Domácnost

Nejlepší koše na špinavé prádlo: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší koše na prádlo

Sháníte co nejlepší koš na špinavé prádlo? Shromáždili jsme pro vás spoustu rad, postřehů, tipů a informací, které jsme poté sesumírovali do obsažného průvodce. Koše na prádlo patří mezi opomíjené prvky v domácnosti – tedy ne opomíjené proto, že by nebyly přítomny, ale proto, že jim málokdo věnuje pozornost. Jde prostě o nezbytné vybavení, které považujeme za samozřejmost. Ale může se stát, že při stěhování nebo znovu-zařizování bytu si i tohoto detailu povšimneme a začneme přemýšlet, jestli by nebylo možné ho vyřešit zajímavě a elegantně. Možné to samozřejmě je.

Koše na špinavé prádlo mohou mít dneska bezpočet podob. Mohou být zcela obyčejné, ale taky velice sofistikované nebo designové. I poměrně levné varianty přitom vycházejí na stovky korun, dražší mívají často cenovku se čtyřmístnou cifrou. Nedá se tedy ani říct, že by šlo o korunovou položku, která ani nestojí za řeč. Pěkný a dobře vybraný prádelní koš se však může stát i ozdobou místnosti, nejen nepostradatelným funkčním doplňkem.

O rozmanitý sortiment dneska není nouze. Proto jsme pro vás sestavili žebříček, ve kterém najdete nejzajímavější aktuální modely a který vám může posloužit jako inspirace. Možná si v něm i rovnou vyberete. Zajímavé poznatky pak můžete získat taky v různých internetových recenzích košů na špinavé prádlo anebo v testech těchto produktů.

Nejlepší koše na špinavé prádlo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Curver RATTAN 60l

Materiál: polyratan
Objem: 60l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 Kč Číst recenze
#2Curver KNIT 57 l krémový
Materiál: plast
Objem: 57 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]398 Kč Číst recenze
#3CURVER RIBBON 49 l
Materiál: plast
Objem: 49 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]339 Kč Číst recenze
#4Koš na prádlo Wenko Trio
Materiál: hliník + polyester
Objem: 3 x 43 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]689 Kč Číst recenze
#5KIS Chic Hamper Home service 60l
Materiál: plast
Objem: 60 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Tescoma Vak na prádlo FANCY HOME 50 l
Materiál: hliník + syntetika
Objem: 50 l
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#7Kela Koš na prádlo Andres KL-21542
Materiál: nerez
Objem: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1429 Kč Číst recenze

Jak vybrat koš na špinavé prádlo

Výběr koše na prádlo není nic až tak komplikovaného. Nemusíte sledovat žádné nesrozumitelné technické parametry nebo pokročilé funkce. Přesto byste měli nakupovat s rozmyslem. Obrovskou roli zde hraje design a celkové provedení koše, ale rozhodně stojí za to věnovat pozornost i například materiálu, rozměrům, hmotnosti a přenosnosti a jiným praktickým vlastnostem v závislosti na tom, kde budete chtít koš umístit.

V našem článku se vám pokusíme nabídnout dostatek inspirace. Představíme vám různé varianty a možnosti prádelních košů a poradíme vám, jak vybrat ten pravý. Taky se dočkáte stručného přehledu výběru ve třech základních cenových skupinách a představení několika známých a populárních výrobců.

jak vybrat koš na špinavé prádlo

Varianty košů na špinavé prádlo

Jakou podobu může mít prádelní koš? Řešení je opravdu velké množství, takže si můžete vybrat dle vkusu, finančních možností a dalších potřeb – například proporcí místnosti, potřebné kapacity a podobně. Zde pro vás máme pro inspiraci několik zajímavých aktuálních možností.

⏩ Dřevěné proutěné koše

Proutěné koše na špinavé prádlo patří k mimořádně oblíbeným řešením. Provedení může být velice různorodé, nejčastěji se setkáte s vyššími oválnými nebo hranatými tvary, méně často i s rozměrnějšími „truhlami“, které mohou mít i více samostatných oddělení, například zvlášť na bílé a barevné prádlo.

Tyto koše jsou vyráběny například z vrbového proutí, ale setkáte se i s exotičtějšími variantami například z ratanu. Výhodou je vysoká prodyšnost, která zabraňuje zapařování prádla, což může být jindy problém, zejména pokud svršky hodíte do koše ještě zpocené. Další velkou výhodou je velice nízká hmotnost – a to i při značné kapacitě a rozměrech. Snad jedinou nevýhodou je vyšší cena těchto košů, tedy pokud jde o pravé dřevěné a ručně pletené výrobky.

⏩ Plastové pletené koše

Pokud se vám vyplétaný styl líbí, ale pravé dřevo vám přijde příliš drahé, můžete sáhnout po náhražce vyrobené z plastového materiálu. Někdy i s imitací dřevěného povrchu. Používají se různé materiály, jako například „polyratan“ čili umělý ratan apod.

I tyto koše jsou lehké, a navíc jsou obvykle levnější o polovinu nebo i více oproti pravému dřevu. Například model Curver Rattan o objemu 40 l z polyratanu pořídíte kolem 350 Kč a jde momentálně o jeden z vůbec nejprodávanějších košů na prádlo na našem trhu.

