Domácnost

Nejlepší výčepní zařízení: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

Potřebujete sehnat co nejlepší výčepní zařízení, ale nevíte, jak se vyznat v důležitých parametrech? Pak jste na správném místě. V dnešním článku se na tuto problematiku velmi zevrubně podíváme a provedeme vás všemi důležitými faktory a aspekty výběru. Výčepní zařízení může mít různé podoby – od profesionálních po zcela provizorní a „polní“. Zmíníme se o všech možnostech, ale zásadní pozornost budeme věnovat především variantám pro příležitostné nebo domácí použití. Budeme společně hledat co nejlepší výčep pro zahradní party, oslavu, stánek s nápoji nebo jinou podobnou příležitost a účel.

Výběr nemusí být vyloženě komplikovaný, ale je potřeba si co nejlépe ujasnit konkrétní potřeby a požadavky. Pořízení kvalitního a dostatečně výkonného výčepního zařízení nebývá právě zanedbatelná investice. Proto je třeba vše dobře zvážit a zvolit si variantu, která bude odpovídat následné intenzitě a způsobu použití. V našem návodu vám taky poradíme, jak zařízení správně používat a jak se o něj starat, aby vydrželo co nejdéle v dobrém stavu a neohrozilo kvalitu čepovaného nápoje.

Nabídneme vám však nejenom odpovědi na obecné otázky. Sestavili jsme pro vás taky žebříček aktuálně nejoblíbenějších modelů, mezi nimiž možná najdete správnou inspiraci. O každém produktu si navíc můžete (a rozhodně to doporučujeme) dohledat další informace. Zajímavé a cenné zkušenosti se dozvíte z uživatelských recenzí výčepních zařízení, ale i z různých odborných textů.

Nejlepší výčepní zařízení na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Produkt roku 2020
Lindr Pygmy 20/K
Chladíci výkon: 20 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 15,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13800 Kč Číst recenze
#2Další na zvážení
Lindr Pygmy 20/k NEW Green Line
Chladíci výkon: 20 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#3Vyšší chladící výkon
Lindr Pygmy 25/K Green Line
Chladíci výkon: 25 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze
#4Výborné hodnocení
Lindr Pygmy 25/K Exclusive
Chladíci výkon: 20-25 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 16 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18000 Kč Číst recenze
#5Na 5l soudky
Klarstein Skal
Chladíci výkon: - l/hod.
Tlakový systém: CO2
Hmotnost: 6,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze

Jak vybrat výčepní zařízení

Výběrem výčepního zařízení vás provedeme velmi podrobně a krok za krokem. Samotné rozhodování obvykle není složité, ale je třeba chápat, jak zařízení fungují a na co se zaměřit. Zajímat nás proto budou především způsoby chlazení nápoje a taky tlakování, ale samozřejmě i výčepní výkon, důležité komponenty a podobně. To vše je třeba vybírat s ohledem na způsob použití a nároky, aby vám zařízení dobře sloužilo. Zajímat nás taky budou různé druhy a ceny výčepních zařízení, ale i nejznámější výrobci, mezi kterými u nás dominuje především značka LINDR.

Jaký typ výčepního zařízení zvolit

Existují různé druhy výčepních zařízení – ať už z hlediska způsobů chlazení, způsobu tlakování, umístění kompresoru, ale i podle výčepního výkonu, designového zpracování, velikosti, hmotnosti, mobility apod. Faktorů je řada.

Levné řešení pro nenáročné použití

Nejjednodušším a taky nejlevnějším řešením je základní pípa nebo pípa s ruční pumpou. Těmto zařízením se někdy říká i „party pípa“, což je příznačné. Takové elementární výčepní zařízení neposkytuje žádné chlazení a taky žádný nebo jen ručně vyvíjený tlak. Podobné pípy jsou k dostání už od cca 1000 Kč, takže nejde o nijak závratnou investici. Využijete je, pokud si rádi občas pořídíte soudek, který vyprázdníte například při setkání s přáteli, rodinných oslavách a nemáte nijak vysoké nároky.

