Domácnost Kuchyně

TOP 7: Nejlepší kuchyňské dřezy – test, recenze a zkušenosti

nejlepší kuchyňské dřezyDřez tvoří společně s lednicí a sporákem jádro kuchyně a představuje naprosto stěžejní vybavení. Slouží nejen k umývání nádobí, ale i přípravě některých surovin a dalším činnostem. Poskytuje vodu pro vaření. Výběr dřezu tudíž není rozumné ponechat náhodě. Pečlivým výběrem můžete dosáhnout nejen stylového a sladěného vzhledu kuchyně, ale především praktických vlastností, které vám zpříjemní i usnadní kuchyňské práce. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší kuchyňský dřez. Zajímat nás budou veškeré podstatné technické parametry a faktory, které byste měli při výběru zvažovat. Stranou nenecháme ani otázky ceny nebo výrobce.

Kuchyňský dřez obvykle nekupujeme na rok, na dva, většinou ani na pět let. Jde o pomůcku, která ve většině kuchyní slouží opravdu velmi dlouho. Z toho vyplývají dvě skutečnosti – či spíše doporučení. Za prvé je dobré věnovat výběru patřičnou pozornost. Za druhé není vhodné orientovat se jen podle nejnižší ceny. Dnes jsou v nabídce dřezy exkluzivní, středně drahé, ale i velmi dostupné. Přílišný tlak na co nejnižší cenu se však může negativně projevit na kvalitě a životnosti i praktických vlastnostech dřezu. Solidní dřez se za svou „dobu působnosti“ v kuchyni obvykle zaplatí mnohanásobně. Myslete na to, a pokud váš rozpočet není vyloženě napjatý, raději zainvestujte do kvality a životnosti – nebo třeba i vzhledu.

V našem průvodci najdete spoustu užitečných informací a rad k nákupu dřezu. Neošidíme vás ani o žebříček aktuálně nejprodávanějších a nejlépe hodnocených variant. Ty mohou posloužit jako inspirace. Doporučujeme taky prohlížet odborné i uživatelské recenze kuchyňských dřezů. Ty jsou zdrojem zajímavých poznatků o konkrétních výrobcích a pomohou vám s rozhodnutím, zda je daný výrobek skutečně tím pravým pro vaši kuchyň.

Nejlepší kuchyňské dřezy na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Franke MRG 611-78 onyx
✔️ Nezaměnitelný design a špičkové zpracování
✔️ Odolný vůči teplotám do 180 °C
✔️ Odolný vůči poškození agresivními materiály
📌 od 6200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Blanco ZIA 5 S antracit
✔️ Elegantní silgranitový dřez
✔️ Oboustranné provedení
✔️ Trvanlivý a snadno udržovatelný
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Alveus ROCK 130
✔️ Z vysoce kvalitního a hygienického materiálu se snadnou údržbou
✔️ Extra hladký povrch
✔️ Zvýšená pevnost materiálu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Blanco TIPO 45 S Compact
✔️ Funkční a designově praktický kuchyňský dřez
✔️ Ve vysoce-kvalitním provedení za dobrou cenu
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5SAPHO - KIVA nerezový dřez
✔️ Ručně vyrobeno z prvotřídní nerezové oceli
✔️ Protihlukové podložky nejen na spodní straně, ale i po stranách
📌 od 7800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alveus GALAPAGOS 30
✔️ Nově vyvinutý kompozitní materiál, který kombinuje 70 % částic žuly
✔️ Barvy jsou odolné vůči UV záření, takže barva nevybledne
📌 od 3100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Sapho GR1904 - rohový dřez
✔️ Povrch je odolný proti poškrábání, snese teploty až do 180 °C
✔️ Speciální složení materiálu a vysoká hustota
📌 od 6400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kuchyňský dřez

Podle čeho se orientovat při výběru dřezu kromě ceny nebo vzhledu, designu? Zásadním faktorem je materiálové zpracování, kterému v našem článku věnujeme dostatek prostoru. Dále jsou pochopitelně důležité rozměry a konstrukční provedení (usazení, typ,…). Zajímat byste se měli i o případné příslušenství, potažmo i o náročnost instalace (pokud ji budete provádět svépomocí).

jak vybrat kuchyňský dřez

Výběr dřezu podle konstrukce

Základním rozhodnutím je volba konstrukční varianty dřezu. V zásadě se rozlišují tři základní možnosti.

