Domácnost

Nejlepší malířské válečky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší malírske válečkyPřišel čas vymalovat pokoj, byt či dům a sháníte proto co nejlepší malířský váleček, se kterým vám práce půjde pěkně od ruky? V takovém případě se pohodlně usaďte a začtěte do našeho článku. Dozvíte se v něm vše, co potřebujete vědět o této praktické pomůcce, jejím výběru, ale i používání. Malířské válečky jsou mimořádně praktická pomůcka, která umožnila, že základní vymalování pokoje zvládne většina šikovnějších lidí svépomocí – tedy bez pomoci profesionálního malíře, na nějž můžete nechat složitější a náročnější práce. Přesto se nedá říct, že malování s válečkem je hračka a zvládne ji každý bez rozmyslu. I při samotném výběru válečku je třeba přemýšlet nad konkrétními potřebami a volit pečlivě.

Malířské válečky jsou relativně dostupné zboží. Za jeden běžný kousek v průměru utratíte jen něco přes sto korun. Za sady nebo speciální modely několikanásobek. Investice je to rozhodně dobrá, protože malovat jistě nebudete jenom jednou a váleček se ve vaší domácí výbavě neztratí. Výběr válečku se může zdát jako banální záležitost – a v podstatě tomu tak i je. Přesto je dobré se zorientovat v základních parametrech, abyste si skutečně pořídili odpovídající výbavu. Špatné pomůcky mohou totiž rychlé přemalování pokoje změnit v noční můru. Ta vás ve výsledku může vyjít třeba i zbytečně draho.

V našem dnešním průvodci se zaměříme právě na správný výběr základní malířské pomůcky v podobě válečku a nabídneme vám i přehled nejzajímavějších aktuálních modelů. Pokud pokukujete po dražším a sofistikovanějším kousku, rozhodně neuškodí, pokud se s jeho přednostmi a nedostatky seznámíte například prostřednictvím uživatelských recenzí malířských válečků na internetu. V některých případech se můžete setkat i s podrobnými odbornými testy.

Nejlepší malířské válečky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#13 válečky v jednom
Top Shop Paint Racer
✔️ Bez rozlití a kapání
✔️ Ultraabsorbčná podložka
✔️ Pro všechny druhy povrchů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#2Wagner Handi-Roller 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
✔️ Teleskopická rukojeť 1,7 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#3Wagner Dynatec Roller
✔️ Objem zásobníku 500 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#4Klasický
Fieldmann FDMV 1501
✔️ Objem zásobníku 540 ml
✔️ Držák na trubici s klipem
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]659 Kč Číst recenze
#5Elektrický
Wagner Turbo Roll 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230 mm
✔️ Elektrické i ručné ovládaní
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1290 Kč Číst recenze
#6Profi Tools sada PROFI BLS1011
✔️ Malířský váleček (900 ml)
✔️ Váleček na okraje (300 ml)
✔️ Prodlužovací rukojeť
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze

Jak vybrat malířský váleček

Podle jakých parametrů, faktorů či měřítek vybírat malířský váleček? Právě na to se podíváme v následujícím průvodci. Už teď můžeme prozradit, že zajímat nás bude především velikost válečku, délka vlasu či použitý materiál. Ve zkratce se zaměříme i na použití válečku a na další pomůcky, které budete při malování bytu zřejmě potřebovat. Kromě toho představíme i tři základní cenové skupiny válečků a ve stručnosti shrneme jejich nabídku. Nakonec přidáme několik tipů na kvalitní a osvědčené výrobce.

Malířský váleček vs. štětka

Kterou z těchto dvou pomůcek zvolit? Jako obvykle není odpověď jednoznačná, ale závisí na řadě okolností. Malířská štětka je tradiční pomůcka, která se dnes stává doménou především profesionálních malířů. Práce s ní je pomalejší a náročnější, vyžaduje větší um. Většina „kutilů“, kteří se do malování pouští na vlastní pěst proto volí váleček. Práce s válečkem je rychlá, snadná a brzo se jej naučí ovládat skoro každý.

Štětka si na druhou stranu vede mnohem lépe při penetračních nátěrech a prvních nátěrech omítek, kdy mnohem lépe dostane barvu do podkladu. Pokud však nemáte zvláštní zkušenosti a chystáte se pouze na běžné přemalování pokoje, váleček je rozumná volba.

Výhody válečku:

  • Snadná a rychlá práce, kterou zvládne i amatér. Minimální riziko zanechání různých neestetických a nerovnoměrných stop.
  • Vhodné řešení pro běžně přemalování a oživení barev.
  • Méně nepořádku při malování.

jak vybrat malírský váleček

Malířské válečky podle velikosti

V první řadě se podíváme na dělení malířských válečků podle velikosti. Volba správné velikosti pro konkrétní druh práce je velmi důležitá. Jinak pravděpodobně nedosáhnete optimálních výsledků, případně vás to bude stát neúměrnou námahu. Válečky lze rozdělit (a obvykle se tak děje) pouze na malé a velké. My se podíváme na o jeden stupeň podrobnější dělení, abychom co nejlépe vystihli rozdíly mezi jednotlivými možnostmi.

  • Malé malířské válečky – Nejmenší velikosti válečků využijete při malování různých drobných ploch, hůře dostupných míst, hran, rohů apod. Taky se uplatní při detailnějších dokončovacích pracích.
  • Válečky střední velikosti – Šířka těchto válečků je obvykle do 15 cm. Jsou poněkud univerzálnější, poradí si i s většími plochami, ale přesnější práce pro ně také nebudou takový problém.
  • Velké malířské válečky – Široké válečky mohou mít i 40 a více cm. Z toho vyplývá, že jsou určeny na rychlou a snadnou práci na velkých, volných plochách.

Je tedy zřejmé, že velikost válečku musí odpovídat velikosti plochy, kterou budete malovat, ale i její členitosti.

Materiálové zpracování válečků

Dalším faktorem výběru by měl být materiál válečku. Proč hraje roli? Jednotlivé materiály se liší trvanlivostí, vydatností nanášení barvy i dalšími vlastnostmi. Některé se více nebo méně hodí pro určité povrchy i typy barev. Jaké jsou základní možnosti?

  • Polyamidové válečky – Vysoce kvalitní válečky s dlouhou životností, snadnou údržbou a vysokou vydatností nanášení. Oceníte je především na větších plochách. Podle délky vlákna se hodí na hrubé i hladké povrchy.
  • Polyesterové válečky – Levné, ale taky nepříliš kvalitní řešení s nízkou životností. Jde v podstatě o jednorázové válečky, které navíc trpí nižší vydatností. Jsou vhodné spíše na plochy, na které máte nižší nároky. Na malování interiérů se příliš nehodí.
  • Polyakrylové válečky – Poměrně oblíbené řešení vhodné pro malování interiérů. Slušná vydatnost na metr čtvereční, nižší cena, ale i životnost. Dobře se s nimi natírá i v rozích.
  • Přírodní materiály – Mohou být vlněné nebo i kožené. Používají se především na základové barvy. Dobré vlastnosti, ale vysoká cena.

Délka vlasu

Při výběru by nás měla zajímat i délka vlasu, tedy vláken válečku. Celkem logicky platí, že délka vláken by měla odpovídat struktuře a hrubosti povrchu.

  • Krátká vlákna – Do cca 13 mm. Nasají méně barvy, tudíž barva neodkapává a nestéká. Používají se na jemnější a menší plochy.
  • Dlouhá vlákna – Vhodná na hrubější povrchy a větší plochy. Délka obvykle okolo 20 mm.

jak malovat válečkem

Jak postupovat při používání válečku?

Slíbili jsme, že si ve zkratce řekneme i něco o správném použití válečku. Předpokládejme, že už jste si vybrali váleček nebo válečky podle vašich potřeb. Jak s nimi zacházet?

  • Než se pustíte do malování, je vhodné váleček na několik hodin namočit do vody a poté pořádně vyždímat. Zvýší se jeho nasákavost.
  • Po namočení do barvy je třeba několikrát přejet po speciální mřížce, která odkapaly přebytky barvy.
  • Zprvu tlačte, aby váleček předal barvu, poté přejíždějte volněji, abyste ji pečlivě a rovnoměrně rozprostřeli.
  • Začněte malováním stropu, teprve poté se pusťte do stěn.

Jaké další vybavení budete potřebovat?

Jenom váleček vám samozřejmě pokoj nevymaluje. Co dalšího si k malování pořídit? Zde jsou základní pomůcky, jejichž potřebu je vhodné zvážit.

  • Mřížka
  • Krycí pásky a folie
  • Štětka
  • Štafle nebo schůdky
  • Teleskopická násada na váleček
  • Volný kbelík
  • Sádra, tmel
  • A samozřejmě barvy dle potřeby

Video

Ceny malířských válečků

Malování bytu nebo domu není zrovna levný špás, ale jde o nezbytnost, která zajišťuje nutné hygienické i estetické vlastnosti a podmínky pro dobré bydlení. Navíc se obvykle provádí jen jednou za několik let. Váleček přitom obvykle nepatří mezi nejdražší položky (těmi jsou většinou barvy). Za kolik lze kvalitní malířský váleček pořídit?

✅ Válečky do 200 Kč

Základní kompletní, ale i samostatné válečky můžete pořídit už v této cenové relaci, často jen kolem sto korun. Nejlevnější jsou polyesterové modely, ale taky počítejte s vyšší pracností a malou životností. Samotné válečky (bez rukojeti) lze posléze dokupovat a stojí od několika desítek korun.

✅ Válečky do 1000 Kč

V této ceně najdete opravdu velký výběr různorodých setů. Ty se mohou velmi vyplatit, pokud váš čeká náročnější malování nebo budete malovat častěji různé plochy. V těchto cenách lze taky zakoupit všemožné pokročilejší a speciální válečky, včetně modelů s teleskopickými rukojeťmi.

✅ Válečky nad 1000 Kč

Zde se můžete poohlédnout po velmi sofistikovaných modelech válečků. Ty jsou většinou vybaveny různými technologiemi proti odkapávání, automatickým dávkováním barvy apod. Tyto válečky oceníte, pokud chcete, aby vám šla práce maximálně od ruky i s minimem zkušeností. Je ale se u dražších kousků orientovat i podle testů a recenzí malířských válečků, abyste zjistili, zda výrobek skutečně nabízí to, co slibuje.

Nejlepší značky malířských válečků

Kteří výrobci nabízejí kvalitní malířské válečky? Máme pro vás malý výběr.

  • Fieldmann – Tato oblíbená značka nabízí i dražší válečky pro náročnější uživatele, kteří ocení pokročilejší funkce. V nabídce je například nekapající váleček s vlastní nádržkou a dalšími vylepšeními.
  • Dulux – Nabídka především klasických válečků v solidní kvalitě a za velmi příznivé ceny okolo 100 Kč.
  • Wagner – Především pokročilejší a dražší válečky s teleskopickými rukojeťmi a dalšími, samonasávací technologií apod. Ceny i okolo 1000 Kč.
  • Spokar – Válečky a náhradní válečky, štětky, soupravy i další pomůcky od velmi nízkých cen.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#13 válečky v jednom
Top Shop Paint Racer
✔️ Bez rozlití a kapání
✔️ Ultraabsorbčná podložka
✔️ Pro všechny druhy povrchů
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#2Wagner Handi-Roller 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
✔️ Teleskopická rukojeť 1,7 m
[usr 5 text="true" tooltip="true"]990 Kč Číst recenze
#3Wagner Dynatec Roller
✔️ Objem zásobníku 500 ml
✔️ Šířka válečku 230mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
#4Klasický
Fieldmann FDMV 1501
✔️ Objem zásobníku 540 ml
✔️ Držák na trubici s klipem
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]659 Kč Číst recenze
#5Elektrický
Wagner Turbo Roll 550
✔️ Objem zásobníku 550 ml
✔️ Šířka válečku 230 mm
✔️ Elektrické i ručné ovládaní
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1290 Kč Číst recenze
#6Profi Tools sada PROFI BLS1011
✔️ Malířský váleček (900 ml)
✔️ Váleček na okraje (300 ml)
✔️ Prodlužovací rukojeť
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]800 Kč Číst recenze
0 Sdílení