Chlazení musíte vyřešit improvizovaným způsobem, anebo se spokojit se zteplalým nápojem. Taky tlak nebude nikdy dostatečný pro kvalitní čepování a dá se říct (nikoli s nadsázkou), že pivo budete ze sudu spíše rozlévat než čepovat. V kruhu blízkých ale nemusí být takové nedostatky zásadním problémem.

Profesionální řešení pro gastronomické provozy

Na zcela opačné straně spektra pak stojí špičková a výkonná výčepní zařízení určená pro komerční použití v restauracích, hospodách a podobně. Jde o nemobilní (rozměrná, těžká, komplikovaná) zařízení s vysokým výčepním (resp. chladicím) výkonem, který obvykle dosahuje 60 a více l za hodinu. Taková zařízení jsou samozřejmě drahá a náročná na údržbu. Používají většinou externí vodní chlazení a tlak je vytvářen pomocí plynu – obvykle biogonu.

Kompromisní řešení

V našem článku se budeme zabývat především jakousi střední kategorií výčepních zařízení. Kompaktními a praktickými modely určenými pro „terénní“ použití. Můžete je využít například na větších oslavách či akcích, v prodejních stáncích, na pivních slavnostech a při řadě dalších příležitostí.

Tato výčepní zařízení mohou mít přitom různé podoby, a to nejen z designového hlediska. Obvykle však disponují suchým, integrovaným chlazením a taky integrovaným kompresorem. Výčepní výkon je přitom různorodý, takže jistě najdete model odpovídající vašim požadavkům.

jak vybrat výčepní zařízení

Je nutné výčepní zařízení kupovat?

Výčepní zařízení s integrovaným kompresorem a chlazením stojí obvykle 8 a více tisíc korun v závislosti na výkonu. Jde o vyšší investici, která by se stěží mohla vyplatit při zcela sporadickém, nebo dokonce jednorázovém použití. Naštěstí je zde i možnost pronajmutí.

Pokud však chcete zařízení používat pravidelně nebo častěji, vyplatí se uvažovat o vlastním. Za pronájem také zaplatíte, nemluvě o nutnosti si jej pokaždé zařídit a složit vratnou zálohu. Mít doma své výčepní zařízení, které bude vždy připraveno k použití – to jistě stojí za zvážení.

Důležité otázky při výběru – FAQ

Jak se zorientovat v různých možnostech a parametrech výčepních zařízení, zúžit výběr a rozhodnout se pro správnou variantu? Nasměrovat vás mohou například vhodně položené otázky, pomocí nichž si uděláte přesnější představu o tom, co vlastně potřebujete – a co si můžete dovolit. Jaké otázky to mohou být?

  • Jak často a intenzivně budu zařízení používat? – Zde se takzvaně láme chleba. Jde o klíčovou otázku, od které se může odvíjet řada parametrů a vlastností přístroje. Sháníte model, který si dáte do domácí „klubovny“ a který načepuje pár litrů piva denně? Nebo potřebujete výčep, který obstará rodinnou oslavu, svatbu, či dokonce pivní festival? Klíčovou roli zde hraje chladicí výkon, ale i způsob tvorby tlaku a další aspekty (mobilita, cena atd.).
  • Jaké množství nápojů budu čepovat? – Zde jde v první řadě o chladicí výkon? Vytočíte za hodinu 20 piv anebo 120? Jde o velmi důležitý parametr a rozhodovací faktor.
  • Budu čepovat více druhů nápojů? – Některá výčepní zařízení jsou opatřena rovnou dvěma pípami, což je praktické, pokud chcete točit třeba dva druhy piva anebo pivo a nealkoholický nápoj k tomu.
  • Vyčepuji sud nárazově, nebo pozvolna? – Tato otázka se týká především použitého tlakového média. Při akci či oslavě se obvykle nárazově během kratší doby vyčepuje větší množství piva, takže nápoj neleží dlouho v sudu a nemá čas se „kazit“. Pokud budete čepovat spíše méně, ale průběžně, je vhodné zvolit spíše plynové tlakování než vzduchové.
  • Jaké jsou mé prostorové možnosti? – Ryze praktický faktor, který je ale taky třeba zohlednit. Jaké rozměry výčepního zařízení si můžete dovolit vzhledem k jeho umístění nebo způsobu převážení?
  • Budu zařízení často přenášet/převážet? – Budete hledat co nejkompaktnější zařízení třeba i na úkor výkonu nebo jiných parametrů?
  • Jaká piva/nápoje budu čepovat? – Zde jde hlavně o správnou volbu narážecí hlavy.
  • Je pro mě důležitý design? – Většina výčepních zařízení má zcela jednoduchý, pragmatický vzhled. Při některých příležitostech však může být vhodnější sáhnout po elegantním designovém modelu – i takové jsou k dostání.
  • Kolik mohu investovat? – Otázka ceny patří samozřejmě mezi prioritní a i tomuto faktoru se budeme věnovat.

čapování piva doma

Způsoby tlakování

Jak dostat pivo ze sudu do sklenice? To není hádanka, ale otázka volby nejvhodnějšího způsobu tlakování. V zásadě jsou dvě možnosti: vzduch vs. plyn. Každá tato varianta se dá ještě dále rozdělit a každé řešení nabízí nějaké výhody, ale skrývá i nějaká úskalí. Takže co vybrat?

Kompresor

Tvorba tlaku pomocí vzduchového kompresoru je velmi oblíbeným řešením především u výčepních zařízení určených pro příležitostná použití, jako jsou různé rodinné akce, oslavy, slavnosti, festivaly apod. Kompresory jsou velmi časté i při nenáročném domácím použití. Existují přitom dvě varianty kompresorových výčepů:

  • S integrovaným kompresorem – Velmi populární možnost, kdy je kompresor přímo součástí těla výčepu. Jde o mimořádně kompaktní a naprosto jednoduché řešení, které se osvědčuje při nárazových akcích i při domácím použití. U hobby modelů si zařízení navíc samo reguluje tlak, takže nemusíte nic řešit, jen ho správně zapojit (což není nijak složité) a zapnout.
  • S externím kompresorem – Použít lze i externí bezolejový kompresor. Samozřejmě jde o řešení složitější a méně praktické a méně mobilní.

Výhodou kompresorového (zejména integrovaného) provedení je tedy jednoduchost, snadné zapojení i obsluha, kompaktnost a mobilita i cenová dostupnost. Nemusíte totiž kupovat plynové bomby, platíte jen elektřinu spotřebovanou provozem kompresoru.

Nevýhodou jsou však jistá kvalitativní omezení. S kompresorovým řešením vystačíte v improvizovaném prostředí a při různých akcích, ale v restauračních provozech se využívá výhradně plyn. Vzduch totiž způsobuje poměrně velmi rychlé zvětrávání piva a má negativní dopad na vlastnosti nápoje. Naražený sud je vhodné vyčepovat do cca 24 hodin (max. 2 dní) a i tak nelze počítat s prvotřídní kvalitou. Je to daň za jednoduchost a dostupnost.

Plyny

Kdy sáhnout po plynovém tlakování? Samozřejmě u profesionálních restauračních výčepů, ale taky třeba v případě, že nebudete sud stáčet nárazově, ale spíše si průběžně dopřejete třeba pár piv s přáteli. Použití plynu je komplikovanější a taky poněkud nákladnější, ale dosáhnete vyšší trvanlivosti a kvality čepovaného nápoje. Jde tedy o řešení vhodné pro fajnšmekry. Je však třeba zvolit i správný plyn.

  • CO2 – Použití oxidu uhličitého je zcela vyhovující u limonád, ale u piva má své nedostatky. Po určité době pivo začne přehnaně pěnit a je příliš prosycené bublinkami. Přesto vydrží výrazně déle než v případě tlakování vzduchem – a to až 2 týdny.
  • N2 – Zejména při vyšších teplotách a delším skladování má dusík opačný efekt než oxid uhličitý. Je ideální pro neperlivé nápoje.
  • Biogon – Jde o kombinaci obou plynů, která zajišťuje optimální vlastnosti pro stáčení piva. Biogon zachová říz a vlastnosti piva až po 3 týdny! Pokud jde o kvalitu piva, jedná se jednoznačně o nejlepší řešení. Nevýhodou je cena pronájmu tlakových lahví, které jsou navíc velké (dvaceti nebo padesátilitrové).