Jednodřez

Typické řešení pro většinu menších a středních domácností. Jde o jeden „hlavní“ dřez – ten však může být ještě doplněn vaničkou, odkapávací plochou apod. Různé může být taky tvarové provedení. Obvyklé je čtvercové řešení, můžete ale zvolit i zaoblenější nebo rovnou kulatý tvar. Jednodřez je pro domácí podmínky obvykle dostačující a oblíbenou volbou i z důvodu úspory prostoru.

Dvojdřez

Toto provedení disponuje dvěma plnohodnotnými dřezy/vanami vedle sebe (obvykle stejných rozměrů). Součástí pak může být i odkapávací plocha. Tyto dřezy jsou vhodné pro náročnější použití např. ve velkých domácnostech.

Vzhledem k tomu, že dnes má většina takových domácností (i menších samozřejmě) myčku, výhoda dvojdřezu v podobě velkého manipulačního prostoru pro umývání značného množství nádobí se trochu smazává. Přesto najde u náročných uživatelů uplatnění. Častý je v restauračních/komerčních kuchyních.

Rohový dřez

Rohový dřez je řešením při specifických dispozicích kuchyně. Umožní velmi šikovně využít rohový prostor. Toto řešení je praktické při nedostatku místa, ale i ve velkých kuchyních se může uplatnit. Navíc lze zvolit různé typové varianty (dvojdřez, s vaničkou, odkapávač,…), včetně atraktivních a atypických řešení.

kvalitní kuchyňský dřez

Volba dřezu podle „periferie“

Velmi důležité typové rozlišení dřezů se orientuje podle jejich přímého příslušenství. Tedy podle toho, čím dřez disponuje kromě hlavní vany. Výběr optimálního provedení si dobře promyslete. Vycházejte z možností kuchyně a způsobu použití dřezu.

Dřez s vaničkou

Dřez má jednu hlavní vanu a postranní, menší vaničku, která mívá často i nižší hloubku. Nejde tudíž o plnohodnotný dvojdřez. Vanička představuje praktické odkladiště např. opláchnutého nádobí, omytého ovoce či zeleniny, můžete zde např. rozmrazovat maso apod. Dřez si přitom stále drží relativně úsporné rozměry.

Dřez s odkapávací plochou

Odkapávací plocha je spojená s vanou dřezu. Jde o odkládací prostor především při ručním mytí nádobí. Prostor nicméně nepojme příliš mnoho nádobí. Hodí se, pokud často v ruce oplachujete pár talířků, příborů apod.

Dřez s odkapávací plochou i vaničkou

Dřez se štědrým manipulačním a odkládacím prostorem. Zabere více místa a je vhodný pro náročnější uživatele.

Dvojdřez s odkapávací plochou

Nejrozmáchlejší řešení. Dva kompletní dřezy plus odkládací (odkapávací) plocha navíc. Pochopitelně, že toto provedení zabere poměrně hodně místa, takže rozhodně není vhodné do každé kuchyně. Ocení ho spíše náročnější uživatelé větších kuchyní a hojně se uplatňuje v restauračních kuchyních.

typy kuchyňských dřezů

Rozměry dřezu

V případě dřezu jsou zásadní především dva rozměry. Šířka dřezu a jeho hloubka. Šířka je limitována rozměry spodní skříňky, do které bude dřez usazen. Například odkapávací plocha už však může přesahovat.

Pokud jde o hloubku dřezu, záleží na způsobu a náročnosti jeho použití. Pokud nemáte myčku nebo hodně umýváte velké kusy nádobí, volte hlubší dřez. Čím hlubší dřez, tím praktičtější a lepší kuchyňský pomocník. Doporučená minimální hloubka je 18 cm. Důvody pro pořízení spíše mělčího dřezu se však taky najdou. Může to být:

 • Menší postava uživatele, časté používání myčky (minimální mytí nádobí v ruce), menší vytíženost dřezu obecně (v kuchyni se vaří spíš málo nebo nenáročně).

Dřez podle usazení

Zajímat byste se měli i o způsob usazení/instalace dřezu. Existuje několik možností.

Horní usazení (montáž na pracovní desku/linku)

Jednoduché a velmi oblíbené řešení. Dřez se jednoduše položí na desku a usadí pomocí silikonu. Okraje dřezu tudíž poněkud vyčnívají nad linku. Používá se běžně u desek z lamina, dřevotřísky a podobných dostupných materiálů.

Spodní usazení (vnořený dřez)

Dřez se vnoří pod výřez v desce. Jde o velmi praktické řešení, kdy se deska snadno omývá od nečistot a drobků. Dřez s ní navíc perfektně vizuálně splývá. Používá se však především v kombinaci s voděodolnými materiály desky (keramika, kámen apod.).

Zarovnání

Pomocí drážky v desce se dřez do linky zapustí a vytvoří rovinu. Toto řešení je poněkud složitější, je totiž třeba desku opatřit právě velmi přesnými drážkami pro usazení. Variantou je usazení s přesahem, kdy dřez vyčnívá jen na tloušťku svého materiálu.

moderní neřezový dvojdřez

Materiálové zpracování

Velmi důležitý faktor výběru. Dnes existuje pestrá škála možností. Zde se podíváme na ty nejosvědčenější a pokusíme se vystihnout jejich vlastnosti, výhody i nevýhody.

⏩ Nerezové dřezy

Kuchyňský evergreen. I když dnes nerezovým dřezům silně konkurují granitové, stále jde o velmi populární a spolehlivé řešení. Zkrátka prověřená klasika. O jejich praktičnosti svědčí i fakt, že jde o standardní řešení v restauračních kuchyních.

Nerezu neublíží vodní kámen (samozřejmě ani koroze) a má velmi dobré hygienické vlastnosti. Hladký povrch je perfektně omyvatelný a nehrozí mu, že se do něj neodstranitelně zažere špína, změní barvu nebo přebere nějaký pach.

Nerez je vysoce odolný vůči nárazům, ale i vysokým teplotám nebo chemickému působení. Jako u každého materiálu pochopitelně platí, že čím vyšší kvalitu výrobce použije, tím lepší má dřez vlastnosti. Velmi levné nerez dřezy z tenkého, laciného plechu mohou víc trpět na promáčkliny, snáze se poškrábou. Poctivý, kvalitní dřez z dobré oceli o dostatečné tloušťce (min. 0,6 mm) může v dobrém stavu vydržet doslova desítky let. Další výhodou jsou vcelku dostupné ceny.

 • Výhody: Odolnost, hygiena, univerzálnost, dostupná cena
 • Nevýhody: Poněkud ohraný vzhled, hlučnější při práci

⏩ Granitové dřezy

Hit současné doby a velký módní trend. Granit je materiál tvořený převážně žulovou směsí s pojivy a barvivy. Kvalitní výrobci (např. Franke) používají 80 % žulové složky a kvalitní akrylátová pojiva. Levnější výrobci mohou snížit podíl žulové složky a používat třeba polyesterová pojiva. Dřez má pak poněkud horší estetické i praktické vlastnosti, ale zase bude levnější. Stejně jako u nerezu tedy záleží na poctivosti a kvalitě materiálů.

Kvalitní granitový dřez nabídne nádherný vzhled (navíc platí barevná variabilita), vynikající odolnost vůči úderům, nárazům a nízkou hlučnost při práci díky masivnosti materiálu. Dobré granitové dřezy mají výborné vlastnosti a celkovou životnost. Jde rozhodně o velmi atraktivní i funkční řešení. Trochu více péče vyžadují méně kvalitní a černé/tmavé varianty, na nichž se mohou časem objevovat nevzhledné fleky.

 • Výhody: Skvělá odolnost i celková životnost, nádherný vzhled, tiché při práci
 • Nevýhody: Vyšší cena, vlastnosti značně závisí na kvalitě materiálu

⏩ Tectonit

Z nějakého důvodu jsou granitové a tectonitové dřezy někdy zaměňovány nebo dávány do stejné kategorie. Vzhledově mohou být skutečně podobné (tím spíš na obrázku v e-shopu), ale tím společné vlastnosti končí. Základem granitu je žula, přírodní materiál. Tectonit je čistě umělý kompozitní materiál. Jde de facto o plastový dřez.

Výhodou tectonitu je nicméně poměrně dostupná cena v kombinaci s elegantním vzhledem a zároveň i dobrými vlastnostmi. Dřez nebude celkově tak trvanlivý jako kvalitní granitový kus, ale při běžném použití vykazuje vysokou odolnost vůči teplotám i nárazům a dobře se udržuje v čistotě. Poněkud horší je odolnost vůči oděru.

 • Výhody: Cenová dostupnost i pěkný vzhled a dobrá odolnost
 • Nevýhody: Nižší životnost, horší odolnost vůči oděru

⏩ Keramika, sklo

Poměrně okrajové materiály. Tyto dřezy se vyznačují vyšší až vysokou cenou. Skvělá je odolnost vůči poškrábání, oděru. Působí exkluzivním dojmem. Životnost je při dobrém zacházení takřka neomezená. Nevýhodou je přece jen poněkud vyšší křehkost.

Video

Ceny kuchyňských dřezů

Na kolik vás vyjde kvalitní kuchyňský dřez? Kolik zaplatíte granitový či nerezový dřez nebo dřez s vaničkou či odkapávačem?

✅ Dřezy do 2000 Kč

Velmi levné dřezy, téměř výhradně nerezové. Jde o řešení pro méně náročné uživatele.

✅ Dřezy do 5000 Kč

Kolem 3 tisíc už lze pořídit první solidnější granitové dřezy. Dřezy značek jako Franke začínají ještě o cca tisíc Kč víc. V této relaci je vynikající výběr (i nerezových) produktů – dřezů s odkapávačem, vaničkou, zkrátka všech možností. Vybere si většina uživatelů.

✅ Dřezy nad 5000 Kč

Exkluzivnější dřezy (větší rozměry, špičkové materiály) pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky kuchyňských dřezů

Které značky dřezů nabízejí kvalitu, vysokou životnost nebo výhodnou cenu?

 • Franke – Špička mezi granitovými a tectonitovými dřezy. Exkluzivní značka s vynikající pověstí. Dobrá volba i pro náročné.
 • Alveus – Skvělý výběr nerezových dřezů. Značka je taky oblíbená díky dostupnějším, ale stále kvalitním granitovým dřezům.
 • Sinks – Značka dostupnějších granitových a nerezových dřezů. Spíše pro méně náročné zájemce.
 • Blanco – Gigantický výběr. Granit, nerez i keramika. Různé cenové relace.
ProduktInfoHodnocení
#1Franke MRG 611-78 onyx
✔️ Nezaměnitelný design a špičkové zpracování
✔️ Odolný vůči teplotám do 180 °C
✔️ Odolný vůči poškození agresivními materiály
📌 od 6200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Blanco ZIA 5 S antracit
✔️ Elegantní silgranitový dřez
✔️ Oboustranné provedení
✔️ Trvanlivý a snadno udržovatelný
📌 od 5350 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Alveus ROCK 130
✔️ Z vysoce kvalitního a hygienického materiálu se snadnou údržbou
✔️ Extra hladký povrch
✔️ Zvýšená pevnost materiálu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Blanco TIPO 45 S Compact
✔️ Funkční a designově praktický kuchyňský dřez
✔️ Ve vysoce-kvalitním provedení za dobrou cenu
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5SAPHO - KIVA nerezový dřez
✔️ Ručně vyrobeno z prvotřídní nerezové oceli
✔️ Protihlukové podložky nejen na spodní straně, ale i po stranách
📌 od 7800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Alveus GALAPAGOS 30
✔️ Nově vyvinutý kompozitní materiál, který kombinuje 70 % částic žuly
✔️ Barvy jsou odolné vůči UV záření, takže barva nevybledne
📌 od 3100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Sapho GR1904 - rohový dřez
✔️ Povrch je odolný proti poškrábání, snese teploty až do 180 °C
✔️ Speciální složení materiálu a vysoká hustota
📌 od 6400 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení