Domácnost

Nejlepší odpadkové koše: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší odpadkové košeOdpadkový koš, záležitost zdánlivě zcela banální, protože ji má doma skutečně každý a je věčnou součástí našich životů. Většinou košům nevěnujeme žádnou zvláštní pozornost. Ale pokud vybavujete nový byt anebo máte jen dojem, že staré koše už dosloužily, stojí za to se nad výběrem víc zamyslet. Možnosti jsou dnes až překvapivě široké a rozmanité a lze zvolit variantu, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám, konceptu domácnosti, vkusu nebo nárokům na zacházení s odpadem. V dnešním článku se proto budeme věnovat právě výběru nejlepšího odpadkového koše. Seznámíme vás s různými typy košů – včetně různých moderních řešení – a poradíme, podle jakých parametrů vybírat toto vybavení do různých místností a prostor. V krátkých recenzích se podíváme i na některé známé výrobce a stranou samozřejmě nenecháme ani otázku ceny.

Výběr této nepostradatelné domácí pomůcky může být i docela zábavný. Zvlášť když zjistíte, jaké praktické a ergonomické výhody vám může přinést dobře zvolený model. V našem článku najdete nejen souhrnné informace, ale taky klasický žebříček. V něm vám představíme nejzajímavější modely současnosti. Pomocnou ruku vám mohou podat i uživatelské recenze odpadkových košů. Dozvíte se v nich, zda všechno vypadá a funguje, jak má, což bude důležité zejména u „lepších“ a dražších výrobků.

Nejlepší odpadkové koše na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
BEZDOTYKOVÉ ODPADKOVÉ KOŠE
#1Helpmation OVAL 40 litrů

Nejoblíbenější
Objem: 40 l
Materiál: nerez
Napájení: alkalické baterie 3 x 1,5 V typ D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#2HiMAXX Premium 30L
Objem: 30 l
Materiál: nerez
Napájení: 4x baterie typu D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Helpmation OVAL 80 litrů

Veliký odpadkový koš
Objem: 80 l
Materiál: nerez
Napájení: alkalické baterie 3 x 1,5 V typ D
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#4Lamart Sensor LT 8022 42 l

Cena / výkon
Objem: 42 l
Materiál: nerez
Napájení: 4 x 1,5 V baterie typu AA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#5Simplehuman SEMI-ROUND 45L
Objem: 45 l
Materiál: nerez
Napájení: 4 x 1,5 V baterie typu AA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
KLASICKÉ ODPADKOVÉ KOŠE
#1KIS Chic Bin 50 l

Nejlepší nášlapný koš
Objem: 50 l
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#2HEIDRUN 60 l
Objem: 60 l
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze

Jak vybrat odpadkový koš

Při výběru koše do domácnosti (nebo de facto kamkoli jinam) je důležité ujasnit si nároky a prostorové i další možnosti. Důležitý bude specifický účel koše (např. kuchyňský, kancelářský), materiálové zpracování, objem, hmotnost, ale v neposlední řadě například i mechanismus otevírání a další vlastnosti. Pro spoustu lidí bude důležitý taky design anebo třeba splnění vyšších moderních standardů – což se bude týkat zejména košů na třídění odpadu anebo technologicky vybavenějších modelů pro chytrou domácnost. I těm se budeme věnovat.

kam umistnit odpadkový koš

Výběr odpadkového koše podle místnosti

Jak jsme řekli, koš je třeba vybírat podle účelu. Jde o jeden z nejdůležitějších faktorů. Zcela jiné parametry a vlastnosti jsou nutné u koše na veřejné zastávce MHD, v kanceláři, dílně nebo kuchyni či dětském pokoji. Špatný výběr se může pojit s různými nevýhodami a nepříjemnostmi. Například s nižší životností kvůli špatně zvolenému materiálu a nedostatečné odolnosti vzhledem k účelu. Otravná je i snížená ergonomie (špatné otevírání, nedostatečný objem,…) apod. Pojďme se podívat na některé základní varianty.

