Domácnost

Nejlepší ventilátory na kamna: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší ventilátor na kamna a krby Chcete si doma dopřát dokonalé a útulné teplo rodinného krbu? Ani s kvalitními a dostatečně výkonnými krbovými kamny to nemusí být až tak snadné. Vytopit větší místnost – nebo rovnou více místnosti znamená hodně času a taky spotřebu otopu. Jak tento proces urychlit a zefektivnit? Řešení existuje a je překvapivě jednoduché – a dá se říct, že i relativně finančně nenáročné. Řeč je pochopitelně o krbových ventilátorech.

Zdánlivě jde o obyčejný větrák. Je však upravený tak, aby pomáhal účinně distribuovat teplo po domě. Tato pomůcka se může stát velmi přínosnou a přitom provozně nenáročnou součástí vašeho systému vytápění. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto přístroje fungují, jaké výhody nám mohou přinést a především – jak vybrat ten nejlepší ventilátor na kamna.

Při výběru krbového větráku hraje roli hned několik faktorů, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Instalace přitom typicky není nijak náročná. Naopak, většinu moderních ventilátorů jen postavíte či připevníte na místo a je hotovo. Rovněž jejich chod nemusíte nijak kontrolovat, protože zpravidla jsou „automatické“. Cena přitom začíná už kolem 1000 Kč. Jak se dozvíte níže, benefity jasně převažují. Zvlášť když si zvolíte adekvátní model. Pomoci vám – kromě našeho průvodce a žebříčku nejoblíbenějších větráků – mohou například i uživatelské testy a recenze ventilátorů na kamna. Dozvíte se v nich, zda konkrétní výrobek opravdu funguje tak, jak by měl.

Nejlepší ventilátor na kamna na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
1.EKOVENT STANDART 5
Nejlepší volba pro většinu domácností
✔️ magnetický ventilátor na kouřovod
✔️ není závislý na žádné obsluze
✔️ maximální pracovní teplota 50 °C – 340 °C
✔️ ušetří až 20%paliva
✔️ větrák, který vymění až 450 m3/hod
📌 od 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2.FLAMINGO pětilopatkový
Pět lopatek, vyšší otáčky
✔️ nepotřebuje napájení a vystačí si s teplem
✔️ provozní teplota od 50°C
✔️ oproti konkurenčním ventilátorům vyšší otáčky
✔️ k bezpečnosti slouží bimetalový pásek
✔️ ventilátor je bezúdržbový
📌 od 1705 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
3.FLAMINGO čtyřlopatkový
✔️ ventilátor pro krby a kamna
✔️ vyrábí si svou vlastní elektřinu
✔️ maximální rozsah teplot: 50°C - 320°C
✔️ velmi tichý chod
✔️ zvyšuje účinnost krbových kamen
📌 od 1500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
4.Kaminer 9596 YL-504
Oblíbený model
✔️ krbový ventilátor s 5 lopatkami
✔️ poháněn pouze teplem z krbu nebo kamen
✔️ speciální rukojeť pro přenášení za tepla
✔️ zapnutý při teplotě od 60 °C do 345 °C
✔️ velký pozitivní rozdíl ve vytápění větších prostor
📌 od 1099 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
5.Lienbacher 21.00.382.2
Extra výkonný
✔️ termoelektrický krbový ventilátor s magnetem
✔️ provozní teplota: 80 – 350 °C
✔️ vhodný pro kouřovody 120-150 mm
✔️ průtokové množství vzduchu: 187 m3/h
📌 od 1900 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
6.Turbo Fan 614S Basic
4 lopatkový
✔️ délka čepele ventilátoru 16cm
✔️ RPM otáček za minutu 720
✔️ aximální průtok vzduchu 300 m/hodina
✔️ maximální rozsah teplot: 85°C - 350°C
📌 od 1199 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Jak vybrat kvalitní ventilátor na kamna?

