Domácnost

Nejlepší sprchové kouty: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sprchové koutySprchový kout, anebo vana? Dlouholetý souboj, který dosud nemá jasného vítěze. A zřejmě ani mít nebude. Sprchový kout je trendy, protože dokáže ušetřit prostor a zároveň je velmi praktický. Vana nabízí trochu luxusu a rozmazlování. Každé řešení má tedy svá pro i proti a je třeba se rozhodovat na základě vlastních potřeb, možností a požadavků. Pokud jste zvolili možnost „sprchový kout“, jste na správné adrese. V dnešním článku se totiž budeme věnovat právě výběru nejlepšího sprchového koutu. Zajímat nás přitom budou různá hlediska. Technická, praktická i estetická. Nabídneme vám souhrnné informace, spoustu rad a taky třeba krátké recenze některých výrobců, u nichž si můžete toto vybavení pořídit.

Sprchové kouty jsou dnes stále populárnějším řešením – a při rekonstrukcích (zejména v menších koupelnách) často nahradí vanu. Možnosti provedení jsou navíc značně rozmanité, takže váš vkus a fantazie budou omezeny jen minimálně. Pokud tedy nebereme v potaz omezení rozpočtová. Sprchové kouty pochopitelně taky něco stojí, zvlášť chcete-li je mít přesně podle svých představ. Přesto může jít i o cenově relativně výhodné řešení, které váš rozpočet nemusí v rámci už tak jistě nákladné rekonstrukce nebo realizace koupelny zruinovat. Na druhou stranu, koupelnu rekonstrujete jednou, maximálně dvakrát za život. Pokud tedy nemáte dostatečné prostředky na vysněnou koupelnu, můžete šáhnout po úvěru na rekonstrukci.

V tomto článku se dozvíte, na jaké faktory a parametry se při výběru koutu zaměřit – a jaké zásadní otázky si položit. Kromě toho pro vás máme připravený i inspirativní žebříček aktuálně oblíbených variant. U sériových modelů se lze navíc řídit i testy nebo uživatelskými recenzemi sprchových koutů, které vám poskytnou velmi konkrétní informace o kvalitě daného produktu.

Nejlepší sprchové kouty na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SIKO čtvrtkruh 90x90x200 Multi Mbox
✔️ 5mm transparentní bezpečnostní sklo
✔️ 6x nastavitelné masážní trysky
✔️ vč. vaničky a sifonu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7990 Kč Číst recenze
#2CERSANIT ČTVRTKRUH 90X190 SKLO
✔️ čiré sklo s povrchovou úpravou EASY CLEAN o síle 5 mm
✔️ hliníkový profile v chromovém provedení
✔️ magnetické lišty
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7200 Kč Číst recenze
#3Sprchová zástěna walk-in Swiss Aqua Technologies
✔️ samostatné sklo walk-inu v čirém provedení
✔️ vysoce moderné provedení
✔️ levá i pravá orientace
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6800 Kč Číst recenze
#4Sprchový kout čtverecMulti Basic SIKOMUQ80CRCH
✔️ s profilem v lesklém chromu
✔️ výplň s neprůhledného bezpečnostního skla
✔️ snadná čistitelnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5GELCO ETERNO AG4290
✔️ exkluzivní sprchový kout s vaničkou
✔️ leštěné hliníkové profily
✔️ čiré bezpečnostní sklo tloušťky 5mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6900 Kč Číst recenze
#6Ravak Blix BLCP4-90
✔️ výplň z bezpečnostního čirého skla 6 mm
✔️ líbivý odlehčený design
✔️ unikátní a praktické madlo
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]9300 Kč Číst recenze
#7Ravak Supernova
✔️ výplň z neprůhledného plastu s dekorem pearl
✔️ levá i pravá orientace
✔️ ověrená kvalita
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]7400 Kč Číst recenze
#8Ravak Pivot
✔️ s profilem v matném chromu
✔️ levá i pravá orientace
✔️ pivotový mechanismus otevírání dveří
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9200 Kč Číst recenze

Jak vybrat sprchový kout

V první řadě byste se měli pevně a s vědomím všech výhod i nevýhod rozhodnout, zda je sprchový kout skutečně to nejlepší řešení pro vaši koupelnu. Pokud už máte jasno, přichází ta náročnější část. Volit budete materiálové zpracování, konstrukci, tvar i detaily jako způsob otevírání dveří a podobně. Pak samozřejmě vyvstává i otázka ceny.

Sprchové kouty na zakázku vás nejspíš vyjdou poněkud dráž, ale jasnou výhodou je řešení na míru, přesně tak, jak jste si ho vysnili. Pokud nemáte tak vysoké nároky a raději sáhnete po sériové variantě, můžete nějakou tu korunu (nebo více korun) ušetřit. V našem článku se velmi orientačně podíváme i na cenové hladiny sprchových koutů a boxů. Zajímat nás budou i někteří známí výrobci.

Výhody a nevýhody sprchového koutu

V čem spočívají výhody a nevýhody řešení v podobě sprchového koutu?

 • Sprchový kout lze pojmout velmi variabilně, existuje nepřeberné množství obměn a provedení. V tomto ohledu sprchový kout pravděpodobně překonává vany, které však lze samozřejmě taky zrealizovat různorodě a atypicky.
 • Jednou z největších a nejčastěji vyzdvihovaných výhod sprchového koutu je úspora prostoru. Zejména v menších panelákových koupelnách lidé často bojují o každý centimetr a kout může být elegantním a přitom úsporným řešením.
 • Další výhodou je praktičnost a pohodlí při sprchování. Pokud se spíše sprchujete, než koupete, je kout skvělá volba. Ve větších koupelnách není výjimkou kombinace sprchového koutu i vany, pokud například některý člen rodiny dává přednost koupání, jiný sprchování apod.
 • Pokud jde o finanční stránku, nelze jednoznačně říct, že je pořízení koutu levnější nebo dražší než pořízení vany. Totéž platí pro náročnost instalace. Vždy záleží na konkrétních požadavcích a řešeních. Kout se žlabem bude stavebně i finančně zřejmě náročnější než pořízení a instalace běžné vany. Sériový kout či box může být naopak poměrně dostupnou záležitostí s jednoduchou instalací.

jak vybrat sprchovy kout

Sprchový kout vs. sprchový box

Jaký je rozdíl mezi sprchovým koutem a sprchovým boxem? Jako sprchový box se zpravidla označuje kompletní sestava, která je již plně připravena k použití a stačí ji de facto nainstalovat (napojit na odpad, rozvody). U sprchových koutů je obvykle realizace náročnější, může vyžadovat i stavební úpravy.

Sprchový box může být skvělá volba, pokud vás odrazují právě složitější zásahy nebo úpravy a chtěli byste vše vyřešit rychle a jednoduše. Box může být velmi dobře vybavený a mít různé podoby. Nevýhoda však spočívá v tom, že nemusí splňovat všechny nároky na design a dokonalé sladění s vaší koupelnou. Pokud máte přesnou představu a nechcete z ní ustoupit, zvolte spíše sprchový kout na míru, ať můžete být s výsledkem dokonale spokojeni.

Žlab vs. vanička

Jedno ze zásadních dilemat při hledání řešení pro sprchový kout tkví v rozhodování mezi koutem s vaničkou a vyspádovaným koutem se žlebem. Žleb lze dokonale sladit s dlažbou koupelny, a navíc nabízí maximálně pohodlný přístup. Toto řešení tedy může být velice designové a elegantní, a navíc bezbariérové, a tudíž vhodné i např. pro seniory nebo pohybově omezené osoby. Je však třeba dostatečně promyšleně a důkladně řešit odtok vody a volit dlažbu s odpovídající protiskluznou úpravou. Celkově je však řešení pomocí žlebu realizačně náročnější.

Vanička může být jednodušším řešením bez nutnosti stavebních úprav – a má i další výhody. Odtok vody je bezpečně vyřešen, lze navíc vybrat vyšší, nižší nebo různě vybavenou či tvarovanou vaničku podle potřeby. Velmi variabilní je i materiálové zpracování. Vanička bude skvělým řešením i v domácnosti s dětmi.

Výběr sprchového koutu podle rámů

Další důležitý faktor se týká konstrukce zástěny. V zásadě se rozlišují tři varianty. Rámová, půlrámová a bezrámová konstrukce.

 • Rámová konstrukce znamená, že výplň zástěny je obehnána rámem ze všech stran. Jde o poměrně standardní řešení, které nabízí vysokou míru odolnosti a zvukové izolace. Dobře snáší i časté a méně šetrné používání.
 • Půlrámová konstrukce spočívá ve vynechání vertikálních rámů. Zůstává pouze spodní a horní horizontální rám. Jde o elegantní, lehčí, kompromisní řešení, které se taky často pojí s posuvným řešením otevírání dveří.
 • Bezrámová konstukce je moderní a stylové řešení, které může působit velice lehce, svěže a elegantně. Hodí se spíše do moderních, prostornějších koupelen a v kombinaci s rozměrnějšími kouty. Tato konstrukce je subtilnější a vyžaduje šetrnější zacházení, hůře odolává nárazům a zvuková izolace je taky slabší. I proto nemusí být úplně ideální do stísněných panelákových koupelen.

Materiálové zpracování

Stěžejní otázkou je samozřejmě i materiálové zpracování sprchového koutu. Jaké jsou běžně dostupné možnosti?

 • Pokud jde o provedení rámu, pak máte nejčastěji na výběr mezi hliníkovým a plastovým zpracováním. Plastové řešení může být v tomto případě pohodlnější, bezúdržbové, lehké a odolné. U hliníkového je třeba dbát na kvalitu, aby sloužil dlouho a bez potíží.
 • Výplň zástěny pak může být skleněná. To je jistě elegantní a vkusné řešení. Sklo je navíc vždy bezpečnostní a lze mít lesklou i matnou variantu. První působí exkluzivně, druhá je méně náročná na údržbu. Sklo však představuje těžší a dražší řešení. Plastová výplň je lehčí, levnější a v některých ohledech i praktičtější variantou.
 • Dále se lze zamýšlet nad materiálovým zpracováním vaničky, pokud se nerozhodnete pro dlážděný žleb. Vanička může být akrylátová, plastová, smaltovaná, z exkluzivnějších materiálů se nabízí například keramika, mramor apod.

sprchový kout v koupelně

Tvar sprchového koutu

Při řešení sprchového koutu budete samozřejmě muset zvolit i jeho tvar. Odhlédneme-li od různých atypických možností, pak nám zbývají v zásadě tři základní provedení:

 • Čtvrtkruh – Jistě víte, jak toto řešení vypadá, protože je velmi oblíbené. Kout je umístěn v rohu a vnější strana je (logicky jako jediná) zakulacená. Právě tyto kouty jsou zřejmě nejběžnější a nejpopulárnější, protože umožňují maximální prostorovou úsporu, přitom skýtají dostatečný komfort pro sprchování. Zejména boxy se vyrábějí především v této variantě.
 • Čtverec – Prostorově poměrně úsporné řešení do koupelen v rodinných domech i bytech.
 • Obdélník – Relativně méně běžné, ale za to velmi komfortní řešení. Hodí se však především do prostorných koupelen rodinných domů nebo apartmánů apod.

Otevírání dveří

Za zmínku jistě stojí i způsob otevírání dveří. Správná volba je velmi důležitá z hlediska pohodlí, ergonomie a praktičnosti – a to zejména v menších koupelnách.

 • Klasické otevírání do prostoru – Pohodlné a elegantní, ale vhodné spíše tam, kde je dostatek prostoru. Dveře mohou disponovat panty anebo může být otevírání pivotové, což je výhodné i z hlediska údržby. Kromě dostatku prostoru je třeba zabránit i odtoku vody.
 • Posuvné dveře – Velmi jednoduché a praktické řešení z hlediska úniku vody i prostorové úspornosti. Oblíbené v menších koupelnách.
 • Zalamovací otevírání – Zajistí velký vstup s minimálním omezením vnitřního prostoru. Opět bez nutnosti řešit únik vody.

Ve všech případech je třeba řešit dostatečnou kvalitu zpracování, aby byl možný bezproblémový, plynulý a tichý chod.

Kompromis: Vana se zástěnou

Ještě než se vrhneme na cenové relace, stojí za to zmínit jedno z kompromisních řešení, které jsme zatím nechávali stranou. Pokud se nechcete vzdát občasné relaxace ve vaně, ale většinou se jen rychle osprchujete – avšak nemáte v koupelně dostatek prostoru na kout i vanu zároveň – může být řešením vana se zástěnou. Zástěna umožní pohodlné sprchování ve stoje bez cákání vody všude kolem. Vstup je ovšem stále složitější a pohodlí při sprchování nedosahuje komfortu ve sprchovém koutu.

Ceny sprchových koutů

Jakou investici očekávat při realizaci sprchového koutu? Zde je malá nápověda.

✅ Sprchové kouty do 5000 Kč

Pokud máte nízké nároky, možná se vám podaří vejít se se sprchovým koutem do této částky. Mezi boxy najdete dostupné, jednodušší varianty – a některé z nich patří mezi nejprodávanější sprchové kouty u nás.

✅ Sprchové kouty do 20 000 Kč

Většina sprchových koutů se vejde do tohoto rozpočtu. Týká se to i koutů, u kterých budete vyžadovat nějaké ty úpravy, koutů se žlebem apod.

✅ Sprchové kouty nad 20 000 Kč

Pokud máte velmi specifické představy, chcete exkluzivní vybavení či materiály nebo atypické provedení, pak se dost možná cena realizace vyšplhá nad tuto hranici.

Nejlepší značky sprchových koutů

Kteří výrobci sprchových koutů a boxů patří mezi populární a dobře hodnocené?

 • Gelco – Gelco nabízí menší výběr zajímavých sprchových koutů, zejména ve čtvrtkruhovém provedení. Cena obvykle od 6 do 12 tisíc.
 • Ravak – Český výrobce koupelen a samozřejmě i sprchových koutů. Možnosti a výběr jsou vynikající, ceny různorodé, nechybí ani velmi dostupné boxy.
 • Siko – Další oblíbená česká firma, jejíž nabídka rozhodně stojí za pozornost. Siko se těší dobrým hodnocením.
 • Arttec – Velký výběr koutů a boxů, včetně exkluzivnějších variant. Ceny většinou nad 10 tisíc korun.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1SIKO čtvrtkruh 90x90x200 Multi Mbox
✔️ 5mm transparentní bezpečnostní sklo
✔️ 6x nastavitelné masážní trysky
✔️ vč. vaničky a sifonu
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7990 Kč Číst recenze
#2CERSANIT ČTVRTKRUH 90X190 SKLO
✔️ čiré sklo s povrchovou úpravou EASY CLEAN o síle 5 mm
✔️ hliníkový profile v chromovém provedení
✔️ magnetické lišty
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7200 Kč Číst recenze
#3Sprchová zástěna walk-in Swiss Aqua Technologies
✔️ samostatné sklo walk-inu v čirém provedení
✔️ vysoce moderné provedení
✔️ levá i pravá orientace
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6800 Kč Číst recenze
#4Sprchový kout čtverecMulti Basic SIKOMUQ80CRCH
✔️ s profilem v lesklém chromu
✔️ výplň s neprůhledného bezpečnostního skla
✔️ snadná čistitelnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
#5GELCO ETERNO AG4290
✔️ exkluzivní sprchový kout s vaničkou
✔️ leštěné hliníkové profily
✔️ čiré bezpečnostní sklo tloušťky 5mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6900 Kč Číst recenze
#6Ravak Blix BLCP4-90
✔️ výplň z bezpečnostního čirého skla 6 mm
✔️ líbivý odlehčený design
✔️ unikátní a praktické madlo
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]9300 Kč Číst recenze
#7Ravak Supernova
✔️ výplň z neprůhledného plastu s dekorem pearl
✔️ levá i pravá orientace
✔️ ověrená kvalita
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]7400 Kč Číst recenze
#8Ravak Pivot
✔️ s profilem v matném chromu
✔️ levá i pravá orientace
✔️ pivotový mechanismus otevírání dveří
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]9200 Kč Číst recenze
0 Sdílení