Domácnost

Nejlepší tavní lepicí pistole: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší lepicí pistoleV dnešním článku se budeme věnovat stále oblíbenější pracovní a kutilské pomůcce označované jako tavná lepicí pistole. Pokud tento nástroj ještě nemáte, ale uvažujete o jeho pořízení do domácnosti nebo dílny, bude se vám zajisté hodit průvodce výběrem. Zaměříme se v něm na popis funkcí, výhod i nevýhod tohoto nářadí, ale i důležitých technických parametrů a dalších faktorů, na které se vyplatí brát zřetel. Díky těmto informacím snadněji najdete nejlepší lepicí tavnou pistoli pro své potřeby. Poradíme vám taky, na jakou investici se připravit, a ve stručných recenzích představíme některé spolehlivé značky.

Tavná pistole může mít celou škálu využití v běžné domácnosti i při různých koníčcích, ručních pracích nebo některých řemeslech. Výběr je přitom vynikající a zahrnuje stejně tak velmi dostupné kousky, které neudělají čáru přes rozpočet nikomu, ale i profesionální a výkonné nástroje pro velmi náročné a intenzivní používání.

Aby byl náš návod kompletní, nemůže chybět ani žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Možná v něm najdete to, co hledáte – ale pokud ne, nevadí. S informacemi z našeho průvodce pro vás bude hledání rychlou a jednoduchou záležitostí. Nezapomeňte se však taky podívat na uživatelské recenze tavné lepicí pistole, která vás zaujme. Stejně tak si můžete vzít na pomoc i různé odborné testy.

Nejlepší tavní lepicí pistole na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší podle nás
Bosch PKP 18 E
Napájení: elektrické
Příkon: 200 W
Hmotnost: 0,35 kg
⭐ 100 %680 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze
DREMEL 910 F.013.091.0JA
Napájení: elektrické
Příkon: 35 W
Hmotnost: 0,24 kg
⭐ 100 %350 Kč Číst recenze
#3Nejlepší pro kutily
PATTEX Tavná pistole
Napájení: elektrické
Příkon: 70 W
Hmotnost: 0,38 kg
⭐ 100 %620 Kč Číst recenze
#4S regulací teploty
Corona PC0851
Napájení: elektrické
Příkon: 150 W
Hmotnost: 0,38 kg
⭐ 99 %520 Kč Číst recenze
#5Pro občasné použití
Extol Craft 422100
Napájení: elektrické
Příkon: 40 W
Hmotnost: 0,23 kg
⭐ 96 %210 Kč Číst recenze
#6Nejlevnější
TUSON Tavná mini pistole 15 W
Napájení: elektrické
Příkon: 15 W
Hmotnost: 0,145 kg
⭐ 91 %100 Kč Číst recenze

Jak vybrat tavnou lepicí pistoli

Před pořízením tavné pistole je třeba vědět, k čemu všemu vám bude sloužit a jak intenzivně ji budete používat. Podle toho už se mohou odvíjet další parametry – jako je výkon, provozní teplota apod. Začneme však v první řadě seznámením se způsobem fungování tohoto nástroje a pokusíme se shrnout jeho výhody i nedostatky.

Co je tavná lepicí pistole a jak funguje?

Tavné lepicí pistole mohou posloužit mnoha účelům. V domácnosti se skvěle hodí k různým drobným opravám, ale hlavní upotřebení najdou při různých ručních pracích a výrobě dekorací všeho druhu. Některé modely jsou skvělou pomůckou i pro modeláře. Tavná pistole se jednoduše uplatní všude tam, kde je potřeba něco čistě, rychle a efektivně spojit – ať už trvale, nebo jen dočasně.

Tavné pistole pracují při vysokých teplotách (o tom ještě později), při nichž rozpouštějí náplň. Tu pak můžete pomocí aplikátoru (trysky) nanášet na různé povrchy. A to s vysokou až perfektní přesností a precizností. Navíc se dostanete i do těžko přístupných míst.

Náplň

Jako „náboje“ se do tavné pistole používají speciální lepicí tyčinky, z nichž se lepidlo při práci postupně utavuje. Tyto tyčinky mají různé průměry (obvykle 7, 11 či 12 mm) a je nutné kupovat takové, které budou s vaší pistolí kompatibilní. Lepení s pistolí je nejen mnohem přesnější, rychlejší a čistší než jiné způsoby, ale zjistíte, že i ekonomicky výhodnější. Jedna tyčinka vydrží překvapivě dlouho, přitom její cena se pohybuje v řádu korun.

Existují i kartušové pistole, které využívají speciální lepidla na bázi PUR. Ale tyto pistole jsou u nás poměrně velmi málo běžné. Na druhou stranu umožňují vytvoření pevnějšího spoje. Dále se nicméně budeme věnovat běžných, tedy tyčinkovým, modelům.

Rychlost nahřívání

Práce s lepicí pistolí je jednoduchá. Stačí zasunout tyčinku a počkat, až se patrona nahřeje natolik, aby s ní bylo možné pracovat. Ale jak dlouho to trvá? Doba nahřívání je ovlivněna především příkonem. Čím vyšší, tím rychleji lze očekávat provozuschopnost.

Rozdíly jsou přitom poměrně značné. Standard se pohybuje mezi 3 až 10 minutami. Výkonnější pistole mohou lepidlo nahřát i rychleji, slabé modely naopak mohou překročit i dobu 10 min. Delší čekání samozřejmě nemusí být překážkou, pokud budete pistoli používat jen příležitostně.

