Test 6 nejlepších krbových kamen

Nejlepší krbová kamna Kouzlo plápolajících plamenů je lidskému srdci blízké. Navozuje pocit klidu a bezpečí. I v dnešní době je proto velký zájem o krby a krbová kamna.

Zatímco první možnost přináší především estetické výhody, druhá spojuje krásu ohně s praktickým účelem. Krbovými kamny lze totiž účinně vytápět – a to nejen malou rekreační chatu, ale třeba i rodinný domek. Pokud i vás láká tato možnost topení v domácnosti, na chalupě nebo kdekoli jinde, připravili jsme pro vás výběr nejlepších krbových kamen, která jsou v současnosti k dostání.

Výběr vhodného typu a modelu není vůbec jednoduchý. Existuje opravdu velké množství variant a možností, přičemž každá nabízí jiné výhody, ale má taky svá specifická úskalí nebo nedostatky. V recenzi krbových kamen najdete velmi kvalitní výrobky a možná mezi nimi objevíte i kamna, která vás okamžitě osloví. Pokud se ale v parametrech a typech kamen příliš neorientujete, měli byste si před pořízením nejdříve zjistit dostatek informací a nenechat se ovlivnit prvotním nadšením nebo jen dokonalým designem.

I v tomto směru vám můžeme alespoň trochu pomoci. Na závěr testu jsme pro vás totiž připravili průvodce výběrem kamen. Dozvíte se v něm, jaké základní typy existují, a pokusíme se o jejich vzájemné srovnání. Zjistíte, jak se orientovat ve výkonu kamen a jejich možnostech, jaké materiály se používají pro výrobu a jaké mají vlastnosti, ale i další tipy a rady.

Test nejlepších krbových kamen podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
#1Jotul F 602 N GD
5 out of 5 stars (5 / 5)12 390 KčČíst recenze
#2Haas+Sohn Madeira
5 out of 5 stars (5 / 5)25 820 KčČíst recenze
#3Thorma Filex H
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)7 078 KčČíst recenze
#4HAAS+SOHN ARKTIC
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)16 990 KčČíst recenze
#5Jotul F 3 TD
5 out of 5 stars (5 / 5)22 490 KčČíst recenze
#6Prity K1 Optima
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)4 221 KčČíst recenze
TOP 6 krbových kamen

#1 Jotul F 602 N GD (od 12390 Kč)

 Recenze Jotul F 602 N GD  Jotul F 602 N GD patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejprodávanější krbová kamna – a to nejen v České republice. Pochází z dílny renomované norské společnosti Jotul a představují v podstatě vlajkovou loď této značky. Spojují v sobě moderní postupy s velmi dlouhou tradicí. Vždyť design těchto kamen, který je opravdu jedinečný a okouzlující, vznikl již ve 30. letech minulého století.

Jotul F 602 N GD jsou krásná a poměrně malá kamna. Jako topivo lze použít pouze dřevo a jejich výkon dosahuje až 8,5 kW (nominální 5,5 kW). Ačkoli jsou kamna drobnější a výkon není úplně dechberoucí, jejich vytápěcí schopnost je v poměru k němu skvělá. Lze je použít pro prostory až do 193 m3. Jejich účinnost je 71 %.

Kromě výjimečného poměru ceny a výkonu a perfektního designu oceníte jistě taky 10letou záruku a ani vybavení kamen nijak nezaostává. Je zde možnost volby zadního a horního vývodu, samozřejmě regulace vzduchu, a navíc i praktická plotýnka pro vaření pokrmů. Zásadní předností je velmi čisté spalování (dvoustupňové spalování CB). Dvířka kamínek jsou prosklená, tělo je z litiny a bezúdržbového smaltu. Váha je pouze 60 kg, což činí tato kamna ve srovnání s jinými velmi mobilními. Jsou určena pro polena do délky 40 cm.

Co potěší

 • Velmi krásná kamna s dlouhou tradicí
 • 10letá záruka, vynikající životnost
 • Vysoce kvalitní zpracování
 • Vzhledem k menším rozměrům výborná výhřevnost
 • Plotýnka na vaření

Co zamrzí

 • Pouze na dřevo

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 12390 Kč

Koupit v obchodě

#2 Haas+Sohn Madeira (od 25820 Kč)

 Recenze Haas+Sohn Madeira  Krbová kamna Madeira značky HAAS+SOHN jsou výrobkem společnosti, která vznikla spojením české a rakouské firmy v roce 1995. Tento elegantní model přichází s moderním, minimalistickým designem a velmi pěknými parametry. Zejména zaujme opravdu vysoká účinnost 82 %, což je podstatně více, než je běžný průměr.

