Domácnost

TOP 7: Nejlepší jídelní stoly – test, recenze a zkušenosti

Jídelní stůl Bradop Jídelní stůl je důležitou součástí plnohodnotně zařízené domácnosti, která představuje nejen střechu nad hlavou, ale především skutečný domov. V některých domácnostech může být takový stůl doslova jádrem celého domu nebo bytu, jelikož zdaleka neslouží jen ke společným jídlům, ale třeba i hrám, společenským událostem, možná i k práci a dalším účelům. Volba nejlepšího jídelního stolu musí tudíž vycházet z charakteru jeho používání a domova samotného. V dnešním článku vám poradíme, jak tento prvek vybrat, aby co nejlépe pasoval na vybrané místo (nikoli jen rozměrově) a naplnil veškerá očekávání, která od něj můžete mít.

Jídelní stůl představuje coby výrazný kus nábytku vždy významný bod místnosti nebo i celku (domu, bytu) a na výběru je třeba dát si záležet. To, že jde o důležité rozhodnutí, však automaticky neznamená, že se musíte připravit na pořádnou trhlinu v rozpočtu. Dobrou zprávou, zejména pro ty, kteří se nacházejí v napjatější finanční situaci, je možnost vybrat si z širokého sortimentu i cenově dostupných variant. Nemusejí být přitom nutně zásadně ošizeny na kvalitě. Při troše hledání najdete jistě stůl, který splní praktické nároky a bude i dobře vypadat.

V našem článku se budeme věnovat všem důležitým kritériím a aspektům, které vám mohou pomoci s výběrem perfektního stolu. Inspirovat se můžete i v žebříčku oblíbených modelů, který jsme pro vás sestavili. Zdrojem zajímavých informací, a především cenných zkušeností, pak mohou být testy i uživatelské recenze jídelních stolů. Vyplatí se jim věnovat pozornost, zvlášť pokud nemáte možnost si stůl vybrat osobně, prohlédnout si o a „ohmatat“.

Nejlepší jídelní stoly na trhu

ProduktParametryCenaHodnocení
#1Jídelní Stůl Z Masivu Malmo
Deska: akátové dřevo
Rám: kov
Rozměr: cca 160 x 76 x 85
✔️ vyroben z masivu
📌 od 5300 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Jídelní Stůl Django
Deska: akátové dřevo
Rám: kov
Rozměr: 203 x 76 x 102 cm
✔️ velký jídelní stůl
📌 od 23000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Rozkládací Stůl Vivian
Deska: MDF deska
Rám: kov
Rozměr: cca 140-180x90 Cm
✔️ rozkládací
📌 od 5000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Jídelní set 4425
Deska: dřevo
Rám: dřevo
Rozměr: cca 118 × 75 × 73 cm
✔️ jídelní set stůl + 4 židle
📌 od 6200 Kč[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Jídelní set ASTRO
Deska: MDF
Rám: kovový
Rozměr: 76 / 70x110 cm
✔️ jídelní set stůl + 4 židle
📌 od 4400 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Výsuvný jídelní stůl
Deska: MDF cca: 60 mm
Rám: kov, sklo, dřevo
Rozměr: 140(180)/85/76 cm
✔️ výsuvný jídelní stůl
📌 od 7000 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Jídelní stůl LILO
Deska: lamino
Rám: lamino
Rozměr: cca 138 × 130 × 80 cm
✔️ nejlevnější
📌 od 1600 Kč[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat jídelní stůl?

Podle čeho se vlastně při výběru řídit? Velmi důležitou roli samozřejmě sehrají rozměry stolu, ale přemýšlet byste měli i o tvaru. Vždy přitom vycházejte z dalších okolností, jako je umístění, účel (mimo primárního), osazenstvo. Zaměřit byste se měli taky na materiálové a řemeslné zpracování, které se odrazí na vzhledu stolu i jeho odolnosti a dalších praktických vlastnostech. Nemůžeme ovšem vynechat ani otázku ceny.

Výběr jídelního stolu podle tvaru

Jedním z prvotních a zásadních faktorů při výběru nového stolu bude pochopitelně jeho tvar. Pokud se budeme držet standardních provedení, není možností kdovíjak mnoho. Tvar však významně ovlivní vlastnosti stolu a taky bude mít vliv na celkový vizuální dojem. Pojďme se na základní varianty podívat…

Nejlepší jídelní stůl ve tvaru obdelníku

Kulatý jídelní stůl

Stůl kruhového tvaru může dobře posloužit nejen rytířům krále Artuše, ale i běžné domácnosti. V současnosti sice nejde o volbu číslo jedna, co se týká popularity, avšak tím spíš může tato možnost oslovit někoho, kdo hledá méně okoukané řešení.

Kulaté provedení je výhodné zejména v případě 3-4 stolovníků. V takovém případě je vhodný stůl o průměru minimálně 100 cm. Sám o sobě tedy nezabere mnoho místa, ale při přidání židlí už se potřeba prostoru rapidně zvyšuje. Je tedy potřeba dobře zvážit, zda vyčleněný prostor nebude pro strávníky stísněný nebo zde nebude něco překážet. Počítejte taky s „únikovým“ prostorem, aby některý ze stolovníků nezůstal zabarikádován v rohu.

S každým dalším místem musí rozměry stolu adekvátně narůst. Alespoň o 25 cm. V případě početnějších domácností (zejména více než 6 osob) už pak kulaté stoly přerůstají možnosti běžného bytu či místnosti. Stávají se příliš neohrabanými, velkými, navíc vytvářejí zbytečně velkou mezeru mezi naproti sedícími stolovníky.

Výhodou kulatého stolu je, že není třeba řešit zasedací pořádek a kdo bude v čele nebo na krajích. V případě potřeby je taky možné ke kulatému stolu elegantněji přizvat někoho navíc (např. návštěvu). Místo pro každého se sice zmenší, ale výsledek vypadá pořád mnohem kulturněji, než když musí někdo například sedět přes roh hranatého stolu. Kulatý stůl může být pro absenci nebezpečných hran dobrou volbou i kvůli malým dětem.

Kulatý jídelní stůl
Kulatý jídelní stůl

Čtvercový jídelní stůl

Čtvercový tvar má v řadě ohledů podobné vlastnosti jako kulatý. Skvěle se hodí pro menší počet osob. Pro dvou či tříčlennou domácnost představuje výhodnou volbu. Např. v malém bytě o dvou osobách může stát v rohu, kde zabere minimum místa, ale dva lidé se u něj pohodlně najedí. V případě návštěvy se odsune a přidají se židle navíc.

Pokud je vás více a/nebo často přijímáte návštěvy, čtvercový stůl příliš vhodný není. Při volbě větších rozměrů se totiž stává nepraktickým a k menšímu zas (na rozdíl od kulatého) nelze příliš kulantně přizvat někoho navíc nad zamýšlený počet.

Rozkládací provedení

Zajímavou variantou jsou však rozkládací čtvercové (i obdélníkové) stoly, kdy je možné od sebe kraje desky oddělit a mezi ně vložit přídavnou vložku. Tím ze čtverce vyrobíte prostornější obdélník. Skvělé řešení pro rodinné oslavy nebo jiné zvláštní příležitosti. Toto provedení je momentálně velice populární a výběr rozkládacích stolů je vynikající.

Pochopitelně je podmínkou přítomnost posuvného mechanismu a oddělitelnosti desky. Tuto vymoženost tudíž nenajdete např. u stylových stolů z masivu nebo elegantních skleněných či designových  modelů. Jde však o běžné řešení u stolů z dřevotřísky a lamina.

Dalším systémem je přidání dvou desek na protilehlé strany. Toto provedení je sice konstrukčně jednodušší, ale méně elegantní a praktické. Postranní desky budou mít výrazně nižší nosnost, zhorší se stabilita stolu. Jde spíš o nouzové řešení.

Obdélníkový jídelní stůl

Obdélné stoly lze považovat za klasiku a osvědčenou volbu. Obdélník skvěle vyhovuje počtu osazenstva čtyři a více osob. Tvar koresponduje i s tím, že většina místností má také obdélníkový tvar. U běžného obdélného stolu se komfortně nají 4-6 osob, aniž by zabíral neúnosně mnoho prostoru (na rozdíl od kruhu či čtverce narůstá jen do délky). Toto řešení je tedy vhodné i pro početnější domácnosti, které třeba i rády přijímají hosty. Samozřejmě lze pořídit i obdélné stoly pro více osob anebo modely rozkládací (viz výše). Zkrátka, čím více stálých strávníků, tím jasnější volbou je obdélník.

Ovál

Vlastnosti jsou v zásadě stejné jako u obdélníku. Zaoblení je spíš designová záležitost, může se hodit k určitým stylům zařízení interiéru. Pokud například nepreferujete ostré hrany. Výběr oválných stolů je ovšem poněkud slabší.

Skleněný jídelní stůl

Rozměry jídelního stolu

Ergonomie stolování je velmi precizní disciplína a vydala by na rozsáhlé pojednání. My se omezíme na několik elementárních zásad, na které byste měli myslet při volbě rozměrů stolu.

  • Šířka stolu – Za minimum je považování 75 cm u úspornějších stolů, 80 cm je solidním standardem a 100 cm je už komfortní šířka, která umožní i umístění dalších předmětu mezi naproti sedící stolovníky.
  • Délka stolu – Minimální prostor pro jednu osobu je 60 cm.
  • Výška – Za optimální výšku jídelního stolu je považováno 75 cm.

U obdélníkových stolů platí za oblíbený rozměr 120 x 80 cm, což je stůl dostatečně pohodlný pro čtyři osoby. Čtvercové stoly se často dělají na průměr 80 cm, což poskytne plný prostor pro dvě osoby. U kruhových stolů je častou volbou průměr 100 cm vhodný pro 3, max. 4 osoby.

Materiálové zpracování

Z jakých materiálů může být vyroben jídelní stůl? Pojďme se podívat na hlavní varianty:

  • Masivní dřevo – Masivní dřevo představuje žádanou, vysoce vkusnou a stylovou klasiku. Skvěle se hodí do interiérů zejména ve venkovském a rustikálním stylu, ale třeba i v provensálském, skandinávském i jiném ladění. Samozřejmě se takový stůl hodí především tam, kde jsou i další masivní dřevěné prvky a svědčí mu více prostoru. Dřevěné stoly se vyrábějí z měkkých (smrk, borovice,…) i tvrdých dřevin (dub, akát, habr,…). Tvrdé dřevo je exkluzivnější, trvanlivější, odolnější vůči vlhkosti i mechanickému poškození. Měkké dřeviny jsou především cenově dostupnější. Dřevěné stoly obecně vyžadují trochu péče, mají-li zůstat krásné.
  • Dřevotříska a lamino – Různé varianty kompozitních materiálů (MDF, DTD, HDF desky a další). Formují se pod vysokým tlakem z dřevních i dalších surovin. Dále se opatřují dýhou nebo jiným povrchem s určitým (obvykle tedy dřevěným) dekorem. V současnosti jde o převládající řešení. I za velmi nízkou cenu mohou tyto stoly vypadat dobře a sloužit poměrně dlouho a ke spokojenosti majitelů. Potěší i obrovský výběr a variabilita (včetně rozkládacích modelů).
  • Sklo – Skleněné desky (tvrzené) se týkají designových stolů. V kontextu určitého interiérového stylu mohou působit elegantně, ale zvlášť praktické nejsou. Hůře se udržují v čistotě (naleštěné), jsou hlučné (dopady sklenic, příborů apod.), vyžadují šetrnější zacházení. Ne každý navíc ocení, že si stolovníci vzájemně vidí na nohy.
  • Kov – Slouží jako konstrukční materiál. Používají se celokovové nohy nebo jen kovové prvky (spoje).
  • Plast – Používá se spíše u venkovních stolů, zahradního nábytku. U interiérových stolů se s ním příliš nesetkáte.
Při výběru materiálu vycházejte nejen z estetického dojmu, ale i praktických faktorů. Např. hmotnost může být důležitá, pokud budete stůl častěji přemísťovat. Těžký masivní stůl by se vám v takovém případě mohl poněkud zprotivit. Důležité je taky myslet na nosnost, odolnost, způsob použití. Na masivním stole si můžete třeba i zatančit, naopak skleněný (ač je sklo tvrzené) je skutečně spíše noblesní ozdobou. Dřevotříska představuje jakýsi střed. Kvalitní model lze využít i jako prostor pro práci, společenské hry apod.

Ke stolu je třeba rovněž vybrat vhodné židle. Ty by měly materiálově i stylově ladit. Často se prodávají stoly i se sadou židlí v plně sladěném designu, což může být zajisté výhodné řešení.

Jak vybrat jídelní stůl

Cena jídelních stolů

Kolik může stát kvalitní jídelní stůl? Rozpětí je opravdu veliké a vybrat si může opravdu každý.

✅ Jídelní stoly do 3000 Kč

Jde o sortu dostupných, ale velmi oblíbených jídelních stolů. Především se jedná o laminátové a dřevotřískové modely. Najdete zde však i levnější skleněné varianty. Výběr je výborný a méně nároční uživatelé jistě najdou kousek, který jim padne do oka.

✅ Jídelní stoly do 10 000 Kč

Opět převažují materiály jako lamino, dřevotříska apod. Často už takové stoly koupíte ve výhodné sadě i s židlemi. Už se zde však objevují i levnější masivní kousky. Obvykle jde o dostupné měkké dřeviny.

✅ Jídelní stoly nad 10 000 Kč

Kvalitní, designové a poctivé masivní stoly… zde začínají. Za skutečně špičkový nebo exkluzivní kousek ale zaplatíte běžně spíše desítky tisíc.

ProduktParametryCenaHodnocení
#1Jídelní Stůl Z Masivu Malmo
Deska: akátové dřevo
Rám: kov
Rozměr: cca 160 x 76 x 85
✔️ vyroben z masivu
📌 od 5300 Kč[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Jídelní Stůl Django
Deska: akátové dřevo
Rám: kov
Rozměr: 203 x 76 x 102 cm
✔️ velký jídelní stůl
📌 od 23000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Rozkládací Stůl Vivian
Deska: MDF deska
Rám: kov
Rozměr: cca 140-180x90 Cm
✔️ rozkládací
📌 od 5000 Kč[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Jídelní set 4425
Deska: dřevo
Rám: dřevo
Rozměr: cca 118 × 75 × 73 cm
✔️ jídelní set stůl + 4 židle
📌 od 6200 Kč[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Jídelní set ASTRO
Deska: MDF
Rám: kovový
Rozměr: 76 / 70x110 cm
✔️ jídelní set stůl + 4 židle
📌 od 4400 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Výsuvný jídelní stůl
Deska: MDF cca: 60 mm
Rám: kov, sklo, dřevo
Rozměr: 140(180)/85/76 cm
✔️ výsuvný jídelní stůl
📌 od 7000 Kč[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Jídelní stůl LILO
Deska: lamino
Rám: lamino
Rozměr: cca 138 × 130 × 80 cm
✔️ nejlevnější
📌 od 1600 Kč[usr 4.5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení