Objevil se vám na botě žralok? Praskla podrážka nebo šev? Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete uplatnit reklamaci, můžete se pokusit obuv spravit slepením. Samozřejmě však nelze použít jen tak ledajaké lepidlo. Podešve, švy i mnohá místa na usni bot jsou velmi namáhaná a je nutné zvolit lepidlo, které poskytne flexibilní, pružný spoj. Zároveň je potřeba, aby spoj snášel nejrůznější povětrnostní podmínky – ať už jde o velmi nízké teploty nebo třeba mokro. Jak tedy vybrat to nejlepší lepidlo na boty, které nabídne správné vlastnosti a vysokou odolnost, aby bota sloužila stejně jako nová?
Odpovědi najdete v našem dnešním článku a rovnou vám i poradíme, jak postupovat při opravě a lepení obuvi, abyste zvýšili šance na úspěšný, kvalitní výsledek. Kromě průvodce výběrem lepidla a jeho použitím na vás čeká opět i žebříček nejlepších a nejprodávanějších lepidel na boty. Vybírat můžete z lepidel různých značek a v různých cenových relacích.
Nejlepší lepidlo na boty, kůži a gumu na trhu
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | UHU Schuh & Leder na obuv a kožené výrobky | ✔️ Speciální kontaktní lepidlo pro lepení obuvi a kůže ✔️ Lepidlo vytváří pevný a elastický spoj ✔️ Odolné proti vodě, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám i louhům 📌 do 100 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Pattex Lepidlo na kůži | ✔️ Určené nejen pro lepení kůže, ale i dalších materiálů – guma, korek, plst, tvrdé PVC, měkké pěny, kov ✔️ Obzvlášť vysoká pevnost spoje ✔️ Vhodné pro viditelné lepené spoje, průhledné materiály, 📌 do 100 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Kanagom Na kůži | ✔️ Vhodné k lepení textilu, přírodní i umělé kůže, pryže ✔️ Speciální vodostálé lepidlo pro domácnost a domácí dílnu ✔️ Vylepšená receptura 📌 do 50 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Lepidlo na kůži Bond Ace 100g | ✔️ Lepidlo vyniká svou pevností a komfortem při práci ✔️ Nezapáchá jako běžná lepidla ✔️ K lepení podšívek či renovaci výrobků z kůže 📌 do 150 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#5 | PETEC Profilgummikleber Lepidlo na gumové profily 70g | ✔️ Pro lepení gumových profilů, pěnové gumy, kůže, plátna, plsti ✔️ Odolné vůči působení vody (i mořské), olejům, pohonným hmotám, ... ✔️ Vhodné pro savé i nesavé materiály 📌 do 150 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
Obsah článku
Jak vybrat lepidlo na boty
Pokud se chystáte spravovat obuv, měli byste se zaměřit na volbu správného typu lepidla. Nejde zde přitom jen o pořízení lepidla, které je použitelné na konkrétní materiály, jako je kůže, guma či plast, ale taky lepidla, které nabídne potřebné vlastnosti spoje a odolnost za specifických okolností. Zároveň je extrémně důležité dodržovat správný postup použití lepidla – v opačném případě nelze očekávat kvalitní výsledky.
Vyhodit, nebo opravit?
Když se něco pokazí, dá se to buď vyhodit, nebo opravit. První přístup v posledních minimálně třech dekádách převládl. Dnes už se však spousta lidí zase vrací k přístupu číslo dvě, který byl běžnou součástí života starších generací a zažívá renesanci. Proč? Je to ekologičtější, méně konzumní přístup, který se často i finančně vyplácí.
Pokud se vám stane, že se na botě objeví díra, ne vždy je nutné hned běžet pro nové. Některé kazy můžete poměrně snadno napravit pomocí vhodného lepidla. Samozřejmě existuje i možnost svěřit opravu do rukou profesionálnímu obuvníkovi, což se obvykle vyplatí u náročnějších oprav nebo v případě velmi drahých bot. Ale svépomocí lze přece jen lecjakou opravu obuvi zvládnout. Nevyžaduje to ani žádnou zvláštní zručnost či speciální schopnosti.
Jak postupovat při opravě poškozené obuvi?
Jak by měla oprava trhliny, praskliny či jiné vady na botě vypadat? A jak správně používat lepidla na boty? Pojďme se na to podívat…
Za prvé je důležité důkladně očistit povrchy, které se chystáte slepovat, od prachu a dalších nečistot. Použijte aceton či líh, můžete navlhčit ubrousek anebo nastříkat tekutinu sprejem. Některé velmi hladké, např. plastové, povrchy, může být rozhodně vhodné před lepením zdrsnit. Stačí je párkrát přejet smirkovým papírem. Tedy pokud je to vůbec možné, což ve stísněných spárách bot často není.
Samotné lepení pak provádějte při běžné pokojové teplotě, vyhýbejte se zejména extrémnějším teplotám, které mohou účinnost lepidla snížit.
