Domácnost

Nejlepší křesla typu ušák – test, recenze a zkušenosti

Nejlepší ušáky Křeslo patří dozajista mezi důležité symboly domova, pohody, tepla rodinného krbu a dalších příjemných a důležitých hodnot, které stojí za to budovat, udržovat a hýčkat. V dnešní době si můžete vybrat z celé široké plejády nejrůznějších druhů křesel. Od houpacích přes pracovní až po polohovací či masážní. A pak je tu taky jeden druh křesel, který přežívá a je stále v kurzu – navzdory letopočtu. Samozřejmě je řeč o starém dobrém ušáku.

Komfortním a útulném křesílku, které každý z nás zná minimálně od pohledu. Pokud se domníváte, že právě tento druh je ta správná volba pro vaše domácí hnízdečko, čtěte dále. Máme pro vás totiž speciálního průvodce, ve kterém se budeme věnovat právě výběru nejlepšího křesla typu ušák. Podíváme se přitom na všechna důležitá hlediska, nabídneme plnou nůši rad a tipů a dočkáte se i přehledu cenových relací.

Křeslo ušák může v některých lidech evokovat nábytek, který je vhodný spíše pro seniory a je poněkud zastaralý. Ano, starší lidé mají tento typ křesla ve zvláštní oblibě – a z dobrých důvodů. Rozhodně však není důvod využití ušáku takto marginalizovat. Vybírat můžete z nejrůznějších modelů a provedení – v žádném případě nechybí ani stylové kousky, které mohou představovat velmi výrazný a zajímavý prvek moderně zařízené domácnosti. Ušák je tu tedy pro každého. A vzhledem k tomu, jaké výhody nabízí, stojí jeho pořízení za zvážení.

V našem článku se zaměříme na výběr křesla z hlediska nejpodstatnějších parametrů – ať už technických, nebo jiných. Nahlédněte taky do našeho žebříčku… Najdete v něm totiž nejzajímavější modely současnosti. O tom, zda daný kus splní vaše nároky na pohodlí a kvalitu se pak můžete přesvědčit buď osobním vyzkoušením, anebo i zprostředkovaně skrze recenze křesel „ušáků“. K těm ovšem nepřistupujte se slepou důvěrou. Každý totiž máme jiný vkus.

Nejlepší křesla typu ušák na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Signal Nábytek ušák + podnožka
✔️ 6 barevných provedení
✔️ V ceně také podnožka
✔️ Moderní Skandinávský design
📌 od 5400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Křeslo Ušák Luis
✔️ Potah obstál v testech kvality na oděr
✔️ Šířka/výška/hloubka: 73/101/96 cm
✔️ Dřevěné nohy černé barvy
✔️ 3 barevná provedení
📌 od 7500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Relaxační křeslo ušák TITAN
✔️ Masivní ušák
✔️ Ideální ušák na čtení
✔️ Nosnost 120 kg
📌 od 4900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Max Winzer Miriam Linen
✔️ Prémiové provedení i materiály
✔️ 13 barevných provedení
✔️ Německý produkt z rodinné firmy
📌 od 24000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5HALMAR - Křeslo TYRION
✔️ Pohodlné látkové křeslo
✔️ Dřevěné nohy
✔️ Sympatický retro design
📌 od 4900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Křeslo ušák BABAR
✔️ Rozměry (šxvxh): 86 x 105 x 72 cm
✔️ Vzor rose 14
✔️ Pohodlné křeslo
📌 od 9950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#7Křeslo ušák STRALIS
✔️ 6 barevných provedení
✔️ Skandinávská kolekce nábytku STRALIS
✔️ Výška sedu 43 cm
📌 od 7900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze

Jak vybrat křeslo typu ušák?

Při výběru ušáku jsou důležité podobné faktory jako v případě výběru jakéhokoli jiného typu křesla. Zajisté vás budou zajímat v první řadě rozměry, design a cena. Nejspíše taky hmotnost a nosnost, materiálové zpracování a konstrukce. S tím mohou souviset i další vlastnosti, jako je náročnost na údržbu, životnost, odolnost, praktičnost, pohodlí a podobně. Všem těmto stěžejním aspektům se budeme věnovat.

Křeslo ušák

Ušák vs. další typy křesel – výhody a nevýhody ušáku

Proč zvolit zrovna ušák, když je tolik jiných a modernějších druhů křesel? Ušák má stále své výhody, ale samozřejmě je možné, že se spíše zhlédnete v jiném typu.

Ušák bude skvělý pro odpočinek, relaxaci a rekreační činnosti, jako je četba oblíbené knihy, sledování televize, poslech hudby apod. Pokud byste v křesle chtěli být aktivnější, pracovat třeba na počítači, kreslit, psát u stolu – pak může být vhodnější pořízení pracovního nebo polohovacího křesla, případně rovnou počítačového nebo kancelářského křesla. Tyto varianty nabídnou k činnostem u stolu daleko lepší ergonomii než měkký a hluboký ušák.

Tradiční ušák bývá obvykle usazen na čtyřech nožkách. Výška může být různá. Poněkud vyšší nožky mohou mít výhodu například ve snadnějším úklidu pod křeslem bez jeho přesouvání a také pod něj zajede třeba robotický vysavač. Nevýhodou tradičního ušáku je statické usazení.

Jak už jsme řekli, posed je poměrně hluboký, výhled z křesla je úhlově omezený – už kvůli příznačným „uším“ křesla. Pokud chcete mít přehled o tom, co se děje kolem vás, nebo dokonce podle potřeby měnit směr posedu – možná bude vhodnější konstrukčně subtilnější křeslo s lepším výhledem nebo rovnou otočné křeslo. Samostatnou kapitolou jsou pak pohupovací a houpací křesla. Houpání a pohupování patří od dětství k nejoblíbenějším lidským činnostem.

Ušák toto neumí. Má však jiné vlastnosti. Především je to opravdu vynikající míra útulnosti a komfortu, jakou většina jiných křesel neposkytne. Ušák umožňuje skutečné zaboření až ponoření do křesla, uvolňující položení hlavy i rukou. Je jako stvořený pro rozjímání, hloubání a odpočinek.

Samozřejmě existují i další křesla, která se snaží o maximální komfort a podmínky pro relaxaci. Jsou to různá polohovací i speciální relaxační křesla a masážní křesla. Ne každý ale o takové věci stojí nebo je vůbec využije – tato křesla navíc bývají dražší i rozměrnější. Mohou být i náchylnější k poškození v důsledku složitějších mechanismů. Životnost kvalitního ušáku je naopak v jeho dokonalé jednoduchosti obrovská. Bez nadsázky může sloužit i celé generace.

Nábytek: "ušák"

Materiálové zpracování a konstrukce

Ušák lze definovat jako rozměrné a velmi komfortní křeslo s vysokou zádovou opěrkou opatřenou na bocích typickýma „ušima“. Ty slouží k polohování hlavy a jako polštáře při krátkém zdřímnutí, aby vás hlava nespadla do nepřirozené polohy. Uši mohou být spíše naznačené nebo velmi výrazné, různě tvarované – zkrátka liší se kus od kusu. Další typickou součástí jsou vysoké a široké, čalouněné opěrky rukou.

Pro ušáky je příznačné silné až velmi silné polstrování. Zejména v sedací části, která je obvykle opatřena vysokým, odnímatelným podsedákem. Podstavu ušáku tvoří čtyři nohy, ale řešení může být (i když poměrně výjimečně) i jiné. Například jeden středový stojan. Praktickou variantou může být ušák s kolečky, které usnadní přesouvání – to mohou ocenit třeba senioři. Lze se setkat i s křesly na styl ušáku s otočným nebo polohovacím mechanismem.

V těchto případech už se ale obvykle nebavíme o pravověrném ušáku, jehož kouzlo spočívá typicky právě i v jednoduchosti a bezporuchovosti.

Materiál konstrukce

Konstrukce je v drtivé většině případů dřevěná. Používají se nejrůznější dřeviny. U levnějších ušáků lze počítat s dostupnějšími dřevinami, jako je smrk nebo borovice. Ale běžné jsou i tvrdé, ušlechtilejší dřeviny jako dub, buk, nebo dokonce akácie a další. Zpracování z masivního, kvalitního dřeva pak tvoří poměrně významnou část ceny ušáku – a taky jeho hmotnosti.

Velmi častá je kombinace dřevin, kdy například nenosné prvky jsou z levnějšího a méně odolného smrkového dřeva. Nosné pak z odolnější dřeviny. Zejména u levnějších ušáků se pak lze setkat s vydatným použitím různých dřevních hmot, jako je překližka a dřevotříska.

Nutno říct, že dostupnější materiály, jako je smrk a dřevotříska, nejsou rozhodně nutně horší volba. Kromě nižší ceny oceníte i nižší hmotnost. Pokud nebudete na křeslo klást zvláštní nároky a smíříte se s tím, že se nestane součástí dědictví pro pravnoučata, není žádný důvod se těmto materiálům principiálně vyhýbat.

Materiál čalounění

Pravděpodobně ještě důležitější než materiál kostry je materiál potahových látek a polstrování. Zde musíte vybírat podle pohodlí, nároků na údržbu i dalších faktorů (např. šetrnost vůči alergiím apod.). Možností je opravdu mnoho.

Textilní čalounění je velmi časté a cenově dostupné. Tkaniny jsou nejrůznějšího druhu, mezi nejčastější patří přírodní bavlněné tkaniny anebo syntetické polyesterové či polyuretanové tkaniny. Samozřejmostí jsou různorodé druhy směsí, přízí a úprav – např. žakár, žinylka, velor, alcantara a mnoho dalších.

Obecně platí, že bavlna je prodyšná a velmi příjemná na dotek. Polyester je poněkud praktičtější z hlediska údržby a odolnosti. Různé směsi pak mohou kombinovat příznivé vlastnosti obou materiálů a do jisté míry eliminovat nevýhody. Mezi velmi oblíbené textilní potahy patří taky mikrovlákno.

Dražší variantu představují potahy z kůže či variant, jako je velur/semiš. Pravá kůže je exkluzivnější záležitost s vyšší cenou. Je poměrně náročná na údržbu a nepříliš praktická na léto. Při dobré péči je ale mimořádně trvanlivá, odolná a krásná. Semiš či nubuk jsou pak druhy kožené usně oblíbené pro velmi jemný povrch. A pak jsou tu i možnosti jako samet, vlna, lněné potahy a další specifické materiály, se kterými se však setkáte spíše okrajově.

Polstrování

Pokud jde o polstrování, v současnosti se velké oblibě těší PUR pěny. Jde o řešení s dobrým poměrem ceny a kvality. Rozhodně doporučujeme vyhnout se levným výplním, jako je především molitan, nebo různé textilní drtě – což jsou varianty, s nimiž se můžete setkat především u velmi levných výrobků pochybného původu.

Nosnost a hmotnost

Většina klasických ušáků se hmotnostně pohybuje kolem 20 až 25 kgnosností okolo 120 kg nebo více. Pokud je hmotnost výrazně nižší od tohoto průměru, může to svědčit o nepříliš kvalitním a poctivém zpracování.

Ceny ušáků

Kolik stojí kvalitní křeslo typu ušák? Zde jsou ve stručnosti cenové relace, s nimiž lze počítat.

✅ Ušáky do 4000 Kč

Ušáky nejsou zrovna nejlevnější křesla, proto v této relaci najdete jen minimální nabídku. Půjde např. o ušáky z různých řetězců a sítí prodejců nábytku.

✅ Ušáky do 7000 Kč

Skvělý výběr ušáků, včetně produktů solidních, poctivých a osvědčených výrobců. V této ceně lze najít kvalitní ušáky a vybere si skoro každý.

✅ Ušáky nad 7000 Kč

Ušáky pro náročné. Například designové kousky nebo výrobky s použitím exkluzivnějších materiálů: exotických dřevin, kožených potahů apod.

Nejprodávanější ušáky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Signal Nábytek ušák + podnožka
✔️ 6 barevných provedení
✔️ V ceně také podnožka
✔️ Moderní Skandinávský design
📌 od 5400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Křeslo Ušák Luis
✔️ Potah obstál v testech kvality na oděr
✔️ Šířka/výška/hloubka: 73/101/96 cm
✔️ Dřevěné nohy černé barvy
✔️ 3 barevná provedení
📌 od 7500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Relaxační křeslo ušák TITAN
✔️ Masivní ušák
✔️ Ideální ušák na čtení
✔️ Nosnost 120 kg
📌 od 4900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Max Winzer Miriam Linen
✔️ Prémiové provedení i materiály
✔️ 13 barevných provedení
✔️ Německý produkt z rodinné firmy
📌 od 24000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5HALMAR - Křeslo TYRION
✔️ Pohodlné látkové křeslo
✔️ Dřevěné nohy
✔️ Sympatický retro design
📌 od 4900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Křeslo ušák BABAR
✔️ Rozměry (šxvxh): 86 x 105 x 72 cm
✔️ Vzor rose 14
✔️ Pohodlné křeslo
📌 od 9950 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#7Křeslo ušák STRALIS
✔️ 6 barevných provedení
✔️ Skandinávská kolekce nábytku STRALIS
✔️ Výška sedu 43 cm
📌 od 7900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
0 Sdílení