Na co se zaměřit při výběru ventilátoru na kamna? Především byste se měli seznámit s principem fungování této pomůcky a vědět, co od ní můžete očekávat. Z hlediska volby konkrétního modelu je zásadní výkon, udávaný zde typicky nikoli ve wattech, ale jako průtok vzduchu. Dále hraje roli počet lopatek, způsob instalace, provozní teploty a samozřejmě i cena nebo značka výrobce.

Co je to ventilátor na kamna a jak funguje?

Krbový ventilátor či větrák na kamna představuje šikovnou pomůcku, která může najít místo v domácnosti nebo jakémkoli jiném objektu vytápěném krbem, krbovými kamny nebo i klasickými kamny a kamínky. Smysl je poměrně zřejmý.

Ventilátor má za úkol distribuovat teplý vzduch do prostoru. Díky tomu můžete vytápět výrazně efektivněji a úsporněji, a navíc získat rovnoměrnější rozprostření teploty v domě a lepší, vyváženější tepelný komfort. Zjednodušeně řečeno, kvalitní ventilátor na krb by měl zabránit tomu, že v okolí krbu bude vedro k padnutí, kdežto na druhém konci místnosti budete muset sedět ve dvou svetrech a pod dekou.

To jsou výhody, které bezesporu stojí přinejmenším za úvahu. Nenechte se ovšem zmást, nejde o to položit na krb libovolný větrák a těšit se, že se brzy dočkáte kýženého efektu. Ventilátory pro tyto účely mají speciální konstrukci. Připevňují se přímo na kamna či kouřovod, odsávají teplo vydávané krbem a účinně ho rozptylují do prostoru.

Ventilátor na kamna a krby

Termoregulace a napájení krbového ventilátoru

Součástí krbového větráku je typicky i termostat, který umožňuje inteligentní regulaci. Pokud krb hodně „hicuje“, ventilátor zvýší výkon a otáčky. Naopak při poklesu teploty zpomaluje a při určité mezní teplotě se zcela vypne. Jedná se tedy o poměrně sofistikované zařízení. A teď to nejlepší…

Možná si říkáte, zda je skutečně ekonomicky kdovíjaká výhra sponzorovat chod větráku a v duchu propočítáváte, zda jeho pořízením skutečně dosáhnete finanční úspory. Ale s tím si hlavu lámat nemusíte. Krbové ventilátory jsou totiž takříkajíc „samochodné“.

Ne, nejde o perpetum mobile. Tyto ventilátory využívají fyzikální princip známý jako Peltiérův jev a pohání je de facto teplo krbu. Respektive speciální součástka známá jako Peltiérův článek, která pomáhá generovat elektrický proud pro pohon lopatek díky teplu krbu.

Existují i ventilátory s běžnějšími formami napájení, ale Peltiérův článek je bezesporu nejvýhodnějším a nejekonomičtějším i nejekologičtějším řešením. Proto tento typ ventilátorů jasně dominuje. Dalším bonusem je v podstatě bezhlučný chod.

Instalace krbového větráku

V případě krbových ventilátorů – zejména těch, které využívají Peltiérův jev – se nemusíte obávat ani nijak složité montáže. Nejsou potřeba žádné stavební zásahy ani úpravy. Většinou je možné větrák připevnit na kouřovod či kamna pomocí magnetického držadla či pomocí objímky. Instalace se však může trochu lišit podle typu větráku.

Ventilátory na kamna

Tento typ ventilátorů je populární pro naprostou jednoduchost. Výběr je větší a cena v průměru nižší. Ventilátor stačí postavit na plochu kamen jako jakýkoli obyčejný větrák.

Ventilátory na kouřovod

Tento typ ventilátorů bývá propracovanější, dražší, ale taky efektivnější. Připojují se na kouřovod pomocí již zmíněné objímky či magnetu, takže ani v tomto případě není instalace vysloveně složitá, ale flexibilita je poněkud menší. Potrubí musí mít stejný průměr a délku max. 1 metr.

Počet lopatek ventilátoru

Mezi parametry, na které byste se měli zaměřit při výběru ventilátoru na krb, rozhodně patří počet lopatek. Jde o jeden z nejdůležitějších faktorů. Od počtu lopatek lze totiž odvodit celkovou výkonnost ventilátoru. Čím vyšší počet lopatek, tím je ventilátor účinnější a distribuce vzduchu vydatnější.