Odpadkový koš do kuchyně

Obvykle nejdůležitějším, takříkajíc hlavním, košem v každé domácnosti je ten, který je umístěn v kuchyni. Na tento koš bývají taky kladeny nejvyšší nároky. Měl by být dostatečně objemný (nejobjemnější v rámci domácnosti), ale i odolný a důležitý je i mechanismus otevírání a třeba taky design. Vysoké nároky jsou kladeny na hygieničnost.

Do kuchyně se hodí koše z nerezové oceli (nevhodný je jakýkoli korodující kov). Častou volbou je i kvalitní plast, který je lehčí a levnější, nevýhodou je však přebírání pachů (nebo i změny barev), a tudíž náročnější čištění. Existují i moderní koše se speciální povrchovou, antibakteriální úpravou (obvykle na bázi stříbra). Jde ovšem o exkluzivnější a dražší modely.

Pokud jde o systém otevírání, kuchyňský koš by měl být vždy s víkem a bezdotykovým mechanismem otevření. Základem je klasické pedálové otevírání. Dnes jsou velmi oblíbené vestavné koše do linky, výsuvné nebo i vyklápěcí. Stojí za to uvažovat o sadě na třídění odpadu. U koše, který nebude vestavěný a bude na očích, je vhodné klást vyšší důraz na designové provedení.

Koš do dětského pokoje

Pokud uvažujete o koši do dětského pokoje, je vhodné zvolit lehkou plastovou nádobu s nízkým objemem. Může být bez víka nebo s jednoduchým odklápěcím („houpacím“) víkem. Moderní a velmi pěkné (ale většinou drahé) jsou i různé pletené slaměné koše.

Koš do kanceláře

U košů do kanceláře se počítá s jejich využitím především na papírový odpad. Bývají proto často perforované (plast s otvory, drátěné apod.). Díky tomu jsou lehké a i vizuálně působí „měkčeji“ a méně poutají pozornost. Samozřejmě lze sáhnout i po plném koši. Plast je zcela dostačující, praktická volba, pokud nehledáte vysloveně stylovější nebo designové řešení.

Koš do dílny, pracovny

Zde může být volba koše velmi variabilní v závislosti na konkrétních potřebách a podmínkách – zejména na množství a druhu odpadu.

Koš do veřejných prostor

Stejně jako u dílny platí, že podstatné jsou konkrétní podmínky použití. Obvykle je vhodné volit objemné až velmi objemné a odolné varianty, které snesou i méně šetrné zacházení. Pokud mají být koše opatřeny víkem, volte co nejjednodušší a bytelný mechanismus s minimální poruchovostí (např. houpací víko).

Koupelnové koše

Drobné koše, obvykle s víkem (spíše kvůli diskrétnosti) na různý kosmetický odpad. Měly by být z materiálu odolného vůči vlhkosti (podobně jako kuchyňské) a často je kladen vyšší důraz na designové zpracování.

odpadkový koš na papír

Koše podle konstrukce

Zejména z hlediska otevíracího mechanismu lze odpadkové koše rozdělit na několik druhů. Pojďme se na ně podívat.

Koše bez víka

Nejjednodušší koše vhodné do kanceláří, dětských pokojů, některých dílen nebo pracoven. Používají se na odpad, který nezapáchá, nepráší se z něj apod. Výhodou je soustavná dostupnost, která urychluje práci, nízká hmotnost i pořizovací cena.

Koše s ručním otevíráním

Existuje několik poddruhů. Základem je koš s prostým víkem, které je třeba nadzvednout. Není už příliš častý, ale dostačující do míst s nízkou vytížeností a nároky (např. dětský pokoj). Další možností je koš s houpacím/výklopným víkem. Ty jsou velmi běžné i ve veřejných prostorách. Výhodou je odolnost mechanismu, nevýhodou nutnost tlačit rukou (nebo odpadem) a omezený vstupní prostor.

