Domácnost

Nejlepší sporáky na tuhá paliva – test, recenze a zkušenosti

Sporák na dřevo Vařit na kamnech v dnešní době? Samozřejmě, proč ne? Kamna a sporáky na tradiční paliva, především dřevo coby obnovitelný zdroj energie, jsou stále v kurzu. Dalo by se přímo říct, že se vracejí do módy. Moderní varianty už totiž zdaleka nepředstavují jen nějaké nouzové řešení například na chatu či chalupu, kde není plyn ani elektřina. Jde o parádní, stylové vybavení, které se může stát srdcem obytného prostoru domu. Včetně stálého domova.

Pokud vyznáváte rustikální či skandinávský styl a vábí vás jistý návrat k tradicím a blízkosti přírodě, tento typ topného a varného zařízení může být přesně to, co hledáte. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak vybrat nejlepší sporák na tuhá paliva. Ať už pro rodinný dům, chatu, chalupu nebo jiné využití. V našem průvodci vás seznámíme se všemi výhodami i nevýhodami a taky specifickými podmínkami a vlastnostmi používání těchto sporáků. Věnovat se budeme i konkrétním parametrům anebo významným výrobcům či cenovým relacím.

Pořízení kvalitních kamen na vaření není finančně úplně zanedbatelnou záležitostí. Najdou se sice i poměrně dostupné varianty, ale pečlivé zvážení nákupu je vždy na místě. Svými vlastnostmi, rozměry, výkonem i dalšími parametry musí sporák především odpovídat možnostem a potřebám prostoru a samozřejmě požadavkům obyvatel, kteří ho budou používat. Na rozdíl od plynového či elektrického sporáku je ten na tuhá paliva navíc i topným zařízením. Musíte tedy při výběru zvažovat dva zásadní faktory.

Ani tentokrát vás neochudíme o zásadní část článku – a to o žebříček nejlepších současných modelů. Vybrali jsme pro vás opravdu vynikající kousky v různých cenových relacích. Věříme, že si mezi nimi vyberete, nebo aspoň najdete inspiraci. Určitě se vyplatí, přečíst si před nákupem i odborné či uživatelské recenze sporáků na tuhá paliva. V nich můžete najít velmi užitečné informace o konkrétním výrobku či výrobcích, které vás zaujaly.

Nejlepší sporáky na tuhá paliva na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1PRITY 1P34
Nás vítěz - nejlepší cena / výkon
✔️ v prodeji levá i pravá varianta
✔️ výkon: 10 kW
✔️ vytápěcí schopnost 150 m3
✔️ pečící trouba, prosklené topeniště
✔️ rozměry (ŠxVxH): 75x80x45 cm

📌 od 12800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2Victoria Viki Lux
Robustnější řešení
✔️ kouřový vývod: horní - pravý
✔️ výkon: 10 kW
✔️ vytápěcí schopnost 180 m3
✔️ prosklená pečící trouba i topeniště
✔️ rozměry (ŠxVxH): 93x87x62 cm

📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3PRITY GT S DR
Oblíbený model, vysoký výkon
✔️ různé varianty provedení
✔️ výkon: 15 kW
✔️ pro vytápění, pečení a vaření
✔️ prosklená dvířka a teploměr
✔️ rozměry (ŠxVxH): 93x80x62 cm

📌 od 33000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4KVS Moravia Oliver 9170 VSP
Kvalitní sporák českého výrobce
✔️ český výrobce vyrábí ve Dvorcích
✔️ výkon: 6-8 kW
✔️ vytápěcí schopnost 120-160 m3
✔️ určený k vytápění, pečení a vaření
✔️ rozměry (ŠxVxH): 72x85x52 cm

📌 od 28200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#5La Nordica ROSETTA Maiolika BII
Kachlový sporák
✔️ výkon: 7,2 kW
✔️ vytápěcí schopnost 144 m3
✔️ obrovské krbové prosklení
✔️ rozměry (ŠxVxH): 86,3x84,8x56,8 cm

📌 od 48000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#6Alfa Plam REGULAR 46 CE
Tradiční bílý design
✔️ doprava kamen po ČR zdarma
✔️ výkon: 5 kW
✔️ vytápěcí schopnost 83 m3
✔️ smaltovaná trouba
✔️ rozměry (ŠxVxH): 92x85x57 cm

📌 od 14400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu

Jak vybrat sporák na tuhá paliva?

Podle čeho vybírat sporák na tuhá paliva? Mezi stěžejní parametry patří výkon. Vždy však velmi záleží na tom, jakým způsobem budete zařízení používat. Zda bude primární topná či především varná funkce. Velmi podstatná je i volba konkrétního paliva, tomu se pochopitelně budeme taky věnovat. Ohled musíte brát i na rozměry, konstrukci, materiály, možnosti a vybavení a ovšemže i design nebo cenovou hladinu.

Nejlepší sporáky na tuhá paliva

Proč si (ne)pořídit sporák na tuhá paliva? Důležité výhody a nevýhody

Sporák v podobě kamen není až tak běžnou záležitostí, ačkoli zájem roste. Proto je zajisté na místě se v první řadě zamyslet, zda je toto řešení skutečně to pravé. Rozhodnutí je to jistě velmi odpovědné. Sporák tohoto typu se může stát skutečnou dominantou domu či prostoru, ve kterém je umístěn. Poskytnout ono útulné teplo rodinného krbu. Zcela změnit ráz a pocit z interiéru.

Výhody

Kromě toho má samozřejmě praktické účely. Jde o zařízení pro přípravu jídla, případně může sloužit i k přitápění, vytápění nebo i ohřevu vody. Výhodou je, že mohou dosahovat vysokého výkonu. Využívají taky ekologické palivo. Dřevo nebo dřevěné hmoty. Topení dřevem je rozhodně levnější než elektřinou a obvykle i plynem. Takže i finanční provozní úspory mohou být poměrně značné. Sporák je taky nezávislý na jakékoli distribuční síti. Nepotřebuje přípojku na plyn ani elektřinu.

Stavební a prostorové nároky

Ale jsou tu i jistá úskalí. Dá se říct, že i poměrně významná. Jednak je to nutnost přizpůsobení prostoru. Především je samozřejmě potřeba komín. Obecně jsou pak tyto sporáky poměrně rozměrné a těžké. I když existují i „skladnější“ varianty, nemohou se srovnávat např. s plynovým vařičem, stolní elektrickou troubou apod. Čili určité instalační a prostorové nároky představují první okruh nikoli přímo nevýhod, ale dejme tomu komplikací.

Obsluha a provoz

Dalším okruhem, možná ještě zásadnějším, je údržba a obsluha, včetně přípravy topiva. Sporák je nutné čistit, udržovat komín. Taky musíte logicky sami přikládat a udržovat či zakládat oheň. Automatika zde nefunguje. Jelikož je topivem dřevo, musíte ho někde obstarávat. Surové dřevo je třeba štípat, nosit, skladovat atd. S briketami je to o něco jednodušší, ale pořád s nimi máte víc práce než s elektřinou či plynem.

Nemáme v úmyslu vás tímto výčtem odradit, ale připravit na všechny požadavky, které se s pořízením a provozem sporáku pojí. Za výhodu lze na druhou stranu považovat fakt, že ačkoli je obsluha sporáku na tuhá paliva poněkud pracnější, není složitá. Nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani znalosti, není potřeba nic složitě nastavovat nebo pracovat s komplikovanou technikou. Obsluhu si rychle osvojí každý.

Kouřovod, komín, umístění

V první řadě se do dané místnosti a na patřičné místo musí sporák vůbec vejít. Rozměry mohou být tedy prvním faktorem při výběru. Alespoň v případě, že nemáte místa dle libovůle. Výhodou je, že variabilita velikostí je poměrně značná.

Šířka začíná někdy i na méně než 70 cm u velmi úsporných modelů. Nejčastěji se pohybuje mezi cca 80 až 100 cm. Různorodá je i hloubka a výška. První jmenovaný rozměr může začínat i na 45 cm, ale končit až u 70 a více cm. Výška pak bývá nejčastěji kolem 80 až 90 cm. Najdou se ale i nízké modely.

Důležité je pak, aby byl sporák „sladěný“ s komínem. Zde je třeba vycházet z průměru kouřovodu, jeho umístění a požadavků na tah komína. Vývod pro komín se může nacházet na boku, vrchu nebo zadní straně sporáku. V případě bočního vývodu existují levé i pravé varianty. Opět je tu tedy vysoká variabilita.

Výměník

Poměrně zásadní rozhodnutí spočívá v tom, zda zvolit sporák s tepelným výměníkem. Díky tomu vznikne možnost vytápět případně i další místnosti prostřednictvím radiátorů. V takovém případě je nutné dbát na dostatečný výkon kamen. Modely s výměníkem bývají navíc dražší. Ne nutně o radikálně, přesto nejspíš rozdíl poznáte.

Topivo

Základním materiálem je surové dřevo. Dále dřevěné brikety. Některé sporáky mohou podporovat i topení s uhelnými briketami nebo rovnou uhlím. Vždy je ale nutné dodržovat povolené druhy paliv. Z hlediska paliva je třeba sledovat i max. velikost polen. Nejčastěji to bývá 25 až 35 cm. Vnitřní prostory bývají u těchto sporáků přece jen omezené.

Tip: Pro přípravu dřeva na topení využijte kvalitní štípačky na dřevo nebo štípací sekery

Výkon

Určitě nelze pořizovat kamna se sporákem na tuhá paliva bez úvahy o adekvátním výkonu. Důležité je to především v případě, že chcete zařízení používat nejen na vaření, ale i k vytápění. Ať už sekundárnímu nebo rovnou primárnímu.

Pokud jde v první řadě o vaření (nebo pečení), odvedou službu i modely při spodní výkonnostní hranici. Ta se nejčastěji pohybuje kolem 5-6 kW. Výhodou je často cenová dostupnost i menší rozměry. Běžně takové sporáky pořídíte už od cca 6 nebo 7 tisíc Kč. To je cena srovnatelná s levnými moderními sporáky a troubami na plyn či elektřinu.

I tyto relativně méně výkonné modely však mohou posloužit k vytápění menších prostorů. Například jedné místnosti. Samozřejmě je lze použít i jako druhotné topné zařízení. Pokud mají kamna sloužit primárně k vytápění, pak je třeba více vybírat a zvažovat. Např. kamna o výkonu 7-9 kW už by měla být schopná vytopit prostor o velikosti cca 150 až 180 m3. V reálu ale vždy záleží na množství faktorů. Výšce stropů, členitosti prostor, izolaci apod.

V každém případě je vhodné hledat výkon, který nebude ani příliš slabý, ale ani zbytečně předimenzovaný. To by vedlo k přetápění a zbytečně velkým nákladům na pořízení i provoz. Pokud jde o sporáky s výměníkem, zde bývá typicky výkon již poněkud vyšší. Od cca 10 kW.

Spotřeba paliva

Spotřeba paliva se pochopitelně odvíjí od výkonu zařízení. Výrobci často uvádějí orientační hodnoty v kg paliva za hodinu. Tyto údaje poslouží spíš skutečně pro zběžný přehled či porovnání modelů mezi sebou. Konkrétní spotřeba bude záviset na druhu paliva – a to včetně použité dřeviny, vnitřní vlhkosti paliva, způsobu topení a dalších faktorech.

Materiálové zpracování

Pokud jde o materiálové zpracování, můžete se setkat s různými variantami. Odvyklé jsou ocelové či litinové konstrukce. Použity mohou být i šamotové cihly, smalt a další materiály. U dražších modelů můžete narazit na dvojité opláštění. Dvířka bývají z dvojitého žáruvzdorného skla.

Možnosti a vybavení

Co může sporák na tuhá paliva umět a mít?