Dalším krokem je nanesení lepidla. Použijte drobnou špachtli, tyčinku či štěteček, abyste se co nejlépe dostali do spáry a mohli vrstvu lepidla nanést důkladně a po celé ploše. Stačí tenká vrstva na obě slepované plochy, nikoli pouze na jednu stranu. Můžete i krátce plochy přitisknout, aby se lepidlo rozlilo a aby se ukázalo, zda někde není třeba vrstvu doplnit.
Třetí zásadní krok spočívá v tzv. zavadnutí lepidla. Týká se to zejména kaučukových, kontaktních lepidel, která se na obuv velmi často používají. Znamená to, že lepené plochy neslepujete ihned po nanesení lepidla, jak by se možná zdálo logické, ale udržíte je od sebe na dobu cca 10 až 15 minut. Můžete mezi ně vzepřít např. kus párátka nebo jinou překážku. Z lepidla za tu dobu vyvanou rozpouštědla. Optimální je řídit se přímo návodem u daného lepidla, pokud jde o dobu zavadnutí.
Čtvrtým krokem je samotné spojení lepených stran. U lepidel na boty je typicky zásadní použít co největší sílu a strany přitisknout opravdu „fest“. Stačí přitom pár vteřin. Poté už přichází poslední krok v podobě fixace spoje. Můžete botu např. omotat izolepou nebo použít nějaké svorky. Extrémní síla už není nutné, jde jen o zajištění spoje. Tato nechte boty „odpočívat“ aspoň 24 až 48 hodin. Celková doba schnutí a vytvrzování lepidla závisí i na okolní teplotě, čím je nižší, tím déle to trvá.
Pokud jste opravu provedli správně a použili adekvátní lepidlo, po této době by měl vzniknout opravdu velmi pevný spoj.
Co je to kontaktní lepidlo?
Pro opravy obuvi se nejčastěji uplatňují tzv. kontaktní lepidla. Tato lepidla patří do kategorie lepidel fyzikálně tuhnoucích. Tedy takových, která se vytvrzují vsakováním a odpařováním rozpouštědel. Opakem jsou lepidla reaktivní, která tuhnou např. vlivem vlhkosti prostředí, chemickou reakcí při kontaktu s kovy bez přístupu vzduchu (anaerobní), vlivem vysoké teploty nebo třeba vlivem UV či světelného záření.
Kontaktní lepidla mohou mít různé podoby. Mohou být vícesložková, můžete je pořídit ve spreji atd. Výhodou spoje slepeného kontaktními lepidly je jeho elastičnost a skvělá počáteční pevnost, ale taky vysoká odolnost vůči vlhkosti. Používají se právě na lepení textilií, gumy, kůže, ale i měkkých plastů a mnoha dalších materiálů.
Dá se na boty použít vteřinové lepidlo?
Vteřinová lepidla jsou velmi populární a kdekomu se nějaké válí doma v šuplíku. Mohou mít řidší až hustší gelovou konzistenci. Umožňují velmi rychlé slepení spojů z nejrůznějších materiálů a dobře spojují i dva rozdílné materiály. Použít je lze na plasty, kůži, kov či dřevo. Různá sekundová lepidla se však svými vlastnostmi liší. Některá mohou být vhodná jen pro určité materiály a rozdíly jsou i v dalších parametrech.
Řidší vteřinová lepidla dobře vzlínají a dostanou se i do velmi špatně přístupných spár. Hodí se zejména na menší opravované plochy. Některá poskytnou velmi až extrémně pevný spoj. Ale hodí se i na boty?
Spoj vteřinových lepidel sice bývá pevný, ale zpravidla spíše křehký, tedy málo flexibilní. Flexibilita či elastičnost jsou přitom zásadní požadavky na lepený spoj u obuvi. Dalším stěžejním požadavkem je voděodolnost – a ani zde většinou vteřinová lepidla dobře neobstojí. Existují i vteřiňáky, které poskytnou flexibilnější spoj, přesto v obecné rovině nelze říct, že by tento typ lepidel byl ideální a primární volbou pro opravování poškozené obuvi – zvláště ne v namáhaných, ohýbaných plochách, jako jsou švy, podrážka apod. Která lepidla se naopak hodí?
Osvědčená kaučuková (chloroprenová) lepidla
Pokud chcete opravovat boty, první volbou by mělo být právě kaučukové kontaktní lepidlo. Tato lepidla můžete taky najít pod označením chloropren či chloroprenová lepidla. Chloropren je totiž sloučenina, která se používá k výrobě tzv. chloroprenového kaučuku.
Kaučuková lepidla jsou velmi výhodná díky vlastnostem, jako je vytvoření flexibilního spoje, který je navíc voděodolný a snáší i velmi nízké teploty. To vše jsou vlastnosti, které u obuvi nutně potřebujete. Oprava například „žraloka“ s kaučukovým lepidlem tak může přinést velmi dobré výsledky.
Mohou slepené boty skutečně vydržet?
Pokud lepení provádíte svépomocí, vždy je zde riziko, že výsledek opravy nebude kdovíjak trvanlivý. Co může být příčinou? Nejčastěji je to buď nevhodná volba lepidla, nebo chyba v technologickém postupu. Například špatné očištění ploch, nanesení nerovnoměrné vrstvy lepidla, opomenutí fáze zavadnutí lepidla, nedostatečně dlouhá doba fixace spoje apod.
I při dodržení všech zásad a použití správného lepidla však může někdy dojít k rozpojení. Zvláště pokud jde o velmi namáhaná místa či velké praskliny. Například úplně příčně prasklá podrážka se i kvalitním lepidlem spojuje velmi těžko a je jen malá šance, že oprava nějakou delší dobu vydrží. Tím spíš, že k tomuto jevu dochází u levné obuvi z nekvalitních materiálů, takže spojené místo se může odrolit a popraskat okolo.
Ceny lepidel na boty
Kolik stojí kvalitní lepidlo na boty? Cena lepidel se běžně řádově pohybuje jen v desítkách Kč a přitom vám mohou pomoci zachránit boty i za tisíce Kč.
✅ Lepidla na boty do 70 Kč
Některá známá chemoprenová lepidla lze pořídit velmi levně, kolem 60 Kč za tubičku. Tato kaučuková lepidla jsou přitom pro opravu obuvi osvědčenou volbou. Známou dostupnou značkou jsou například chemoprenová lepidla Pattex.
✅ Lepidla na boty do 150 Kč
V této ceně najdete mnoho oblíbených a velmi kvalitních lepidel i známých a osvědčených značek. Jde o relaci, ve které máte zřejmě největší šanci najít to, co hledáte – s nejlepším poměrem ceny a kvality.
✅ Lepidla na boty nad 150 Kč
Lepidla na boty v této relaci už lze považovat za poměrně drahá a ne vždy nutně nabídnou adekvátně lepší výkon. Je případně třeba dobře vybírat.
Nejlepší značky lepidel na boty
Které značky lepidel na boty se těší největší oblibě a lze je označit za ověřené a kvalitní?
- Pattex – Chemoprenová (kaučuková) lepidla značky Pattex představují velmi známou a osvědčenou volbu pro základní opravu obuvi. Nízká cena.
- UHU – Kvalitní specializovaná lepidla na boty s velmi dobrým hodnocením. Jde zejména o lepidla na kožené boty.
- Bison – Známá značka lepidel, které nabízejí velmi silný spoj a jsou vhodná i na opravu obuvi. Lze je pořídit už v nižší střední cenové relaci. Dobrá volba.
- Mamut – Lepidla pro lepení gumových, kožených a textilních spojů lze najít i mezi lepidly této známé značky, které se rovněž může pochlubit velmi silným, odolným spojem a rychlou účinností. Spousta lidí má s opravou obuvi těmito lepidly velmi dobré zkušenosti.
Produkt | Info | Hodnocení | ||
---|---|---|---|---|
#1 | UHU Schuh & Leder na obuv a kožené výrobky | ✔️ Speciální kontaktní lepidlo pro lepení obuvi a kůže ✔️ Lepidlo vytváří pevný a elastický spoj ✔️ Odolné proti vodě, olejům, rozpouštědlům, ředěným kyselinám i louhům 📌 do 100 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |
#2 | Pattex Lepidlo na kůži | ✔️ Určené nejen pro lepení kůže, ale i dalších materiálů – guma, korek, plst, tvrdé PVC, měkké pěny, kov ✔️ Obzvlášť vysoká pevnost spoje ✔️ Vhodné pro viditelné lepené spoje, průhledné materiály, 📌 do 100 Kč | ⭐ 98 % | Číst recenze |
#3 | Kanagom Na kůži | ✔️ Vhodné k lepení textilu, přírodní i umělé kůže, pryže ✔️ Speciální vodostálé lepidlo pro domácnost a domácí dílnu ✔️ Vylepšená receptura 📌 do 50 Kč | ⭐ 96 % | Číst recenze |
#4 | Lepidlo na kůži Bond Ace 100g | ✔️ Lepidlo vyniká svou pevností a komfortem při práci ✔️ Nezapáchá jako běžná lepidla ✔️ K lepení podšívek či renovaci výrobků z kůže 📌 do 150 Kč | ⭐ 94 % | Číst recenze |
#5 | PETEC Profilgummikleber Lepidlo na gumové profily 70g | ✔️ Pro lepení gumových profilů, pěnové gumy, kůže, plátna, plsti ✔️ Odolné vůči působení vody (i mořské), olejům, pohonným hmotám, ... ✔️ Vhodné pro savé i nesavé materiály 📌 do 150 Kč | ⭐ 100 % | Číst recenze |