Výkon těchto kamen je 3-6,4 kW a je určen pro tuhá paliva, jako je kusové dřevo nebo brikety. Vytápěcí schopnost je 55- 115 m3, což není vzhledem k velikosti kamen úplně omračující. Rozhodně je však výhodou terciární spalování, které zajišťuje právě nadprůměrnou účinnost kamen.

HAAS+SOHN Madeira jsou dvouplášťová kamna vyrobená z oceli a vnější plášť je možné opatřit keramickým obkladem. Vhodná jsou do modernějších domácností, ale i na chalupu. Výška kamen je 98 cm, váha 130 kg. Jde o velmi kvalitní produkt, který se těší velké oblibě a dobrému uživatelskému hodnocení. Madeira láká úsporností paliva v kombinaci se stylovým designem a vysokou efektivitou spalování.

Co potěší

 • Velmi vysoká účinnost 82 %
 • Moderní a stylové provedení
 • Terciární spalování
 • Dobrá výhřevnost

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Větší rozměry a váha

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 25820 Kč

Koupit v obchodě

#3 Thorma Filex H (od 7078 Kč)

 Recenze Thorma Filex H  Menší kamna na tuhá paliva Thorma Filex H představují vhodnou možnost, pokud potřebujete vytápět menší chatu nebo jednu místnost. Tato kamínka o váze 75 kg nabízejí 5kW výkon (max. až 7,5 kW) a jsou vhodná do prostoru od 50 do 110 m3.

Vkládat do nich můžete dřevěná polínka o velikosti max. 30 cm, použít ale můžete i dřevěné brikety nebo brikety z hnědého uhlí. Kamna potěší poměrně solidní účinností spalování, která je 78,5 %.

Model Thorma Filex H je litinový a smaltovaný v jednoduchém černém designu. Provedení je jednoplášťové. Na horní desce je k dispozici plotýnka na vaření nebo ohřívání pokrmů. Kamna jsou opatřeny přikládacími a popelníkovými dvířky s regulátory vzduchu a nepříliš bezpečnými rukojeťmi, které se po pár hodinách topení nebezpečně rozpálí.

Kamna poskytují pouze sekundární, nikoli terciární, spalování – jsou nicméně dostatečně efektivní a úsporná na palivo. Thorma Filex H zaujmou nízkou cenou v kombinaci s dobrými vlastnostmi. Jestliže hledáte dostupná kamna do menšího prostoru – zklamaní jistě nebudete.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Solidní výkon
 • Vhodná na chatu
 • Vysoká účinnost
 • Plotýnka
 • Produkt roku 2017 v anketě portálu Heureka.cz

Co zamrzí

 • Kliky dveří
 • Nízké provedení nepohodlné pro přikládání
 • Menší vytápěcí schopnost

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 7078 Kč

Koupit v obchodě

#4 HAAS+SOHN ARKTIC (od 16990 Kč)

 Recenze HAAS+SOHN ARKTIC  Se čtvrtým místem testu krbových kamen přichází další kamna značky HAAS+SOHN. Jedná se o model Arktic, který patří k opravdu velmi výkonným kouskům. Maximální výkon činí až 12 kW, což je značně nadprůměrná hodnota. Vysoká je ale i efektivita a vytápěcí schopnost. Tato kamna obstarají prostor o rozloze až 220 m3 a účinnost spalování je 79 %. Co se týče parametrů, není tomuto výrobku moc co vytknout.

A jak je na tom celkové provedení? Překvapivě taky velmi dobře. Design je sice spíš obyčejný a příliš nezaujme, ale zde možnost horního i zadního vývodu kouřovodu, kamna umožňují terciární spalování a potěší i detail v podobě odnímatelné kliky (kvůli ochraně před rozpálením nebo otevřením někým nepovolaným). V krbu lze topit dřevem do délky 50 cm, ale i dřevěnými a uhelnými briketami.

Tato ocelová kamna přinášejí celkově dobré vlastnosti a mohou být velmi dobrou volbou pro rodinný domek nebo chatu. Nevýhodou je snad jen trochu vyšší cena a taky provedení kliky, která je sice odnímatelná, ale má zlatou barvu a při manipulaci se někdy protáčí.

Co potěší

 • Velmi výkonná kamna
 • Vysoká účinnost, terciární spalování
 • Odnímatelná klika

Co zamrzí

 • Zlatá, hůře zpracovaná klika
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: od 16990 Kč

Koupit v obchodě

#5 Jotul F 3 TD (od 22490 Kč)

 Recenze Jotul F 3 TD  Předposlední příčka testu krbových kamen patří modelu Jotul F 3 TD, která sice nepatří mezi nejlevnější kousky, ale mohou nabídnout kombinaci velmi kvalitního provedení a silného výkonu.

Začněme technickými parametry. Jotul F 3 TD nabízí nominální výkon 7 kW, maximálně z nich vytáhnete až 9 kW. Jsou určeny i pro větší prostory do 216 m3 a účinnost spalování je 78 %. Topit můžete tuhými palivy, jako je dřevo do délky 40 cm, ale použít můžete i dřevěné nebo uhelné brikety.

Kamna JOTUL F 3 TD umožňují terciární spalování, mají horní i zadní vývod kouřovodu, samozřejmě možnost regulace vzduchu, a k tomu všemu dokonce 10letou záruku. Jsou ale poměrně těžká a rozměrná, dražší a „retro“ design taky nemusí vyhovovat zdaleka každému.

Co potěší

 • Velmi dobrý výkon a účinnost
 • 10letá záruka

Co zamrzí

 • Vyšší cena, větší rozměry a váha

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: od 22490 Kč

Koupit v obchodě

#6 Prity K1 Optima (od 4221 Kč)

 Recenze Prity K1 Optima  Poslední místo jsme vyhradili cenovému tipu v podobě kamen PRITY K1 Optima. Značka PRITY pochází z Bulharska, a proto nejspíš nevzbudí zrovna představu o luxusu nebo špičkové kvalitě.

Zdá se, že firma si je toho faktu vědoma a chytře útočí nízkou cenou. Výkon kamen ale za dané finanční prostředky není vůbec k zahození. Jmenovitý výkon 8 kW a vytápěcí schopnost až do 160 m3 mluví za vše. Taky účinnost je na úrovni velmi pěkných 78 %.

Hmotnost kamen je pouze 60 kg a použít můžete tuhé palivo v podobě dřeva nebo briket. Vývod je k dispozici pouze horní a chybí terciární spalování. Dvířka jsou netěsněná a klika je nepříliš kvalitně zpracovaná. Kamna tedy slibují dobrý výkon, ale zpracování poněkud zaostává, což by se mohlo projevit i na jejich životnosti. Pokud je ale nebudete přetěžovat, mohou představovat rozumnou a cenově dostupnou volbu.

Co potěší

 • Velmi dobrý výkon a účinnost
 • Velmi nízká cena

Co zamrzí

 • V některých ohledech horší zpracování

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: od 4221 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat krbová kamna?

Test máme za sebou a nyní se pojďme pustit do slíbeného průvodce nákupem, který vám může pomoci ujasnit si, jaká kamna vlastně potřebujete.

Krb, krbová vložka nebo krbová kamna?

Jaké jsou rozdíly mezi těmito možnostmi a jaké jsou výhody a nevýhody každé volby? Pojďme se ve stručnosti pokusit o shrnutí.

Krb

Klasický otevřený krb snad není třeba popisovat. Je ale nutné říct, že jeho funkce je z větší části estetická. Samozřejmě dokáže vytopit místnost, ve které je postaven, ale poměrně značně neefektivně. Účinnost je maximálně 20 %, což znamená velkou spotřebu dřeva i vzduchu. Navíc zde není žádná možnost regulace přívodu vzduchu, pořízení bývá poměrně drahé a je třeba upravit i blízké okolí, aby při prskání kousků uhlíků nedošlo k poškození podlahy nebo vznícení nějakého materiálu.

Krbová vložka

Krbová vložka představuje určitý upgrade klasického krbu. Vložka umožňuje efektivnější topení a přitom bývá obložená tak, aby estetickou hodnotou za tradičním krbem nezaostávala. Účinnost je v tomto případě až 70 % a úspora paliva je značná. S krbovou vložkou lze vytápět i větší prostor nebo celý dům (zejména s výměníkem, ale o tom později). Nevýhodou je i zde větší finanční a stavební náročnost.

Krbová kamna

Krbová kamna jsou samostatně stojící objekt, takže obvykle nevyžadují významné stavební úpravy. Taky jejich cena je obvykle nižší než u krbu nebo vložky. Účinnost a výhřevnost může být velmi vysoká a výkonnými kamny lze vytápět i celý dům. Modelů je velké množství a jistě najdete odpovídající kousek. Topit lze dřevem a tuhými palivy, ale existují i speciální kamna na biolíh nebo elektřinu.

S výměníkem, nebo bez něj?

Krbová kamna mohou být opatřena teplovzdušným nebo teplovodním výměníkem. Výhodou modelů s výměníkem je možnost napojit jej na rozvody topení a vytápět tak třeba všechny místnosti v domě prostřednictvím radiátorů a třeba i ohřívat vodu. Kamna s výměníkem jsou nicméně zpravidla dražší a náročnější na instalaci.

A jak se rozhodnout mezi teplovodní a teplovzdušnou variantou výměníku? Ta první je vhodná do rozlehlejších prostor pro časté a dlouhodobé topení, ale je finančně náročnější. Teplovzdušnou možnost oceníte tam, kde se topí méně často (chaty, chalupy apod.) a je potřeba prostor vyhřát rychleji. Teplovzdušný výměník ale nemusí dělat dobře alergikům.

Konvekční, nebo sálavá kamna?

Pokud se podíváme blíže na variantu krbových kamen bez výměníku, pak je podle způsobu distribuce tepla můžeme rozdělit na sálavá a teplovzdušná neboli konvekční.

Konvekční typ

Tento typ krbových kamen má dvouplášťovou konstrukci, přičemž do mezery vchází od podlahy chladnější vzduch, ohřívá se a proudí ven průduchy v horní části kamen. Tato kamna jsou vhodná, pokud chcete ohřívat větší plochy nebo i více pater.

Sálavý typ

Sálavá kamna jsou velmi oceňována a tento způsob topení je považován za „zdravější“ a příjemnější. Nedochází totiž k výraznému ohřevu vzduchu, ale k ohřevu okolních objektů a samozřejmě i lidí. Tento způsob ohřívání lze pocitově připodobnit k pobytu u otevřeného ohně nebo k ostrému slunci v zimě. Provedení kamen je jednoplášťové a nevýhodou je menší dosah. Kamna působí pouze na bezprostřední okolí nebo jednu místnost.

Materiál krbových kamen

Krbová kamna se vyrábějí nejčastěji z kovu (plechu), litiny nebo i keramiky. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?

Plechová kamna

Tato možnost bývá cenově nejdostupnější a představuje vhodnou volbu pro přitápění nebo příležitostné vytápění. Kamna se totiž velmi rychle rozehřejí a teplota v místnosti stoupá nahoru záhy. To samé ale platí i pro chladnutí. Pokud nepřikládáte, kamna rychle vychladnou. Pokud chcete topit přes noc a nebudete vstávat, abyste udržovali oheň, probudíte se nejspíš ráno do nepříjemného chladu.

Litina

Litinová kamna bývají obvykle v kombinaci se smaltovaným povrchem. Akumulují teplo, hřejí dlouho a rovnoměrně. Navíc jsou velmi odolná.

Keramika

Keramická kamna skvěle akumulují teplo a pracují efektivně, což se odrazí na významné úspoře paliva. Jsou navíc velmi trvanlivá.

Výkon

Výkon je při výběru kamen zásadní parametr a je třeba jej zvolit na míru vytápěným prostorům. Příliš výkonná kamna povedou k neekonomickému přetápění. Při regulaci vzduchu bude zase spalování nedokonalé, což povede k vyššímu zanášení komína a vnitřku kamen a k větší zátěži prostředí. Nedostatečný výkon zase bude nutit k přetěžování kamen, čímž může snadno dojít k jejich poškození a omezení jejich životnosti.

Velmi orientačně se uvádí, že 1 kW výkonu odpovídá prostoru o 20 m3, ve hře je ale řada faktorů a rozhodně neuděláte chybu, pokud se poradíte s odborníkem.

Jak na jednoduchý úklid popela? Zkuste krbové vysavače.

0 Sdílení

Jedna odpověď

 1. Martin

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin