Domácnost

Test 7 nejlepších němých sluhů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší němí sluhové

Sháníte co nejlepšího němého sluhu pro svou garderobu? Pak se začtěte do našeho průvodce a snad najdete odpovědi, které hledáte. Dozvíte se, jak postupovat při výběru tohoto vybavení, na co se zaměřit a jaké vlastnosti požadovat. A taky vám povíme něco o původu němého sluhy a jeho možnostech a variantách.

Pokud hledáte pohodlné místo, na které byste mohli kultivovaně odložit své oblečení, abyste ho zároveň měli vždy po ruce, pak těžko najdete něco lepšího, než je právě němý sluha. Tato pomůcka je dnes v českých domácnostech oproti minulým časům trochu opomíjená, ale rozhodně neprávem. Naštěstí se nemusíte bát omezeného výběru. Němé sluhy najdete u českých značek, které se zabývají výrobou nábytku, a široký i cenově dostupný sortiment nabízejí taky řetězce s vybavením domácnosti, jako je Ikea, Asko, Kika, Jysk apod. Největší výběr ale pochopitelně naleznete na internetu.

Ačkoli není němý sluha nic složitého, stojí za to před jeho pořízením zamyslet nad tím, co si od něj vlastně slibujete a kolik chcete investovat. Před koupí se taky nezapomeňte podívat na uživatelské recenze němých sluhů. Dozvíte se mnoho o kvalitách konkrétních modelů.

Nejlepší němí sluhové na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Němý sluha Glenn

Materiál: dřevo
Rozměry: 35 x 43 x 108 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Němý sluha Elias
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 40 x 30 x 107 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]899 Kč Číst recenze
#3Němý sluha třešeň
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 45 x 36 x 110 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]499 Kč Číst recenze
#4Němý sluha, chrom
Materiál: chrom
Rozměry: 50 x 28 x 114 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#5Němý sluha 81119 BK Autronic
Materiál: kov
Rozměry: 43 x 37 x 108 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]325 Kč Číst recenze
#6Němý sluha Domopak Living
Materiál: dřevo
Rozměry: 47 x 36 x 104 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Matně lakovaný dubový němý sluha Folke Lofn
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 44 x 27 x 100 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze

Jak vybrat němého sluhu

V dnešním průvodci se podíváme na němé sluhy ze všech možných hledisek, nevyjímaje historii, způsoby použití, umístění, materiálové zpracování, cenu, známé výrobce nebo různé varianty provedení. Poskytneme vám dostatek informací, abyste si mohli vybrat model, který vám přesně sedne do vkusu a bude odpovídat i vašim potřebám a prostorovým nebo finančním možnostem.

Jak vznikl němý sluha?

V dávnější minulosti si lidé ukládali oblečení, stejně jako jiné věci, jednoduše do truhel. Dělo se tak od starého Egypta přes antické Řecko, Řím a celý evropský středověk až do začátku novověku. Teprve někdy během baroka začaly být truhly nahrazovány jen o něco sofistikovanějšími komodami. Šlo o nízké skříně, kam se oblečení ukládalo složené do polic. Ostatně tento typ vybavení není třeba představovat, používá se dodnes.

Z výše řečeného vyplývá, že zdánlivě banální pomůcka, jako je šatní ramínko, je relativně moderním vynálezem. Tento objev se často připisuje přímo třetímu americkému prezidentu, jímž byl Thomas Jefferson. Němý sluha naproti tomu pochází nejspíš z Anglie a mohl být vynalezen zhruba ve stejné době (18. nebo 19. století).

Toto mimořádně praktické řešení se rychle ujalo a rozšířilo se do světa. V minulosti se němý sluha těšil obrovské popularitě a často představoval nepostradatelnou součást nábytku. Dnes sice není tak rozšířený, ale o to více je atraktivním, stylovým a v neposlední řadě taky praktickým bytovým doplňkem. Jeho funkčnost je i dnes stále stejně perfektní jako před sto lety.

jak vybrat němého sluhu

Proč si pořídit němého sluhu?

Spousta lidí má problém ukládat právě používané svršky spořádaně do skříně. Jako oblíbené odkladiště často slouží židle nebo křeslo, protože jsou pro tento účel jako stvořené a odložení oblečení je rychlé, snadné a pohodlné.

A přesně na stejném „principu“ funguje i němý sluha. Rozdíl je v tom, že odkládání oblečení na tuto pomůcku působí mnohem kultivovaněji. Němý sluha je navíc uzpůsoben tak, aby na něm oblečení nedoznalo újmy, nepokrčilo se apod.

Tato šikovná věcička přitom nezabere ani tolik prostoru co průměrná židle. Přesto si ji jistě zamilujete a až si na ni zvyknete, nepochopíte, jak jste se bez ní tak dlouho obešli.

Němý sluha vs. stojanový věšák

Stojanový věšák je dnes výrazně běžnějším doplňkem pro krátkodobé uskladnění garderoby než němý sluha. Takový věšák je v podstatě jen tyčový stojan, ze kterého vybíhají úchyty na zavěšení oblečení. Rozdíl je v tom, že tyto věšáky jsou určené primárně pro kabáty či bundy, kterým příliš nehrozí zmačkání.

Němý sluha je přece jen sofistikovanější a je přizpůsoben i pro odložení saka, košile, dokonce i kalhot či kravaty.

Němý sluha podle konstrukce a možností

Výběr němého sluhy poněkud ztěžuje fakt, že tento bytový prvek může mít doslova bezpočet podob – a to jak z hlediska designového, tak i funkčního. Postihnout byť jen rámcově všechny možné variace je dalece nad možnosti tohoto článku, proto se omezíme pouze na popis klasické verze a načrtnutí možností speciálních a atypických modelů.

Klasický němý sluha

Zcela jednoduchá varianta němého sluhy má obdélný tvar, připomíná veřeje úzkých dveří. Další možností je tvar písmene „T“. Sluha by měl rozhodně disponovat minimálně dvěma ramínky. Jedno slouží k uložení košile, saka, mikiny, svetru nebo podobně, druhé pak k odložení kalhot. Případně může být součástí i příčka na kravaty nebo různé šátky, šály atd.

Atypický, výjimečný sluha

Často jde o designové kousky se zajímavou, elegantní a promyšlenou konstrukcí. Ramínek a věšáků může být více, případně jsou součástí i přihrádky např. na klíče nebo šperky. Setkat se můžete i se sluhy, jejichž součástí je malé sedátko.

Nabídka němých sluhů

V současnosti je u nás k dostání několik stovek němých sluhů. Jde o modely převážně zahraniční, ale někdy i z české produkce. Výška jednodušších modelů se pohybuje nejčastěji okolo 110 cm. Hmotnost od cca 2 do 5 kg. Větší a multifunkční modely mohou být mnohem robustnější, výška je i více než 160 cm – může být navíc nastavitelná. Hmotnost někdy přesáhne i 10 kg.

Materiálové zpracování

Na rozdíl od designu nepanuje v záležitosti materiálového zpracování žádná zvláštní rozmanitost. Většinou se setkáte s následujícími možnostmi.

Kovový němý sluha

Velmi časté řešení, jehož výhodou je vysoká odolnost a v případě běžného kovu i dostupná cena. Běžně se používají lakované kovy; u elegantnějších modelů chromované. Setkat se můžete i s lehkými slitinami hliníku, jejichž výhodou je nízká hmotnost při zachování vysoké odolnosti.

Dřevěný němý sluha

Oblibě se stále těší i celodřevěné kousky, které jsou obvykle vyrobeny z levnějších dřevin, jako je smrk nebo borovice. Hodí se zejména do rustikálněji a tradičněji laděných interiérů. Exkluzivní kousky mohou být vyrobeny i z ohýbaného dřeva a případně z exotických a cennějších dřevin. V takovém případě je cena pochopitelně výrazně vyšší.

Kůže

Opravdu luxusní a exkluzivní kousky mohou být potaženy přírodní kůží, např. buvolí nebo jinou. Tyto modely jsou už dnes poměrně ojedinělé a jejich cena bývá velmi vysoká. Nevýhodou je i náročnější údržba.

Plast

Ani němým sluhům se tento materiál nevyhýbá. Je ale méně obvyklý a většinou je používán pouze na některé prvky.

Kombinace

K nejoblíbenějším provedením patří kombinace kovu a dřeva. Ze dřeva je obvykle podstavec a např. příčky ramínek, z kovu pak bývá samotná konstrukce.

Proč si pořídit němého sluhu

Požadavky na kvalitního němého sluhu

Co chtít od němého sluhy a na co se při výběru zaměřit? Základem je dobrá ergonomie a stabilita. Tento věšák musí umožňovat pohodlné a rychlé odložení oblečení, takže výška i šířka mají odpovídat potřebám uživatele a odvíjet se od jeho vlastních mír.

Stabilita

Stabilita je důležitá kvůli praktičnosti, pokud se sluha s oděvy převrhne, ty se zmuchlají, a navíc zůstanou ležet na podlaze. Jistou roli hraje i bezpečnost, zejména v případě, že jsou v domácnosti malé děti nebo zvířata.

Možnosti

Dále je nutné se samozřejmě zaměřit na možnosti sluhy. Stačí vám jednoduchý model jen na dva tři kusy oblečení? Nebo chcete propracovanější, který pojme více svršků a třeba i módních doplňků, jako jsou klobouky a čepice, šály, kravaty apod.? Některé modely sluhů/věšáků jsou dokonce tak obsáhlé, že suplují šatní skříň. Jde vlastně o konstrukci, na kterou lze zavěsit řadu ramínek s oděvy.

Skladnost

U sluhů by vás měla zajímat i nosnost a odolnost konstrukce. Dále je důležitá skladnost. Lidi obvykle nechtějí, aby taková pomůcka zabrala neúměrně mnoho prostoru, proto jsou velmi oblíbené zejména kompaktní modely. A pokud nechcete sluhu používat stále anebo máte v domácnosti velmi málo místa, můžete sáhnout i po skládacím modelu, který kdykoli třeba zasunete za skříň nebo jinak vhodně uklidíte.

Design

V neposlední řadě budete jistě vybírat podle designu. Najít můžete zdobnější, tradiční modely i minimalistické moderní kousky. Nabídka zahrnuje spoustu vysoce stylových a krásných kusů – jejich cena je ovšem většinou vyšší. Záleží tedy na tom, zda bude váš němý sluha sloužit pouze jako funkční prvek anebo jej učiníte výrazným a důležitým designovým prvkem interiéru.

Ceny němých sluhů

V jakých cenových relacích se pohybují ceny němých sluhů? Za kolik lze pořídit jednoduchý a čistě účelový model a za kolik exkluzivní nebo atypické provedení? Máme pro vás orientační přehled nabídky tří základních cenových skupin.

Němí sluhové do 1000 Kč

V této cenové kategorii najdete zdaleka největší výběr a taky sem spadají takřka všechny nejprodávanější modely němých sluhů. Nabídka zahrnuje zcela jednoduché, ale i rozměrnější a víceúčelovější kousky. Materiálové zpracování je nejčastěji kovové nebo kovové v kombinaci se dřevěnými prvky. Vůbec nejoblíbenější modely se pohybují v ceně od cca 500 do 900 Kč. Nejlevnější jsou k dostání už okolo 300 Kč.

Němí sluhové do 2000 Kč

I zde je výběr poměrně široký. Najdete zde i řadu velmi pěkných, elegantních modelů, které nabídnou i zajímavé estetické kvality, můžete narazit i na výrobky z exotických dřevin, na zcela tradičně laděné varianty i na moderní provedení.

Němí sluhové nad 2000 Kč

Výběr je omezený a zahrnuje především designové a exkluzivní kousky z kvalitních materiálů, např. z drahých dřevin anebo i z kůže. Některé špičkové modely mohou stát i desítky tisíc korun!

Nejlepší značky němých sluhů

Víte, u kterého výrobce hledat kvalitní modely němých sluhů, cenově dostupné, nebo naopak luxusní kousky? Máme pro vás několik osvědčených značek.

  • Autronic – Tato značka je jasná jednička na trhu, ať už jde o rozsah nabídky, nebo o oblíbenost jednotlivých modelů. V první desítce nejprodávanějších sluhů se běžně vyskytuje drtivá převaha modelů právě tohoto výrobce. Firma nabízí velmi rozmanitý sortiment, přitom se vesměs jedná o dostupné kousky okolo 500 Kč. Výhodou může být i fakt, že jde o českou společnost.
  • Halmar – Halmar je poměrně známá značka, která se zaměřuje především na křesla, židle a podobné vybavení. Nabízí ale i slušný výběr věšáků a domácích sluhů. Ty jsou vesměs dražší než u předchozí firmy, cena se pohybuje většinou okolo 1000 Kč nebo výš. Výrobky se ale těší vynikajícímu hodnocení v testech němých sluhů.
  • Tempo Kondela – Tato značka nabízí především kovové sluhy a věšáky, obvykle jen s drobnými dřevěnými prvky. Cena je cca 500 až 1000 Kč.
  • Signal – Těšit se můžete na zajímavý a vcelku rozmanitý sortiment, přestože nijak zvlášť obsáhlý. Ceny sluhů této značky se pohybují pod hranicí tisíce korun.

Nejčastější otázky nakupujících

Kam umístit němého sluhu?

Zatímco stojanový věšák má většina lidí v předsíni nebo na chodbě, pro němého sluhu je vhodnější najít místo jinde. Obvykle se nejlépe uplatní v ložnici, případně přímo v šatníku/šatně, pokud jde o samostatnou místnost. Další možností je třeba dětský pokoj.

Naopak není vhodné umístit sluhu do „reprezentativních“ prostor, jako je zmíněná předsíň nebo obývací pokoj. Na rozdíl od věšáku je sluha určen pro osobní potřeby osoby nebo osob, které obývají domácnost.

Existují i varianty němých sluhů pro děti?

Ano a je jich značný výběr. Děti jsou v ukládání věcí většinou méně pořádné než dospělí a němý sluha je proto ideální volbou. Rozdíl oproti dospělým modelům je samozřejmě ve výšce, šířce a designu, případně i v nosnosti, hmotnosti apod.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Němý sluha Glenn

Materiál: dřevo
Rozměry: 35 x 43 x 108 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#2Němý sluha Elias
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 40 x 30 x 107 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]899 Kč Číst recenze
#3Němý sluha třešeň
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 45 x 36 x 110 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]499 Kč Číst recenze
#4Němý sluha, chrom
Materiál: chrom
Rozměry: 50 x 28 x 114 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]599 Kč Číst recenze
#5Němý sluha 81119 BK Autronic
Materiál: kov
Rozměry: 43 x 37 x 108 cm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]325 Kč Číst recenze
#6Němý sluha Domopak Living
Materiál: dřevo
Rozměry: 47 x 36 x 104 cm
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1000 Kč Číst recenze
#7Matně lakovaný dubový němý sluha Folke Lofn
Materiál: dřevo / kov
Rozměry: 44 x 27 x 100 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
0 Sdílení