Provozní teploty

Provozní teploty tavných pistolí se taky velmi liší. Nízkoteplotní modely mohou pracovat jen s teplotou lehce nad 100°C. Vysokoteplotní při 200 nebo i více stupních. Tento parametr není za normálních okolností až tak stěžejní pro samotný výběr. Přesto může mít jistý vliv na používání pistole, např. na její bezpečnost či práci s velmi citlivými materiály.

Pamatujte taky na to, že lepený spoj je pevný, ale při dosažení tavné teploty se lepidlo opět rozpouští.

Výkon/příkon

U tavné pistole se můžete setkat ještě se dvěma parametry. Jedním je standardní příkon udávaný ve Wattech. Druhým pak lepicí výkon.

  • Příkon – Příkon pistole, jak jsme řekli, ovlivní především dobu nahřátí. Příkony pistolí se pohybují od méně než 30 W u zařízení pro nenáročné, občasné použití – až po 200 W a více u výkonných či profesionálních modelů.
  • Lepicí výkon – Tento parametr se udává v g/min. Značí, kolik gramů lepidla je pistole schopná aplikovat za minutu. Vyšší výkon nemusí být automaticky lepší, ale bude vhodnější při intenzivním použití a lepení větších ploch. Nízký výkon může být adekvátní při výrobě drobnějších dekorací.

Síťové vs. akumulátorové modely

Tavné lepicí pistole jsou zpravidla síťové, ale existují i mobilnější akumulátorové modely. Jde buď o drobná lepicí pera pro velmi nenáročné použití, anebo naopak masivnější pistole, které jsou kvůli akumulátoru často i výrazně těžší než síťové modely. Počítejte i s vyšší cenou (u per i pistolí).

Příslušenství

Součástí příslušenství mohou být především výměnné trysky. Těch může být i více druhů (pro různé práce a účely) anebo může jít jen o náhradní trysky (ty se totiž časem působení tepla mohou deformovat). Součástí příslušenství pak může být ještě například speciální odkládací stojan anebo taky kufřík na bezpečné a pohodlné přenášení pistole.

Bezpečnost

Práce s tavnou pistolí není nijak zvlášť nebezpečná, přesto je jistá opatrnost na místě. Především byste neměli nechat s pistolí zacházet děti (bez dozoru), taky ji nenechávejte v zásuvce, když ji nepoužíváte. Rovněž se vyhněte styku s tryskou či lepidlem při práci kvůli vysokým teplotám a riziku popálení.

Video

Ceny lepicích pistolí

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní tavné lepicí pistole? Tady je stručný přehled.

✅ Lepicí pistole do 300 Kč

Nejlevnější pistole lze koupit už kolem sto koruny nebo i levněji. Počítejte s nízkým příkonem (do cca 20-30 W i výkonem a levným zpracováním. Pro sporadické užití mohou tyto modely posloužit. Kolem 200-300 Kč už lze koupit i kvalitnější kousky.

✅ Lepicí pistole do 1000 Kč

Dobrý výběr pistolí, které mohou být i odolně a kvalitně zpracované, výkonné a dobře vybavené. Vyberou si i náročnější uživatelé.

✅ Lepicí pistole nad 1000 Kč

Menší výběr pistolí pro náročné nebo profesionální použití.

Nejlepší značky lepicích pistolí

Které značky jsou zárukou kvality a spolehlivosti? Máme pro vás pár zástupců…

  • Parkside – Značka má sice menší výběr, ale za to nabízí hned několik nejprodávanějších lepicích pistolí. Cena je od 200 do 500 Kč. Výborná hodnocení v testech a recenzích.
  • Bosch – V pistolích Bosch najdou zalíbení zejména náročnější uživatelé. Často jde o velmi výkonné, ale taky dražší modely. Vhodné i pro profesionální použití.
  • Extol – Vynikající výběr a taky značné cenové rozpětí. Extol nabízí lepicí pistole od několika desítek korun, ale i výkonnější kousky za téměř 1000 Kč. Velmi dobrá hodnocení poměru ceny a kvality.
  • Dremel – Středně drahé až dražší, kvalitní a dobře vybavené pistole. Některé i dvouteplotní.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Nejlepší podle nás
Bosch PKP 18 E
Napájení: elektrické
Příkon: 200 W
Hmotnost: 0,35 kg
⭐ 100 %680 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze
DREMEL 910 F.013.091.0JA
Napájení: elektrické
Příkon: 35 W
Hmotnost: 0,24 kg
⭐ 100 %350 Kč Číst recenze
#3Nejlepší pro kutily
PATTEX Tavná pistole
Napájení: elektrické
Příkon: 70 W
Hmotnost: 0,38 kg
⭐ 100 %620 Kč Číst recenze
#4S regulací teploty
Corona PC0851
Napájení: elektrické
Příkon: 150 W
Hmotnost: 0,38 kg
⭐ 99 %520 Kč Číst recenze
#5Pro občasné použití
Extol Craft 422100
Napájení: elektrické
Příkon: 40 W
Hmotnost: 0,23 kg
⭐ 96 %210 Kč Číst recenze
#6Nejlevnější
TUSON Tavná mini pistole 15 W
Napájení: elektrické
Příkon: 15 W
Hmotnost: 0,145 kg
⭐ 91 %100 Kč Číst recenze
0 Sdílení