Domácnost

Test 6 nejlepších žehlicích prken: Recenze & Jak vybrat

Vybrali jsme nejlepší žehlící prkna podle recenzí a testů v různých cenových relacích.

Nejlepší žehlicí prkna Žehlicí prkno se na první pohled jeví jako ta nejjednodušší věc na světě. Dnešní doba ale přináší obrovské možnosti a i tato zdánlivě primitivní pomůcka může nabývat různých (i velmi komplikovaných) podob – a její výběr se tak může stát náročnou záležitostí.

Žehlení patří mezi nejvíce nenáviděné domácí povinnosti a prvořadým účelem speciálního prkna je tuto činnost usnadnit a učinit pohodlnější a co nejméně nepříjemnou. To se ale podaří pouze v případě, že si správně vyberete. Sortiment je přitom dneska opravdu obrovský a můžete si vybírat od nejjednodušších, tradičních modelů až po velmi sofistikované pomůcky s propracovanou výbavou a spoustou možností pro opravdu náročné uživatele. Cena tohoto vybavení může být někdy i překvapivá – začíná už někde na dvou stech korunách a zastavit se může na deseti i více tisících.

Abychom vám výběr usnadnili, vytvořili jsme pro vás žebříček šesti nejlepších žehlicích prken současnosti.

Do testu jsme zařadili prkna v různých cenových relacích, aby si vybrat mohl skutečně každý. Zaměřili jsme se přitom na zásadní faktory, jako je poměr ceny a kvality, možnost nastavení, hmotnost, skladnost a manipulovatelnost, způsob rozkládání, stabilita, funkční výbava, zpracování a podobně. Věříme, že si v naší recenzi žehlicích prken najde favorita každý. A pokud si ani po jejím přečtení nebudete jisti, jaký model je pro vás ideální, připravili jsme pro vás ještě průvodce nákupem, který vám poskytne další důležité informace. Dozvíte se, jaké možnosti prkna nabízejí a na co se při výběru zaměřovat především.

Nejlepší žehlicí prkna na trhu

ProduktPopisHodnoceníCena (od)
#1Leifheit 72588 AirBoard
Premium M Plus NF

Délka: 120 cm
Výška: až 98 cm
Hmotnost: 4,8 kg
Šířka : 38 cm
✔️ až o 33 % rychlejší žehlení
✔️ bavlněný potah
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1610 KčČíst recenze
#2Vetro-Plus Profesional
Délka: 130 cm
Výška: 73-99 cm
Hmotnost: 10,4 kg
Šířka : 48 cm
✔️ velká plocha na žehlení
✔️ rukávník součástí balení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#3Vileda Total Reflect Plus
Délka: 130 cm
Výška: 74-97 cm
Hmotnost: 5,5 kg
Šířka : 44 cm
✔️ velká plocha na žehlení
✔️ vynikající recenze uživatelů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1840 KčČíst recenze
#4VILEDA Viva Express Compact
Délka: 114 cm
Výška: nastavitelná
Hmotnost: 5,3 kg
Šířka : 34 cm
✔️ kompaktní rozměry
✔️ snadná manipulace
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#5Lamart LT8039 110X33CM INCI
Délka: 110 cm
Výška: až 92 cm
Hmotnost: - kg
Šířka : 33 cm
✔️ nízká cena
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]420 KčČíst recenze
#6JATA Žehlicí prkno
Délka: 95 cm
Výška: až 70 cm
Hmotnost: 7,5 kg
Šířka : 35 cm
✔️ žehlicí prkno a schůdky (2v1)
❌ menší žehlicí plocha
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]1200 KčČíst recenze

Recenze TOP 6 žehlicích prken

# Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF (od 1610 Kč)

 Recenze Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF  Německá značka Leifheit patří mezi světové „top“ výrobce v oblasti pomůcek pro úklid a péči o domácnost. Není tedy divu, že se žehlicí prkno z dílny této společnosti umístilo hned na první příčce. Ostatně, jedná se o nejprodávanější žehlicí prkno u nás s vynikajícím poměrem ceny, kvality zpracování a vybavenosti.

Cena okolo třinácti set korun slibuje, že nejde o žádný prostinký, základní model, ale že se naopak můžete těšit na solidní komfort a možnosti. Produkt proto ocení i nároční uživatelé. Základem je samozřejmě vynikající stabilita a možnost upravit si výšku podle potřeby, aby nedocházelo k bolesti zad nebo krční páteře. O prkno se můžete bez obav i zapřít.

Rozměry prkna jsou 120 x 38 cm a výšku lze plynule nastavovat od 75 po 98 cm. Tyto hodnoty by měly být dostačující pro menší, střední i vyšší postavy. Hmotnost prkna je přitom pouze 4,6 kg, takže jeho obsluha je snadná, stejně jako montáž a složení. Prkno má taky stabilizační vlastnosti, a snadno jej proto pevně umístíte i na nerovnou podložku. Stačí na něj trochu zatlačit, aby si „sedlo“.

Velkým plusem je přítomnost vlastní elektrické zásuvky a vodicí antény. Díky tomu můžete komfortně žehlit kdekoli, aniž byste se museli zamotávat do kabelů. Za zmínku stojí taky zpracování samotné žehlicí plochy, která odráží teplo a páru a v podstatě tak žehlí prádlo i zespodu. Práce proto ubíhá mnohem rychleji. Toto prkno je vhodné i do velkých domácností, kde je třeba žehlit velké kupy prádla.

Co potěší

 • Komfortní a skvěle vybavené prkno
 • Vynikající poměr ceny a kvality
 • Vlastní zásuvka, vyrovnávací systém a další zlepšováky
 • Lehké a přitom velmi stabilní

Co zamrzí

 • Méně praktické umístění zásuvky

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Vetro-Plus Profesional (od 1600 Kč)

 Recenze Vetro-Plus Profesional  Vetro-Plus Profesional je další špičkové a velmi oblíbené žehlicí prkno. V tomto případě se můžete těšit na ještě o pár centimetrů větší rozpětí výškové nastavitelnosti (konkrétně od 73 do 99 cm) a taky na o něco větší rozměry žehlicí plochy (130 x 48 cm). Díky tomu je prkno dostatečně univerzální a vhodné i pro žehlení opravdu velkého množství nebo velkých kusů prádla a textilií. Na druhou stranu se budete muset smířit s vyšší hmotností, ta přesahuje 10 kg, a menší skladností.

Prkno Vetro-Plus Profesional je opatřeno vlastní zásuvkou a taky upravitelným odkladačem na žehličku i na prádlo. K dispozici je i rukávník, který usnadní žehlení této záludné části oděvů. Nohy jsou samozřejmě protiskluzové a stabilita je na velmi dobré úrovni. Konstrukce prkna je kovová, což zajišťuje vysokou odolnost a životnost. Shrnuto a podtrženo – jde o velmi kvalitní žehlicí prkno, které však vzhledem k vyšším rozměrům, hmotnosti a ceně ocení především nároční uživatelé ve velkých domácnostech.

Co potěší

 • Ideální pro časté žehlení a velké domácnosti
 • Vlastní zásuvka
 • Odkladače na prádlo i žehličku, rukávník
 • Odolná kovová konstrukce

Co zamrzí

 • Vyšší hmotnost a prostorová náročnost
 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Lamart LT8039 110X33CM INCI (od 420 Kč)

 Recenze Lamart LT8039 110X33CM INCI  Se čtvrtým místem naší recenze žehlicích prken na chvíli odhlédneme od modelů vyšší třídy a podíváme se na cenový tip, který jistě potěší méně náročné uživatele. Tento výrobek je dílem francouzské značky Lamart a představuje základní variantu bez výraznějších moderních zlepšováků.

Prkno se s menšími rozměry 110 x 33 cm uplatní především v menších domácnostech. Výškově jej lze nastavit až na 92 cm a velmi potěší nízká celková hmotnost, která činí jen něco málo přes tři kilogramy. Jde tedy o skladnou a praktickou variantu, která přitom poskytuje dostatečnou stabilitu na většině povrchů. Oceníte i kovové provedení konstrukce.