V současnosti se lze setkat nejčastěji se čtyřmi, pěti nebo šesti lopatkami. Poměrně běžné jsou i dvoulopatkové modely vhodné spíš do malých místností s nízkým stropem. Menší je výběr sedmilopatkových modelů.

Průtok vzduchu

Průtok vzduchu je exaktním vyjádřením účinnosti ventilátoru a je tedy nabíledni, že jde o mimořádně důležitý parametr a faktor výběru. Optimální je, aby se vzduch v prostoru vyměnil alespoň 2-3krát za hodinu.

Slabé ventilátory nabídnou průtok do cca 250 m3 za hodinu. To stačí spíše na menší až středně velké místnosti. Solidní standard představují modely s výkonem kolem 300 až 450 m3. Ty už si poradí i s většími místnostmi nebo větším počtem místností. Setkat se však můžete i s výkonem 500 nebo více m3. Takové ventilátory uspokojí i vysoké nároky a efektivně obstarají větší domácnosti.

Provozní teploty

U krbových ventilátorů jsou podstatné i provozní teploty. Setkáte se hned se třemi souvisejícími parametry.

Prvním je startovací teplota. Jde o nejnižší teplotu, při které se ventilátor sepne a začne fungovat. V současnosti je celkem standardem startovací teplota 50°C. Běžně se však setkáte s modely, které mají startovací teplotu vyšší. Třeba 60°C nebo i více. Nižší teplota je ovšem obecně výhodnější, protože ohřátý vzduch je rychleji distribuován. Příliš nízká teplota by však znamenala rozhánění chladného vzduchu. Proto je 50°C obvykle spodní hranicí.

Dále se uvádí optimální provozní teplota. Co to znamená, je celkem jasné. Při této teplotě pracuje ventilátor nejefektivněji. Často bývá uváděna jako rozmezí. Například 80 až 300°C.

Poslední hodnotou je maximální rozsah provozních teplot. Spodní hranici obvykle určuje startovací teplota, horní je nejvyšší bezpečnou teplotou. V současnosti dosahuje horní hranice obvykle kolem 340°C.

Hmotnost

Hmotnost sice nemusí být až tak zásadním faktorem, přesto je dobré vědět, kolik tento typ ventilátorů průměrně váží. Jelikož bývají vyrobeny z lehkých materiálů a slitin, hmotnost je nejčastěji mezi cca 0,7 až 1,2 kg. Pokud by ventilátor hmotnostně výrazně vybočoval na jednu či druhou stranu, má smysl zajímat se, proč tomu tak je. Může jít například o šetření na materiálech a jejich kvalitě, což se může projevit na životnosti.

Otáčky

Jakou rychlost dokážou ventilátory ke krbu vyvinout? Rozsah se v rámci současné nabídky pohybuje mezi cca 600 až 2200 otáčkami za minutu. Ventilátory se čtyřmi nebo více lopatkami pracují většinou při nižších otáčkách (obvykle pod 1000 za minutu). Nad 1000 otáček za minutu běžně dosahují ventilátory se dvěma či třemi lopatkami.

Materiálové zpracování

Materiál zpracování je zásadní nejen kvůli odolnosti vůči vysokým teplotám, ale taky kvůli schopnosti teplo maximálně dobře vést. Častou volbou je hliník nebo hliníkové slitiny, jako je dural.

Kolik lze ušetřit používáním ventilátoru na krb?

Používání větráku na kamna má dva stěžejní důvody. Tepelný komfort zajištěný rovnoměrnou distribucí tepla. Za druhé pak úspora paliva, a tedy nákladů na topení. Kolik však může taková úspora činit?

U kvalitních krbových ventilátorů, jako je např. značka Ekovent, deklarují výrobci možnou úsporu i 15 až 20 % paliva při správném použití (správná instalace, adekvátní druh a výkon větráku vzhledem k vytápěným prostorám).

To už je poměrně podstatný rozdíl a sami si můžete spočítat, kolik to dělá v přepočtu na peníze. Pořizovací cena krbových ventilátorů přitom není nijak horentní. Je tedy zřejmé, že investice se vám brzy vrátí.

Cena ventilátorů na krb

Kolik stojí ventilátor na kamna? Investice nemusí být zvlášť vysoká a přitom vám tato pomůcka může pomoci v budoucnu značně ušetřit a hlavně se doma lépe cítit díky rovnoměrnější teplotě. Jaké náklady vás tedy čekají?

Krbové ventilátory do 1000 Kč

I v této relaci můžete ventilátor pořídit, výběr není zcela zanedbatelný, i když ani široký. Ventilátory mohou být vhodné například pro menší místnost, na vytápění chaty apod. Výkon (průtok vzduchu) bývá spíše nižší.

Krbové ventilátory do 2000 Kč

V této relaci najdete nejspíše největší výběr, pokud jde o domácí modely na principu Peltiérova článku. Vybrat si již můžete i z výkonných modelů s vysokým průtokem vzduchu kolem 300 až 500 m3 za hodinu.

Krbové ventilátory nad 2000 Kč

Velmi výkonné a kvalitní nebo speciální ventilátory na krb pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky krbových ventilátorů

  • Ekovent – Zřejmě nejpopulárnější značka s největším výběrem. Různé cenové relace, vysoká kvalita a výkon. Velmi dobrá volba.
  • HS Flamingo – Další populární značka s dobrým sortimentem a vysokou kvalitou výrobků. Ceny od cca 1500 Kč.
  • Kaminer – Kaminer má menší výběr, ale nabízí některé z velmi populárních modelů. Důvodem může být i poměrně velmi nízká cena. Výkonnostně jde o spíše slabší modely do menších prostor.
  • Turbo Fan – Značka solidních ventilátorů na krb. Výběr je ovšem omezenější.

Nejprodávanější krbové ventilátory

Nejprodávanější krbové ventilátory na trhu podle nákupního portálu Heureka.cz

PořadíProduktInfoHodnocení
1.EKOVENT STANDART 5
Nejlepší volba pro většinu domácností
✔️ magnetický ventilátor na kouřovod
✔️ není závislý na žádné obsluze
✔️ maximální pracovní teplota 50 °C – 340 °C
✔️ ušetří až 20%paliva
✔️ větrák, který vymění až 450 m3/hod
📌 od 1400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
2.FLAMINGO pětilopatkový
Pět lopatek, vyšší otáčky
✔️ nepotřebuje napájení a vystačí si s teplem
✔️ provozní teplota od 50°C
✔️ oproti konkurenčním ventilátorům vyšší otáčky
✔️ k bezpečnosti slouží bimetalový pásek
✔️ ventilátor je bezúdržbový
📌 od 1705 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
3.FLAMINGO čtyřlopatkový
✔️ ventilátor pro krby a kamna
✔️ vyrábí si svou vlastní elektřinu
✔️ maximální rozsah teplot: 50°C - 320°C
✔️ velmi tichý chod
✔️ zvyšuje účinnost krbových kamen
📌 od 1500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
4.Kaminer 9596 YL-504
Oblíbený model
✔️ krbový ventilátor s 5 lopatkami
✔️ poháněn pouze teplem z krbu nebo kamen
✔️ speciální rukojeť pro přenášení za tepla
✔️ zapnutý při teplotě od 60 °C do 345 °C
✔️ velký pozitivní rozdíl ve vytápění větších prostor
📌 od 1099 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
5.Lienbacher 21.00.382.2
Extra výkonný
✔️ termoelektrický krbový ventilátor s magnetem
✔️ provozní teplota: 80 – 350 °C
✔️ vhodný pro kouřovody 120-150 mm
✔️ průtokové množství vzduchu: 187 m3/h
📌 od 1900 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
6.Turbo Fan 614S Basic
4 lopatkový
✔️ délka čepele ventilátoru 16cm
✔️ RPM otáček za minutu 720
✔️ aximální průtok vzduchu 300 m/hodina
✔️ maximální rozsah teplot: 85°C - 350°C
📌 od 1199 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení