Kuchyně Malé spotřebiče

Nejlepší raclette grily: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší raclette grilyRozhodli jste se vylepšit svou kuchyni o co nejlepší raclette gril? V dnešním článku se úzce zaměříme právě na tento velice zajímavý a moderní typ grilu, který se pomalu, ale jistě zabydluje i v české gastronomii. Přesto spousta lidí stále netuší, jak vlastně vypadá, funguje anebo k čemu je dobrý. My zde tento nástroj podrobně popíšeme a poradíme vám, jaké dobroty si na něm lze připravovat. V první řadě se ale budeme tomu, jak raclette grill vybrat, a proč si zvolit právě tuto méně obvyklou variantu.

Grily na raclette patří do širší kategorie elektrických grilů a mají všechny jejich výhody, ale i nevýhody. Při výběru je třeba sledovat několik velmi důležitých parametrů. Všechny vám samozřejmě popíšeme co nejsrozumitelněji. Tak abyste při srovnávání jednotlivých modelů věděli, co hledáte a požadujete. Nákup pak můžete uskutečnit s větší jistotou a budete mít navíc dobrý pocit, že jste nepořídili první model, který vám padl do oka nebo který jste zahlédli v reklamním letáku. U dobře zvoleného grilu je mnohem větší šance, že jej budete skutečně využívat – a neskončí po pár použitích někde ve skříni na okraji zájmu, jak se to naneštěstí s různými kuchyňskými zařízeními a spotřebiči někdy stává.

V tomto textu se budeme problematikou výběru raclette grilu věnovat především v obecnější rovině. V různých uživatelských recenzích raclette grilů však můžete najít i velmi konkrétní informace o jednotlivých modelech a zjistíte, jaké zkušenosti mají uživatelé, kteří si je pořídili a vyzkoušeli. Velkou studnicí informací pak mohou být i odborné testy, na které můžete u některých produktů narazit také.

Nejlepší raclette grily na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Chateaubriand Nuovo
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 19,5 x 18 cm / 1 deska
Hmotnost: 3,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#2Tenderloin raclette gril
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 37 x 11,5 cm / 1 deska
Hmotnost: cca 3,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#3Appenzell Peak raclette
Výkon: 1000 W
Počet pánviček: 1
Grilovací plocha: -
Hmotnost: cca 3,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1650 Kč Číst recenze
#4PRINCESS 162910
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 23 × 42 cm
Hmotnost: 2,93 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2050 Kč Číst recenze
#5Gallet GRI 906 Chef-Boutonne
Výkon: 1400 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 22 x 20 cm / 1 deska
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#6SEVERIN RG 2372
Výkon: 1500 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 49 cm × 25 cm
Hmotnost: 6,4 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze

Jak vybrat raclette gril

Náš průvodce vás provede nákupem od A do Z. Nejdříve se podíváme na to, co to vlastně raclette gril je – a jak si vede v porovnání s jinými běžnými typy grilů. Budete si tak moci ujasnit, zda je právě gril na raclette pro vás tou nejlepší volbou, anebo raději sáhnete po jiné variantě. Dál se zaměříme na důležité konkrétní parametry tohoto přístroje.

Zajímat nás bude taky cenové rozpětí. Proto zde najdete i shrnutí sortimentu tří hlavních cenových hladin. Taky se podíváme na to, kteří výrobci raclette grily nabízejí a mohou nabídnout dobrou cenu, kvalitu nebo ideálně nejlepší poměr obojího.
Jak vybrat raclette gril

Co je to raclette gril?

Raclette gril je velmi specifický druh elektrického grilu. Ačkoli nabývá různých tvarů a podob, lze ho vždy poměrně velmi snadno identifikovat, protože ho určuje několik typických rysů. Především je to dvoupatrové provedení. Horní patro tvoří grilovací deska (o materiálech a provedení si ještě povíme více), pod ní se pak nachází spodní patro, na kterém lze jídlo zapékat.

