Domácnost

Nejlepší chrániče na matrace: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší chrániče matrací
Zatímco ještě před pár dekádami se málokdo věnoval výběru matrace – i proto, že moc na výběr nebylo – dnes je tomu zcela jinak. Ložnímu vybavení a matracím obzvlášť je věnována velká pozornost. Sortiment je obrovský a rozmanitý. Moderní matrace jsou velmi propracované, komfortní, mají špičkové hygienické, zdravotní a ortopedické vlastnosti… a taky jsou často velmi drahé. Kvalitní spánek něco stojí, ale investice se jistě vyplatí. Určitě však nechcete kupovat matraci za mnoho tisíc každý druhý rok. Jak tedy životnost tohoto vybavení maximálně prodloužit? Kromě šetrného přístupu a vhodné péče můžete použít i mechanickou ochranu. Řeč je samozřejmě o chráničích matrace. A jak vybrat nejlepší chránič matrace pro svou postel? Právě to se dozvíte v dnešním článku. Zabývat se budeme nejdůležitějšími vlastnostmi a parametry, kterým se vyplatí věnovat před nákupem pozornost. Neopomeneme ani otázku cen a v krátkých recenzích se podíváme na zoubek některým populárním výrobcům a značkám.

Speciální chránič matrace představuje v principu další ochrannou vrstvu, která doplní funkci prostěradla a potahu. Chrániče mívají nicméně obvykle specifické vlastnosti a používají se zejména u určitých konkrétních situací a osob. Jejich cena nebývá – vzhledem k ceně kvalitní či zdravotní matrace – nijak vysoká. Chrániče přitom mohou i velmi výrazně prodloužit životnost matrace, zvlášť při výrazné zátěži. O této pomůcce se tedy vyplatí uvažovat. Jaké jsou konkrétní výhody či nevýhody a kdy je na místě chránič pořídit? To vše se dnes dozvíte.

V našem článku ovšem nesmí kromě průvodce chybět ani žebříček nejlepších a nejprodávanějších chráničů matrací. Najdete mezi nimi varianty pro různé účely a způsoby použití a v různých cenových relacích. Při výběru se můžete poradit i s uživatelskými nebo odbornějšími testy a recenzemi chráničů matrací.

Nejlepší chrániče na matrace na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Ochranný potah na matrace 3D Dormeo
Nejlepší, náš vítěz
✔️ Zadrží vodu a ochrání matraci před skvrnami
✔️ Pro matrace o max. výšce 27 cm
✔️ Pratelný při teplotě 60°C
📌 od 650 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#24Home Chránič matrace Harmony
Nejprodávanější chránič
✔️ Nepropouští žádné tekutiny
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
✔️ Velmi prodyšný
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#34Home Bamboo
Nepropustný s lemem
✔️ Nepropustný, měkký, prodyšný
✔️ Antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ochranný potah na matrace Fresh Dormeo
Oblíbený produkt
✔️ 100% bavlna - to nejlepší pro citlivou pokožku
✔️ Zcela voděodolná membrána
✔️ Vhodný pro všechny matrace s výškou do 33 cm
📌 od 690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#54home chránič matrace Balance
Prošívaný
✔️ Prošívaný chránič matrace
✔️ Praktické gumy o šíři 2 cm pro pohodlné uchycení k matraci
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
📌 od 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Matracový chránič NELLA
Bavlněný - vytváří pocit tepla
✔️ Prodlužuje životnost matrace
✔️ Mírně změkčuje matraci - vyšší pohodlí
✔️ Uchycení pomocí všitých gum v rozích
📌 od 1200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat chránič na matrace

Při výběru této poněkud specifické pomůcky je nutné vycházet především z konkrétního úmyslu a určení. Chránič matrace pro seniora dlouhodobě upoutaného na lůžko může mít jiné vlastnosti než chránič pro dítě a podobně. Důležité jsou samozřejmě rozměry, dále výrobní materiály a konkrétní funkční vlastnosti. Podstatný je i způsob upevnění, nároky a možnosti údržby, ale zajisté třeba i cena, případně výrobce. Tím vším se dnes budeme zabývat.

postel

Proč si pořídit chránič matrace?

Chrániče matrace plní především dva druhy úkolů. Jednak chrání samotnou matraci před ušpiněním, mechanickým poškozením apod. a prodlužují její životnost. Za druhé mohou poskytnout benefity i samotnému uživateli. Jde především o zlepšení hygienických vlastností, vyšší tepelný komfort nebo i lepší ortopedické vlastnosti.

Pot a tekutiny

Chránič může zabránit pronikání potu nebo jiných tekutin např. při polití nebo úniku moči. Tyto tekutiny mohou mít destruktivní vliv na vlastnosti matrace a snižovat její celkovou trvanlivost. Zvláště u drahých zdravotních matrací je to jistě škoda. Zhoršovat se může pružnost, prodyšnost.