Tlak

Jaký tlak je optimální při čepování piva? Jako určitou univerzální hodnotu, která svědčí většině piv, lze označit tlak 2,3 až 2,4 bar. V závislosti na druhu piva a dalších okolnostech se však ideální hodnota pohybuje v rozmezí cca 1,8 až 2,8 bar.

Chlazení

Vedle způsobu tvorby tlaku je dalším zásadním faktorem chlazení. Různé ruční a základní pípy žádné chlazení neposkytují a musíte si ho vyřešit sami nebo se smířit s nevhodnou teplotou piva. Kompletní výčepní zařízení už se však o chlazení samozřejmě starají. A to v zásadě dvěma způsoby…

Kontaktní chlazení

Suché, integrované chlazení, které spočívá v použití izolovaných hliníkových bloků. Je velmi populární u kompaktních výčepních zařízení – zejména pro domácí anebo komerční, ale nepříliš intenzivní použití. Jasnou výhodou je jednoduchost a nenáročnost. Nevýhodou je však nepříliš vysoký výkon. Proto se toto řešení uplatní jen do určitého objemu stáčeného piva. Pro náročné a intenzivní použití je vhodné zvolit vodní chlazení.

Vodní chlazení

Používá se v restauracích a dalších provozech, kde je nutný vysoký výkon a precizní kvalita. Toto řešení je ale nemobilní a obecně složitější.

jaké koupit výčepní zařízení

Chladicí (výčepní) výkon

Jde o jeden z naprosto stěžejních parametrů každého výčepního zařízení a reálný chladicí výkon je obvykle uveden hned v názvu a označení modelu. Udává se v litrech za hodinu a lze z něj jednoduše vyvodit, kolik piv je zařízení schopno vytočit za hodinu při dodržení patřičné teploty nápoje.

Například velmi malé, prakticky domácí, zařízení s výkonem 15 l/hod vám poskytne až 30 velkých vychlazených piv za hodinu. Profesionální model s výkonem např. 80 l/hod vychladí až 160 piv za hodinu.

  • Mezi nejoblíbenější varianty výčepních zařízení pro domácí a příležitostné použití patří modely s výkonem 15 až 25 l. Obstarají běžnou rodinnou oslavu, posezení s přáteli apod.
  • Zařízení kolem 40 l/hod už se uplatní i na větších akcích a při náročnějších příležitostech.
  • Zařízení s výkonem 80 l/hod už obstará i nápor konzumentů při různých slavnostech nebo festivalech.

Výkon zařízení tedy volte obezřetně a vždy raději s dostatečnou rezervou.

Narážecí hlavy

Narážecí hlavy neboli narážeče jsou komponenty nezbytné pro provoz výčepního zařízení. Pomocí nich narazíte sud a následně je rychlospojkou propojíte s hadicí vedoucí k tělu výčepu (potažmo k tlakovému zařízení). Existují tři druhy narážecích hlav:

  • Plochá
  • Bajonet
  • Kombi

Použití jedné nebo druhé hlavy nemá žádné konkrétní nevýhody. Jde jen o to mít správnou hlavu, která bude kompatibilní s uzávěrem sudu od daného pivovaru.

  • Nejčastěji se setkáte s hlavou typu bajonet (Budvar, Plzeň, Radegast, Gambrinus a další).
  • Další velmi častou hlavou je plochá, tzv. žehlička (Krušovice, Staropramen, Braník,…).
  • Méně používanou hlavou je navzdory matoucímu názvu typ kombi (Kofola, Černá hora,…).

Tyto hlavy nelze zaměnit, je zkrátka třeba mít správný typ na daný sud.

Materiál a zpracování

Pokud jde o materiálové zpracování, většina výčepních zařízení je kovová – využívá se buď hliník anebo u odolnějších a kvalitnějších modelů nerez. Setkat se můžete i s plastovými částmi. Hmotnost kompaktních modelů s integrovaným kompresorem a chlazením se může pohybovat v rozmezí cca 10 až 30 kg v závislosti na výkonu a dalších aspektech.