Žár zde na suroviny působí seshora – od grilovací topné spirály. Jde tedy o obdobný princip jako u kuchyňských grilů typu „salamandr“, které patří ke standardní výbavě každé restaurační kuchyně. Pro raclette grily je pak příznačné ještě určité příslušenství. Především jsou to speciální zapékací pánvičky, které se umísťují právě do spodního patra. Gril může mít nejčastěji obdélníkový tvar, ale setkáte se i s kruhovým nebo jiným provedením.

Co znamená „raclette“?

Tato otázka napadne zřejmě každého. Označení pochází z názvu zrajícího švýcarského sýra, od kterého je odvozen i název tradičního pokrmu této země. Raclette je pokrm, jehož základ tvoří rozehřátý, roztopený sýr. Ten je doplňován četnými přílohami. Například opékanými nebo ve slupce vařenými bramborami, okurky, cibulí, rajčaty, houbami, uzeninami nebo i masem či ovocem.

Raclette gril je přímo uzpůsoben pro přípravu této lahůdky, která leckomu jistě silně připomene ještě slavnější švýcarské sýrové jídlo – fondue. Pro roztopení sýra jsou u raclette grilu určeny malé pánvičky, které jsou součástí příslušenství. Horní grilovací deska pak slouží k současnému opékání příloh dle chuti.

Raclette gril lze ale samozřejmě využít i k přípravě celé řady jiných pokrmů. Podstatnou výhodou je, že na horní desce můžete grilovat jako na klasickém grilu – vespod pak můžete ještě zapékat jako v troubě či zmíněném salamandru.

Raclette gril vs. ostatní varianty

V této části si krátce shrneme, jaké varianty grilu lze běžně pořídit a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností.

Venkovní grily na různá paliva

Jde o velmi obsáhlou kapitolu a těmito grily jsme se již dříve zevrubně zabývali. Proto pouze shrneme, že existují grily na dřevěné uhlí, brikety či na plyn. Všem těmto grilům je společná potřeba většího volného prostoru. Hodí se tedy především na zahradní použití. Obvykle jsou taky náročnější na přípravu, obsluhu a údržbu. Výhodou je především velká kapacita a autentická chuť pokrmů.

Elektrické stolní grily

Pokud nemáte zahradu, ale jen balkon či menší pergolu, verandu nebo terasu, může být ideální volbou právě elektrický stolní gril. Výhodou je velmi pohodlná a jednoduchá obsluha i údržba. Jde v podstatě o grilovací desku vyhřívanou topným tělesem s použitím elektrické energie. Tyto grily mohou mít různé tvary a rozměry. Oproti raclette grilům ale nemají zapékací patro.

Kontaktní kuchyňské grily

Kontaktní grily jsou obvykle určeny pro kuchyňské použití. Bývají poměrně velmi kompaktní. Tvoří je dvě protilehlé grilovací plochy, které lze secvaknout a péct jídlo účinně a rychle z obou stran. Vhodné jsou proto i např. pro přípravu toustů, panini apod. Výhodou je obvykle i příznivá cena. Nevýhodou pak malý prostor a často náročnější údržba.

Otočné vertikální grily

Velmi speciální grily, které v českých domácnostech příliš neuvidíte (přesto existuje řada dostupných domácích modelů), ale za zmínku stojí. Jde o zařízení, která jistě znáte z bister, kde nabízejí například gyros či kebab. Základem je vertikální otočný rošť, na který se napichují suroviny, a rovněž vertikální topná spirála. Výhodou je, že i při nepříliš velkých rozměrech lze připravit opravdu značné množství suroviny – a pokud jste milovníky gyrosů a podobných specialit, jistě vás tento gril nadchne. Poněkud náročnější je údržba.

Raclette grily

Raclette gril kombinuje standardní stolní gril se zapékacím patrem. Při stejných rozměrech tudíž nabízí prakticky dvojnásobnou kapacitu a umožňuje provádět zároveň dva odlišné způsoby přípravy pokrmů. Zůstává přitom zachována výhoda snadné obsluhy i údržby.

raclette grilování

Důležité faktory a parametry raclette grilů

A nyní k hlavní části. Tedy k tomu, na jaké konkrétní vlastnosti a parametry se zaměřit při výběru a srovnávání jednotlivých modelů.

