity může velmi často spíše vysoký příjem sacharidů, především v podobě jednoduchých cukrů. Stále však platí, že s tukem je třeba zacházet s rozmyslem. Korigovat jeho příjem a ideálně volit kvalitní zdroje.
Dobrým zdrojem tuku jsou například ořechy, kvalitní mléčné výrobky, tučné ryby, panenské oleje. Rafinované oleje přepalované ve friťáku za kvalitní zdroj považovat nelze. Zdravému člověku smažené hranolky jednou za čas neublíží. Ale tento typ pokrmů (smažená, fritovaná jídla, fast-food) jsou často součástí obecně nezdravého životního stylu. Lidé mají sklon to s nimi přehánět.
Přílišný příjem tuků (zvláště přepálených a nekvalitních) může vést k problémům s váhou, ale škodí i kardiovaskulárnímu zdraví. Při vysokých teplotách, při nichž se tuk již přepaluje, navíc vznikají v jídle karcinogenní látky. Je tedy pečení bez tuku zdravější? Zde je třeba říct, že karcinogenní škodliviny vznikají i při pečení bez tuku. Hlavním rizikovým faktorem není tuk, ale vysoká teplota, zejména teploty nad 200°C.
Horkovzdušné fritézy většinou operují s teplotou do této hranice. Omezení příjmu přepálených rafinovaných tuků taky nemůže uškodit. Získáte prostor pro příjem tuků z lepších zdrojů nebo třeba rovnou omezení kalorického příjmu, pokud vás trápí nadváha či obezita. Horkovzdušná fritéza tedy má tedy v tomto směru benefity. Ale má i nějaké další výhody?
Praktické vlastnosti, údržba a spotřeba
Je horkovzdušná fritéza praktický a ekonomický společník? Zde je třeba říct, že ve srovnání s klasickou fritézou bezesporu ano. Příkon, tedy spotřeba, horkovzdušných fritéz se nejčastěji pohybuje v rozmezí cca 1300 až 2000 W. Příkon klasických olejových fritéz bývá srovnatelný nebo jen o něco menší.
Kromě elektřiny si však navíc vyžádají velké množství drahého oleje, který už je dále nepoužitelný. Slouží pouze jako tepelné médium a pak je na vyhození. Zacházení s použitým „odpadním“ olejem taky není nic příjemného. Nemluvě o čištění fritézy.
Klasická fritéza je tedy velmi neekonomické a nepraktické zařízení. Když připočítáme těžký mastný zápach, který se z fritéz line, výsledkem je spotřebič, které si pořídí jen opravdu zavilí milovníci poctivě fritovaných lahůdek. I z těchto důvodů jsou tradiční olejové fritézy spíše na ústupu. Žezlo přebírají ty horkovzdušné.
Univerzální a úsporný pomocník
Horkovzdušná fritéza spotřebovává pouze elektrickou energii. Nezapáchá. Snadno se čistí a udržuje. Oproti olejové je nesrovnatelně ekonomicky (ale i ekologicky) šetrnější a praktičtější. Vzhledem k tomu, že navíc funguje v podstatě jako horkovzdušná trouba – lze v tomto hrnci připravovat skutečně ledasco. Je mnohem univerzálnější než fritéza. Můžete zde opékat a připravovat masa i přílohy. Proč ale raději rovnou nezapnout troubu?
Klasická trouba mívá velký příkon, běžně 2500 i více W, a taky objem. Dlouho se rozehřívá, což stojí energii a vyplatí se ji tudíž zapínat, především pokud chcete připravovat větší množství jídla. Horkovzdušná fritéza se díky malému prostoru nemusí rozehřívat a lze v ní připravovat i menší množství jídel. Je to vlastně malá, úspornější, kompaktní trouba.
Nevýhody horkovzdušné fritézy
Ačkoli je nesporné, že horkovzdušná fritéza může v kuchyni dobře posloužit, její používání má i svá omezení. Oproti klasické troubě je to především relativně malý objem. Slovo relativně je třeba zdůraznit. Mnohé z těchto fritéz disponují objemem od 4 až po 9 i více litrů. To není úplně málo. Ale celou kachničku, pizzu nebo velký koláč ve většině z nich nepřipravíte.
Ve srovnání s klasickou fritézou je pak nutné zmínit, že chuť pokrmů z té horkovzdušné je jiná. Je to logické, protože jídlo se nefrituje, nýbrž opéká. Hranolky mohou být dobré a křupavé, ale budou jiné než z friťáku. Totéž platí pro obalované řízky a další pochoutky. Pokud jste závislí na autentické smažené chuti těchto jídel, z horkovzdušné fritézy nadšení nejspíš nebudete. Poněkud lepší chuti můžete docílit použitím aspoň menšího množství oleje na pokapání masa či jiných surovin. Tuk je totiž – co naplat – hlavním nositelem chutí.
Důležité parametry horkovzdušné fritézy
Některé parametry už jsme zmínili, přesto bude lepší, když si vše ještě shrneme. Pokud jste se rozhodli, že horkovzdušná fritéza bude pro vaši kuchyni vítanou pomocnicí, měli byste se při jejím výběru zaměřit na následující parametry a vlastnosti…
Příkon
Spotřeba elektrické energie se pohybuje od cca 1000 W u velmi malých fritéz po cca 2200 W u těch nejvýkonnějších. Drtivá většina se však pohybuje mezi 1300 a 1700 W. Příkon je přímo zodpovědný za výkon a dostatečný výkon je zásadní pro rychlé rozehřátí a rovnoměrné, efektivní pečení i při větším množství surovin.
Kapacita a rozměry
Celkové rozměry zařízení jsou důležité zejména z praktického hlediska. Pokud máte menší kuchyni nebo máte pro fritézu vyhrazené speciální místo, budete s nimi muset počítat. Avšak podstatná je především kapacita nádoby, ve které se připravuje jídlo. Opravdu malinké modely mohou mít kapacitu jen něco kolem 1 l. Ty největší nabídnou objem 9 i více litrů. V takových už připravíte i větší kusy masa nebo dostatek porcí hranolků pro celou rodinu a ještě si můžete přidat.
V současnosti se těší oblibě spíše větší a střední modely (cca 4-9 l). Menší jsou vhodné spíše pro jedno až dvoučlenné domácnosti a menší množství jídla. Někdy je udána i maximální hmotnost připravovaných potravin.
Materiálové zpracování
Plášť horkovzdušných fritéz je v drtivé většině případů plastový. Výhodou oproti například nerezu (který se tu a tam vyskytne) je nižší hmotnost a taky fakt, že se povrch méně rozpaluje. Samotná pečící nádoba má pak obvykle vnitřní úpravu z nepřilnavého materiálu.
Díky tomu jídlo nemusíte hlídat, nemusíte ho promíchávat a není nutné používat pečicí papír nebo vnitřek vymazávat tukem či si jinak vypomáhat, aby se pokrm nepřipekl. Některé modely pak disponují dokonce i míchací metlou, která zajistí rovnoměrné prohřívání surovin a tím i rychlejší přípravu. U některých těchto modelů musíte dávat pozor, abyste nepřeplnili nádobku, jinak mohou míchací metly suroviny vytlačovat ven.
Regulace teploty a další funkce
Většina horkovzdušných hrnců má elektronické ovládání, často i s jednoduchým LCD displejem. Standardní funkcí je regulace teploty v určitém rozmezí, podobně jako na troubě i klasické fritéze. Rozmezí teplot je různé, ale horní hranicí bývá nejčastěji 200°C. Spodní pak třeba až 80°C nebo méně, což jsou teploty, které využijete například při rozmazování nebo i sušení potravin (masa, ovoce,…), což je zajímavý způsob využití těchto zařízení.
Kromě toho mívají fritézy často různé automatické programy. Patří sem např. speciální programy na pečení hranolků, různých druhů mas, dezertů nebo právě i na rozmrazování či sušení. Typickou funkcí je taky časovač.
Video
Ceny horkovzdušných fritéz
Kolik vás bude stát kvalitní horkovzdušná fritéza? Zde je přehled základních cenových relací.
✅ Fritézy do 1500 Kč
Menší modely, nejčastěji do cca 3 l kapacity, s nižším příkonem. Představují volbu pro menší domácnosti nebo méně intenzivní použití.
✅ Fritézy do 3000 Kč
Největší výběr a většina nejprodávanějších horkovzdušných fritéz. Vybírat můžete i z velkých a značně výkonných modelů s bohatým funkčním a programovým vybavením.
✅ Fritézy nad 3000 Kč
Zvlášť objemné (nad 9 l) nebo velmi stylové fritézy – např. v nerezovém zpracování. Samozřejmostí je efektivní příkon a bohatá výbava.
Nejlepší značky horkovzdušných fritéz
Které značky horkovzdušných fritéz stojí za pozornost?
- Tefal – Skvělý výběr modelů ve velkém cenovém rozpětí. Tefal patří mezi nejoblíbenější značky.
- Klarstein – Stylové, inovativní a velmi kvalitní modely. Nechybí ani velmi velké fritézy.
- Tesla – Populární značka, která nabízí skvělý design, ale i výkon a celkovou kvalitu.
- Delimano – Dobře hodnocené modely převážně ve střední cenové relaci.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | Delimano STAR | Nejlepší cena / výkon ✔️ Velký koš o objemu 3,5 l s odnímatelnou vaničkou ✔️ Časovač až na 30 minut ✔️ Nastavení teploty od 80 do 200°C 📌 od 1800 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#2 | Klarstein VitAir Turbo | Úspěšná v německých testech ✔️ Na fritování, pečení, grilování a dušení bez použití tuku ✔️ Nastavitelná teplota 50-230 °C ✔️ Nastavení času max. 1 hod. - nastavitelné po minutách 📌 od 3300 Kč | [usr 5 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#3 | Tefal FZ 760030 | Pro náročné uživatele ✔️ 9 automatických nastavení ✔️ Jedinečná technologie Dual Motion ✔️ Kapacita na 1,2 kg 📌 od 6000 Kč | [usr 4.9 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#4 | Tefal EY 201815 | Až pro 6 členů rodiny ✔️ Technologie 3D Air Pulse ✔️ Objem 4 l ✔️ Nastavení teploty 80 až 200 °C 📌 od 2500 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#5 | TESLA AirCook Q30 | Výborné recenze ✔️ Multifunkční digitální horkovzdušná fritéza ✔️ Digitální dotykový ovládací panel ✔️ Nádoba s objemem 4 l ✔️ 8 přednastavených programů 📌 od 2000 Kč | [usr 4.8 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |
#6 | Sencor SFR 3220WH | Dostupný model ✔️ S příkonem 1500 wattů je jídlo hotové do 20 minut ✔️ Fritovací nádoba má objem 2,6 litrů ✔️ Zabudovaný vzduchový filtr omezuje zápach 📌 od 1800 Kč | [usr 4.7 text="true" tooltip="true"] | Číst recenze |