Žehlicí prkno Lamart LT8039 110X33CM INCI je opatřeno odkládací plochou na žehličku. Tato plocha disponuje čtyřmi speciálními silikonovými body, které slouží k ochraně žehlicího povrchu přístroje. Žehlicí prostor prkna je uzpůsoben pro lepší odvod páry a pokryt kvalitním bavlněným potahem.

Co potěší

 • Nízká cena
 • Velmi lehké a skladné prkno

Co zamrzí

 • Subtilnější konstrukce
 • Slabší výbava

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# JATA Žehlicí prkno a schůdky 2v1 848 N (od 1200 Kč)

 Recenze JATA Žehlicí prkno a schùdky 2v1 848 N  Poslední místo si v testu žehlicích prken vysloužil model značky Jata, který představuje poněkud zvláštní kombinaci klasického prkna a multifunkčních štafliček pro různé použití v domácnosti. Ačkoli schůdky s žehlením v podstatě nijak nesouvisí, uplatnění pro ně možná sem tam najdete. Ale nechme teď schůdky odpočívat, víc nás totiž zajímá druhá funkce – žehlicí prkno.

To bohužel nijak zásadně nevybočuje z průměru. Výbava zahrnuje pouze odkládací prostor na žehličku, perforovanou žehlicí plochu a bavlněný potah s filcovou podložkou. Rozměry desky jsou poměrně štědré a potěší i vysoká stabilita a odolnost kovové konstrukce, jejíž nosnost by měla být až 170 kg.

A teď k nevýhodám. Velkým zklamáním je nemožnost nastavitelnosti prkna. Výška je pevně stanovena na 84 cm. Vzhledem k ceně je taky na pováženou absence zásuvky nebo jiných pomůcek. Prkno se tedy opravdu vyplatí zejména v případě, že toužíte po kombinaci se schůdky.

Co potěší

 • Prkno a štafličky v jednom
 • Velmi odolná a stabilní konstrukce

Co zamrzí

 • Vyšší cena
 • Slabá výbava
 • Bez výškové nastavitelnosti

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.2 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat žehlicí prkno?

Na co se při výběru žehlicího prkna zaměřit především? To si povíme v následujícím průvodci nákupem.

Stabilita a provedení konstrukce

Stabilita prkna je pro pohodlné a efektivní žehlení zásadní. Nesmí se stát, že když zaberete, začne se prkno podlamovat, nebo dokonce jezdit po podlaze. Stabilita se pochopitelně špatně odhaduje pouhým pohledem a žádný výrobce se otevřeně nepřizná, že jeho výrobek je poněkud vachrlatý. Řešením je tedy buď odzkoušení produktu přímo v obchodě, nebo – v případě nákupu přes internet – sledování uživatelských recenzí nebo testů, jako je ten náš.

Výškové nastavení

Spolu se stabilitou jde o nejdůležitější faktor. Výška prkna musí být optimální. Příliš nízká poloha povede k hrbení a bolestem krku a zad. Žehlení se tak stane učiněným utrpením. Příliš vysoká poloha zase zapříčiní větší námahu rukou. Práce půjde pomaleji a sníží se ovladatelnost žehličky.

Většina prken umožňuje výškové nastavení v určitém rozmezí, které se nachází obvykle mezi 70 až 100 cm. Optimální výšku si můžete jednoduše odzkoušet a změřit například na starém prkně, stole nebo jinde. Budete tak vědět, zda konkrétní model umožňuje nastavení blížící se požadované hodnotě, nebo je úplně „mimo“. Ideální prkno je takové, u kterého můžete pohodlně žehlit vestoje i vsedě.

Rozložení, složení

Žehlicí prkna jsou poměrně rozměrné, ale jednoúčelové pomůcky. Je proto zřejmé, že většina lidí jim doma nevyhradí stálý prostor, ale po použití je bude chtít uklidit. Prkna proto umožňují složení do kompaktnější podoby. Způsobů rozkládání je několik…

 • Ruční rozkládání/skládání – levné, rychlé a nejčastější, ačkoli ne nejpohodlnější, řešení. Jde o mechanický systém, kdy stojan ručně zaklapnete do držáku na spodní straně desky.
 • Automatické řešení – Zařízení disponuje aretační páčkou, pomocí které můžete s konstrukcí snadno manipulovat. Velmi pohodlné a oblíbené řešení. Umožňuje plynulé nastavení výšky.
 • Automatické s omezením – Opět je zde aretační páčka, ale počet poloh je přesně stanoven.

Žehlicí plocha

Při výběru prkna hraje významnou roli i rozměr žehlicí desky. Obecně platí, že čím větší deska, tím pohodlnější a rychlejší žehlení. Rozměrná plocha ale pochopitelně zabere víc místa, prkno se stává méně skladným a roste i jeho hmotnost, která znesnadňuje manipulaci. Je tedy třeba najít vhodný kompromis. Rozměrná prkna se hodí spíše do velkých domácností, kde se žehlí velmi často a nebude vadit, že prkno zabere více místa.

Moderní žehlicí plochy taky bývají různě uzpůsobeny např. pro lepší odvod páry. U levnějších modelů tuto vlastnost zajišťuje perforace. Dražší, aktivní modely už mohou být vybaveny různými speciálními systémy pro odsávání, vysušování apod.

Potah

U většiny modelů jasně převládají čistě bavlněné potahy, které mají pro dané účely výhodné vlastnosti. Potah by taky rozhodně měl být snímatelný a pratelný.

Hmotnost

Současný sortiment zahrnuje úplně jednoduchá a základní žehlicí prkna, která koupíte velice levně – často na ně narazíte v supermarketu. Na první pohled se jeví jako výhodná koupě, ale už když nesete prkno k pokladně, nejspíš si všimnete, že je velmi lehké. Je to výhoda?

Pro přenášení jistě, ne toliko při samotné práci. Nízká hmotnost se pochopitelně odrazí na horší stabilitě. Na druhou stranu velmi těžká prkna jsou nemobilní, těžko se s nimi manipuluje, složité je skládání i rozkládání. Je tedy třeba hledat střední cestu, či spíše kompromis. Přitom vycházet i z objemu a frekvence žehlení, umístění prkna atd.

Pokud žehlíte často velké množství prádla, oceníte bytelnější, kvalitnější a těžší prkno, které vám bude dobře asistovat při práci a žehlení vám půjde od ruky. Pokud občas přežehlíte pár košil, nemusí se vyplatit doma skladovat „těžkotonážní“ prkno a zřejmě vystačíte s lehčím modelem, i když práce nebude tak pohodlná.

Nejlehčí prkna mohou vážit třeba jen cca 2-4 kg. Velmi těžká a dobře vybavená pak i 10 kg nebo víc. Největší výběr je v rozmezí mezi těmito extrémy. Tedy cca 4-9 kg.

Únik pár a tepla

Jak moderní žehlicí prkna řeší únik par a tepla při používání výkonných napařovacích žehliček? Paropropustnost je dána kvalitním, prodyšným potahem. Dále se můžete setkat z mřížováním či specifickou perforací samotné desky prkna. Dostatečná propustnost par je důležitá pro efektivní žehlení a zamezení poškození nebo znečištění některých tkanin. Proto doporučujeme zaměřit se při výběru žehlicího prkna i na tento faktor.

Polstrování/výplň

Mezi deskou a samotným potahem je typicky ještě výplň či polstrování o různé tloušťce, typicky cca 3-10 mm. Používají se přitom různé výplňové materiály. U levných prken se můžete setkat především s molitanem. Používá se taky jiné druhy pěn, moltonová tkanina, plstěné materiály, bavlněné vlákno a podobně.

Údržba

I samotné žehlicí prkno vyžaduje jisté ohledy, pokud má sloužit dlouho a dobře. To je jistě žádoucí, zvláště pak u dražších a kvalitnějších prken. Dobrá zpráva je, že žehlicí prkna nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, stačí se k nim slušně chovat. V první řadě je vhodné si z nich nedělat odkladiště nebo úložnou plochu, tím méně pro těžké předměty, které mohou přetěžovat jejich nosnost. Prkno po použití složte a uschovejte i proto, aby nepřekáželo, nepoškodilo se při případném pádu, nebo dokonce někoho nezranilo (dítě, zvíře). Potah je obvykle snímatelný a v případě bavlněných potahů i běžně pratelný.

Další prvky a vybavení

 • Odkládací plocha na žehličku – Je přítomna skoro u všech moderních modelů. Pokud máte těžkou žehličku, nebo dokonce parní generátor, je třeba brát to v potaz při výběru a ujistit se, že odkládací plocha daného prkna toto zařízení unese a je dost rozměrná a tvarově vhodná. Setkat se můžete s pevnými i výsuvnými odkladišti. První jmenované jsou vhodnější a méně problémové.
 • Elektrická zásuvka – U prken nad cca tisíc korun jde dnes už o poměrně běžnou záležitost. Zásuvka umožňuje pohodlnější žehlení a zvyšuje mobilitu prkna.
 • Další výbava – Některá žehlicí prkna mohou disponovat i dalšími praktickými prvky. Nejčastěji se jedná o rukávník, který usnadňuje žehlení této části oblečení. Setkat se můžete i s různými košíky nebo věšáky na vyžehlené prádlo.

Ceny žehlicích prken

Žehlicí prkno může být otázkou pár stovek i mnoha tisíc korun. Zde jsou tři hlavní cenové relace.

✅ Žehlicí prkna do 1000 Kč

Velmi levná prkna dostanete od cca 300 Kč (možná i méně). Počítejte s nízkou hmotností i stabilitou, levnými či základními materiály a jednoduchým zpracováním bez zvláštních prvků. Tato prkna se hodí pro nenáročné použití.

✅ Žehlicí prkna do 2000 Kč

Velký výběr nejprodávanějších žehlicích prken. Pokud se odhodláte investovat do určité kvality, můžete získat prkno, které vám vydrží velmi dlouho a skutečně vám pomůže pohodlně a rychle žehlit. Prkna mívají i další výbavu.

✅ Žehlicí prkna nad 3000 Kč

Prkna pro náročné. Typická je bytelná konstrukce se špičkovým skládacím mechanismem, odolnost, kvalita materiálů a nadstandardní výbava.

Nejlepší značky žehlicích prken

Které značky v oblasti žehlicích prken vynikají a zasluhují pozornost?

 • Leifheit – Tato značka nabízí skvělý výběr a je velmi populární. Nabízí i velmi levná prkna, ale těžiště sortimentu je ve střední cenové relaci.
 • Vileda – Další známá a velmi oblíbená značka. Zaměřuje se spíše na levnější prkna, zejména do 1000 Kč.
 • Brilanz – Levnější až středně drahá prkna. Menší výběr, ale řada velmi oblíbených modelů.
 • Brabantia – Obrovský výběr. Značka spíše pro náročné, středně drahá až drahá prkna.
ProduktPopisHodnoceníCena (od)
#1Leifheit 72588 AirBoard
Premium M Plus NF

Délka: 120 cm
Výška: až 98 cm
Hmotnost: 4,8 kg
Šířka : 38 cm
✔️ až o 33 % rychlejší žehlení
✔️ bavlněný potah
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1610 KčČíst recenze
#2Vetro-Plus Profesional
Délka: 130 cm
Výška: 73-99 cm
Hmotnost: 10,4 kg
Šířka : 48 cm
✔️ velká plocha na žehlení
✔️ rukávník součástí balení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#3Vileda Total Reflect Plus
Délka: 130 cm
Výška: 74-97 cm
Hmotnost: 5,5 kg
Šířka : 44 cm
✔️ velká plocha na žehlení
✔️ vynikající recenze uživatelů
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1840 KčČíst recenze
#4VILEDA Viva Express Compact
Délka: 114 cm
Výška: nastavitelná
Hmotnost: 5,3 kg
Šířka : 34 cm
✔️ kompaktní rozměry
✔️ snadná manipulace
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1000 KčČíst recenze
#5Lamart LT8039 110X33CM INCI
Délka: 110 cm
Výška: až 92 cm
Hmotnost: - kg
Šířka : 33 cm
✔️ nízká cena
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]420 KčČíst recenze
#6JATA Žehlicí prkno
Délka: 95 cm
Výška: až 70 cm
Hmotnost: 7,5 kg
Šířka : 35 cm
✔️ žehlicí prkno a schůdky (2v1)
❌ menší žehlicí plocha
[usr 4.2 text="true" tooltip="true"]1200 KčČíst recenze
Dříve jsme doporučovali tyto produkty (info již nemusí být aktuální):

# VILEDA Viva Express Eco (od Kč)

 Recenze VILEDA Viva Express Eco  Vileda je tradiční a u nás dobře známý a oblíbený německý výrobce úklidových prostředků. V naší recenzi žehlicích prken bude tuto značku zastupovat model Viva Express Eco, který se dostal na velmi pěkné třetí místo. S rozměry žehlicí plochy 120 x 38 cm jde o pohodlné a dostatečně rozměrné prkno. Samozřejmostí je možnost nastavení výšky, a to až na 97 cm. Hmotnost prkna je 6,2 kg.

VILEDA Viva Express Eco je dalším modelem vybaveným vlastní elektrickou zásuvkou, která umožňuje pohodlnější a mobilnější žehlení na různých místech. Kromě zásuvky se dočkáte ještě nepostradatelné odkládací plochy na žehličku. A to je z praktického vybavení tak vše. V dané kategorii jde však o poctivý standard.

Žehlicí plocha je potažena kvalitním bavlněným potahem a perforovaným povrchem propouštějícím páru. Na poněkud horší úrovni je stabilita a materiálové zpracování některých součástí. Taky přívodní šňůra by mohla být delší.

Co potěší

 • Vlastní zásuvka, odkládací prostor na žehličku

Co zamrzí

 • Horší stabilita a kluzkost na některých typech podlah
 • Kratší přívodní kabel

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

# Bosch TDN 1700P (od Kč)

 Recenze Bosch TDN 1700P  Od levného žehlicího prkna značky Lamart se odrazíme rovnou k opačnému konci cenového spektra a podíváme se na luxusní model německé společnosti Bosch, za který zaplatíte přes šest tisíc korun. Je sice pravda, že k dostání jsou běžně prkna i více než dvojnásobně dražší, v naší recenzi však hraje TDN 1700P v tomto směru prim. A co může tento výrobek nabídnout, aby vysoké pořizovací náklady obhájil?

Především jde již o skutečně aktivní prkno, které poskytuje při žehlení výraznou podporu. Ta je zajištěna například funkcemi pro nahřívání plochy, odsávání páry nebo vyfukování vzduchu. Žehlicí plocha je velmi rozměrná a odkládací prostor je vhodný pro všechny typy žehliček, a dokonce i pro robustní parní generátory (do hmotnosti až 7,5 kg).

Vzhledem k ceně je celkem pochopitelná přítomnost zásuvky, ale těšit se můžete i na transportní kolečka nebo obzvlášť dlouhý kabel s klipem a navíjením. Tyto drobnosti u rozměrného prkna vážicího přes 13 kg rozhodně potěší a zlepšují jeho praktické vlastnosti. A jak je to s nedostatky? Kromě vysoké ceny je určitým zklamáním třeba i malé rozpětí výškové nastavitelnosti (7 stupňů od 81 do 93 cm).

Co potěší

 • Aktivní prkno s funkcemi pro efektivní žehlení
 • Kvalitní zpracování

Co zamrzí

 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě
0 Sdílení