Jak výčepní zařízení používat

Způsob zapojení se samozřejmě liší podle konkrétního typu zařízení. U kompaktních modelů je ale zapojení vždy podobné a velmi jednoduché.

  • Narazíte sud s použitím odpovídající hlavy.
  • Pomocí dvou hadic (pivo a vzduch) a rychlospojek propojíte narážecí hlavu s tělem výčepu.
  • Zapojíte zařízení do elektřiny a zapnete.
  • Před prvním (a každým dalším) použitím je třeba zařízení pročistit.
  • Zařízení neumísťujte na přímé sluneční světlo, ani přímo ke zdi (průduchy musejí být volné).

Údržba výčepního zařízení

Z důvodu udržení hygieny, zdravotní nezávadnosti a kvality čepovaného nápoje je nutné výčepní zařízení pravidelně udržovat. Po každém použití je tedy třeba zařízení propláchnout – a to s pomocí speciálního sanitačního adaptéru, který se připojuje k zařízení a k vodovodu. Voda se natlakuje a následně protéká, dokud není čirá, bez pěny.

Video

Ceny výčepních zařízení

Jaké jsou ceny výčepních zařízení a jaká investice vás čeká, pokud si chcete s přáteli dopřát čepované pivo nebo potřebujete obstarat větší oslavu?

✅ Výčepní zařízení do 5000 Kč

Jak už jsme řekli, okolo 1000 Kč lze koupit jednoduché pípy. Do 5 tisíc pak lze pořídit i různá velmi kompaktní zařízení často s plynovými kartušemi použitelná s malými (obvykle 5litrovými sudy). Tyto modely jsou často designově velmi pěkně zpracované. Výkon je však malý.

✅ Výčepní zařízení do 10 000 Kč

Pod 10 tisíc korun lze už pořídit i výkonnější modely pro standardní sudy s integrovaným kompresorem a chlazením. V této ceně počítejte s výkonem do cca 25 l/hod.

✅ Výčepní zařízení nad 10 000 Kč

Výkonnější zařízení, která jsou vhodná pro častější a náročnější použití na různých akcích a oslavách. Najdete zde modely vhodné pro domácí, ale i komerční a profesionální použití.

Nejlepší značky výčepních zařízení

S jakými značkami se můžete v oblasti výčepních zařízení setkat a která stojí za pozornost?

  • Lindr – Naprosto jasnou jedničkou je značka Lindr, která má u nás v oblasti výčepních zařízení takřka monopolní postavení. Nabízí obrovský výběr a taky řadu kompaktních zařízení s integrovaným kompresorem a chlazením. Mezi oblíbené modely patří např. Lindr Pygmy 20/K. Jde o vůbec nejprodávanější výčepní zařízení na trhu. Lindr nabízí domácí, poloprofesionální i profesionální výčepní techniku špičkové kvality.
  • Sinop – Může být určitou alternativou k Lindru. Nabízí solidní sortiment kompaktních modelů, většinou s výkonem 24 nebo 40 l/hod. Obvykle velmi dobrá hodnocení v testech výčepních zařízení.
  • Klarstein – Nabízí zejména designové, malé modely určené pro použití s 5litrovými sudy.

Nejprodávanější výčepní zařízení na trhu

Nejprodávanější výčepní zařízení na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Produkt roku 2020
Lindr Pygmy 20/K
Chladíci výkon: 20 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 15,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13800 Kč Číst recenze
#2Další na zvážení
Lindr Pygmy 20/k NEW Green Line
Chladíci výkon: 20 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14000 Kč Číst recenze
#3Vyšší chladící výkon
Lindr Pygmy 25/K Green Line
Chladíci výkon: 25 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 16,5 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15000 Kč Číst recenze
#4Výborné hodnocení
Lindr Pygmy 25/K Exclusive
Chladíci výkon: 20-25 l/hod.
Kompresor: ano
Hmotnost: 16 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18000 Kč Číst recenze
#5Na 5l soudky
Klarstein Skal
Chladíci výkon: - l/hod.
Tlakový systém: CO2
Hmotnost: 6,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
0 Sdílení