Jednoduché plastové koše

Pokud jdete po funkčnosti a maximální úspoře, pak vás možná nejvíce zaujmou úplně jednoduché plastové koše na prádlo. Nejčastěji mívají podobu rozměrných „nákupních“ košíků a díky velmi nízké hmotnosti jsou vhodné pro časté přenášení.

Existují i rozměrnější varianty určené pro stálé umístění. Plastové koše vás zpravidla nevyjdou na víc než několik málo stovek korun a přitom základní práci odvedou. Pokud je však materiál nekvalitní, mohou snadněji prasknout.

⏩ Dřevěné koše na prádlo

Krásný dřevěný koš se může vyjímat v rustikálněji zařízeném domě či bytě. Dřevo má jedinečné kouzlo a jeho vysoké estetické vlastnosti jsou neoddiskutovatelné. Mezi velmi populární dřeviny pro výrobu košů na špinavé prádlo patří zejména bambus.

Bambus má pro tento účel dobré vlastnosti, je pružný a velmi lehký, zároveň velice odolný vůči vlhkosti. To vše jsou vlastnosti, které u prádelního koše oceníte. Mezi velmi oblíbené patří například bambusové koše značky Goleto, které jsou k dostání v různých velikostech i více odstínech a stojí jen mezi 5 až 7 sty korunami.

Pokud dáváte před exotickými dřevinami přednost domácím, můžete narazit například na koše z ořechového dřeva (velmi pěkný nabízí třeba značka S-line) anebo z dostupných tuzemských dřevin, jako je borovice nebo smrk. Takové dřevo musí být řádně ošetřené, aby odolalo vlhkosti.

Nevýhodou těchto dřevin může být vyšší hmotnost, ale nemusí to vadit, pokud košem nehodláte častěji manipulovat a máte pro něj stálé místečko. Dřevěné koše pak mají většinou mřížované stěny kvůli dostatečné prodyšnosti.

⏩ Textilní koše

Za módní a zajímavé lze zajisté považovat i textilní koše na prádlo. Tyto koše mohou mít například podobu velké nákupní tašky, ale jsou i mnohé jiné varianty. Výhodou je v tomto případě maximální lehkost a skladnost koše – a to i při velkých objemech, tyto koše bývají často i závěsné. Prodyšnost je obvykle taky na dostačující úrovni.

Další nezanedbatelnou výhodou je nízká pořizovací cena. Tyto koše jsou cenově srovnatelné s velmi levnými plastovými modely, ale přitom působí zajisté stylověji. Některé mohou být i velice šikovně řešené. To je třeba případ koše Autronic DD3109. Ten disponuje třemi samostatnými odděleními. Určeny jsou na bílé, barevné a černé prádlo, takže můžete mít oblečení roztříděné a ušetřit si práci před praním.

⏩ Nerezové koše

Taky nerez může být vhodným adeptem na prádelní koš a skutečně existuje celá řada modelů z tohoto elegantního materiálu. Nejčastěji se setkáte s vysokými oválnými koši, jejichž stěny jsou perforované kvůli větší prodyšnosti.

Nerez už je tak trochu exkluzivní záležitostí a tyto koše patří k nejdražším. Cena běžně vyšplhá i nad dva tisíce korun. Nevýhodou je taky vyšší hmotnost, takže koše (podobně jako dřevěné) jsou vhodné spíš pro stálé umístění. Výhodou je ale opravdu maximální odolnost a taky zajímavý vzhled, který vás zřejmě osloví, pokud k tomuto stylu tíhnete. Mezi nejoblíbenější modely patří koš Kela Andres za cca 1500 Kč.

⏩ Další varianty

Provedení, která jsme představili, patří k nejběžnějším, ale setkat se můžete s obrovským množstvím dalších – třeba i zcela atypických – řešení. Pořídit si například můžete koše, které jsou (částečně) vyrobené například z kapradí či rákosu (obvykle výplet na dřevěné konstrukci) nebo jiných kovů, než je nerez (obvykle hliník). Existují i koše (částečně) korkové a další. Výběr je tedy opravdu pestrý a nemusíte se bát, že nenajdete něco, co by se vám zalíbilo.

jak vybrat prádelní koš

Koš a sedák v jednom

Pokud jde o provedení, k velice populárním patří koše na prádlo, jejichž víko je řešené jako polstrované sedátko. Když je koš zavřený dá se na něm pohodlně sedět. To však předpokládá dostatečnou odolnost konstrukce a nosnost.

Proto se toto řešení týká především košů z materiálů, jako je nerez nebo masivní dřevo. U proutěných nebo plastových košů se s touto možností naopak setkáte málokdy.

Závěsný koš

Většina košů je určena pro jednoduché položení na zem nebo jiný zvolený podklad. Ale existují i varianty, které lze v koupelně či jiné místnosti zavěsit. I pokud k tomu není koš přímo vyrobený, můžete zapojit svého kutilského ducha, a pokud se vám toto řešení líbí, vymyslet nějaký způsob zavěšení. K tomuto účelu jsou vhodné spíše lehčí (plastové, proutěné, textilní) koše s rovnými stěnami.

Kapacita, rozměry a tvar

Při výběru koše je nutné sledovat i rozměry, a to zejména v případě, že máte pro tento prvek vyhraněné nepříliš prostorné místo. Rozměry se velmi různí a odvíjejí se od tvaru. Vysoké a úzké koše jsou prostorově úsporné, nižší koše poskytují lepší přehled a snáze se z nich vytahuje prádlo. Je tedy třeba hledat rozumný kompromis.

Důležitým parametrem je potom objem či kapacita. Nejprodávanější koše v současnosti nabízejí okolo cca 50-80 l prostoru. Ale žádnou výjimkou nejsou ani koše o objemu 40 l nebo méně nebo naopak i 100 nebo více, které se uplatní ve velkých domácnostech.

Prodyšnost

Prodyšnost je důležitý faktor, zejména pokud neperete často a prádlo zůstává v uzavřeném koši déle. V takovém případě hrozí zapaření a může se rozvinout i plíseň. Na podobné problémy vás upozorní zápach po otevření koše.

Velmi prodyšné jsou zcela přirozeně proutěné a dřevěné koše. Hůře na tom mohou být plastové nebo kovové modely a je třeba si všímat dostatku „ventilačních“ otvorů.

Umístění

Prádelní koš obvykle najde své místo v koupelně. Pokud je i pračka situována v koupelně, jde o ideální variantu a můžete zvolit i rozměrnější a těžší koš, se kterým nebudete muset příliš hýbat. Pokud se pračka nachází jinde v domácnosti, může být vhodnější zvolit lehký plastový košík, který se bude snadno přenášet.

Další možností je jeden větší (stálý) koš v koupelně a k němu košík pro přepravu aktuální várky. Velmi zajímavou možnost představuje prádelní shoz. Jde v podstatě o tubus s otvorem/otvory v patřičných místnostech a pokojích, do nichž prádlo naházíte a ono se působením gravitace dostane do technické místnosti (sklepa) s pračkou.

Tento systém je u nás málo častý, ale v některých jiných zemích patří k běžným záležitostem. Je nicméně vhodný např. pro rodinné domy, ubytovací nebo i zdravotní zařízení apod.

Ceny košů na špinavé prádlo

koš na prádlo velikostO cenách dostupných i kvalitních košů na prádlo jsme vás už informovali v průběhu návodu. Ale malé shrnutí jistě nezaškodí.

Prádelní koše do 500 Kč

V této ceně pořídíte většinu obyčejných plastových variant, ale i plastových imitací ratanů apod. Taky zde můžete pořídit textilní prádelní koše. Výběr je tedy značný, a pokud nesháníte něco extra, nejspíš nebudete mít problém najít to, co hledáte.

Prádelní koše do 1000 Kč

Zde můžete najít velký výběr bambusových košů, ale i některé jednodušší proutěné koše nebo naopak velmi pěkné koše v kombinaci dřeva a textilu.

Prádelní koše nad 1000 Kč

Pravé proutěné koše, koše z masivních dřevin anebo koše z nerezové oceli. V těchto produktech tkví těžiště této cenové kategorie.

Nejlepší značky košů na špinavé prádlo

Kteří výrobci nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, mají pestrý sortiment anebo mohou předvést i exkluzivní či designové kousky? Máme tu pro vás pár tipů.

  • Curver – Tato značka nabízí opravdu extrémní výběr prádelních košů, některé patří k nejprodávanějším u nás. Produkty této značky se těší vysokému hodnocení v testech košů na prádlo a recenzích. Jde prakticky výhradně o plastové a polyratanové modely.
  • Orion – Výrobce Orion nabízí velký výběr plastových košů za opravdu dostupné ceny. Vhodná volba pro nenáročné zájemce.
  • Goleto – Tuto značku jsme zmínili v souvislosti s velice pěknými a elegantními bambusovými koši, na které se specializuje. Kvalita je vynikající, cena přitom není vůbec přemrštěná.
  • Autronic – Autronic nabízí velký, ale především rozmanitý výběr. Navíc se specializuje na stylové kousky. Najdete zde masivní dřevěné modely, atraktivní textilní varianty, kovové i plastové koše.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Curver RATTAN 60l

Materiál: polyratan
Objem: 60l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 Kč Číst recenze
#2Curver KNIT 57 l krémový
Materiál: plast
Objem: 57 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]398 Kč Číst recenze
#3CURVER RIBBON 49 l
Materiál: plast
Objem: 49 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]339 Kč Číst recenze
#4Koš na prádlo Wenko Trio
Materiál: hliník + polyester
Objem: 3 x 43 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]689 Kč Číst recenze
#5KIS Chic Hamper Home service 60l
Materiál: plast
Objem: 60 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#6Tescoma Vak na prádlo FANCY HOME 50 l
Materiál: hliník + syntetika
Objem: 50 l
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#7Kela Koš na prádlo Andres KL-21542
Materiál: nerez
Objem: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1429 Kč Číst recenze
0 Sdílení