Tyto koše nejsou příliš hygienické ani praktické při náročnějším použití, a nehodí se tudíž např. do kuchyně. Totéž platí pro koš se stlačovacím víkem, kde je ovšem výhoda většího vstupního prostoru.

Pedálové koše

Vhodné řešení např. do kuchyní, kdy se nemusíte víka dotýkat ušpiněnýma nebo plnýma rukama. Praktické a hygienické použití je ale vyváženo tím, že mechanismus – zvlášť není-li kvalitní – může být náchylnější k poruchám. Přesto jsou pedálové koše dobrou volbou do kuchyní (i jinam) v poměru ceny a užitné hodnoty.

Bezdotykové mechanismy

Moderní, ale dražší řešení může spočívat ve zcela bezdotykovém mechanismu. Koš je vybaven senzory, hlasovými nebo pohybovými. Lze je otevřít gestem nebo povelem. Výhodou je hygieničnost, ale toto řešení má i svá úskalí. Senzor musí být dobře nastaven a koš správně umístěn tak, aby se neotevíral zbytečně, např. když někdo projde kolem. Nevýhodou je i nutnost řešit napájení, což obvykle znamená měnit baterie.

Vestavné koše

Již zmíněné vestavné koše jsou dnes velmi moderní. Jde především o kuchyňské koše, které se zabudují přímo do linky, tudíž neubírají prostor, nepřekážejí a nejsou na očích. Je třeba řešit nejen objem, ale i nosnost, kvalitu pojezdu a otevíracího mechanismu.

Objem

Jaký objem koše je tak akorát? Záleží na umístění a počtu osob, které ho využívají. Do soukromé pracovny může stačit koš o objemu od cca 5 do 12 l. Do kuchyně jsou vhodné větší koše, ale je třeba opět respektovat velikost domácnosti. Pro jedinou osobu, která příliš nevaří, může být dostačující koš o objemu okolo 12-15 l. Běžný kuchyňský koš (pro vícečlenné domácnosti) však mívá spíše 40 až 50 l objemu.

Příliš malý koš nutí k častému vynášení, ale příliš velký koš může vést k tomu, že se v něm odpad hromadí a leží zde tak dlouho, že se začíná kazit, hnít, silně zapáchat apod. Volte tedy adekvátní objem.

Design

Výběr je dneska nepřeberný a závisí v zásadě pouze na vašem vkusu a ladění interiéru, ve kterém bude koš umístěn. Existují koše velmi levné, kde se na design nehledí, koše nenápadné, subtilního provedení – a pak i koše výraznější a „osobitější“. Jde například o různé retro, nebo naopak modernistické varianty, koše z exkluzivnějších materiálů apod.

Materiál

O materiálech už jsme mluvili výše, takže si to pojďme už jen trochu shrnout. Mezi nejčastější varianty patří jednoznačně plastové koše. Těm hraje do karet variabilita i cenová dostupnost, ale dobře se hodí i do vlhkých prostor, protože nehrozí koroze. Koše z kvalitních plastů se vyznačují i vysokou odolností. Další výhodou je nízká hmotnost. Nevýhodou může být přebírání pachů a časem i změny barev vnitřní části od odpadků, náchylné mohou být zejména levné varianty.

Nerezové koše jsou druhou nejoblíbenější volbou. Nevýhodou je vyšší cena a hmotnost, výhodou vysoká estetická hodnota a vynikající hygienické vlastnosti, v neposlední řadě pak i odolnost. Pro výrobu košů se používají i jiné kovy než nerezová ocel. Ty mohou být levnější, ale některým může hrozit koroze, takže nemusejí být vhodné do vlhkého prostředí.

Koše na tříděný odpad

Samostatnou kapitolu představují koše na tříděný odpad. Jde o sady vícero (obvykle tří) nádob, které mohou stát samostatně nebo jsou integrovány do jednoho „těla“. Výběr třídících košů je dnes velký a rozmanitý, takže určitě najdete vhodné řešení i do vaší domácnosti. Tříděním odpadu uděláte něco pro životní prostředí a se speciálními koši to půjde jako po másle.

odpad v domácnosti

Ceny odpadkových košů

V jakých hladinách se pohybují ceny kvalitních odpadkových košů? Máme tu pro vás srovnání tří základních cenových relací, v nichž lze hledat.

✅ Odpadkové koše do 500 Kč

Velmi široký výběr jednodušších košů. Jednoznačně převažují plastové varianty, u nichž na objemu příliš nezáleží. Seženete i kovové, dokonce nerezové koše – ale spíše menší. Taky počítejte s jednoduššími mechanismy otevírání. Samozřejmostí jsou koše bez víka či s jednoduchým odklápěcím víkem, další možností jsou klasické pedálové koše. Důraz na design je minimální, ale najdete zde koše do všech prostor. V této relaci narazíte i na některé dostupné sady košů na tříděný odpad.

✅ Odpadkové koše do 3000 Kč

Skvělý výběr a řada nejprodávanějších odpadkových košů. Velmi oblíbená relace. Zde už je nerezová ocel běžnou záležitostí i u objemnějších košů. Setkat se můžete s různými variantami otevíracích mechanismů, včetně bezdotykových. Nechybí ani elegantní sady na tříděný odpad.

✅ Odpadkové koše nad 3000 Kč

Koše pro náročnější uživatele. Najdete zde různé designové modely, většinu košů s bezdotykovým otevíráním, koše z exkluzivnějších materiálů a taky většinu kvalitních vestavných modelů.

Nejlepší značky odpadkových košů

U jakých výrobců hledat optimální poměr ceny a kvality, zajímavá designová řešení nebo jiné ceněné výhody? Máme tu pro vás pár tipů.

  • KIS – Obrovský výběr především plastových košů v dostupnějších cenách do 1000 Kč. Jde o populární a dobře hodnocenou značkou.
  • MAX – Malý výběr, ale značka nabízí i cenově velmi dostupné, bezdotykové, nerezové modely. V poměru ceny a kvality jde o dobré výrobky, o čemž svědčí i jejich mimořádná obliba.
  • Klarstein – Specialista především na stylové koše na tříděný odpad. Důraz na design a kvalitu za odpovídající cenu.
  • Heidrun – Oblíbené, velmi levné koše, plastové zpracování. Vhodné pro nenáročné použití.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
BEZDOTYKOVÉ ODPADKOVÉ KOŠE
#1Helpmation OVAL 40 litrů

Nejoblíbenější
Objem: 40 l
Materiál: nerez
Napájení: alkalické baterie 3 x 1,5 V typ D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#2HiMAXX Premium 30L
Objem: 30 l
Materiál: nerez
Napájení: 4x baterie typu D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Helpmation OVAL 80 litrů

Veliký odpadkový koš
Objem: 80 l
Materiál: nerez
Napájení: alkalické baterie 3 x 1,5 V typ D
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#4Lamart Sensor LT 8022 42 l

Cena / výkon
Objem: 42 l
Materiál: nerez
Napájení: 4 x 1,5 V baterie typu AA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1250 Kč Číst recenze
#5Simplehuman SEMI-ROUND 45L
Objem: 45 l
Materiál: nerez
Napájení: 4 x 1,5 V baterie typu AA
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5000 Kč Číst recenze
KLASICKÉ ODPADKOVÉ KOŠE
#1KIS Chic Bin 50 l

Nejlepší nášlapný koš
Objem: 50 l
Materiál: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#2HEIDRUN 60 l
Objem: 60 l
Materiál: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 Kč Číst recenze
0 Sdílení