  • Varná deska – Litinová nebo třeba i sklokeramická varná plocha je pochopitelně zásadní součástí sporáků.
  • Pečicí trouba – Trouba nemusí být přítomna u všech modelů. Proto si rozmyslete, zda ji chcete a na tuto výbavu se zaměřte.
  • Regulace výkonu – Výkon hoření se jako u krbu ovládá (či spíše ovlivňuje) pomocí systému pro regulaci přívodu vzduchu.
  • Výměník – Jak bylo řečeno, slouží pro vytápění více místností pomocí radiátorů.
  • Zásobník na dřevo – Integrovaný zásobník je praktická pomůcka pro uskladnění paliva.
  • Vyjímatelné rošty – Pokud lze rošt umístit, do různých pozic je možné ovlivnit spotřebu paliva i výkon. To se hodí např. při zimním/letním provozu.

Ceny sporáků na tuhá paliva

Jakou sumu si připravit na pořízení kvalitního sporáku na tuhá paliva? Zde jsou základní cenové relace.

Sporáky do 10 000 Kč

Levné a méně výkonné modely lze pořídit od cca 6 tisíc Kč. V relaci do 10 tisíc Kč najdete docela solidní sortiment jednodušších sporáků. Výkon nejčastěji do 10 kW.

Sporáky do 20 000 Kč

Modely s výměníkem, vyšším výkonem nebo s důrazem na designové provedení a kvalitu zpracování. Vynikající výběr.

Sporáky nad 20 000 Kč

Buď výkonné modely určené pro vytápění větších prostor (např. celý rodinný dům) nebo vysoce stylové a designové modely s použitím špičkových materiálů. Obrovský výběr.

Nejlepší značky sporáků na tuhá paliva

Kteří výrobci sporáků na tuhá paliva dbají na kvalitu? Zde je pár adeptů…

  • Prity – Jedna z nejprodávanějších značek. Nabízí skvělý výběr i dostupnějších modelů do cca 10 nebo 15 tisíc Kč ve výborné kvalitě.
  • La Nordica – Obrovský výběr. Především nádherná tradiční kachlová kamna. Perfektní zpracování, ale vysoké ceny.
  • KVS Moravia – Gigantický výběr. Především vyšší až vysoké cenové relace. Vynikající kvalita.
  • Thorma – Výběr stylových modelů nejčastěji ve střední relaci. Nechybí ani zajímavé, minimalisticky a moderněji pojaté kousky.
ProduktInfoHodnocení
#1PRITY 1P34
Nás vítěz - nejlepší cena / výkon
✔️ v prodeji levá i pravá varianta
✔️ výkon: 10 kW
✔️ vytápěcí schopnost 150 m3
✔️ pečící trouba, prosklené topeniště
✔️ rozměry (ŠxVxH): 75x80x45 cm

📌 od 12800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#2Victoria Viki Lux
Robustnější řešení
✔️ kouřový vývod: horní - pravý
✔️ výkon: 10 kW
✔️ vytápěcí schopnost 180 m3
✔️ prosklená pečící trouba i topeniště
✔️ rozměry (ŠxVxH): 93x87x62 cm

📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#3PRITY GT S DR
Oblíbený model, vysoký výkon
✔️ různé varianty provedení
✔️ výkon: 15 kW
✔️ pro vytápění, pečení a vaření
✔️ prosklená dvířka a teploměr
✔️ rozměry (ŠxVxH): 93x80x62 cm

📌 od 33000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#4KVS Moravia Oliver 9170 VSP
Kvalitní sporák českého výrobce
✔️ český výrobce vyrábí ve Dvorcích
✔️ výkon: 6-8 kW
✔️ vytápěcí schopnost 120-160 m3
✔️ určený k vytápění, pečení a vaření
✔️ rozměry (ŠxVxH): 72x85x52 cm

📌 od 28200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#5La Nordica ROSETTA Maiolika BII
Kachlový sporák
✔️ výkon: 7,2 kW
✔️ vytápěcí schopnost 144 m3
✔️ obrovské krbové prosklení
✔️ rozměry (ŠxVxH): 86,3x84,8x56,8 cm

📌 od 48000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
#6Alfa Plam REGULAR 46 CE
Tradiční bílý design
✔️ doprava kamen po ČR zdarma
✔️ výkon: 5 kW
✔️ vytápěcí schopnost 83 m3
✔️ smaltovaná trouba
✔️ rozměry (ŠxVxH): 92x85x57 cm

📌 od 14400 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Zjistit cenu
0 Sdílení