⏩ Vrchní grilovací deska

U této části grilu nás může zajímat hned několik parametrů. Především by to mělo být materiálové zpracování. Pokud jde o materiály, setkat se můžete s celou škálou možností.

 • Mezi nejběžnější a nejdostupnější patří kovové desky opatřené nepřilnavým teflonovým povrchem. Jde o dobrý základ pro méně náročné použití.
 • Vyšší ligu představují keramické desky, které jsou přirozeně nepřilnavé, odolné vůči oděru a snadno se čistí. Velmi univerzální řešení.
 • Litinové desky perfektně kumulují teplo. Jsou vhodné pro přípravu různých náročnějších pokrmů, jako jsou parádní steaky.
 • Exkluzivní variantu představuje přírodní kámen, který dlouho drží teplo, je nepřilnavý a zdravotně i ekologicky nezávadný. Nevýhodou je delší nahřívání.
 • Existují i speciálnější varianty, jako je např. terakotová deska, která umožňuje krájení surovin přímo na ní.

Dále je u grilovací desky důležité provedení povrchu. U raclette grilů se můžete setkat v podstatě jen se dvěma variantami. První je žebrovaná deska, druhá hladká deska. Každá se hodí pro něco jiného.

 • Žebrovaná deska je vhodná pro přípravu větších kusů masa a zeleniny. Vykouzlí krásný vzorek, ale především oddělí surovinu od výpeku a vody, takže se nezačne dusit nebo restovat, ale stále se opéká.
 • Hladká deska je vhodná pro přípravu menších kousků čehokoli: masa na nudličky nebo kostičky, nakrájené zeleniny, uzenin, ale třeba i vajec, pečiva apod. Rozhodně lze říct, že hladká deska je obecně univerzálnější a může fungovat v podstatě stejně jako velká pánev.

⏩ Více sekcí/odnímatelné desky

S grilovací deskou ještě souvisí tyto možnosti. U některých grilů lze najít rozdělení na dva oddíly, kdy jeden může být opatřen plochým, druhý žebrovitým povrchem. Častá je taky možnost výměny horní desky nebo desek. V příslušenství pak mohou být (kromě desky s hladkým a žebrovaným povrchem) například speciální desky v podobě lívanečníků apod.

⏩ Příkon

Zásadní parametr skoro u každého elektrického zařízení. U raclette grilů se příkon pohybuje nejčastěji od cca 1200 do 1600 W, ale v nabídce najdete i mnohem výkonnější (nebo naopak méně výkonné) modely. Příkon ovlivní rychlost rozehřátí desky a celkový výkon grilu. Proto se vyplatí volit spíše vyšší příkon, zvlášť pokud chcete gril využívat intenzivněji.

⏩ Termostat

Většina moderních elektrických grilů už disponuje termostatem, který má jednak za úkol udržovat stálou teplotu – za druhé je v mnoha případech možná určitá regulace výkonu.

⏩ Příslušenství

Důležitou součástí raclette grilů je speciální příslušenství. Jak jsme již řekli. Toto příslušenství sestává především ze zapékacích pánviček. Pánvičky bývají čtvercového či trojúhelníkového (nebo i atypického) tvaru a obvykle je jich ke grilu k dispozici 6 až 8. Důležité je kvalitní provedení a dobře tepelně izolovaná rukojeť.

Jak připravit a podávat specialitu raclette?

Pokud chcete hosty zaujmout neobvyklou a atraktivní hostinou, raclette gril je dokonalá volba. Zábavu ještě znásobíte, pokud hosty do přípravy zapojíte. Stačí nachystat patřičné ingredience (brambory na plátky, žampiony či houby, cibuli a další zeleninu, pečivo apod.) a taky pánvičku pro každého hosta.

Každý si pak do pánvičky vloží ingredience, které chce zapéct, překryje je vrstvou sýra a vloží pánvičku do spodního patra grilu. Další přílohy se pak budou opékat na vrchní desce. Pokud jde o druh sýra – ideální je samozřejmě přímo raclette. Jde však o poměrně drahý speciální sýr. Můžete ho tudíž nahradit jiným tučným a uzrálým sýrem, který se dobře rozpustí a získá smetanově krémovou konzistenci, díky které se dobře propojí s ostatními surovinami.

Video

Ceny raclette grilů

Jaké jsou ceny kvalitních raclette grilů? Za kolik lze pořídit základní model pro nenáročné použití a na kolik vyjde špičkově vybavené zařízení s exkluzivním povrchem anebo mimořádně rozměrný a výkonný kousek?

Raclette grily do 1000 Kč

Je to možná překvapivé, ale základní raclette grily lze pořídit i velice levně. Nejlevnější modely začínají cca na 500 Kč. Jde obvykle o malé modely (na 4 pánvičky) s velmi nízkým příkonem okolo 600 W. Pro občasné a nenáročné použití ale mohou posloužit.

Raclette grily do 2000 Kč

Velmi oblíbená skupina. V této ceně najdete velký výběr často i opravdu kvalitních a poctivých grilů s dobrým příkonem (okolo 1500 W nebo i víc), solidním povrchem a zpracováním i kapacitou (běžně pro 8 pánví). Pokud to s „raclettováním“ myslíte vážně, poohlídněte se zde.

Raclette grily nad 2000 Kč

Zde už najdete modely pro náročné uživatele s exkluzivními povrchy a mimořádným výkonem i výbavou. Vhodné pro náročné použití.

Co je to raclette gril?

Nejlepší značky raclette grilů

Zajímá vás, kteří výrobci se umísťují vysoko v recenzích a testech raclette grilů a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality? Máme pro vás pár tipů.

 • Tefal – Tato známá francouzská značka nabízí především vysoce kvalitní a dobře vybavené grily ve vyšších cenových hladinách.
 • Domo – Belgická značka s velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Nabízí několik oblíbených modelů, u kterých oceníte velmi solidní zpracování i snadnou obsluhu.
 • Tristar – Raclette grily Tristar patří rovněž k populárním. Výběr je opět omezenější, ale poměr ceny a kvality je na velmi slušné úrovni.
 • Severin – Tato značka nabízí výkonné a poctivé grily za rozumnou cenu. Modely Severin patří mezi nejprodávanější raclette grily u nás.

Nejčastější otázky nakupujících

Co lze v raclette grilu připravit?

Prakticky cokoli co na běžném stolním elektrickém grilu a v zapékací troubě. Na horní desce můžete grilovat maso (v závislosti na výkonu i větší steaky), zeleninu, brambory, pečivo nebo i výrobky z těsta či vejce. Možnost výměny horní desky repertoár ještě rozšiřuje. Ve spodní části lze pak zapékat především sýrové pokrmy.

Nejprodávanější raclette grily na trhu

Nejprodávanější raclette grily na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Chateaubriand Nuovo
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 19,5 x 18 cm / 1 deska
Hmotnost: 3,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1350 Kč Číst recenze
#2Tenderloin raclette gril
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 37 x 11,5 cm / 1 deska
Hmotnost: cca 3,6 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#3Appenzell Peak raclette
Výkon: 1000 W
Počet pánviček: 1
Grilovací plocha: -
Hmotnost: cca 3,5 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1650 Kč Číst recenze
#4PRINCESS 162910
Výkon: 1200 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 23 × 42 cm
Hmotnost: 2,93 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2050 Kč Číst recenze
#5Gallet GRI 906 Chef-Boutonne
Výkon: 1400 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 22 x 20 cm / 1 deska
Hmotnost: 4,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#6SEVERIN RG 2372
Výkon: 1500 W
Počet pánviček: 8
Grilovací plocha: 49 cm × 25 cm
Hmotnost: 6,4 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1100 Kč Číst recenze
0 Sdílení