Matrace dokonce může napadnout plíseň, která ji zcela znehodnotí. Tekutiny jsou tedy velkým nepřítelem tohoto ložního vybavení. Výrobci se dnes snaží vytvářet matrace velmi prodyšné, s vysokou schopností odvodu potu a vlhkosti. Tyto vlastnosti umocňují ještě promyšlenými potahy. Přesto je na místě i přídavná ochrana, zejména ve specifických případech…

 • Například pokud se opravdu velmi silně potíte, taky pro osoby trpící inkontinencí či děti. Stejně tak může být chránič rozumná volba, pokud v posteli například kojíte nebo konzumujete potraviny.

Hygiena a údržba

Chránič matrace taky zvyšuje hygieničnost a umožňuje lepší udržování čistoty. Na rozdíl od matrace lze chrániče prát – a to typicky i na vysoké teploty i 60°C. To je důležité zejména pro osoby s alergiemi, astmatem a jiné osoby citlivé na patogeny v lůžkovinách.

Kvalitní chrániče jsou i vyráběny tak, aby přirozeně poskytovaly např. antialergické, antibakteriální a jiné žádoucí vlastnosti.

Antidekubitní vlastnosti, komfortnější spánek

Chrániče na matrace mohou zvýšit i pohodlí a kvalitu spánku. Například mohou být hřejivé, velmi prodyšné apod. Důležitou roli může chránič hrát v případě osob, které jsou dlouhodoběji odkázány na lůžko. Ať už v důsledku nemoci či vysokého věku. V takovém případě je vysoké riziko vzniku nebezpečných a bolestivých proleženin. Vhodný chránič může toto riziko snížit, neboť vytvoří vyšší, měkkou vrstvu mezi jádrem matrace a uživatelem.

Pro tyto účely se osvědčil i materiál známý jako líná, visco-elastická nebo paměťová pěna, který se působením tepla přizpůsobuje anatomii uživatele. Tento materiál se používá u zdravotních a speciálních matrací, někdy bývá všit do potahu. Existují však i chrániče a podložky, které paměťovou pěnu obsahují.

Kdy a pro koho jsou chrániče matrace vhodné?

Pro koho a za jakých okolností nebo k jakým účelům jsou tedy chrániče matrací užitečné? Pojďme si to trochu shrnout…

 • Uplatní se u osob dlouhodoběji odkázaných na lůžko. Omezí riziko proleženin, zajistí lepší hygienu.
 • Jsou vhodné na dětské postýlky, zejména pokud se dítěti občas přihodí nehoda v podobě úniku moči.
 • Mohou být vhodnou ochranou na lůžka kojících matek.
 • Ocení je osoby, které se silně potí.
 • Jsou vhodné pro uživatele náročné na hygienu prostředí. Zejména pro alergiky, astmatiky apod.
 • Zvětší výšku matrace a tím usnadní ulehání a vstávání např. seniorům a osobám s problémy souvisejícími s pohybovým aparátem, rehabilitující pacienty po úrazech apod.

Mají chrániče matrací i nevýhody?

Chránič matrace může do jisté míry pozměnit a ovlivnit vlastnosti matrace samotné. Je tedy třeba volit chránič adekvátně k potřebám a zaměřit se na kvalitní výrobky. Důležitá je především dostatečná prodyšnost. Ta by měla být zajištěna i u nepropustných chráničů. Některé chrániče taky mohou způsobovat vyšší hlučnost (šustění při pohybu apod.).

Materiálové zpracování a nepropustné provedení

Chrániče mohou být z různých materiálů. Velmi častou a oblíbenou volbou jsou však modely kombinující bavlnu coby základní materiál (často ve froté nebo jiné specifické podobě) a polyuretanový (PUR) zátěr. Tento zátěr zajistí vysokou ochranu proti vlhkosti, aniž by došlo k zásadnímu omezení prodyšnosti. Tento typ chráničů patří k nejprodávanějším.

U chráničů, kde je vyžadována maximální vodotěsnost, jsou používány i jiné materiály. Často jde o materiály na bázi PVC. Chránič zajistí vysokou mechanickou odolnost i plnou voděodolnost (vůči vysokým objemům tekutin). Nevýhodou je však nižší komfort a prodyšnost, ale i vyšší hlučnost takového potahu. Proto se tyto chrániče hodí spíše pro náročnější, specifické použití.

Výrobci chráničů mohou sáhnout i po celé škále dalších materiálů a příměsí. Může to být například zmíněná paměťová (líná, visco) pěna, polyester, bambusové vlákno, tencel (z dřevních vláken), vlna, nebo dokonce i gumové materiály.

Způsoby upevnění

Důležitou otázkou je zajisté i způsob upevnění chrániče na matraci. Moderní chrániče většinou využívají pružné gumové pásy. To se týká především modelů, které chrání pouze svrchní, tedy lehací plochu matrace. Upevnění je velmi rychlé, snadné a přitom pevné.

Další možností je pružný lem jako u oblíbených elastických napínacích prostěradel. To se týká především chráničů, které zahrnují i boky matrace.

Velikost

Jak vybrat velikost chrániče matrace? Velmi jednoduše. Udává se totiž podle velikosti matrace. Nejčastější velikosti tudíž odpovídají standardním a nejpoužívanějším velikostem matrací. Pro jednolůžko jsou to velikosti 80 nebo 90 x 200 cm. Pro jeden a půl a dvoulůžka pak rozměry 140, 160 nebo 180 x 200 cm.

Vyrábějí s i větší či menší délky (195, 210 nebo 220 cm) a k dostání jsou i méně standardní, v některých případech i atypické rozměry. Ty však mohou být dražší, protože jsou často vyráběny na objednávku.

Samozřejmě se prodávají i chrániče ve velikostech na dětské postýlky. Jde o rozměry 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Opět jde o nejčastější, standardní velikosti dětských matrací a lůžek.

Dalším parametrem je ale i výška matrace. Ve značné části případů jsou chrániče v tomto smyslu poměrně značně univerzální, podobně jako již zmíněná napínací prostěradla. Běžně je lze použít na matrace o výšce až 30 cm, což je naprosto nadstandardní výška. Přesto je dobré, zvláštně pokud máte velmi vysokou matraci, se na tento údaj zaměřit a zkontrolovat, zda bude chránič „kompatibilní“.

Údržba chrániče

Chrániče jsou typicky koncipovány tak, aby bylo možné je prát – a to i při vysokých teplotách 60 nebo i 90 či více stupňů. Často však nejsou vhodné pro sušení v sušičce, žehlení nebo mají jiná omezení. Protože využívají funkční materiály, důrazně doporučujeme zkontrolovat návod/štítek a dodržovat pokyny údržby.

Pokud jde o četnost praní, ta by měla odpovídat četnosti praní povlečení. Většinou se doporučuje praní alespoň 1x týdně.

ložnice

Ceny chráničů matrací

Kolik stojí kvalitní chránič matrace? Tyto pomůcky většinou nejsou nijak zásadně drahé, jejich používání přitom může prodloužit životnost i velmi drahé matrace. Zde je přehled tří základních cenových relací.

✅ Chrániče matrací do 200 Kč

V této relaci jde vesměs o jednolůžkové potahy nebo chrániče na dětské postýlky. Materiálem může být bavlna se zátěrem či vodotěsné PVC i jiné.

✅ Chrániče matrací do 500 Kč

Kvalitní chrániče na jedno i dvoulůžka. Často jde o modely, které nabízejí výbornou kombinaci žádoucích vlastností, jako je prodyšnost, voděodolnost, hygienické vlastnosti apod.

✅ Chrániče matrací nad 500 Kč

Vynikající výběr vysoce kvalitních chráničů. Vyberou si i náročnější až velmi nároční zájemci.

Nejlepší značky chráničů matrací

Které značky matracových chráničů stojí za pozornost a nabízejí vysokou kvalitu za rozumnou cenu?

 • Dormeo – Velmi známý, renomovaný výrobce matrací, ale i dalšího vybavení včetně chráničů. Velmi vysoká kvalita, ale převážně i vyšší cena.
 • 4Home – Jedny z nejprodávanějších chráničů potahů na trhu. Tato značka vyniká především vynikajícím poměrem ceny a kvality.
 • Meradiso – Kvalitní a populární chrániče prodávané řetězcem Lidl. Alternativou je i značka Livarno.
 • Tropico – Velmi významný český výrobce matrací nabízí i kvalitní chrániče svých lůžkovin. Ceny jsou spíše střední až vyšší.
ProduktInfoHodnocení
#1Ochranný potah na matrace 3D Dormeo
Nejlepší, náš vítěz
✔️ Zadrží vodu a ochrání matraci před skvrnami
✔️ Pro matrace o max. výšce 27 cm
✔️ Pratelný při teplotě 60°C
📌 od 650 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#24Home Chránič matrace Harmony
Nejprodávanější chránič
✔️ Nepropouští žádné tekutiny
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
✔️ Velmi prodyšný
📌 od 400 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#34Home Bamboo
Nepropustný s lemem
✔️ Nepropustný, měkký, prodyšný
✔️ Antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
📌 od 380 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Ochranný potah na matrace Fresh Dormeo
Oblíbený produkt
✔️ 100% bavlna - to nejlepší pro citlivou pokožku
✔️ Zcela voděodolná membrána
✔️ Vhodný pro všechny matrace s výškou do 33 cm
📌 od 690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#54home chránič matrace Balance
Prošívaný
✔️ Prošívaný chránič matrace
✔️ Praktické gumy o šíři 2 cm pro pohodlné uchycení k matraci
✔️ Vhodný na matrace o maximální výšce 30 cm
📌 od 500 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Matracový chránič NELLA
Bavlněný - vytváří pocit tepla
✔️ Prodlužuje životnost matrace
✔️ Mírně změkčuje matraci - vyšší pohodlí
✔️ Uchycení pomocí všitých gum v rozích
📌 od 1200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení